Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
sepsa Bielsko Biała 3-latek zmarł
Fotolia
Aktualności

Bielsko-Biała: 3-latek zmarł, zamknięto przedszkole

Piorunujące uderzenie choroby! Czyżby do Polski wracało zagrożenie sepsą?

Ta historia jest naprawdę wstrząsająca. 3-latek jeszcze dzień wcześniej był w przedszkolu i czuł się dobrze. 

Chłopiec trafił do szpitala z ostrą infekcją 6 października. Cały poprzedni dzień przebywał w przedszkolu i czuł się dobrze. Dopiero w nocy zaczął gorączkować, a ponieważ jego stan zdrowia pogarszał się, mama postanowiła zabrać go w czwartek rano do szpitala. 

Ze względu na to, że infekcja przebiegała dość nietypowo i była wyjątkowo gwałtowna, chłopca postanowiono z placówki w Cieszynie, przewieźć na OIOM Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej. Po pół godzinie po przywiezieniu, 3-latek zmarł.

Czytaj też: Od pierwszych godzin infekcji do śmierci dziecka może minąć kilka godzin!

Nie wiadomo, gdzie dziecko zaraziło się wirusem czy bakterią w wyniku czego nastąpiło ogólne zakażenie organizmu w postaci sepsy, ale ze względu na to, że infekcje przenoszone są zazwyczaj drogą kropelkową, wszystkie dzieci w przedszkolu zostały poproszone o kontakt z lekarzem i podano im profilaktycznie leki.

Przedszkole zostało zamknięte, by specjalna firma mogła przeprowadzić dezynfekcję zarówno pomieszczeń, jak i zabawek. Badania wykażą jakiego rodzaju wirus, czy bakteria wywołały śmierć dziecka, choć podejrzewa się, że mogła to być sepsa meningokokowa.

Meningokoki - źródło sepsy

Zobacz także: Meningokoki- potrafią zabijać!

źródło: slaskeska.pl

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

Fotolia
Aktualności
Po tragedii w Bielsku: jak ustrzec dziecko przed sepsą – radzi pediatra
Dziecko z Bielska-Białej poprzedniego dnia było w przedszkolu, następnego zmarło. Od pierwszych objawów infekcji u dziecka do śmieci może minąć nawet tylko kilka godzin - ostrzega dr Wojciech Trzeciakowski, pediatra

Rodzic był z dzieckiem w przychodni, infekcja wyglądała niegroźnie, a w kilka godzin później dziecko umiera. Dlaczego? To wina lekarza? Źle zbadał dziecko, czegoś nie zauważył? Niekoniecznie. Może być tak, że lekarz widzi dziecko w początkowym okresie choroby, kiedy ta nie rozwinęła jeszcze charakterystycznych objawów . Niestety, nawet bardzo dokładne zbadanie dziecka przez lekarza nie gwarantuje, że nic się nie stanie. Najbardziej niebezpieczne są infekcje bakteryjne, zwłaszcza wywołanie przez meningokoki : Meisseria meningitis , czyli dwoinkę zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych . Meningokoki produkują toksyny, które zatruwają organizm. Dochodzi do masywnego stanu zapalnego oraz do uszkodzenia układu krzepnięcia krwi. W naczyniach krwionośnych powstają mikroskrzepy, które mogą je zatykać, i upośledzić doprowadzenie  krwi do ważnych narządów. To dramatycznie trudno leczyć. Od pierwszych objawów infekcji u dziecka do śmieci może minąć nawet tylko kilka godzi n! Czytaj też: 3-latek zmarł, zamknięto przedszkole Co powinno zaniepokoić rodzica? Jeśli jest to zwykła infekcja wirusowa , to po podaniu leku przeciwgorączkowego dziecko odzyskuje przynajmniej w części swoje normalne zachowanie. Często rodzice mówią: "spadła mu gorączka, zaczął biegać". Jeśli jest to poważne zakażenie bakteryjne, to odpowiedź na lek przeciwgorączkowy będzie słaba, a dziecko nadal jest apatyczne. Bardzo niepokojącym objawem są wybroczyny na skórze dziecka. Jak rozpoznać wybroczyny? Wybroczyny to ciemnoczerwone plamy, mogą mieć różną wielkość i występować na całym ciele. Żeby je rozpoznać, wystarczy nacisnąć palcem skórę podejrzaną zmianę skórną: jeśli nawet na chwilę skóra nie blednie, może to być wybroczyna. Jeśli dziecko ma do tego gorączkę , trzeba szybko jechać do szpitala.. Niestety, jeśli taka sepsa się rozwinie,...

przedszkolanka zmarła przez meningokoki jak się chronić
AdobeStock/kolaż MTJ
Zdrowie
Wrocław: Przedszkolanka zaraziła się meningokokami i zmarła! (Co z niezaszczepionymi dziećmi?)
Opiekunka przedszkolna miała zaledwie 24 lata. Jej śmierć spowodowały bakterie - meningokoki. Co robić, jeśli jest ryzyko zakażenia meningokokowego? Jak chronić zwłaszcza niemowlęta i starsze dzieci oraz kobiety w ciąży przed śmiertelnym rozwojem choroby?

Jak podaje Radio Wrocław i Gazeta Wrocławska, młoda opiekunka pracująca w jednym z wrocławskich przedszkoli  zmarła po zarażeniu się meningokokami . Śmierć 24-latki nastąpiła w wyniku szybko postępującej choroby inwazyjnej. 29 czerwca ostatni raz przebywała w przedszkolu. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu uspokaja zdenerwowanych rodziców, że kontakt dzieci z zarażoną opiekunką nie był bliski (tylko tak może dojść do zarażenia bakteriami), a ponieważ trwa już przerwa wakacyjna teraz dzieci są najprawdopodobniej bezpieczne. Co z dziećmi, które nie były zaszczepione na meningokoki? Wszyscy rodzice 56 dzieci musieli się jednak skontaktować z lekarzem rodzinnym w sprawie przyjęcia chemioprofilaktyki przez dzieci nieszczepione . Zawsze może istnieć prawdopodobieństwo zachorowania, jak podkreśla Danuta Swędzioł z PSSE Wrocław. Sprawa dotyczy przedszkola nr 43 przy ul. Kościuszki we Wrocławiu. Kobieta leczyła się przewlekle, miała więc osłabioną odporność. Jak można się zarazić meningokokami? Menigokokami można zarazić się zarówno od chorego, jak i od nosiciela, który nie ma objawów. Bakterie Neisseria meningitidis są przenoszone drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni np. całowanie, rękami, a także pośrednio przez picie z tego samego naczynia, odsysacze do oczyszczania nosa i inne podobne przedmioty. Okres wylęgania choroby wynosi od 2 do 10 dni, najczęściej 3-4 dni. Meningokokowa choroba inwazyjna (IChM) przebiega pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, posocznicy lub zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych przechodzącego w posocznicę. Szybko postępująca choroba meningokokowa może spowodować śmierć zaledwie w ciągu kilku godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Zobacz też: Dlaczego dzieci umierają z powodu sepsy meningokokowej? Jakie są objawy posocznicy meningokokowej? Objawy u...

lekarz, niemowlę, badanie
Zdrowie
Sepsa u dzieci - komu grozi, jak ją leczyć?
Dużo się ostatnio słyszy o przypadkach sepsy u dzieci. Co to za choroba i jak ją rozpoznać? Czy jest sposób, by uchronić dziecko przed zachorowaniem? Sprawdź!

Sepsa, czyli inaczej posocznica, to uogólnione zakażenie całego organizmu. Jej przyczyną jest infekcja bakteriami z grupy pneumokoków lub meningokoków. Chorobę mogą wywoływać także inne bakterie, wirusy i grzyby, które przedostają się do krwi i rozsiewają się po całym organizmie, dając gwałtowne objawy. Jak dochodzi do zarażenia sepsą? Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt, np. picie z jednej butelki. Najlepszym sposobem zapobiegania sepsie są szczepienia przeciw następującym bakteriom:  haemophilus influenzae typu B (HiB) – obowiązkowe, bezpłatne dla niemowląt, a jeśli chcesz zaszczepić starsze dziecko powyżej roku, potrzebna jest 1 dawka, cena szczepienia na pałeczce hemofilnej: ok. 45 zł; pneumokoki – szczepienie zalecane (płatne); dla niemowląt 4 dawki, dla starszych dzieci jedna dawka, cena szczepionki na pneumokoki: 260–360 zł za dawkę; meningokoki – szczepienie zalecane; 3 dawki dla niemowląt, 1 dawka dla dzieci powyżej roku, cena szczepionki na meningokoki : 120–170 zł. Jak rozpoznać posocznicę? Objawy sepsy Wczesne objawy sepsy przypominają banalną infekcję dróg oddechowych czy nieżyt żołądkowo-jelitowy. Gdy zakażenie przechodzi do krwi, następuje gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia dziecka, któremu towarzyszy: bardzo wysoka temperatura, powyżej 38,5°C, która nie spada po lekach przeciwgorączkowych; światłowstręt, dreszcze, pocenie się. Dziecko staje się apatyczne, nie interesuje się otoczeniem, słabo reaguje na bodźce, dużo śpi, nie chce jeść, wymiotuje, ma sztywny kark; wysypka w postaci wybroczyn. Początkowo pojawiają się małe ciemnoczerwone kropeczki różnej wielkości. Czasem zlewają się w większe plamy, które nie znikają po uciśnięciu. Uwaga! Jeśli zauważysz powyższe objawy, jak najszybciej zabierz dziecko do szpitala. Wcześnie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj