zwycięzca plebiscytu na idealnego ojca
kolaż mamotoja.pl
Aktualności

Blogerzy są najlepszymi ojcami! Tak wybraliście! [KOMENTARZ SOCJOLOGA]

Poprosiliśmy socjolożkę dr Katarzynę Wojnicką o skomentowanie Waszego wyboru: co mówi o naszym postrzeganiu ojcostwa, kondycji współczesnego ojca, co mówi o nas? Przeczytajcie, co powiedziała!

Do naszego plebiscytu wybraliśmy 10 ojców, którzy byli dosyć zróżnicowani, jeśli chodzi o ich drogę życiową: były tam osoby prowadzące działalność charytatywną, samotni ojcowie, blogerzy, był też po prostu "mój tata". Plebiscyt wygrał autor bloga Supertata.tv, Marcin Perfuński, ojciec 5 córek. Drugie miejsce przypadło Kamilowi Nowakowi, również blogerowi (BlogOjciec), a trzecie miejsce zdobył "Mój tata". O skomentowanie waszego wyboru poprosiliśmy socjolożkę, dr Katarzynę Wojnicką.

Co ten wybór mówi o nas?

dr Katarzyna Wojnicka: Wynik plebiscytu mnie ucieszył. Kiedy pierwszy raz spojrzałam na kandydatury, to uderzyło mnie to, że było tam kilka postaci ojców, którzy zostali postawieni w niecodziennej sytuacji, np. mąż Anny Przybylskiej, który został sam z trójką dzieci. Pomyślałam wtedy, że taki heroiczny typ ojcostwa to niekoniecznie jest właśnie ten, który najbardziej chciałabym widzieć. Dlatego, kiedy okazało się, że wygrali blogerzy i nasz własny tata, czyli ktoś bardzo osadzony w naszej codzienności, uznałam, że to bardzo fajny trend, bo podkreśla wagę codziennego ojcostwa.

Ten wybór mówi nam, że ojcostwo to coś normalnego, coś, co się dzieje cały czas. To małe rzeczy, które robi się codziennie ze swoimi dziećmi: spędza się z nimi czas, rozmawia, daje im jedzenie – na równi z matką. Nie wiem oczywiście, na ile podział obowiązków w rodzinie ojców, którzy wygrali, jest równościowy, ale nie o to chodzi – chodzi o to, że ojciec nie jest już taką figurą, której oddanie się dzieciom jest postrzegane jako heroiczny czyn. Ta zwykłość tego codziennego doznawania ojcostwa i to, że to zostało uznane za warte podkreślenia i uznania, bardzo mi się podoba. To, że ojcostwo zaczyna być mainstreamowe tak jak macierzyństwo.

Sprawdź wszystkich kandydatów w plebiscycie na idealnego tatę.

Czy rola ojców rzeczywiście się zmienia i staje się bardziej zaangażowana i codzienna, czy to tylko nasze życzenia?

Zdecydowanie tak się dzieje, choć oczywiście te zmiany w różnych kontekstach kulturowych zachodzą w różnym tempie, a Polska na pewno nie jest na czele peletonu, jeśli mówimy o zaangażowanym ojcostwie i męskości powiązanej z rolami rodzicielskimi, natomiast na pewno się zmienia. Sam fakt, że część mężczyzn robi z ojcostwa swoją główną aktywność życiową, jak to jest tutaj w przypadku dwóch blogerów, jest znaczący – ojcostwo jest dla nich najważniejszą częścią życia, prowadzą o tym blogi. I chociaż one też wiążą się z życiem zawodowym, to jednak postawienie rodzicielstwa na pierwszym miejscu jest znakiem czasów. Zmieniamy się i w pewnych kręgach synonimem męskości zaczyna być ojcostwo, a nie kariera czy bycie żywicielem rodziny. Idzie to w tym kierunku, w jakim zawsze znajdowała się kobiecość kojarzona z macierzyństwem.

W naszym plebiscycie na idealną matkę wygrała pani Oczkowska, kobieta, której życie jest poświęceniem się trojgu chorych dzieci. Jak więc tłumaczyć to, że w przypadku ojców, postawiliśmy jednak na ten brak heroizmu, wybraliśmy codzienność?

Chciałabym wierzyć, że jest to wyrazem przekroczenia stereotypowych ról płciowych. Męskość jest zwykle kojarzona z heroizmem: wojny, stawianie czoła niezwykłym sytuacjom, także w kontekście tradycyjnego rodzicielstwa, w którym mężczyzna zmagał się z większymi problemami, musiał reagować, kiedy coś poszło nie tak, był egzekutorem kar, natomiast codzienność była przestrzenią, w której funkcjonowały kobiety. Dostrzeżenie ojców, którzy swoją rolę odnajdują właśnie w tej codzienności, jest pójściem w kontrze do tradycyjnego postrzegania ojcostwa.

Tak samo jest z tradycyjnym postrzeganiem macierzyństwa jako czegoś zwykłego, co nie powinno być poddawane jakiejkolwiek dyskusji, bo jest tak normalne i zwykłe, że na to nie zasługuje. I dopiero kiedy w tym macierzyństwie dostrzega się heroizm, który zwykle jest kojarzony z męskością, pozwala nam to myśleć, że wychodzenie poza tradycyjne genderowe role i niestereotypowe postrzegania płci zyskują coraz większe uznanie i wreszcie zaczynamy widzieć, że mężczyźni i kobiety faktycznie nie są od siebie tak bardzo różni.

Dr Katarzyna Wojnicka, socjolożka, Uniwersytet w Leeds, Wielka Brytania


Zobacz też:


Patronem plebiscytu jest

logo NAN do plebiscytu ojca
mat. pras.
 

Cytaty o tacie – 14 wzruszających, mądrych, wesołych i dowcipnych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

plebiscyt na Supertatę 2019
Maciej Wróbel
Aktualności
Rafał Witek - pisze dla dzieci i został Supertatą 2019 [KOMENTARZ SOCJOLOGA]
Co ma w sobie takiego, że pokonał Roberta Lewandowskiego i wiele innych sław? Jest ciepłym człowiekiem, mającym kontakt z dzieckiem - odpowiada socjolog dr Marta Bierca.

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'uknlosilum', 'lutfqhycghftdggnxngzyvtprpnj']); To była wygrana w pięknym stylu - Rafał Witek pokonał Roberta Lewandowskiego dosłownie na ostatniej prostej . Kapitan polskiej reprezentacji w piłce nożnej prowadził w rankingu prawie przez cały czas trwania plebiscytu mamotoja.pl na Supertatę 2019. Ale finał okazał się niespodzianką pełną emocji. Rafał Witek pokonał nie tylko wybitnego piłkarza, ale i bardzo znanych aktorów - Macieja Stuhra i Marcina Dorocińskiego. Okazał się najlepszy z 9 kandydatów do tytułu. O czym świadczy wygrana pisarza? Czy coś się zmienia w postrzeganiu ojca w polskich domach? Zapytałyśmy o to socjolożkę dr Martę Biercę ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Doktor Bierca specjalizuje się w tematyce przemian, jakie zachodzą w polskich rodzinach, szczególnie w nowych modelach ojcostwa. Niedawno ukazała się jej książka pt. "Nowe wzory ojcostwa w Polsce" , będąca wnikliwą analizą, opartą na badaniach i rozmowach z mężczyznami w naszym kraju. Dla nas wygrana pana Rafała Witka była miłą niespodzianką, a dla Pani? To jest ciekawy wynik, ale i kandydatury też były ciekawe. Był to taki miks bardzo znanych i nieznanych osób, takich przeciętnych-nieprzeciętnych mężczyzn, zmagających się z różnymi problemami, w tym ze zdrowiem dziecka. Wydaje mi się, że pan Witek odstaje od reszty kandydatów swoją działalnością i podejściem do ojcostwa. Co ma w sobie takiego pisarz książek dla dzieci, czego nie ma np. najsławniejszy w Polsce piłkarz? Czytając felietony pana Witka i oglądając jego nagrania na You Tubie, mogę powiedzieć, że bardzo fajnie pisze o swoim ojcostwie. To nie jest nadęty i napompowany ojciec, tylko taki zwyczajny mężczyzna, który...

Supertata 2019
AdobeStock
Aktualności
Wyniki plebiscytu na Supertatę 2019. Kto został tegorocznym laureatem?
Użytkownicy mamotoja.pl wybrali idealnego ojca. Sportowiec, aktor, bloger a może wynalazca? Przekonaj się sam!

(_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['nc', 'false']); (_gdeaq = window._gdeaq || []).push(['hit', 'edipresse', '.R1AS2cSD9vI.qt47exnJ2aG7DSBl6xyxv6pmgrgdlD.47', 'yoktpvsiso', 'carhjlpnubzefzgvksizsjzmfcmb']); Przez ostatni tydzień oddawaliście swoje głosy w naszym plebiscycie. Zdecydowałyście, że tytuł Supertaty 2019 otrzyma Rafał Witek. Pokonał 8 fantastycznych konkurentów. Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a wam dziękujemy za wszystkie oddane głosy. Wybór Supertaty 2019 Niełatwo było nam wybrać tatusiów do plebiscytu, bo w dzisiejszych czasach ogólnie nie łatwo być ojcem. Choć presja jest ogromna, są to panowie, którzy pokazują, że nawet olbrzymie sukcesy zawodowe nie stoją na przeszkodzie, by jednocześnie być idealnym ojcem.  Wśród inspirujących kandydatów  do tytułu Supertaty znalazły się zarówno bardzo znane osoby: aktorzy, sportowcy, muzyk, bloger, pisarz, jak i do niedawna anonimowy tata - wynalazca. Kto stanął na podium w plebiscycie na Supertatę 2019? Oto jak głosowaliście: 1 miejsce Największą liczbę waszych głosów zdobył  Rafał Witek . Nasz zwycięzca napisał kilkadziesiąt książek dla dzieci, a także jest twórcą opowiadań, wierszy i słuchowisk radiowych. Spod jego pióra wyszyły m.in. „Plaża tajemnic”, „Julka Kulka, Fioletka i ja". Jest tatą10-letniej Mai. Bardzo chętnie odwiedza niewielkie miejscowości, gdzie na spotkaniach z fanami z wielką pasją opowiada o książkach i o tym, jak się je pisze. Wielkie gratulacje za zdobycie tytułu Supertaty 2019! 2 miejsce Robert Lewandowski . Genialnego piłkarza znają nie tylko kibice, jednak trafił do naszego plebiscytu nie jako sportowiec, ale jako tata. Sam przyznaje w wywiadach, że doświadczenie ojcostwa bardzo go zmieniło. Dzięki 2-letniej dzisiaj Klarze popularny napastnik zaczął się więcej uśmiechać, stał się bardziej otwarty na...

tata z dzieckiem
Fotolia.pl
Tata
Dlaczego warto być zaangażowanym tatą
Co robi fajny i zaangażowany tata? I jak znaleźć radość i rozwijać się zajmując się dziećmi – opowiada dr Jarosław Kulbat – psycholog społeczny, konsultant i trener, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Dobry ojciec wczoraj i dziś W naszym kraju wciąż popularna jest tradycyjna koncepcja roli ojca. Ojciec w takim ujęciu jest głównym żywicielem rodziny, pojawiającym się, gdy trzeba wykonać ciężkie prace fizyczne. Ojciec wkracza do akcji, gdy dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. W takim stereotypowym ujęciu ojcostwo to głównie obowiązki, z których mężczyzna powinien się wywiązać, żeby być „ dobrym ojcem ”.   Nowoczesny tata to zaangażowany tata Wyraźnie jednak widać, jak na naszych oczach zmienia się koncepcja ojcostwa . Współczesny ojciec jest stale obecny w życiu dzieci, jest cierpliwy i wyrozumiały, okazuje bez wahania miłość i troskę. Takich ojców spotykamy coraz częściej na ulicach, w parkach czy galeriach handlowych. Nowoczesny ojciec , nawet jeśli wciąż wykonuje obowiązki rodzicielskie, czyni to z radością i są one dla niego źródłem spełnienia. Osobiste korzyści wynikające z zaangażowanego ojcostwa utrzymują motywację do bycia tatą na wysokim poziomie. I tu czasem pojawia się problem, bo dla wielu ojców wychowanych w tradycyjnym modelu nie zawsze jest oczywiste, gdzie szukać radości czy okazji do rozwoju w relacjach z dziećmi. No właśnie, gdzie ich szukać?   Radość i rozwój mężczyzny podczas czasu spędzonego z dziećmi Gdzie ich szukać? Radzi dr Jarosław Kulbat, psycholog społeczny.   Zaangażowane ojcostwo może stać się źródłem poczucia dumy. Najbardziej oczywiste są te sytuacje, w których dziecko odnosi sukcesy. Ale przecież porażka, którą dziecko odnosi w wielkim stylu, po której potrafi się podnieść i spróbować ponownie, też może być wielkim powodem do dumy. Z drugiej strony, sukces ojca w przełamywaniu stereotypowych oczekiwań innych, że mężczyzna nie potrafi zająć się dzieckiem, też może być źródłem wielkiej satysfakcji. I nierzadko wzrostu pewności siebie. Rozwiązywanie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj