girl with Down syndrome
fotolia.com
Aktualności

Bez izolacji – dzieci niepełnosprawne będą się uczyć w normalnych szkołach

Dysfunkcje nie są powodem do tego, aby dziecko nie mogło chodzić do szkoły położonej najbliżej miejsca zamieszkania.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce zrewolucjonizować podejście do nauczania, jeśli chodzi o dzieci niepełnosprawne i wprowadzić edukację włączającą. Jeśli więc u Twojego dziecka został stwierdzony stopień niepełnosprawności, nie będziesz musiała szukać szkoły specjalnej, bo ta najbliższa Twojego domu będzie musiała zapewnić odpowiednie warunki nauki, bez konieczności izolowania dziecka od rówieśników. Nie wiadomo tylko na ile sami nauczyciele będą w stanie prowadzić zajęcia bez szkody zarówno dla dzieci niepełnosprawnych, jak i dzieci nie wymagających nauczania specjalnego?
 
Zobacz także: Traktujcie nas zwyczajnie! – proszą mamy niepełnosprawnych dzieci
 

Terapia w gronie rówieśników

Pierwsza zmiana dotyczy braku izolacji dzieci niepełnosprawnych od sprawnych, w związku z czym jedynie zły stan zdrowia będzie kwalifikował dziecko do nauki indywidualnej. Jeśli dziecko wróci do dobrego samopoczucia – znów będzie uczęszczać do szkoły razem ze swoimi kolegami. Ministerstwo planuje także wykorzystanie nauczycieli, którzy uczą w szkołach specjalnych, do tego, aby wspierali edukację w szkole ogólnodostępnej i mogli uczyć niektórych przedmiotów dzieci niepełnosprawne. W razie potrzeby dyrekcja szkoły musi ułożyć indywidualny plan nauki, np. z danego przedmiotu, ale będzie on realizowany w szkole i tylko do momentu, kiedy istnieje taka potrzeba. Nauczyciele również będą musieli się dokształcać w temacie niepełnosprawności swoich wychowanków, aby zapewnić im odpowiedni poziom nauki. Nauka na nowych zasadach w tym roku szkolnym obejmuje dzieci z orzeczeniem wydanym po 1 września br. Dzieci, których orzeczenie było wydane przed 1 września do szkół masowych mogą się udać od 1 września 2018 r.
 

Stereotypy do lamusa

Rodzice mają często obawy przed zapisaniem dziecka do szkoły lub klasy integracyjnej, co wynika z niewiedzy na temat sposobów nauczania oraz z nieznajomości samego dziecka i stopnia jego niepełnosprawności. Tymczasem ma to niezwykle pozytywny wpływ na rozwój dziecka, kiedy od początku zdobywa wiedzę na temat inności, zróżnicowania zachowań w swoim małym społeczeństwie i tolerancji. Wszelkie stereotypy i obawy nie mają w tym przypadku racji bytu.
 
Źródło: gs24.pl

Czy popierasz protest rodziców dzieci niepełnosprawnych? [SONDA ULICZNA]

Niepełnosprawne dzieci podczas zabawy, niepełnosprawność, wózek inwalidzki, zabawa, gra w piłkę
© sissoupitch - Fotolia.com
Prawo i finanse
O jakie świadczenia mogą ubiegać się rodzice niepełnosprawnego dziecka?
Państwo zapewnia pomoc niepełnosprawnym dzieciom i ich rodzicom. Z jakiego wsparcia można skorzystać? Gdzie ubiegać się o pomoc finansową?

Świadczenie pielęgnacyjne Jeśli niepełnosprawne dziecko wymaga opieki, jedno z rodziców (to, które rezygnuje z pracy bądź w ogóle jej nie podejmie), może liczyć na przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego . Co istotne, przy ubieganiu się o tego typu świadczenie nie ma przewidzianego kryterium dochodowego. Pomoc finansową przyznaje się bez względu na wysokość zarobków rodziców . Podstawowym warunkiem jest rezygnacja z pracy bądź niepodejmowanie pracy z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem.   Osoba opiekująca się niepełnosprawnym dzieckiem otrzymuje miesięcznie netto 1200 zł (1638 zł brutto). Państwo opłaca za nią składki, co oznacza, że w przyszłości będzie przysługiwała jej emerytura.  W 2016 r. świadczenie pielęgnacyjne wyniesie 1300 zł netto, a już od 2017 r. zmienią się zasady wyliczania wysokości. Świadczenie zostanie zwaloryzowane, tak jak minimalne wynagrodzenie za pracę . Ta reguła będzie stosowana każdego następnego roku. Aby otrzymać świadczenie pielęgnacyjne, należy udać się do gminnej instytucji wypłacającej świadczenia rodzinne (ośrodki pomocy społecznej, centra pomocy rodzinie lub wydziały urzędów miast/gmin). Zasiłek pielęgnacyjny Kolejnym świadczeniem, które przysługuje w związku z niepełnosprawnością dziecka jest zasiłek pielęgnacyjny . Jego wysokość wynosi 153,00 zł miesięcznie, czyli dużo mniej niż świadczenie pielęgnacyjne. Pomoc ta przyznawana jest w celu częściowego pokrycia wydatków związanych z koniecznością zapewnienia osobie niepełnosprawnej opieki i pomocy innej osoby w związku z jej niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Zgodnie z ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje: niepełnosprawnemu dziecku; osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;...

Fotolia
Aktualności
„Segregacja” dzieci w szkołach? Nowe pomysły MEN budzą ogromne wątpliwości!
Wypowiedzi Teresy Wargockiej z Ministerstwa Edukacji szokują rodziców! Koniec z klasami integracyjnymi, tworzenie szkół specjalnych, a także „segregacja” dzieci, to zdecydowany krok wstecz!

Co pewien czas, jakiś minister musi "zabłysnąć" w mediach. Niestety, zazwyczaj związane jest to z bardzo niekorzystnymi zmianami w prawie. Tym razem nowe pomysły dotyczą dzieci niepełnosprawnych, których sytuacja zdecydowanie ulegnie pogorszeniu! Albo szkoła specjalna, albo oddzielna klasa! Według minister Wargockiej, dzieci niepełnosprawne nie powinny uczęszczać do klas integracyjnych , gdyż nie otrzymują one takiej opieki, jaka im się należy. Nauczyciele nie są odpowiednio przygotowani do pracy z takimi dziećmi, więc dzieci z orzeczeniem powinny trafiać do specjalnych klas. Ma to być korzystniejsze dla dzieci zdrowych, które wg. minister tracą na poziomie nauczania poprzez naukę w klasach integracyjnych.   To wbrew deklaracji ONZ Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji , Piotr Pawłowski jasno precyzuje swoje spostrzeżenia:  –  3 lata temu podpisano deklarację ONZ , jasno mówiącą o tzw. edukacji  włączającej. Mamy dobre praktyki i osiągnięcia, a teraz musielibyśmy wycofywać się z tego, co już zostało podpisane i obowiązuje w naszym porządku prawnym. – podkreśla. Kontrowersyjne zapowiedzi Minister Wargocka swój plan przedstawiła na spotkaniu z krakowskimi nauczycielami. Na pytanie – co z integracją dzieci niepełnosprawnych, które dotąd mogły liczyć na pomoc i przyjaźń zdrowych kolegów? – odpowiedziała dość niefrasobliwie  – „dzieci będą się kontaktować  w czasie przerw i na świetlicy". Sprawa „segregacji” dzieci i zmian w szkolnictwie, nie jest sprawą przesądzoną.  Miejmy nadzieję, że ta sprawa okaże się tylko nieprzemyślanym pomysłem! Polecamy także: O jakie świadczenia mogą ubiegać się rodzice niepełnosprawnego dziecka?

pomoc dla rodziców dziecka z Aspergerem
Fotolia
Prawo i finanse
Gdzie szukać pomocy, kiedy dziecko ma Aspergera?
Sprawdź, jaką pomoc od państwa możesz otrzymać, jeśli twoje dziecko ma zespół Aspergera. Czy należą się wam zasiłki, darmowa terapia i jakie zaświadczenia przydadzą się w szkole?

Jeśli twoje dziecko ma zespół Aspergera, pamiętaj, że nie jesteś sama. Poszukaj wsparcia w grupach rodziców dzieci z ZA, w organizacjach pozarządowych oraz skorzystaj z pomocy państwa. Rodzic dziecka z zespołem Aspergera ma prawo m.in. do ulg i zniżek oraz pomocy finansowej. Na jakie świadczenia możecie liczyć? Pomoc dla dzieci z ZA i ich opiekunów Opieka nad autystycznym dzieckiem wiąże się często z dużymi nakładami finansowymi – na diagnozę zespołu Aspergera i terapię refundowaną przez NFZ trzeba zazwyczaj długo czekać (nawet ponad rok!), dlatego wielu rodziców decyduje się na pomoc prywatnych specjalistów . To kosztuje. Tak samo, jak szkoły społeczne czy prywatne, do których część rodziców dzieci z ZA posyła swoje dzieci, bo znajdują tam często bardziej przyjazne warunki do nauki dla dzieci z tego typu zaburzeniem. Na szczęście chociaż część wydatków może zrefundować państwo. Przeczytaj, jakie są objawy zespołu Aspergera . Orzeczenie o niepełnosprawności w przypadku zespołu Aspergera Po otrzymaniu diagnozy zespołu Aspergera, możesz ubiegać się o wydanie oświadczenia o niepełnosprawności dziecka , składając wniosek wraz z dokumentacją medyczną w zespole do spraw orzekania o niepełnosprawności. Jeśli dziecko chodzi już do szkoły, warto udać się do wychowawcy, pedagoga szkolnego lub dyrektora, którzy znają procedury uzyskiwania orzeczeń i odpowiednio cię pokierują. Możesz też zwrócić się o pomoc bezpośrednio do poradni psychologiczno-pedagogicznej , która opiekuje się szkołą twojego dziecka. Tylko od ciebie zależy, czy zdecydujesz wystąpić o orzeczenie, pamiętaj jednak, że orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności pozwala ubiegać się o wiele uprawnień i świadczeń dla rodziców : zasiłek pielęgnacyjny na pokrycie wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj