Głodni Zmian
Portal Głodni Zmian
Aktualności

Bezpłatne porady dietetyka dla kobiet w ciąży i dzieci: co na to ministerstwo?

Ministerstwo Zdrowia będzie rozmawiać na temat wprowadzenia bezpłatnych wizyt u dietetyka dla kobiet w ciąży i dzieci do lat 3. Podpisz petycję w tej sprawie.

Wprowadzenia bezpłatnych wizyt u dietetyka dla kobiet w ciąży i dzieci do lat 3 domaga się portal Głodni Zmian, który grupuje dietetyków i rodziców, którzy wiedzą, jak ważne jest żywienie dziecka od pierwszych chwil jego życia. Wraz z konsultantami krajowymi i ekspertami portal Głodni Zmian wystąpił w tej sprawie do Ministerstwa Zdrowia. Popieramy pomysł, dlatego zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, czy zamierza prowadzić prace zmierzające do wprowadzenia odpowiednich zmian.
Czytaj też: Nasze dzieci nie muszą mieć nadwagi i chorób serca: podpisz petycję do Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo chce rozmawiać

W odpowiedzi udzielonej portalowi babyonlione.pl Ministerstwo Zdrowia na razie potwierdziło, że w lipcu otrzymało apel konsultantów krajowych, ekspertów, lekarzy, pielęgniarek, dietetyków i rodziców, który dotyczy wprowadzenia bezpłatnych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i małych dzieci do 3 lat.
Ministerstwo na razie planuje rozmowy. Na 17 września zaprosiło do siebie ekspertów i przedstawicieli rodziców. Chce z nimi omówić zasadność wprowadzania porad żywieniowych dla kobiet w ciąży i małych dzieci, wymienić opinie na temat aktualnie dostępnych metod zapobiegania nadwadze i otyłości. Ministerstwo ma nadzieję, że uda się wypracować kompromis.
- Cieszymy się, że nasza inicjatywa została dostrzeżona i pozytywnie odebrana w Ministerstwie, a problem otyłości i nadwagi wśród najmłodszych został zauważony. Mamy nadzieje, że rozmowy pójdą w dobrym kierunku i że uda Nam się wspólnie z Ministerstwem Zdrowia zadbać o zdrowie najmłodszych już w wieku prenatalnym, bo jak wszyscy dobrze wiemy lepiej zapobiegać niż leczyć - komentuje Klaudia Czapkiewicz-Ziółek, jedna z inicjatorek akcji Głodni Zmian, blogerka (www.niezleziolkoblog.pl).

Podpisz petycję do Ministerstwa Zdrowia

Na portalu Głodni Zmian (www.glodnizmian.pl) nadal są zbierane podpisy pod petycją w sprawie wprowadzenia bezpłatnych porad dla kobiet w ciąży i dzieci do lat 3.
Namawiamy do podpisu!
Będziemy nadal pytać w Ministerstwie Zdrowia o losy akcji i zabiegać o wprowadzenie bezpłatnych porad dietetycznych dla kobiet w ciąży i dzieci do lat 3.
Zobacz film: Nowe zasady żywienia niemowląt tłumaczy prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka

Rozszerzanie diety niemowlęcia zacznij od warzyw [WIDEO]

Fundacja Szczęśliwe Macierzyństwo, badania USG w ciąży
materiały prasowe
Patronaty
Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko 2013
Rusza VII edycja bezpłatnych badań i konsultacji dla kobiet w ciąży.

Ciąża to wyjątkowy moment w życiu kobiety, a my jesteśmy po to, aby pokazać jak świadomie czerpać z niego jak najwięcej radości. Chcemy, aby każda kobieta czuła się doceniona i pewna swoich codziennych kroków. Na naszych bezpłatnych corocznych spotkaniach poszerzamy wiedzę kobiet o ciąży i macierzyństwie. Propagujemy zdrowy styl życia, zachęcamy do regularnych badań. W tym roku startuje VIII edycja bezpłatnych badań i konsultacji dla kobiet w ciąży “Szczęśliwa mama, szczęśliwe dziecko”. Po latach zdobywania zaufania u kobiet i ich rodzin nareszcie trafimy do szerszego grona odbiorców. Będziemy aż w 19 miastach. Po raz kolejny z naszych bezpłatnych badań pod okiem rzetelnych ekspertów  skorzysta mnóstwo przyszłych mam. Cele : Ochrona zdrowia mamy i dziecka Poszerzenie wiedzy na temat zdrowia , pielęgnacji i rozwoju dziecka Przygotowanie do świadomego macierzyństwa Bezpłatne badania USG, USG 4D W ramach spotkań bezpłatnie oferujemy: Badania USG - jak co roku dysponujemy 2 gabinetami USG, USG 4D. Porady ekspertów – zapraszamy kobiety do skorzystania z porad  ekspertów m.in.: położnej, pielęgniarki rodzinnej, konsultanta laktacyjnego, douli, fizjoterapeuty, dietetyka, psychologa, ekspertów szkól rodzenia. Prezentacja instruktażu pierwszej pomocy pediatrycznej - Chcemy uświadomić rodzicom potrzebę nauki pierwszej pomocy pediatrycznej, właściwego reagowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia ich dzieci. Prezentacja bezpiecznej kąpieli niemowlęcia – to czas szczególny zarówno dla dziecka, jak i rodziców. To nie tylko czynność higieniczno-pielęgnacyjna, ale czas na bliskość i budowanie kontaktu. Podczas eventów zaprezentujemy techniki bezpiecznej kąpieli, tatusiowie będą mieli okazję poćwiczyć na fantomach. Prezentacja instruktażu masażu - Dotyk jest naturalną formą wyrażania uczuć wobec...

Szczepienia
Fotolia
Aktualności
Najsłabsze dzieci dostaną nieskuteczną szczepionkę?! Eksperci ostrzegają!
Lekarze alarmują, że od 2017 roku dzieci z grup ryzyka mogą dostać szczepionki niezarejstrowane, o nieudowodnionej skuteczności i bezpieczeństwie. Nie ma więc pewności, że dziecko zaszczepione przeciw pneumokokom nie zachoruje! Ekspertów niepokoi wybór przez Ministerstwo Zdrowia preparatu do szczepień.

Eksperci to członkowie Pediatrycznego Zespołu ds Programu Szczepień Ochronnych , który od kilku lat działa przy Ministerstwie Zdrowia . Zespół walczył o wprowadzenie do obowiązkowego kalendarza szczepień szczepionek przeciw pneumokokom . Dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. mają być szczepione za darmo szczepionką pneumokokową (znajdzie się ona w obowiązkowym kalendarzu szczepień 2017 ). Eksperci z Pediatrycznego Zespołu uważają jednak, że ministerstwo powinno wybrać inny preparat . Obawiają się, że najbardziej ucierpią dzieci z grup ryzyka, które są najbardziej zagrożone inwazyjną chorobą pneumokokową .    Dzieci z grup ryzyka najbardziej zagrożone pneumokokami Dzieci z grup ryzyka już od 2008 roku dostają bezpłatnie szczepionkę przeciw pneumokokom, gdyż dla nich zakażenie pneumokokami jest najbardziej groźne. Obecnie szczepionkę otrzymują bezpłatnie m.in. np. wcześniaki , dzieci urodzone z wagą poniżej 2500 g, z wadą ośrodkowego układu nerwowego, z przewlekłymi chorobami serca , z przewlekłą niewydolnością nerek, pierwotnymi zaburzeniami odporności, cukrzycą. Dzieci z grup ryzyka do tej pory dostawały jedną z dwóch szczepionek:   szczepionkę 10-walentą , która chroni przeciw 10 serotypom (podtypom) pneumokoków, ALBO:   szczepionkę 13-waletną , która chroni dodatkowo przeciw 3 serotypom pneumokoków, których nie ma w szczepionce 10-walentej. Tylko szczepionka 13-walentna jest zarejestrowana do szczepienia dzieci z grup ryzyka z powodu chorób współistniejących – przekonuje Pediatryczny Zespół ds Szczepień.   Co z pneumokokami od 2017 roku Wszystkie dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 roku mają dostawać bezpłatnie szczepionkę przeciw pneumokokom. Ministerstwo Zdrowia w wyniku przetargu wybrało dla dzieci szczepionkę 10-walentną ( pisaliśmy, jak do tego doszło , choć sprawa nie jest jeszcze rozstrzygnięta,...

owoce
Fotolia
Dieta
Nasze dzieci nie muszą mieć nadwagi i chorób serca: podpisz petycję do ministerstwa
Dzieci mam, które źle odżywiały się w ciąży, mają większe ryzyko chorób serca. To jeszcze jeden dowód na to, że w ciąży i z małym dzieckiem warto iść do dietetyka. Wspólnie z portalem Głodni Zmian walczymy o to, żeby obok gabinetów ginekologa i pediatry był gabinet dietetyka, a porady były bezpłatne dla kobiet w ciąży i małych dzieci.

Niewłaściwa dieta matki w czasie ciąży, a także przed ciążą, jest czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia u potomstwa – poinformowali właśnie amerykańscy uczeni na łamach czasopisma Archives of Diseases in Childhood Fetal & Neonatal Edition. Inne badanie: dziewczynki, które w okresie dzieciństwa często jedzą czerwone mięso (wołowina, cielęcina, wieprzowina), mają potem większe ryzyko zachorowania na raka piersi. To nic, że to będzie za kilkadziesiąt lat. Czy mając tę wiedzę, będziesz podawać córce codziennie szynkę? To tylko przykłady, jak ogromny wpływ na całe życie ma dieta z okresu dzieciństwa oraz to, jak kobieta odżywia się w czasie ciąży. Wizyty u dietetyka powinny być bezpłatne Naukowcy nie mają wątpliwości, że mądrze żywiąc dziecko w w okresie prenatalnym oraz w pierwszych latach życia, można zapobiec otyłości, cukrzycy, chorobom serca, a nawet nowotworom. Z kolei źle żywiąc dziecko, podając mu sól, cukier, dużo tłuszczów nasyconych, pochodzących z nadmiaru produktów zwierzęcych, niechcący przyczyniamy się do tego, że kiedyś może mieć otyłość, cukrzycę, choroby serca czy raka. Czytaj też: Szokujący raport - źle żywimy dzieci Ginekolog nie zna się na żywieniu, pediatra często – niestety! - też. Dlatego każda kobieta w ciąży powinna iść na wizytę do dietetyka . Taka wizyta jest też ważna w pierwszych latach życia dziecka. Każde dziecko powinno iść chociaż raz do dietetyka - tak samo jak idzie do pediatry. Wspólnie z portalem Glodni Zmian , grupującym dietetyków i blogujących rodziców, będziemy starać się o to, by porady dietetyka były bezpłatne dla kobiet w ciąży i rodziców dziecka w pierwszych latach życia. To ważne dla dziecka, bo może zapobiec wielu chorobom w przyszłości. W konsekwencji to też ważne dla budżetu państwa. Podpisz petycję do Ministerstwa Zdrowia W związku z tym, że w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj