bujne włosy córki Edyty Pazury
screen/Instagram ed_pazura
Aktualności

Zamieszanie wokół wyglądu córeczki Edyty Pazury: to przez geny, czy przebieg ciąży?

"Musiała mieć Pani zgagę w ciąży" – napisały internautki pod zdjęciem malutkiej córeczki  Edyty i Cezarego Pazury. Są kobiety, które wierzą, że przebieg ciąży może mieć wpływ na wygląd dziecka. A już szczególnie problem włosów u dziecka spędza mamom sen z powiek. 

Edyta Pazura pokazała na swoim profilu na Instagramie córeczkę Ritę, która ma bardzo bujne włoski, jak na tak małe dziecko. Internautki w komentarzach zastanawiają się czego to przyczyna. 

"Mogę zacząć robić kucyki"

Chociaż malutka została sfotografowana od tyłu, to i tak wygląda rozkosznie. Leży na brzuszku z rączkami wyciągniętymi w kierunku zabawki w ślicznym, szarym kompleciku z rysunkowymi sarenkami i jelonkami. 
 

 

Ale to co szczególnie przykuwa uwagę to bujna czuprynka ciemnych, gęstych i długich włosów małej Rity. To zaskakujące, zwłaszcza, że córka Pazury ma dopiero cztery miesiące. Edyta Pazura obok zdjęcia napisała: "Mogę zacząć robić kucyki".

"Niesamowite włosy"

Internautki nie mogą się nadziwić, że taki maluch może mieć tyle włosków na głowie. Niektóre mamy wymieniają się doświadczeniami pisząc, że ich roczne córeczki nie mają tyle włosów, co córka Pazury.
"Wow ale długie włoski"- dziwi się jedna z nich.

"Niesamowite włosy, moja ma 13 miesięcy i nawet takich nie ma" - żali się inna. 

"To takie niesprawiedliwe 😉 moja półtoraroczna córcia ma mniej włosów 🙈 zazdrościmy" – skomentowała jedna z mam. 

Co ma  ciążowa zgaga do włosów dziecka?

Internautkom od razu nasunęło się skojarzenie, że na pewno Edyta Pazura w ciąży miała zgagę, ponieważ jest taki przesąd, że jeśli mama ma zgagę w ciąży, to znaczy, że dziecko urodzi się z włoskami.
 

Zobacz także
Opole trojaczki

Opole: taki poród zdarza się raz na siedem tysięcy!

rajstopki dla dzieci

Rajstopy do raczkowania i biegania! Dla maluszków i starszaków! (Już od 10zł!)

Przesądy w ciąży

Czy wierzysz w przesądy związane z ciążą? - test

minutnik

6 gadżetów, które przydają się rodzicom małego dziecka (choć wcale na to nie wyglądają)"Musiała mieć Pani zgagę w ciąży" - stwierdziła jedna z mam.

"Ja zgagę miałam i dzieci miały sporo włosów. Wierzę nie wierzę"
– napisała inna.

"Moja córa jak się urodziła to takie miała, bez zgagi się obyło...w szpitalu pielęgniarki nie mogły się nadziwić i co przynosiły na karmienie, to inna fryzura haha..." - opisała jedna z mam. 

"Edytka co Ty jadłaś w ciąży że takie włoski jej urosły? :) wyjątkowo dobre geny!" - stwierdziła inna. 
 

Geny decydują o włosach dziecka

Wygląd włosów u małych dzieci to częsty temat dyskusji wśród młodych mam, zwłaszcza jeżeli urodziły po raz pierwszy i nie mają jeszcze w tym temacie doświadczenia. Dlaczego niektóre dzieci rodzą się z włosami, a inne nie? Dlaczego moja roczna malucha jest łysa, a twoje dziecko ma takie gęste włosy – zastanawiają się. 

Pediatrzy wyjaśniają, że wygląd włosów nie zależy od przebiegu ciąży, a wpływ na to ma genetyka i pochodzenie etniczne. Niektóre dzieci rodzą się z czupryną, ale mogą ją stracić w ciągu kilku tygodni. Jest małe prawdopodobieństwo, że bujna czupryna "utrzyma się" w miarę dorastania dziecka. Jest to spowodowane zmianami hormonalnymi.

Pierwsze włoski rosną wyłącznie w okresie płodowym, około 12. tygodnia ciąży. Wewnątrz macicy dzieci mają kontakt z wysokim stężeniem hormonów ich matek, ale kiedy się rodzą, poziom hormonów spada, co powoduje, że włosy przestają rosnąć aż w tak szybkim tempie. Włoski wycierają się do czwartego miesiąca życia malucha. 

Z tych samych mieszków włosowych wyrosną później nowe, już właściwe włosy.To mit, że dziecko, któremu późno zaczęły rosnąć włosy, będzie miało je słabe w życiu dorosłym. Jest dokładnie odwrotnie – im później wyrosną, tym będą mocniejsze. Łysą główką u dwulatka nie należy się przejmować. Nie wolno wykonywać specjalnych zabiegów, by pobudzić pracę mieszków włosowych: żadnych masaży, natłuszczania itp.

Podcinanie, ani tym bardziej skracanie na jeżyka albo golenie, nie zmienia grubości, gęstości czy tempa wzrostu włosów. U maluszków są one delikatniejsze, cieńsze i rzadsze niż u kilkulatków. Ich właściwy wygląd ustala się około szóstego roku życia.

Jakie są czuprynki waszych maluchów, czy może cały czas czekacie na ten moment, że włosy zaczną rosnąć? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Źródło: Instagram

Zobacz też: 

Sposoby na zgagę w ciąży [WIDEO]

noworodek dużo włosów
Instagram @picgenic
Aktualności
Tym 2-miesięcznym bobasem zachwyca się cały świat. Zobacz zdjęcia!
Co jest niezwykłego w tym maluszku? Przyjrzyjcie się zdjęciu! ;-)

Dzieci rodzą się z różną wagą, wzrostem, kolorem skóry, włosów, oczu. Nie każde może się jednak pochwalić taką fryzurą ;-) Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie 2-miesięczne dziecko, któremu można robić kucyki? O tym, jak niezwykła jest maleńka Coral, poinformował jej tata. Wielu rodziców może pozazdrościć owłosionej główki dziewczynce. Zazwyczaj jesteśmy przyzwyczajeni do widoku łysej główki noworodka . Kilka włosów na krzyż, bezzębny uśmiech, samo szczęście. Czasem się zdarza, by dziecko miało trochę więcej włosków, ale nie tyle co maleńka Carol. Skąd na jej główce wzięło się takie szaleństwo? Na pewno nie z powodu diety mamy, kiedy była w ciąży.  Zazwyczaj jest to po prostu wynik genów . Poza tym, warto także pamiętać, że włosy noworodka wycierają się do 4.miesiąca życia, dopiero potem pojawiają się te właściwe. Kolor włosów dziecka także się zmienia. Najczęściej jasne włoski ciemnieją wraz z uaktywniającymi się z wiekiem komórkami barwnikowymi. Tak samo dziecko które urodzi się z cudownymi loczkami, wcale nie musi mieć kręconych włosów w dorosłym życiu. Dziecko które urodzi się z bujną fryzurą, nie ma gwarancji, że będzie je miało na zawsze. Niech rodzice małej Coral cieszą się tym wyjątkowym widokiem zwariowanej fryzury córeczki. Zobacz także: Czy można porozmawiać z niemowlakiem? Zobacz zabawny film!

17847.jpg
Pielęgnacja
Prawdy i mity o dziecięcych włoskach
Obciąć na jeżyka, myć jak najrzadziej, skrócić dopiero po pierwszym roku... Co sprawi, że dziecko będzie mieć piękne, mocne włosy?

Gęsta czupryna, z jaką maluch przychodzi na świat, wcale nie zapowiada, że będzie miał on piękne loki. Co więcej, jej pojawienie się wcale nie zależy od tego, jak odżywiałaś się w czasie ciąży. To cecha, którą dziedziczymy. Te pierwsze rosną wyłącznie w okresie płodowym, około 12. tygodnia ciąży. Potem przechodzą w tzw. stan spoczynku. U niektórych noworodków są długie, gęste i wydają się bardzo mocne, ale to nie znaczy, że rosną. Tak samo jak te, które są cienkie, wypadną i wytrą się do czwartego miesiąca życia. Później, z tych samych mieszków włosowych, wyrosną nowe, już właściwe włosy . Tak jest u wszystkich dzieci, jednak rodzice maluchów, które przez długi czas mają łysą główkę, próbują różnych sztuczek „na porost włosów”. Wyjaśniamy wątpliwości z tym związane. Włoski, które pojawiają się późno, będą w przyszłości słabsze FAŁSZ Jest dokładnie odwrotnie – im później wyrosną, tym będą mocniejsze. Właściwe włosy mogą się pojawić od razu po wytarciu się tych płodowych albo po dłuższej przerwie, trwającej nawet do drugiego roku życia. Długo utrzymującą się łysinką nie trzeba się niepokoić. Nie wolno też robić żadnych specjalnych zabiegów, by pobudzić pracę mieszków włosowych : masaży, natłuszczania itp. Moment, w którym pojawią się włosy, zależy od informacji zapisanej w genach, więc nie można tego zmienić. Jeśli trzylatek ma włoski bardzo słabe, warto zasięgnąć porady dermatologa. Jednak łysa główka u dwulatka jest normalna. Kolor włosów zmienia się z wiekiem PRAWDA Niemowlęce włoski (już te właściwe) są zwykle jasne, bo nie są jeszcze dojrzałe. Ich kolor z czasem się zmienia, podobnie jak karnacja skóry, która jest inna u kilkumiesięcznego dziecka i nastolatka. Jaki odcień ostatecznie przybiorą włosy, zależy od wielu komórek barwnikowych uaktywniających się z wiekiem....

dziewczynka wyglądała jak chłopiec
Facebook/Dapper & Posy A Photography Tale
Aktualności
Zmieniła wygląd córki, aby dzieci ją zaakceptowały
Dziewczynka czuła się gorsza od innych i jak tylko poszła do przedszkola została odrzucona z powodu swojego wyglądu.

Jej mama wpadła na pomysł, który przywrócił dziecku uśmiech i wiarę w siebie. Do tej pory dziewczynka była zamknięta w sobie i czuła się odrzucona , a wszystko przez włosy, a właściwie ich niewielką ilość, przez co malutka często była brana przez obcych za chłopca. Dziewczynka ma zawsze długie włosy? 4-letnia córka Janelle Cuilla z Kalifornii czuła się gorsza, ponieważ nie miała bujnych i długich włosów jak inne dziewczynki. Jej mama wpadała na pomysł, aby pofarbować dziewczynce włosy na różowy kolor. To odmieniło życie jej córki. "Nie mogła z dziewczynkami bawić się w księżniczki , ponieważ wyglądała jak chłopiec" – wspomina jej mama. Jak na ironię malutka uwielbiała postać bajkowej Roszpunki, która jak wiadomo, słynęła z włosów niekończącej się długości. Dziewczynka została odrzucona zaraz po tym, jak poszła do przedszkola. Małe koleżanki uznały, że nie może się z nimi bawić , bo... nie wygląda jak dziewczynka. "Dzieci będą dziećmi. Szczególnie w tak młodym wieku nie mają filtra i nie zawsze znają wagę swoich działań" – pomyślała mama. Starała się ze wszystkich sił znaleźć idealne słowa, aby wyjaśnić, dlaczego jej córeczka wygląda inaczej. – Gdyby każda osoba wyglądała dokładnie tak samo, świat byłby nudnym miejscem. Pomyśl o kwiatach. Niektóre kwiaty mają duże płatki, inne mają małe płatki. Niektóre z twoich ulubionych mają ciernie, a niektóre rozpadają się, gdy są dmuchane przez wiatr. Ale za każdym razem, gdy napotykasz kwiat, jesteś podekscytowana, ponieważ kochasz je wszystkie tak samo. Jesteś na tym świecie, maleńkim, cennym, rzadkim kwiatem – tłumaczyła. Włosy to kwestia genów Mama powtarzała jak zaklęcie, że prawdziwe piękno pochodzi z wnętrza , ale dobrze rozumiała, co czuje je malutka córeczka. Janelle, jako mała dziewczynka też miała mizerne...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz