
Od marca tego roku firma Johnson & Johnson prowadzi ogólnopolską akcję dotyczącą wielozmysłowego rozwoju dzieci. Ogólnopolska akcja społeczna na rzecz wielozmysłowego rozwoju dzieci. W ramach akcji dla wszystkich chętnych rodziców zostały przygotowane bezpłatne warsztaty, podczas których mamy i ojcowie mogą dowiedzieć się, jak rozwijać zmysły maluszka podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Aby młodym mamom zapewnić jak najlepszą opiekę okołoporodową, Johnson & Johnson szkoli także położne. Nasza redakcja była wczoraj na warsztatach skierowanych do rodziców. Opowiadamy, jak wyglądają warsztaty i czego się na nich dowiedzieliśmy.
Znacznie więcej niż pielęgnacja
Skąd pomysł Johnson & Johnson na edukację rodziców w kwestii rozwoju wielozmysłowego? Z głębokiego przekonania popartego wiedzą ekspertów na temat tego, że pielęgnacja to coś znacznie więcej niż wyłącznie utrzymanie higieny. Eksperci Johnson’s podkreślają znaczenie codziennych rytuałów pielęgnacyjnych i zwracają uwagę na jakość czasu poświęcanego na opiekę nad dziećmi. Bo – wbrew pozorom – ważniejsze od tego, ile czasu spędzamy z dzieckiem, jest to, jak go spędzamy. Okazuje się, że wystarczy dobrze wykorzystać te z pozoru krótkie chwile, które spędzamy podczas codziennej pielęgnacji maluszka, aby wesprzeć jego rozwój i zbudować wyjątkową, niepowtarzalną więź. Jak zatem wyglądają spotkania ekspertów z rodzicami?
4 laboratoria zmysłów
Warsztaty są podzielone na 4 bloki, a każdy z nich jest prowadzony przez innego eksperta:
- „Laboratorium JOHNSON’S®” - ten warsztat prowadzi Agnieszka Machnio, wieloletnia ekspertka marki JOHNSON’S®, autorka poradników i szkoleń dla położnych oraz rodziców z dziedziny pielęgnacji niemowląt. W czasie spotkania opowiada o tym, jak bezpiecznie pielęgnować niemowlę i na co zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki dla maluszka. Na wczorajszych warsztatach dowiedziałyśmy się, że niewłaściwa pielęgnacja polegająca na nadmiernym odtłuszczaniu skóry dziecka i myciu jej tradycyjnymi mydłami w kostce, może spowodować naruszenie naturalnej bariery ochronnej i przyczynić się do uszkodzenia naskórka, a tym samym powstania podrażnień o różnym nasileniu. Przeprowadziłyśmy także eksperyment, dzięki któremu dowiedziałyśmy się, jakie pH mają mydła w kostce i jak wpływają one na skórę.

- "Węch – wielka mapa świata" ten warsztat prowadzi Marta Siembab, jedyna polska senselierka, ekspert wiedzy związanej ze zmysłem węchu i zjawiskiem zapachu. Specjalnie dla rodziców przekłada język zmysłów dziecka na praktyczne rozwiązania. Marta opowiedziała nam o tym, jak rozwija się ten zmysł u dziecka, jakie zapachy maluszek lubi, a za jakimi nie przepada. Dowiedziałyśmy się też, w jaki sposób różne zapachy mogą przywoływać określone doświadczenia i wspomnienia. Gwarantujemy, że po tych warsztatach wasze postrzeganie zapachów zmieni się o 180 stopni.

- "Kąpiel – eksplozja zmysłów" to warsztat prowadzony przez Pawła Zawitkowskiego - fizjoterapeutę i autora książek i filmów "Mamo, Tato co ty na to?". Paweł uświadomił nam bardzo ciekawą rzecz – aspekt higieniczny kąpieli nie ma dla dziecka najmniejszego znaczenia. Dla maluszka liczy się to, co odczuwa podczas kąpieli, dlatego tak ważne jest, abyśmy zrobili wszystko, by brzdąc wiązał z tym pozytywne wspomnienia. Kąpiel może być też doskonałą formą relaksu zarówno dla dziecka, jak i rodzica, a także częścią wieczornego rytuału. Jak zatem kąpać maluszka, by wraz z nim zanurzyć się w świat zmysłów? O tym możecie w szczegółach dowiedzieć się na warsztatach Pawła.

- „Zmysły – rozwojowe okno na świat” - ten warsztat prowadzi dr Julita Wojciechowska, adiunkt w Zakładzie Psychologii Socjalizacji i Wspomagania Rozwoju w Instytucie Psychologii UAM w Poznaniu, która w pracy dydaktycznej i naukowej zajmuje się problemami rozwoju dzieci i młodzieży oraz funkcjonowania współczesnych rodziców. Podczas warsztatów opowiedziała nam o tym dlaczego oddziaływanie na zmysły maluszka jest tak ważne w jego rozwoju oraz jak oddziałujemy na zmysły dziecka nawet wtedy, gdy nie jesteśmy tego świadome. Teraz już nie mamy wątpliwości, że każdy dotyk i każde spojrzenie mają znaczenie.
