Bransoletki z gumek
Fotolia
Aktualności

Bransoletki z gumek są bezpieczne! Gorąca informacja UOKiK

Żadna ze zbadanych próbek kolorowych gumek do wyplatania bransoletek pobranych z polskich sklepów nie jest groźna dla dzieci – informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Jeśli bałaś się, że twoje dziecko bawi się niebezpiecznymi zabawkami, możesz być teraz spokojna.

W listopadzie specjalistyczne laboratorium UOKiK w Łodzi przebadało 10 partii popularnych gumek i zawieszek do wyplatania tak modnych wśród dzieci bransoletek. Osiem z nich Inspekcja Handlowa pobrała ze sklepów na terenie całego kraju, dwie pochodziły z przesyłek zatrzymanych na naszej granicy przez służby celne. Oprócz zestawów gumek w różnych kolorach badane były także zawieszki, których dzieci używają przy wyplataniu bransoletek (inspekcja pobrała ze sklepów 13 ich rodzajów).

Laboratorium sprawdzało obecność ftalanów – związków chemicznych, których występowanie w zabawkach w stężeniach wyższych niż 0,1 proc. jest zabronione z uwagi na negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną dzieci. Analiza laboratoryjna wykazała, że żadna z próbek (zawierających i gumki, i zawieszki) pochodzących z polskich sklepów nie zawiera szkodliwych dla dzieci substancji.

Zobacz też: Jak zrobić słodkie ozdoby na choinkę

Niestety, badania zawieszek do gumkowych bransoletek, zatrzymanych na granicy przez funkcjonariusz Służby Celnej wykazały, że został w nich przekroczony dopuszczalny poziom stężenia ftalanów (ponad 44 proc. w jednym zestawie oraz ponad 40 proc. w drugim). Zakwestionowane zabawki – komplety zawierające 10 i 23 różne zawieszki – nie zostaną dopuszczone do sprzedaży w Polsce i na terenie Unii Europejskiej.

UOKiK, który przygląda się gumkom do wyplatania bransoletek od połowy września, otrzymał też z czterech państw Unii Europejskiej potwierdzenie, że w zbadanych przez nie zestawach gumek nie wykryto ftalanów w niedozwolonych ilościach.

Sprawdź też, czy zabawka, którą chcesz kupić, nie znajduje się w:

Źródło: www.uokik.gov.pl

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Chłopiec bawi się na dywanie
Fotolia
Aktualności
Nowe przepisy: nawet 100 tys. zł kary za niebezpieczne zabawki
Dzięki nowej ustawie, rząd chce poprawić bezpieczeństwo m.in. zabawek dostępnych na polskim rynku. Sprawdź, jakie zmiany zakłada nowy projekt!

Głównym celem nowego projektu ustawy jest dostosowanie obecnych przepisów do wymogów Unii Europejskiej. W środę odbyła się rządowa debata , podczas której wszystkie partie poparły nowy projekt. Dzięki niemu zwiększy się bezpieczeństwo m.in. zabawek. Zmiana przepisów i kar Nowa ustawa zakłada, że zanim zabawka trafi na rynek, producenci i importerzy będą musieli zapewnić, że spełnia wszystkie wymogi Unii Europejskiej. Tylko produkty, które nie zagrażają dzieciom, mogą być wprowadzone do sprzedaży na terenie wszystkich krajów UE. Jednym z wymogów jest umieszczanie na opakowaniach oznakowania CE – tylko produkty z oznakowaniem traktowane będą jako bezpieczne dla dzieci. Jeśli producent wprowadzi do sprzedaży produkt niespełniający norm, może zostać nałożona na niego kara w wysokości nawet 100 tys. zł! Jeśli jednak podejmie działania, by spełnić wymogi Unii, kara może zostać anulowana. Rejestr zabawek niezgodnych z wymogami Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów będzie prowadził rejestr tych produktów, które są niezgodne z obowiązującymi normami. Przed zakupem konkretnej zabawki , rodzic będzie mógł sprawdzić, czy nie ma jej w spisie UOKiK. Powstanie rejestru wiąże się z regularnymi kontrolami produktów, by spełniały wszystkie unijne wymagania. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, ustawa wejdzie w życie 1 kwietnia 2016. Czytaj także:   Pit 2016 – ulga na dziecko

dziecko na rowerze
Fotolia
Zakupy
Na co zwrócić uwagę, kupując rower dla dziecka?
Odpowiednie zabezpieczenia regulacji siodełka czy osłony na łańcuch – czy wiesz na co jeszcze zwrócić uwagę kupując dziecku rower? Zobacz infografikę.

Inspekcja Handlowa skontrolowała rowery dla najmłodszych. Celem była ocena bezpieczeństwa m.in. rowerów dziecięcych oraz usunięcie z rynku produktów niebezpiecznych. Działania Inspekcji Handlowej objęły 65 przedsiębiorców - u 29 z nich wykryto nieprawidłowości. Kontrola została przeprowadzona w ośmiu województwach i dotyczyła głównie sklepów detalicznych i wielkopowierzchniowych.  Co wykryli inspektorzy? Inspektorzy sprawdzili 280 partii produktów dla dzieci. Wątpliwości wzbudziło 28 proc. Wady konstrukcyjne, które mogą zagrażać bezpieczeństwu dotyczyły 9 proc. rowerów. Problemem w rowerach dziecięcych były: ostre krawędzie elementów mocujących zastosowanie mechanizmów, które umożliwiają regulację bez użycia narzędzi (np. siodełka dziecięce powinny być mocowane za pomocą śruby) nieprawidłowe funkcjonowanie części ruchomych roweru (np. brak swobodnego skrętu kierownicą w obie strony o co najmniej 60 stopni).  Zobacz też: Z dziećmi na rowery - porady policjanta Czy rowerki były dobrze oznakowane? 23 proc. skontrolowanych produktów było źle oznakowanych. Przewinienia przedsiębiorców to niepełne informacje w instrukcji użytkowania oraz brak oznaczeń lub ostrzeżeń na produkcie. Pozytywne jest jednak to, że w porównaniu do poprzednich lat przedsiębiorcy lepiej radzą sobie ze znakowaniem rowerów i odpowiednią informacją. Pamiętaj, że zawsze w razie wątpliwości, co do bezpieczeństwa czy jakości produktu, możesz skontaktować się z Inspekcją Handlową lub   Departamentem Nadzoru Rynku UOKiK. Na podstawie: materiały UOKiK

chińskie zabawki niebezpieczne dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Tysiące chińskich zabawek zatrzymanych przez kontrolę
Były niebezpieczne dla zdrowia dzieci - miały wielokrotnie przekroczone normy stężenia związków chemicznych.

Jedna z podlaskich firm zgłosiła do odprawy dwie partie zabawek sprowadzonych z Chin. Wzbudziły one podejrzenie funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej w Białymstoku. Oddano je do analiz laboratoryjnych, a ich wynik potwierdził obawy, co do fatalnej jakości zabawek. Trujące lalki i figurki dla zwierząt Chodzi o ponad 2,2 tys. zabawek wyprodukowanych w Chinach i przywiezionych do naszego kraju, m.in. lalek i figurek zwierząt. Po kontroli dokumentacji i oględzinach towaru pracownicy KAS skierowali je do szczegółowych badań. W laboratorium wykryto, że zawierały wysokie, wielokrotnie przekraczające dopuszczalne normy stężenie ftalanów - związków chemicznych, z którymi kontakt może być niebezpieczny dla zdrowia – poinformował asp. Maciej Czarnecki z zespołu prasowego Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Białymstoku. Niebezpieczne ftalany Ftalany to syntetyczne związki obecne w artykułach z tworzyw sztucznych, nadające im elastyczność. Stosowane są również do produkcji farb i lakierów. Ich nadmiar może być przyczyną astmy oraz prowadzić do zaburzeń układu nerwowego, szczególnie u dzieci. Przy dłuższym kontakcie ze skórą mogą wchłaniać się do organizmu i są łatwo rozpuszczalne w ślinie. Zabawki nie trafią do sprzedaży W związku z tym Podlaski Wojewódzki Inspektor Inspekcji Handlowej zdecydował, że zatrzymane zabawki stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa potencjalnych użytkowników i nie mogą być dopuszczone do sprzedaży. - 2214 sztuk niebezpiecznych dla dzieci zabawek nie trafi do sprzedaży. Towar zostanie zniszczony na koszt importera - poinformował Czarnecki. Do zadań KAS należy bezpieczeństwo i ochrona rynku, w tym zastrzeżonych znaków towarowych. Wśród podrabianych towarów często są również właśnie zabawki, np. lalki czy klocki znanych producentów. KAS współpracuje z Inspekcją Handlową i administracją,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj