Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
brak wypłaty 500 plus - złóż skargę
Adobe Stock
Aktualności

Nadal nie masz 500 plus na dziecko? Złóż skargę!

Jeżeli do tej pory nie otrzymałaś pieniędzy, zamiast czekać bezczynnie, zacznij działać. Podpowiadamy, co zrobić, aby pieniądze w końcu do ciebie trafiły.

31 października minął ważny termin wypłat 500 plus na pierwsze dziecko. Ale są przypadki, że nie wszyscy rodzice otrzymali na czas pieniądze. Już miesiąc temu były problemy z wypłatami - część rodzin jeszcze ich nie dostała, inne z kolei otrzymywały je w transzach. Jeżeli jest to wina urzędników, możesz złożyć na nich skargę. 

1500 złotych do końca października

Od 1 lipca przyjmowane są wnioski o 500 plus na nowych zasadach. Pieniądze przyznawane są bez względu na dochody rodziny także na pierwsze lub jedyne dziecko. Zgodnie z przepisami, jeżeli do końca sierpnia złożyłaś wniosek o 500 plus na pierwsze dziecko, powinnaś otrzymać do końca października 1500 złotych (z wyrównaniem od lipca).

Co zrobić, jeżeli mimo upływu tego terminu, pieniądze nie dotarły? Na odsetki niestety nie ma co liczyć. Można jednak złożyć skargę na urzędników ośrodków pomocy, co przyspieszy rozpatrzenie wniosku.

Jak złożyć skargę?

Jeżeli urzędnicy nie dotrzymali terminu wypłaty, można złożyć skargę na ich bezczynność. Trzeba ją napisać do urzędu wojewódzkiego właściwego dla miejscu zamieszkania. W skardze zawrzyj:

  • dokładny opis sprawy,
  • termin złożenia wniosku.


W takiej sytuacji urząd wojewódzki zapyta ośrodek pomocy społecznej o opóźnienie i jeżeli okaże się to konieczne, przeprowadzi kontrolę.

Możesz otrzymać zaliczkę

Jeżeli masz trudną sytuację finansową i nadal czekasz na 500 plus na pierwsze dziecko, możesz zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o zaliczkową wypłatę świadczenia. Pamiętaj jednak, że gdyby się okazało, że z jakichś powodów 500 plus ci się nie należy, pobrane pieniądze trzeba będzie zwrócić.

Mieszkasz za granicą i nie otrzymałaś 500 plus

Jeżeli jeden z rodziców mieszka za granicą opóźnienia w wypłacie 500 plus mogą okazać się dłuższe. Wynika to z tego, że urzędnicy nie mają konkretnych terminów na rozpatrzenie wniosku, a muszą to zrobić bardzo wnikliwie, tak aby nie było sytuacji, że rodzina pobiera 500 plus w Polsce oraz podobne wsparcie socjalne za granicą. Taka kontrola trwa czasami miesiącami.

Zasady wypłacania 500 plus

Przepisy regulują terminy wypłat pieniędzy zgodnie z tym, kiedy złożyło się wniosek o przyznanie świadczenia:

  • wniosek złożony do końca sierpnia - pieniądze z wyrównaniem od lipca powinny być wypłacone do 31 października,
  • wniosek złożony do końca września - wypłata nastąpi do 30 listopada (z wyrównaniem od lipca),
  • wniosek złożony w październiku - pieniądze otrzymasz do 31 grudnia (ale z wyrównaniem od października)
  • wniosek złożony w listopadzie - wypłata 500 plus do 31 stycznia (z wyrównaniem od listopada).


Napiszcie w komentarzach, czy otrzymałyście pieniądze na czas? Czy też nadal czekacie na 500 plus na pierwsze dziecko?

Źródło: fakt.pl

Zobacz też:

Czy 500 + jest sprawiedliwie rozdzielane? [SONDA ULICZNA]

500+ na pierwsze dziecko będzie wypłacane od lipca
AdobeStock
Aktualności
500+ na pierwsze dziecko wcześniej, niż zapowiadano
Joanna Kopcińska, rzeczniczka polskiego rządu, zapewniła, że pierwsze wypłaty 500+ na każde dziecko bez kryterium dochodowego zaczną się już w wakacje. Kiedy dokładnie?

Podczas ostatniej rozmowy z Radiem ZET Joanna Kopcińska poinformowała, że rząd jest gotowy na wypłaty świadczeń z programu 500+na pierwsze dziecko już od lipca 2019 roku. To znaczy, że rodzice otrzymają pieniądze szybciej, niż to wcześniej zapowiadano. Kiedy zatem należy złożyć wniosek, by dostać środki na czas? 500 plus na pierwsze dziecko od lipca 2019 roku Według rzeczniczki rządu wypłacanie środków będzie możliwe już od lipca 2019, czyli od momentu wprowadzenia świadczenia w życie, bez żadnych opóźnień. Zaznaczyła jednak, że być może nie każdy otrzyma 500+ już w lipcu (zależy to pewnie od terminu złożenia wniosku i postępu prac samorządów). „Nawet jeśli ktoś tej wypłaty nie dostanie w lipcu, uspokajam, że pieniądze dostanie w sierpniu” – dodała. Wyraziła też nadzieję, że nikt nie będzie celowo opóźniał wypłat . „Liczę na to, że nikt z samorządowców czy miasta Warszawy, Łodzi, z której pochodzę, nie będzie opóźniał i utrudniał tych wypłat, bo one nie są dla nas, polityków, tylko dla ludzi. To jest wyrównywanie szans” – przyznała. Zobacz też: 500+ nie zachęciło Polek do rodzenia. Dlaczego? Kiedy należy złożyć wniosek o 500+ na pierwsze dziecko bez kryterium dochodowego? Joanna Kopcińska wyjaśniła i tę kwestię. Poinformowała, że wnioskować o pieniądze z programu 500+ będzie można od 1 lipca , czyli od momentu, gdy program zacznie funkcjonować. Nie będzie możliwości wnioskowania przed tym terminem. Zobacz też: Uważaj, jak wypełniasz PIT. Możesz stracić 500 plus! Nie będzie 1500 plus Jeszcze kilka tygodni temu informowano, że program 500+ na pierwsze dziecko co prawda ruszy od lipca, ale pierwszych wypłat rodzice mogą się spodziewać dopiero we wrześniu, z wyrównaniem od lipca . Wówczas jednorazowo otrzymaliby nie 500 zł, a 1500 zł. Miało to wynikać z przyczyn czysto...

składanie wniosków o 500 plus
Adobe Stock
Aktualności
Cała Polska składa wnioski - 500 plus przytkał systemy bankowe
Oblężona bankowość internetowa i setki tysięcy wniosków - tak wyglądał poniedziałek 1 lipca, od kiedy ruszyło składanie wniosków o 500 plus na pierwsze dziecko.

Poniedziałek 1 lipca jest pierwszym dniem obowiązywania nowych zasad Programu Rodzina 500 plus. Rodzice mogą ubiegać się o przyznanie pieniędzy na pierwsze dziecko. Mogą to zrobić internetowo, a pieniądze otrzymać jeszcze w lipcu. Niestety ogromne zainteresowanie nowym 500 plus przerosło możliwości systemów informatycznych niektórych banków. Pojawiły się problemy ze złożeniem wniosków. Co w tej sytuacji najlepiej zrobić? 500 plus na każde dziecko online Szybkie złożenie wniosku to spora szansa, że pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w lipcu. Taki zastrzyk gotówki w wakacje przyda się każdej rodzinie. Tylko w zaledwie pół godziny od północy było to 4,5 tysiąca wniosków. Jak podaje ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej w ciągu kilku godzin złożono ponad 50 tysięcy wniosków. Około godz.12 w południe było ich 240 tysięcy. Informacje o ogromnym zainteresowaniu nowym 500 plus z pewnością ucieszyły minister rodziny Bożenę Borys-Szop. W kampanii informacyjnej resortu na temat nowych zasad przyznawania świadczenia bardzo gorąco namawiała rodziców, aby nie zwlekali ze złożeniem wniosku i już od 1 lipca skorzystali z takiej możliwości poprzez internet. Polacy posłuchali. Efekt? Zakładki na stronach banków oraz rządowy serwis "Empatia" nie były stanie obsłużyć wszystkich chętnych i zawiesiły się kilka godzin po starcie naboru nowych wniosków. Złożenie wniosku „niemożliwe” Mimo, że banki szykowały się na 1 lipca i wiele z nich przeszło kilka dni wcześniej nawet przegląd serwisowy obsługi wniosków 500 plus, to i tak nie podołały tak wielkiemu zainteresowaniu . Na forach internetowych rodzice wymieniali się na bieżąco informacjami co i gdzie jak działa i czy udało się im bez kłopotów złożyć wniosek. Portal empatia.mpips.gov.pl, za którego pośrednictwem można składać wnioski 500 plus uległ...

500 plus zmiany 2021
Prawo i finanse
500 plus na dziecko: zmiany zasad przyznawania w 2023 roku
500 plus w 2023 roku jest przyznawane na pierwsze i każde kolejne dziecko. Trzeba tylko w odpowiednim czasie złożyć wniosek. Oto przewodnik po aktualnych zasadach przyznawania świadczenia 500 plus w 2023 roku. Podajemy też informacje o zmianach, które czekają rodziców: kiedy i jak złożyć wniosek przez internet? Wymieniamy kluczowe terminy.

Świadczenie 500 plus na pierwsze i każde kolejne dziecko jest wypłacane w ramach rządowego programu pomocy rodzinom o nazwie Program Rodzina 500 plus . Obecne zasady przyznawania pieniędzy obowiązują od 1 lipca 2019 roku (wcześniej, przez ponad 3 lata trwania programu, świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko). W 2022 roku wprowadzono zmiany w programie – obowiązuje nowy okres rozliczeniowy i nowe terminy składania wniosków. Dokumenty można składać tylko przez internet. Spis treści: Komu przysługuje 500 plus? 500 plus: do jakiego wieku?  500 plus w 2023 roku: terminy Inne zmiany w 500 plus Kiedy wypłata 500 plus w 2023 roku? Gdzie złożyć wniosek o 500 plus? Opieka naprzemienna a 500 plus na dziecko 500 plus a alimenty 500 plus dla osób mieszkających za granicą Kiedy można stracić 500 plus? Komu przysługuje 500 plus na dziecko? Program Rodzina 500 plus powstał z myślą o regularnym wsparciu finansowym rodzin i ma być kontynuowany w kolejnych latach. W przeciwieństwie do Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego ( 12 tysięcy zł na dziecko ),  becikowego czy „ kosiniakowego ” wypłacanie tych środków nie jest ograniczone do krótkiego czasu: każde dziecko otrzyma 500 złotych miesięcznie do uzyskania pełnoletności bez względu na wysokość zarobków jego rodziców. Jedynym warunkiem otrzymania świadczenia w roku 2023 jest złożenie wniosku 500 plus drogą elektroniczną. Świadczenie mogą otrzymać: rodzice; opiekunowie prawni (osoby ustanowione przez sąd jako opiekunowie prawni dziecka); rodziny zastępcze; rodzinne domy dziecka; dzieci w placówkach opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego, interwencyjnego i specjalistyczno-terapeutycznego (to duża zmiana, do tej pory nie przysługiwało im ono); interwencyjne ośrodki...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak