Dziecko u lekarza
Fotolia
Aktualności

Będą nowe, jednolite książeczki zdrowia dziecka

Książeczki zdrowia dziecka będą elementem dokumentacji medycznej i będą jednolite. Dziś zadecydował o tym Sejm.

Sejm uchwalił dziś ustawę o książeczkach zdrowia dziecka. Po wejściu w życie nowych przepisów  (za 2 tygodnie) staną się one elementem dokumentacji medycznej, a ich wzór określi minister zdrowia po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Na razie  książeczki zdrowia dziecka wyglądają różnie. Różna jest także  ich zawartość.
(źródło: PAP)


O jednolity wzór książeczek zdrowia dziecka, a także karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu i karty medycznych czynności ratunkowych  oraz uczynienie z nich dokumentu państwowego od kilku lat walczył rzecznik praw dziecka Marek Michalak.

Jednolity wzór dokumentów pozwoli szybciej odnajdywać ważne informacje, przede wszystkim te, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta np. w stanach zagrożenia życia. Pozwoli także na sprawne gromadzenie i utrwalanie informacji na temat zdrowia dziecka, jego szczepień, badań, zabiegów etc.  


Zobacz także: Lista spraw do załatwienia w urzędach po narodzinach dziecka

 

:) bardzo dobre wieści, realizacja postulatu RPD

Posted by Marek Michalak on 12 czerwca 2015

 


Zobacz także: Encyklopedia zdrowia dziecka
 

 

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Aktualności
Zakaz palenia przy dzieciach w samochodzie!
Od 1 października 2015 roku Anglicy i Walijczycy nie będą mogli palić przy dzieciach w samochodzie. Za złamanie przepisu grozi wysoka grzywna. A jak jest w Polsce?

Bierne palenie jest bardzo groźne dla dzieci . Dziecku, które wdycha dym papierosowy, grożą częste infekcje układu oddechowego, powtarzające się zapalenia ucha środkowego , zaostrzenie alergii,  astma , a nawet rak. Są jeszcze inne zagrożenia, m.in. opóźniony rozwój czy kłopoty z koncentracją. Najgorzej jest wówczas, gdy ktoś pali przy dziecku w małym pomieszczeniu, a wnętrze samochodu jest przecież maleńkie. Zobacz także: Po obejrzeniu tych zdjęć nigdy nie sięgniesz po papierosa w ciąży   Zakaz palenia w samochodzie przy dzieciach w Anglii i Walii Od 1 października w Anglii i Walii każdy, kto zapali w samochodzie przy dziecku lub osobie małoletniej (poniżej 18 roku życia), złamie prawo. Jeśli zostanie na tym przyłapany, zapłaci mandat do 50 funtów  (ok. 277  złotych). Palić będzie można jedynie w kabriolecie z opuszczonym dachem. – Badania wskazują, że palenie w pobliżu dzieci - w samochodzie lub w innym miejscu - odpowiada w Wielkiej Brytanii za ok.  40 zgonów dzieci rocznie. Samochód to bardzo mała przestrzeń i nawet przy otwartych oknach bierne palenie jest niemal tak szkodliwe, jak w pomieszczeniach zamkniętych - powiedziała dr Hilary Wareing, dyrektor Tobacco Control Collaborating Centre (cytujemy za www.mojawyspa.co.uk) Przeczytaj także: Dziecko w samochodzie     O wprowadzeniu zakazu myślą także Włosi O podobnym zakazie myślą Włosi, gdzie – jak wynika z doniesień ansa.it,  włoskiej Agencji Informacji Multimedialnych –  połowa dzieci jest narażona na bierne palenie w 2. roku życia i prawie 40 proc. ma rodzica, który pali w domu. 61 procent włoskich palaczy pali także w samochodzie, niektórzy z nich robią to  przy dzieciach (źródło: www.nostrofiglio.it).   W Polsce wciąż można palić przy dzieciach Jak poinformował nas Marek Kąkolewski z Biura...

szczepienia będą nadal obowiązkowe w Polsce
Adobe Stock
Aktualności
Antyszczepionkowcy przegrali - szczepienia dzieci NADAL będą obowiązkowe
Sejm przytłaczającą większością głosów odrzucił ich pomysł, aby szczepienia w naszym kraju były dobrowolne.

 Autorem projektu ustawy było Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP", które pod swoim obywatelskim projektem zebrało 100 tysięcy podpisów Polaków. Mimo tego, że projekt dostał zielone światło i dzięki głosom posłów Prawa i Sprawiedliwości został skierowany do dalszych prac w komisjach sejmowych, to żywot jego okazał się nadzwyczaj krótki... Antyszczepionkowcy nie mieli żadnych szans Wynik piątkowego głosowania nad projektem ustawy znoszącym obowiązkowe szczepienia pokazał, że antyszczepionkowcy byli bez szans na uchwalenie takiego prawa w Polsce. Za odrzuceniem ich pomysłu głosowało 354 posłów , 10 było przeciw, 16 wstrzymało się od głosu. Jeszcze dzień wcześniej jego losy zostały właściwie przypieczętowane, kiedy obie komisje sejmowe - zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny opowiedziały się za odrzuceniem projektu. Także w tym głosowaniu była nadzwyczajna jednomyślność poselska, a wynik głosowania przyjęto gorącymi brawami. Pomysł antyszczepionkowców nie miał żadnego poparcia Projekt do prac w komisji na początku października skierował Sejm głosami posłów PiS (211), Kukiz'15 (19), PO (4), PSL (5), WiS (5) oraz niezrzeszonych (8). Politycy PiS wyjaśniali, że klub głosował za skierowaniem projektu do komisji, bo PiS obiecało, że nie będzie odrzucało w pierwszym czytaniu projektów obywatelskich. Podnosili także, że procedowanie może być okazją do edukowania na temat zasadności szczepień.   Ale stanowisko rządu do projektu od początku było negatywne. Konieczność utrzymania obowiązkowych szczepień wyrazili m.in. minister zdrowia Łukasz Szumowski, szefowa resortu rodzinny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, Rzecznik Praw Pacjentów Bartłomiej Chmielowiec, Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas, przedstawiciele Naczelnej Izby Aptekarskiej i Naczelnej Izby Lekarskiej i Rzecznik...

Leki
Fotolia
Aktualności
Dzieci nie powinny kupować leków, także tych bez recepty - uważa Rzecznik Praw Dziecka
Dzieci nie powinny kupować samodzielnie leków, także tych bez recepty. Niektóre z nich są groźne - uważa Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka. Zgadzasz się z nim?

  Dlaczego Rzecznik Praw Dziecka chce, by dzieci nie mogły kupować leków samodzielnie? Nie wszystkie leki dostępne bez recepty są bezpieczne, a żadnych nie można łykać jakby były cukierkami. Niektóre z nich  zawierają substancje o działaniu psychoaktywnym i uzależniającym np. pseudoefedrynę - składnik syropów na kaszel, które młodzież wykorzystuje do zapewnienia sobie "odlotu",  a także dextrometorfan i  kodeinę. Przeczytaj także: Mieszanki na bazie leków z pseudoefedryną zbierają żniwo Pozostałe leki bez recepty nie uzależniają, ale mogą mieć przykre skutki uboczne albo wchodzić w interakcję z innymi lekami. Mimo to, każdy, także dziecko, może je kupić. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak uważa, że tak być nie powinno. Jest zdania, że skoro nie wolno sprzedawać dzieciom papierosów czy alkoholu, nie powinno się także dawać im wolnej reki w sprawie zakupu leków, które mogłyby im zaszkodzić. Rzecznik Praw dziecka podkreśla, że dziecko czy nastolatek  niekoniecznie przeczyta dołączoną do leku ulotkę, w której są informacje na temat ewentualnych zagrożeń. "Warto zwrócić uwagę, że sprzedaż produktów leczniczych odbywa się także w obrocie pozaaptecznym, a więc nie ma tam farmaceuty, który mógłby zareagować w takiej sytuacji" - podkreśla Marek Michalak. Marek Michalak zwrócił się do Ministra Zdrowia Bartosza Arułkowicza  o analizę i opracowanie propozycji rozwiązania problemu dostępności leków dla dzieci. Przeczytaj także: Remanent w apteczce     A co na to rodzice? "Dla mnie to logiczne, że moje dzieci nie mogą same kupować żadnych leków , nawet witamin. Zresztą, one wiedzą, że nawet pozornie niegroźne witaminy mogą być szkodliwe po niewłaściwym ich zażyciu. W życiu nie przyszłoby mi do głowy wysłać dziecko po chociabży...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj