
Najważniejsza jest położna
Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?”A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych”. Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna, a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą.
Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej
Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej.
Bezpłatna opieka położnej - w praktyce?
Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca ciążę obowiązkowo kieruje ciężarną do lekarza ginekologa na konsultacje i badanie USG. W praktyce położna powinna mieć również odpowiednio wyposażony gabinet, zapewnić transport do szpitala, czy mieć możliwość wysłania próbek, by wykonać badania laboratoryjne.
Indywidualne decyzje ciężarnych
To dopiero początek tej zmiany. Na zachodzie od dawna położne prowadzą ciąże, a także wykonują badania USG. W Polsce nadal więcej jest ginekologów-położników, niż położnych, a zwłaszcza położnych spełniających kryteria do samodzielnego prowadzenia ciąż. Wszystko zależy też od indywidualnych decyzji ciężarnych. W małych miejscowościach dostęp do położnych może być lepszy, niż do lekarza specjalisty, ale czy ciężarne będą wybierać położne zamiast ginekologów-położników?
Czy chętnie prowadziłybyście/będziecie prowadzić swoją ciążę u położnej?
Sprawdź też: