brak szczepionek
Adobe Stock
Aktualności

Bardzo zła wiadomość - tych szczepionek już nie ma!

Chodzi o szczepionki przeciw chorobom, które zwłaszcza teraz są niebezpieczne. Niektóre z nich w ogóle znikną ze sprzedaży. Zobacz, dlaczego tak jest!

Niektóre preparaty już w ogóle nie mają wrócić do sprzedaży, inne mogą się pojawić dopiero w 2022 roku - alarmuje gazeta.prawna.pl, powołując się m.in. na portal GdziePoLek zbierający informacje z około jednego tysiąca aptek.

Tylko 8 proc. aptek ma szczepionki przeciw grypie

Sprawa jest poważna do tego stopnia, że będzie omawiana na posiedzeniu specjalnego zespołu ds. braku leków w Ministerstwie Zdrowia.

Okazuje się, że tylko 8 proc. aptek ma w sprzedaży szczepionki przeciw grypie, a to teraz w okresie jesienno-zimowym jest największa fala na nią zachorowań. Problemy dotyczą także szczepionek przeciwko ospie i odrze.

Jednak największy kłopot jest z profilaktyką przeciw wirusowi HPV. Prowadzi on do raka szyjki macicy, zaś szczepionka przeciw niemu skutecznie zapobiega zarażeniu. Niestety na darmo szukać jej w aptekach.

W najgorszej sytuacji są chorzy, którzy powinni przyjąć trzecią dawkę szczepienia przeciw ospie lub HPV. Z powodu braku preparatów nie mogą dokończyć cyklu szczepień zapewniających im odpowiednią ochronę przed zarażeniem się.

Z danych portalu GdziePoLek, wynika, że Varilrix przeciw ospie jest niedostępny od sierpnia. Najbardziej popularna szczepionka przeciw HPV - Gardasil 9 - jest nie do kupienia od co najmniej kilku miesięcy. Szczepionkę Priorix przeciw odrze można w niewielkich ilościach znaleźć jedynie w 8 procentach aptek. Nie ma w ogóle w sprzedaży alternatywnej dla niej szczepionki.

Coraz więcej chorych na odrę i ospę

Tymczasem skala zachorowań na odrę i ospę rośnie. Pod koniec października zanotowano blisko 1,4 tysiąca przypadków odry (rok temu w tym czasie było ich 148). Przybyło 30 tysięcy chorych na ospę i jest ich w sumie 150 tysięcy. Tym bardziej konieczne stają się szczepienia ochronne.

- Jest kłopot. Mamy sygnały od pacjentów i z aptek, że nie można dostać wielu szczepionek - przyznali urzędnicy resortu zdrowia. Niedobory potwierdza również Główny Inspektor Sanitarny.

Koncerny nie nadążają z produkcją szczepionek

Z informacji uzyskanych w Ministerstwie Zdrowia wynika, że firmy farmaceutyczne nie nadążają z produkcją preparatów na tyle, aby zaspokoić potrzeby rynku. Urzędnicy resortu prowadzą z nimi rozmowy, ale nie mają prawnych możliwości zmuszenia ich do zwiększenia dostaw, zwłaszcza gdy szczepionki nie są na liście refundacyjnej.

Zapotrzebowanie na szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce jest w tym roku około dziesięciokrotnie większe niż w ubiegłych latach - powiedział przedstawiciel GlaxoSmithKline Krzysztof Kępiński. Z kolei firma MSD - producent szczepionki przeciw HPV odnotował gwałtowny wzrost zapotrzebowania, wynikający ze zwiększonej liczby zamówień pochodzących z publicznych programów szczepień.

Czy udało się wam zaszczepić dzieci przeciw chorobom, na które brakuje teraz szczpionek? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz też:  

Domowe sposoby na przeziębienie - film

Szczepienie na ospę
Adobe Stock
Zdrowie
Szczepienie na ospę wietrzną: czy jest obowiązkowe, kiedy zaszczepić dziecko?
Szczepienie na ospę wietrzną jest bezpieczne i dobrze tolerowane przez dzieci – niepożądane odczyny poszczepienne zdarzają się bardzo rzadko. Szczepionka chroni przed powikłaniami po ospie, ciężkim i umiarkowanym przebiegiem ospy wietrznej, a często pozwala na całkowite jej uniknięcie. Znajduje się w kalendarzu szczepień zalecanych. Dla niektórych dzieci jest obowiązkowa.

Szczepienie na ospę wietrzną chroni przed pełnoobjawowym przebiegiem choroby, która może zostawić na ciele ślady i blizny, a także prowadzi do groźnych powikłań i dezorganizuje życie rodzinne. Ospa wietrzna nie zawsze ma łagodny przebieg, a powikłania bywają poważne, zagrażające życiu – np. nadkażenia bakteryjne skóry i tkanki podskórnej czy nawet  sepsa u dzieci . Spis treści: Czy warto szczepić na ospę wietrzną? Czy szczepienie na ospę jest obowiązkowe? Szczepienie na ospę: kiedy szczepić dziecko? Powikłania po szczepionce na ospę Czy szczepienie na ospę chroni przed zachorowaniem? Czy warto szczepić na ospę wietrzną? Szczepienie na ospę wietrzną zalecane jest wszystkim dzieciom. Choć większość maluchów przechodzi chorobę dość łagodnie, zdarzają się przypadki ciężkiego przebiegu ospy u dzieci . Korzyści wynikające ze szczepienia na ospę przewyższają ryzyko wystąpienia poważniejszych NOP .  Korzyści ze szczepienia na ospę wietrzną: Wysoki stopień ochrony – szczepionka ma wysoką skuteczność, Uniknięcie zachorowania na ospę o ciężkim przebiegu, Ochrona przed powikłaniami po zachorowaniu na ospę, Szczepionka zapobiega zachorowaniu na ospę w późniejszym wieku, które często ma cięższy przebieg niż w przypadku dzieci, Mniejsze ryzyko zachorowania na półpasiec. Na powikłania po ospie wietrznej w najwyższym stopniu narażone są: noworodki, niemowlęta, osoby o niskiej odporności i kobiety w ciąży. Choć powikłania dotyczą od 2 do 6 proc. osób, które zachorowały na ospę, to – biorąc pod uwagę skalę zachorowań – problemy te dotyczą kilku tysięcy dzieci i dorosłych.  Możliwe powikłania po ospie: ze strony układu oddechowego – ospowe zapalenie płuc, wtórne zapalenie płuc, ze strony układu oddechowego...

Fotolia
Zdrowie
Polsce grozi epidemia odry: ostrzega ekspert
Na 1000 dzieci, które zachorują na odrę, 1 umrze. 1 dziecko na 2000 dzieci, które zachorują, będzie miało ostre zapalenie mózgu. O tych powikłaniach nie mówią ruchy antyszczepionkowe - mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i wakcynolog.

Jakie jest ryzyko pojawienia się niepożądanych odczynów po szczepieniu w porównaniu do ryzyka powikłań po zachorowaniu na odrę? Proporcje między potencjalnie niepożądanymi działaniami szczepionki a skutkami zachorowania na odrę są absolutnie nieporównywalne. Nie da się tego porównać. Po szczepionce się nie umiera, po przechorowaniu odry - można umrzeć. Na 1000 dzieci chorych na odrę 1 umrze, a na 1000 dzieci zaszczepionych nie umrze żadne. Raz na 2000 przypadków po zachorowaniu na odrę pojawia się ostre zapalenie mózgu czy stwardniejące zapalenie mózgu. Kto powinien się szczepić przeciw odrze? Od 2004 roku szczepimy dzieci dwiema dawkami szczepionki: pierwszą w 13. miesiącu, drugą w 10. roku życia. Szczepionki są bezpłatne i obowiązkowe. Przeciw odrze powinni też zaszczepić się wszyscy, którzy wcześniej nie byli zaszczepieni i nie chorowali na odrę. Zobacz: Kalendarz szczepień dla dziecka od 0 do 18 lat Czy dorośli też powinni zaszczepić się na odrę? Tak, jeśli nie chorowali na odrę i nie byli szczepieni. Odra jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową i powietrzną, co oznacza, że jeśli w danym pomieszczeniu jest choćby jedna osoba niezaszczepiona i nie chorowała na odrę, to ta osoba będzie zagrożona zachorowaniem na odrę. Zakaźność wirusa odry jest ponad 10 razy większa niż eboli. A mamy szczepionkę, która w 97 procentach chroni przed zachorowaniem: można więc w prosty sposób uchronić się przed chorobą. Warto też pamiętać, że odra dla dorosłej osoby może być jeszcze bardziej groźna niż dla dziecka. Czy dziś grozi nam epidemia odry? Tak. Grozi nam epidemia, ponieważ mamy w Polsce ok. 100 tysięcy dzieci nieuodpornionych. Rocznie nie jest szczepionych 2-4 tys. dzieci: niektóre ze względów medycznych, inne dlatego że rodzice nie chcą ich zaszczepić. Co roku rodzi się w Polsce 350 tysięcy dzieci, przez cały 1. rok życia nie...

GIS ostrzega przed ospa party
Adobe Stock
Aktualności
Niebezpieczna moda wśród rodziców - służby sanitarne ostrzegają
Część rodziców wpadło na pomysł, jak uodpornić dziecko przeciw chorobie zakaźnej nie robiąc jednak szczepienia. To igranie ze zdrowiem dziecka - alarmują służby.

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w związku z pojawiającą się wśród niektórych rodziców modą na robienie spotkań dzieci chorych na chorobę zakaźną ze zdrowymi maluchami i celowym ich zarażaniu . Jest to nieodpowiedzialne igranie ze zdrowiem dziecka. Idziemy na „ospa party" Chodzi o „ospa party" lub „odra party" organizowane przez niektórych rodziców. Uważają, że w ten sposób dziecko łagodniej przechoruje chorobę zakaźną i w ten sposób zabezpieczą je przed zachorowaniem w późniejszym wieku. Nic z tego. GIS przestrzega, że udział w „ospa party" lub „odra party" to nieprzewidywalne ryzyko dla dziecka. Grozi też powikłaniami chorób zakaźnych. Służby przypominają, że jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem profilaktyki jest szczepienie. „Władza rodzicielska powinna być wykonywana tak, jak tego wymaga dobro dziecka i interes społeczny" - przestrzega Inspektorat. Nie rób tego: wirusy ospy i odry są nieprzewidywalne! GIS podkreśla, że wirusy ospy wietrznej i odry są drobnoustrojami nieprzewidywalnymi. Mogą powodować poważne konsekwencje dla zdrowia, w tym powikłania skutkujące koniecznością leczenia w szpitalu, a nawet śmiercią. Ospę wietrzną wywołuje wirus, który jest również przyczyną półpaśca. Uważaj na ospę Ospa jest bardzo zaraźliwa i szerzy się drogą kropelkową oraz przez kontakt bezpośredni i pośredni (dotykanie skażonych przedmiotów). Jej objawami są: wysypka, swędzenie, brak apetytu, ból głowy, osłabienie, stan podgorączkowy lub gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Nieleczona ospa może wywołać powikłania: wirusowe ospowe zapalenie płuc, bakteryjne zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenie serca. Odra - coraz groźniejsza choroba zakaźna Drastyczny wzrost zachorowań na odrę to...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj