Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciezarna-w-oczekiwaniu-na-porod
Fotolia
Aktualności

Prowadzenie ciąży u położnej, a nie ginekologa – dobra zmiana?

Czy chętnie prowadziłybyście swoją ciążę wyłącznie u położnej, a nie ginekologa? Właśnie zmieniły się przepisy. Sprawdźcie koniecznie jak i czy to dobra zmiana.

Najważniejsza jest położna

Świeżo upieczone ciężarne zawsze pytają mnie o to samo: „Którego ginekologa polecasz i z którego szpitala?”A ja zawsze odpowiadam: „Najważniejsza jest położna! Wybierz dobrą położną lub szpital, który słynie z dobrych położnych”. Dlaczego? Bo jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest tzw. ciążą fizjologiczną, bez powikłań, lekarz nie jest niezbędny. W czasie porodu, jeśli nie ma komplikacji, poród prowadzi położna, a lekarz pojawia się tylko sporadycznie. Jeśli akurat trafisz z porodem na jego dyżur to dobrze, ale w praktyce raczej rzadko się to zdarza. To położna przyjmie poród i będzie przez większość czasu z tobą.

Bezpłatne prowadzenie ciąży u położnej

Do tej pory można było prowadzić ciążę u położnej, ale odpłatnie i bez możliwości kierowania na badania (np. krew, mocz). Od stycznia 2017 można prowadzić ciążę wyłącznie u położnej w ramach NFZ. Zmianę wprowadza zarządzenie nr 125 prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z 22 grudnia 2016 roku w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej przez podmioty realizujące świadczenia koordynowanej opieki nad kobietą i dzieckiem oraz zmiany niektórych zarządzeń Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w związku z przepisami ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Zapis o możliwości prowadzenia ciąży przez położną znajdziemy również w ustawie o zawodzie pielęgniarki i położnej.

Bezpłatna opieka położnej - w praktyce?

Według standardów opieki okołoporodowej ginekolog prowadzący ciążę, obowiązkowo kieruje ciężarną między 21. a 26 tygodniem ciąży do położnej POZ. A wówczas położna obejmuje kobietę opieką. Położna prowadzi ciążę na tych samych zasadach, co ginekolog - taka dama liczba wizyt, takie same badania. Położna prowadząca ciążę obowiązkowo kieruje ciężarną do lekarza ginekologa na konsultacje i badanie USG. W praktyce położna powinna mieć również odpowiednio wyposażony gabinet, zapewnić transport do szpitala, czy mieć możliwość wysłania próbek, by wykonać badania laboratoryjne.

Indywidualne decyzje ciężarnych

To dopiero początek tej zmiany. Na zachodzie od dawna położne prowadzą ciąże, a także wykonują badania USG. W Polsce nadal więcej jest ginekologów-położników, niż położnych, a zwłaszcza położnych spełniających kryteria do samodzielnego prowadzenia ciąż. Wszystko zależy też od indywidualnych decyzji ciężarnych. W małych miejscowościach dostęp do położnych może być lepszy, niż do lekarza specjalisty, ale czy ciężarne będą wybierać położne zamiast ginekologów-położników?

Czy chętnie prowadziłybyście/będziecie prowadzić swoją ciążę u położnej?

Sprawdź też:

Bezpłatne warsztaty dla położnych i pielęgniarek środowiskowych – byliśmy tam z kamerą

Petycja ciężarne walczą o swoje prawa
Aktualności
Do wszystkich kobiet: Czy prawa ciężarnych i rodzących są zagrożone?
Fundacja Rodzic po Ludzku prosi o przyłączanie się do akcji „Kobiety i Położne. Razem!”: „Szanowny Pani Ministrze! Prosimy nie niszczyć dorobku ostatnich lat w jakości opieki zdrowotnej nad przyszłą matką i dzieckiem!”

Apel "Kobiety i Położne. Razem!" Nadchodzące zmiany w opiece okołoporodowej budzą wiele emocji. Dziś na Facebooku Fundacji Rodzić po ludzku pojawiła się prośba o dołączanie do akcji "Kobiety i Położne. Razem!". Polega ona na wysyłaniu do Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia listu, w którym poruszany jest temat swobodnego wyboru lekarza, położnej i szpitala, w którym urodzi się dziecko: "(...) To ceniony przez wszystkie kobiety prawdziwy sukces w jakości opieki zdrowotnej nad matką i dzieckiem, dorobek ostatnich lat. Nie rozumiem, czemu ktoś chce to zniszczyć?". Apel jest również wyrazem niepokoju o "zmiany, którymi skutkuje dla polskich położnych forsowany przez NFZ model tzw. opieki koordynowanej (KOC). Planowane zmiany w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ) oraz zarządzenie Prezesa NFZ dotyczące opieki koordynowanej (KOC) mogą spowodować ograniczenia w dostępności opieki położnych dla kobiet, a także utrudnić samodzielne wykonywanie zawodu naszym położnym. Czy ma Pan pewność, że KOC zwiększy dostępność przyszłych matek do właściwej opieki medycznej?".   Prezes fundacji Rodzic po Ludzku już zamieściła na Facebooku swój apel. Za jej przykładem do akcji dołączają kolejne kobiety, oznaczając posty hasztagiem ‪ #‎KonstantyRadziwiłł‬ Co na to minister? Minister pytany o zmiany zapewnia:  - Jeśli chodzi o kobiety, to ten program jest dla nich tylko ofertą: mogą, ale nie muszą z niej skorzystać. W każdej chwili kobieta może zacząć korzystać z programu opieki skoordynowanej, i w każdej chwili może z niej zrezygnować, wybrać innego lekarza czy położną, czy pojechać do dowolnego szpitala. Nie ma absolutnie żadnych więzów, którymi kobieta w ciąży była związana ze szpitalem, położną czy ginekologiem. Całą rozmowę z ministrem znajdziesz tu: Minister Radziwiłł: idą zmiany...

poród, tata na porodówce, szpital, kobieta w ciąży,
© Olesia Bilkei - Fotolia.com
Prawo i finanse
Wielkie zmiany na korzyść ciężarnych w opiece okołoporodowej!
Ciężarne nie będą musiały czekać na wizytę u lekarza czy bać się, że szpital odeśle je, gdy zaczną rodzić! Skoordynowana opieka okołoporodowa ma zostać wprowadzona w całej Polsce jako standard. Sprawdź, na czym dokładnie będzie polegać.

Ciężarną będzie opiekować się jeden zespół składający się z położnych i lekarzy, którzy będą ze sobą ściśle współpracować – to pomysł na zrewolucjonizowanie systemu opieki okołoporodowej. Korzyści płynące dla ciężarnych Zgodnie z nowym modelem kobieta będzie mogła wybrać sobie, kto z personelu medycznego będzie się nią opiekował. Osoby te (położne, lekarze) będą tworzyły jeden zespół i będą ze sobą w kontakcie. Dzięki temu kobieta zyska ciągłość opieki . Jej historia medyczna będzie znana poszczególnym członkom zespołu, co w razie problemów umożliwi szybszą interwencję.  - Ma to dać poczucie bezpieczeństwa pacjentce, jak również zwiększa szanse na wczesne rozpoznanie wszelkich pojawiających się nieprawidłowości – powiedział Tadeusz Jędrzejczyk, prezes NFZ w wypowiedzi dla Gazety Prawnej.  Dzięki nowemu modelowi skończą się długie terminy oczekiwania ciężarnych na wizyty lekarskie czy konieczne badania, zapewnia w „Gazecie Prawnej” Wojciech Zawalski, dyrektor departamentu świadczeń opieki zdrowotnej w NFZ. Każda kobieta będzie miała prawo zmienić opiekujący się nią zespół, a na zakończenie współpracy wypełni ankietę, w której oceni jego pracę. Pytania w ankiecie będą miały szeroki zakres, między innymi: Czy dostała przydzielonych lekarzy i położną? Czy przedstawiono jej plan opieki nad ciążą i dzieckiem? Czy dano jej szansę na kontakt z dzieckiem w ciągu pierwszej doby po porodzie ? Czy uzyskała informacje i pomoc w karmieniu piersią? Czy była traktowana z szacunkiem? Czy po porodzie położna interesowała się jej stanem psychicznym? Nowe przepisy mają przybliżyć położne i lekarzy do pacjentek. Jak przekonać do zmian szpitale i położne? - Po raz pierwszy NFZ zamierza płacić położnej za prowadzenie ciąży – podkreśla Joanna Pietrusiewicz, prezes...

położna
fotolia.com
Newsy
Moją ciążę prowadziła położna – prawdziwa historia
Poród z partnerem, poród w wannie, poród w domu – do tego już się przyzwyczaiłyśmy. Ale żeby położna prowadziła ciążę? To może być dobre rozwiązanie dla wielu kobiet w tzw. ciąży fizjologicznej, czyli bez powikłań. Mama 3 dzieci opowiada, jak było w jej przypadku.

Położna, która prowadziła moją 3. ciążę, wcześniej przyjmowała mój 2. poród. Już wtedy wiedziałam, że chcę, żeby to ona pomogła mi przygotować się na przyjście na świat kolejnego dziecka – mówi Anna Kalisz z Warszawy. Jej dwie poprzednie ciąże prowadził lekarz. Główną zaletą takiego rozwiązania jest to, że położna ma całościową pieczę nad mamą i dzieckiem. Zależy jej na tym, żeby mama była zdrowa, a więc nie skupia się tylko na dziecku. Ma do ciąży bardziej holistyczne podejście i nie doszukuje się patologii, jak często robią lekarze – opowiada Anna.   Anna Kalisz. Mama trójki dzieci. O ciąży i porodach rozmawia z kobietami codziennie w swojej pracy i prywatnie, bo uważa, że to ważne. Ubolewa, że jej mąż nie chce na ten temat rozmawiać przy rodzinnych posiłkach. Nie ubolewa nad tym, że ma wiecznie nieumyte okna i gary, bo uważa, że to akurat nieważne. Prowadzenie ciąży przez położną - plusy i minusy Jakie jeszcze są plusy prowadzenia ciąży przez położną? Anna wymienia: Wizyta u położnej trwa przeciętnie godzinę. Położna ma czas, żeby kobietę poznać i się na niej skupić. Mam też wrażenie, że położne są lepiej przygotowane na spotkanie ze swoimi podopiecznymi – bo po prostu mają ich mniej niż lekarze i mogą się na nich naprawdę skupić. Zapytana o minusy takiego rozwiązania, Anna wymienia jedną rzecz: brak kontraktu z NFZ na prowadzenie ciąży przez położną . Skutkuje to tym, że za wszystkie wizyty oraz ciążowe badania mama musi zapłacić z własnej kieszeni (w Warszawie cena wizyty u położnej to średnio 100-150zł). W razie konieczności wypisania recepty na jakiś lek, położna musi odesłać pacjentkę do lekarza. Ale poza tym, Anna widzi same zalety.   Ciąża i poród nie składają się z samej fizjologii – to też emocje kobiety i jej troski, jej otoczenie. Będąc w ciąży...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak