Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
obowiązki domowe spoczywają na kobietach
AdobeStock
Aktualności

Podział obowiązków domowych między kobietą i mężczyzną to FIKCJA!

To, że pierze, prasuje i sprząta to wiadomo od dawna. Ale kobieta "dołożyła" sobie jeszcze pracy i przejmuje typowo męskie obowiązki - taki smutny obraz polskiej rodziny wychodzi z sondażu CBOS.

W zdecydowanej większości polskich domów wyłącznie na kobietach spoczywają pranie, prasowanie i gotowanie. Partnerski model rodziny opiera się głównie na tym, że oboje partnerów pracuje zawodowo i dokłada się do rodzinnego budżetu.

Coraz więcej na kobiecych barkach 

To zdumiewające, że mimo tylu przemian w naszym kraju, w tym w relacji między kobietą i mężczyzną prawda wciąż od lat pozostaje ta sama - to kobiety zajmują się domem.
 

 

Także zadania "typowo męskie" coraz częściej kobiety wykonują wspólnie lub zamiennie z partnerami.

Partnerski układ tylko na papierze

W porównaniu z badaniami sprzed 5 lat, na mężczyznach jeszcze rzadziej spoczywa np. zlecanie wykonania usług czy wykonywanie napraw. Z kolei sprzątanie i gruntowne porządki jeszcze częściej niż 5 lat temu spoczywają wyłącznie na barkach kobiet.
 

Zobacz także
beżowy płaszcz ciążowy 2018/2019 ze wstawką niemowlęcą

Genialne płaszcze ciążowe 3 w 1. Ładnie leżą na brzuszku, a i bez brzuszka będą pasować!

Asany dla dzieci

Joga dla dzieci: co daje, przykłady ćwiczeń [NAJLEPSZE ASANY]

mama ma dość

Czego uczy mama dziecko – rozważania z przymrużeniem oka z okazji Dnia Matki

plakaty filmowe, quiz filmowy mama w filmach

Mama w filmach - sprawdź swoją wiedzę! Quiz- Spodziewaliśmy się zmian w zakresie wykonywania czynności domowych, w związku z tym, że polskie rodziny deklarują realizowanie partnerskiego modelu rodziny. Okazuje się jednak, że opiera się on głównie na pracy zawodowej obojga małżonków, bez większego wpływu na współdzielenie obowiązków w domu. Zadania "typowo kobiece" pozostają takimi, mimo upływu czasu, a zadania "typowo męskie" coraz częściej są wykonywane wspólnie lub zamiennie - napisali autorzy badania.

Coraz częściej z wiertarką w ręku

Są dwie czynności w domu - drobne naprawy i zlecenia wykonywania usług, które zawsze były domeną męską. I to się nie zmienia, ale panowie rzadziej niż 5 lat temu wykonują te prace. Za zlecanie wykonania usług odpowiada 60 proc. panów, co oznacza spadek o 8 punktów procentowych, zaś za wykonywanie drobnych napraw - 81 proc. (spadek o 7 punktów procentowych). W obu przypadkach zajęcia te stają się coraz mniej domeną mężczyzn, a częściej są współdzielone z partnerką.

CBOS zadał pytanie o to na kim spoczywają w rodzinach typowe prace domowe, jak prasowanie czy wykonywanie prostych napraw. Okazało się, że tylko zmywanie lub obsługiwanie zmywarki do naczyń jest taką czynnością, którą częściej – w porównaniu z 2013 rokiem – wykonują mężczyźni (wzrost o 5 punktów procentowych - do 13 proc.).
 

Piorą i prasują wyłącznie kobiety

W większości domów pranie robią kobiety - 82 proc., do ich obowiązków należy także prasowaniem - 81 proc. W prawie dwóch trzecich gospodarstw domowych przygotowywanie posiłków to także obowiązek kobiet - 65 proc. Coraz mniej panów pomaga paniom w sprzątaniu - częściej niż 5 lat prace te spoczywają wyłącznie na barkach kobiet - 61 proc. z nich sprząta i 57 proc. robi gruntowne porządki.

Równouprawnienie przy wynoszeniu śmieci

Kobiety i mężczyźni bardziej po równo dzielą się obowiązkami związanymi z codziennymi zakupami i wyrzucaniem śmieci. W połowie gospodarstw domowych nie ma osób na stałe zajmujących się tymi czynnościami. Również załatwianie spraw urzędowych w 38 proc. jest wykonywane wspólnie lub czasem przez kobietę, a czasem przez mężczyznę.

Wychowanie dzieci to rola kobiet

kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Także opieka i wychowanie dzieci to zadanie kobiet. Zaledwie w 3 proc. domów wyłącznie na mężczyźnie spoczywa opieka nad dziećmi, odrabianie lekcji czy opieka nad osobami z niepełnosprawnościami. O tym, że to zadanie dla kobiet uważają przede wszystkim bezrobotni, gospodynie domowe oraz osoby regularnie praktykujące religijnie oraz o niskich dochodach, poniżej 900 zł na osobę.

W ciągu ostatnich 5 lat spadła ilość domów, w których wyłącznie na kobiecie spoczywa obowiązek odrabiania lekcji z dziećmi (15 proc.). Mężczyźni i kobiety dzielą się tym zajęciem, w zależności od tego, czy dysponują wolnym czasem, lub robią to wspólnie (18 proc.). Opieka nad zwierzętami domowymi – w porównaniu z 2013 rokiem – częściej sprawowana jest zamiennie lub wspólnie (41 proc.).

- W dłuższej perspektywie można zauważyć, że mężczyznom nie przybywa obowiązków związanych z opieką nad innymi, które należałyby wyłącznie do nich - zauważają autorzy badania.

Wspólne wybieranie wakacji

Znacznie chętniej partnerzy dzielą się współodpowiedzialnością przy podejmowaniu decyzji. O tym, jak zostaną wydane pieniądze lub gdzie rodzina wyjedzie na wakacje kobiety wolą ustalić z partnerem. Jedynie wybór, co będzie na obiad, w większości polskich domów (58 proc.) kobiety mają na wyłączność.

Badanie CBOS przeprowadził w dniach 16–23 sierpnia 2018 roku na liczącej 1066 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:


Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o wynikach tych badaniach. Czy podział obowiązków w waszych domach potwierdza opisane obserwacje, czy też może jest u was zupełnie inaczej?

Źródło: onet.pl

Zobacz też:

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

Dziewczynka z zespołem Downa
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa: wiek matki nie jest jedynym czynnikiem
Czy ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa rośnie wraz z wiekiem mamy i taty? Wywiad z genetykiem, dr hab. Robertem Śmiglem rozwiewa wątpliwości - tak, wiek jest tu bardzo dużym czynnikiem, ale nie jedynym.

Zespół Downa najczęściej powstaje wówczas, gdy podczas wytwarzania się lub rozwoju komórek płciowych (a więc komórki jajowej i plemnika) dochodzi do niewłaściwego podziału pary chromosomów 21. W efekcie do dwóch chromosomów dołącza trzeci, nadprogramowy. Czy to może mieć związek z wiekiem rodziców? Zapytaliśmy o to dr hab. prof. nadzw. Roberta Śmigla – pediatrę, neonatologa i genetyka z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ryzyko zespołu Downa a wiek matki Pytanie: Czy to prawda, że starsze mamy częściej rodzą dzieci z zespołem Downa? - Tak, ale to bardziej skomplikowane.   95 procent wszystkich osób z zespołem Downa ma tzw. prostą trisomię chromosomu 21, określaną także jako sporadyczna czy przypadkowa. Ta postać nie jest dziedziczna, ale to właśnie ona ma związek z wiekiem matki.  Inne postaci – mozaikowa (1 proc.)  i translokacyjna (4 proc. , może być dziedziczona) takiego związku nie mają. Wiek matki a zespół Downa - wykres prawdopodobieństwa Jak rozkłada się to ryzyko? - Ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa jest większe u kobiet bardzo młodych,  poniżej 16 roku życia .  Potem mocno spada aż do niskiego (w wieku lat 20 wynosi mniej więcej  1: 1600 (co oznacza, że dziecko z zespołem Downa rodzi jedna na 1600 kobiet), a następnie znów wzrasta. Wśród kobiet mających 35 lat   wynosi już około 1 do 350, a u kobiet 40-letnich   1: 100-110. Statystyki z różnych źródeł mogą się nieco różnić, ale ten związek jest widoczny. Dlaczego tak się dzieje? - W przypadku bardzo młodych matek jest to związane z niedojrzałością, a w przypadku kobiet po 35 roku życia z procesem naturalnego starzenia się komórek jajowych. Komórki jajowe , które co miesiąc uwalniają się z jajników kobiety i wędrują do jajowodów, zaczęły powstawać, gdy była jeszcze...

kobieta, mama, ciąża, brzuszek, leżeć, uśmiech, emocje
Panthermedia
Wygląd i samopoczucie
Polki o stylu życia i emocjach w ciąży – raport
Co czują Polki będąc w ciąży? Jaki prowadzą wtedy styl życia? Odpowiedzi na te pytania dostarcza druga część raportu „Polka w ciąży”, podsumowującego wyniki badań TNS OBOP, dotyczących zachowań Polek w okresie ciąży.

Badanie TNS OBOP "Polka w ciąży" objęło 750 kobiet w wieku 20–55 lat, które były lub są w ciąży albo nie  wykluczają jej w przyszłości. Było przeprowadzone w formie wywiadu telefonicznego od 13 grudnia 2011 r. do 6 stycznia 2012 r. Spośród wielu czynników, które mogą mieć znaczenie dla rozwijającego się płodu, najwięcej, bo aż 93 proc. badanych wskazywało na używki i ich unikanie . Natomiast odpowiednia aktywność fizyczna oraz regularna kontrola wagi to elementy, które znacznie częściej oceniane są jako bardzo ważne przez kobiety, które były lub są w ciąży (odpowiednio: 45 i 43 proc. wskazań). Większość, bo 66 proc. badanych uważa, że podczas ciąży powinno się unikać stresu, przy czym kobiety, które były lub są w ciąży, mówią o tym znacznie rzadziej niż te, które jej nie wykluczają (odpowiednio: 65 i 75 proc.). Niemniej jednak unikanie stresu (5 proc. kobiet, które były lub są w ciąży) jest – obok ograniczania pracy (6 proc.) i wysiłku fizycznego (7 proc.) – najczęściej wprowadzaną zmianą w czasie ostatniej lub obecnej ciąży. Znacznie częściej dokonywały jej jednak kobiety z wyższym wykształceniem (37 proc.), z miast powyżej 500 tys. mieszkańców (15 proc.) oraz z gospodarstw domowych, których miesięczny dochód netto mieści się między 4001 a 7000 zł (21 proc.). Spośród badanych, które były lub są w ciąży , zmianę stylu życia zadeklarowała jedna trzecia, natomiast spośród kobiet, które nie wykluczają zajścia w ciążę – aż 72 proc. Negatywne emocje podczas ciąży najczęściej wynikają z obaw, czy dziecko będzie zdrowe (u 24 proc. badanych). Dominującym sposobem radzenia sobie z tym jest rozmowa z mężem/partnerem (u 65 proc. kobiet). Rodzajem wsparcia , którego najczęściej oczekują kobiety w ciąży (aż 45 proc. badanych) ze strony rodziny, jest pomoc w codziennych...

kłótnia w związku
Fotolia
Związki i seks
Czego kobiety nie akceptują w związkach? 10 spornych kwestii
Wiemy, jakich zachowań partnerów Polki nie akceptują w związkach i jakie rzeczy są dla nich nie do przeskoczenia. Czy coś z tej listy was dziwi?

Bycie w związku wymaga pracy. Nawet w tych najbardziej udanych relacjach pojawiają się konflikty i momenty, w których nasz ukochany wzbudza w nas złość. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" dowiadujemy się, czego Polki nie akceptują w związkach i u swoich partnerów: Nieuczciwość, obłuda, nieuprzejmość Najwięcej kobiet w badaniu TNS Polska wskazało właśnie na te trzy cechy. Chcemy mieć życzliwych i uczciwych partnerów, a obłuda nas odrzuca. To właśnie cechy charakteru mężczyzny odgrywają główną rolę przy wyborze towarzysza życia. Wg badań te najbardziej pożądane u mężczyzny to życzliwość, inteligencja, empatia i dobry stan zdrowia . A o tym, że zdaniem kobiet niełatwo o takich mężczyzn świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez SGH – połowa Polek w wieku prokreacyjnym twierdzi, że nie ma dzieci, bo nie spotkała nikogo, z kim mogłaby stworzyć poważny związek i mieć dzieci. Brak skłonności do kompromisu Mężczyzna, który nie chce ustąpić lub znaleźć rozwiązania, które mogłoby zadowolić obie strony także wzbudza naszą niechęć. Czasy, kiedy to kobiety zawsze ustępowały, a mężczyzna miał ostatnie słowo w każdej sprawie przeszły już do historii. Umiejętność wypracowywania uczciwych kompromisów to bardzo ważna rzecz dla pokonania różnic i problemów w związkach . Naturalne jest to, że będą się pojawiać sytuacje, które będziemy oceniać inaczej, ponieważ jednak tworzymy związek musimy znaleźć takie rozwiązanie problemu, które nie skrzywdzi jednego z nas. Brak wsparcia i zaangażowania ze strony partnera - Wiadomo, że nie możemy robić wszystkiego razem, bo to absurdalne. Ważne jest to, żeby wprowadzać rozmowę we wspólną przestrzeń bycia razem. I uczyć się tego, jak rozmawiać –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz