Bajkowy Efekt Domina
Kulczyk Founadtion
Aktualności

Na długą podróż, wieczorne usypianie, piękne marzenia i... lepszy świat

Podczas podróży czy w czasie deszczu, kiedy dzieci się nudzą, potrafią utrudnić życie wszystkim wokół. Najczęściej – opiekunom, od których domagają się nieustannych rozrywek i atrakcji. Jak przetrwać wspólną, wielogodzinną jazdę samochodem?

Można, oczywiście, wyruszyć późnym wieczorem w nadziei, że dzieci prześpią całą podróż – o ile sami jesteście wypoczęci i gotowi spędzić noc za kierownicą. Można wziąć tablet i inne elektroniczne gadżety – o ile nie widzicie nic złego w tym, że kilkulatek przez kilka godzin zachwycony wpatruje się w ekran. Można wreszcie "zabrać na pokład" pewną maleńką, niewinnie wyglądającą książeczkę z płytą, która czyni cuda. Nie dość, że skutecznie zajmie dziecko ciekawymi zadaniami edukacyjnymi i pięknymi opowieściami z odległych krajów, pozwalając wszystkim bezstresowo przetrwać podróż, to jeszcze w niewymuszony sposób nauczy malucha wrażliwości, empatii i tego, że każdy może pomóc temu, kto tej pomocy potrzebuje, uruchamiając tym samym lawinę dobra. Jak to możliwe?

Dzieci i gwiazdy

– Aby pomóc, trzeba najpierw poznać i zrozumieć – tłumaczy Dominika Kulczyk, założycielka i prezes Kulczyk Foundation, wydawcy "Bajkowego Efektu Domina" – książeczki z audiobookiem, zawierającym siedemnaście bajek pochodzących z dziewięciu krajów (Polski, Filipin, Gruzji, Iraku, Kambodży, Madagaskaru, Nikaragui, Togo i Ugandy), w których fundacja realizowała swoje projekty charytatywne. Bajki czytają dzieci oraz gwiazdy (Agnieszka Dygant, Małgorzata Socha, Beata Pawlikowska, Piotr Fronczewski, Szymon Majewski, Paweł Deląg, Tomasz Ossoliński), a także Dominika Kulczyk i Iza Szumielewicz – prezes Fundacji Radia ZET. To na pomoc podopiecznym tej fundacji, którymi są polskie dzieci chore na serce, przeznaczone zostaną środki pochodzące ze sprzedaży "Bajkowego Efektu Domina".

Lawina dobra

– Mam nadzieję, że ta książeczka z audiobookiem otworzy polskim dzieciom oczy. Że dzięki niej zobaczą świat szerzej. Że przekonają się, iż jest większy i bardziej skomplikowany, niż sądziły. Że dostrzegą, iż żyją na nim dzieci takie same jak one, którym jest jednak trudniej, ponieważ są chore lub głodne. Wreszcie – że uwierzą, iż także one mogą zmienić świat, uruchamiając tym samym lawinę dobra. Wystarczy, że dorośli kupią za jedyne 9,99 zł "Bajkowy Efekt Domina" – mówi Dominika Kulczyk. I dodaje: – W moim przypadku wszystko zaczęło się właśnie od bajek czytanych w rodzinnym domu. To one nauczyły mnie, że można marzyć, marzyć, marzyć. I że nie ma rzeczy niemożliwych. Chciałabym, by dzieci, które sięgną po naszą książeczkę, również w to uwierzyły.

Posłuchaj: Bajka o Piotrusiu – czyta Dominika Kulczyk

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

telefon zaufania dla dzieci
Adobe Stock
Wychowanie
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży będzie nadal działał!
Udało się! Polacy zebrali 2 miliony złotych na linię 116 111 czyli Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Większość środków przekazała fundacja Dominiki Kulczyk.

Codziennie do Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży prowadzonego przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę dzwoni 18 osób. Od momentu uruchomienia numeru 116 111 zadzwoniło na niego ponad 1,2 miliona młodych ludzi potrzebujących pomocy. Telefon działa bez pomocy z budżetu państwa. W tym roku jednak zawisły nad nim czarne chmury – groziła mu likwidacja. Zbiórka na telefon zaufania Ze względu na brak funduszy istniało ryzyko, że Telefon Zaufania przestanie działać. Rząd nie był zainteresowany finansowym wsparciem fundacji, która wystąpiła o dofinansowanie w wysokości 890 tys. na ten i przyszły rok. Aby nie doszło do likwidacji telefonu, Szymon Hołownia zorganizował w mediach społecznościowych zbiórkę pieniędzy. Celem było uzbieranie 2 milionów złotych . Wielki gest Dominiki Kulczyk Cel udało się osiągnąć w dwa dni. W tym czasie na koncie zbiórki znalazło się 360 tysięcy zebranych od prywatnych osób. Resztę – ponad 1,6 miliona dołożyła fundacja Dominiki Kulczyk.   Za te pieniądze fundacja zatrudni specjalistów, którzy będą dyżurować 7 dni w tygodniu i 24 godziny na dobę , a nie jak do tej pory 14.  Zobacz także: Kiedy z dzieckiem warto iść do psychologa Dominika Kulczyk, prezes Fundacji Kulczyk Foundation, powiedziała: " Dzieci muszą być wysłuchane , bo mają coś ważnego do powiedzenia, często widzą to czego my – dorośli, nie widzimy. Mają one odwagę nazywać rzeczy po imieniu, mają w sobie nieskrępowaną wolność. Teraz, dzięki połączeniu nas wszystkich, stanie się tak, że żadne dziecko, które chce być wysłuchane i szuka pomocy poprzez Telefon Zaufania 116 111, nie zostanie samo." Przeczytaj: Trudne dzieciństwo a samobójstwa dzieci Smutne statystyki W 2018 roku na życie targnęło się blisko 2000 młodych Polaków – 746 dzieci w wieku 13-18 lat (92 dzieci zmarło) i 1143 osoby w wieku 19-24...

Leon i jego niezwykłe spotkania, książka dla dzieci
materiały prasowe
Patronaty
Wyjątkowa bajka – Leon i jego nie-zwykłe spotkania
Leon i jego nie-zwykłe spotkania to pierwszy oficjalny projekt Fundacji VERBA. Tytułowym bohaterem opowieści jest wesoły, otwarty i pełen energii chłopiec, a w każdej z bajek pojawi się również bohater z niepełnosprawnością.

Korzyści płynące z czytania bajek dzieciom są niezliczone. Książki bawią, edukują, rozwijają wyobraźnię, uczą, jak żyć i jak postępować. Dzieci przyjmują wzorce oraz zasady w nich przedstawione. Może zatem warto sięgnąć po lektury, które poruszają tematy ważne, choć nie zawsze łatwe. Pozwólmy, aby bajki pomogły nam i dzieciom sprawniej zorientować się w zagadnieniach, o które dzieci i tak kiedyś nas zapytają. Książki dla dzieci to coraz częściej już nie tylko rozrywka, ale także podstawowe narzędzie edukacji. Świadomi rodzice sami wybierają pozycje, które pomagają kształcić ich pociechy, odpowiadać na liczne dziecięce pytania czy wpajać maluchom najważniejsze wartości i wzorce społeczne. W ogromie publikacji można znaleźć bajki, które poruszają cały zakres problemów i tematów, z jakimi spotykają się rodzice i ich pociechy. Jak się jednak okazuje, trudno – szczególnie w Polsce – o lektury, które w przystępny sposób omawiają kwestię niepełnosprawności . Tymczasem niezwykle ważne jest aby pozwolić, by bohaterowie z niepełnosprawnością w naturalny sposób zaistnieli w bajkowym świecie, i pokazać, że bez względu na sytuację zdrowotną możliwe są wspólna zabawa i przeżywanie dziecięcych przygód. Kilka miesięcy temu powstała fundacja VERBA , która postanowiła przełamać stereotypy. Niepełnosprawność w jej projektach nie będzie traktowana jako problem, ale jak naturalny element naszej codzienności. Fundacja poprzez swoje działania chce w lekki, przystępny i wręcz zabawny sposób przyzwyczajających nas do niepełnosprawności. Pomysłodawcą i założycielką fundacji jest Agata Battek, poruszająca się na wózku inwalidzkim od trzynastego roku życia. Agata to zdeterminowana i aktywna osoba, miłośniczka podróży i wieczna optymistka. Zamierza podzielić się swoimi doświadczeniami, pokazać, że warto podążać za marzeniami i działać...

Bajki czytane przez gwiazdy
mat. prasowe
Patronaty
Bajki, które zmieniają świat
Już od 22 maja w całej Polsce dostępna będzie kolejna, czwarta już edycja „Mądrych bajek z całego świata”. Tym razem na audiobooku dołączonym do książki będzie można usłyszeć, jak Jakub Błaszczykowski, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Cielecka i Dominika Kulczyk czytają niezwykłe historie z całego świata, napisane pod okiem specjalistów w zakresie psychologii dziecięcej i edukacji najmłodszych.

 Bajki powstały specjalnie z myślą o emocjach i wrażliwości dzieci. Tak jak rok temu, całkowity dochód ze sprzedaży bajek przeznaczony zostanie na sfinansowanie nocnych dyżurów Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. 22 maja premiera „Mądrych bajek z całego świata”. To już czwarta edycja publikacji. Wydawcą książki i audiobooka jest Kulczyk Foundation. W tej edycji bajki przeczytali między innymi Jakub Błaszczykowski, Anna Starmach, Kamil Stoch, Magdalena Cielecka. Bajki napisane zostały tak, aby nauczyć dzieci rozumieć emocje i uczucia innych, uwrażliwić je na różnorodność oraz nauczyć otwartości i dialogu. Tak jak rok temu, dochód ze sprzedaży bajek przeznaczony zostanie na sfinansowanie prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę Nocnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111. – „Mądre bajki z całego świata” to coś więcej niż książka z audiobookiem. – mówi Dominika Kulczyk, pomysłodawczyni akcji i Prezes Fundacji Kulczyk Foundation, która jest głównym organizatorem akcji i wydawcą książki. – Te bajki naprawdę zmieniają świat. Z jednej strony dzięki nim udało się uruchomić nocne dyżury Telefonu Zaufania 116 111. Z drugiej strony te historie, zebrane ze wszystkich zakątków świata, napisane są tak, żeby nauczyć dzieci rozumieć emocje i uczucia innych, uwrażliwić na różnorodność, nauczyć otwartości i dialogu. Tylko inwestując w edukację dzieci, możemy na trwałe odmienić ten świat – mówi Dominika Kulczyk. Bajki napisane i skonsultowane zostały z psychologiem i psychoterapeutą oraz pedagogami przedszkolnymi, wczesnoszkolnymi i rodzicami.  To opowieści związane z Papuą-Nową Gwineą, Suazi, Filipinami, Rwandą, Kolumbią, Indiami, Bangladeszem, Gwatemalą oraz Polską – krajami, które Dominika Kulczyk odwiedzała w 5. edycji serialu dokumentalnego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj