Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zadowolenie Polaków z życia
AdobeStock
Aktualności

Co daje nam największą satysfakcję? Wyniki CBOS zaskakują

Narzekamy bliskim, znajomym, a nawet obcym... Czyżby łatwiej było znosić wszelkie niedogodności razem? A może jednak jest coś z czego potrafimy się cieszyć? CBOS to sprawdził.

Niezadowoleni, sfrustrowani i narzekający na wszystko, co się da. Tak, to my Polacy. Trudno się nie zgodzić z taką opinią o nas samych, kiedy ciągle słychać wyrzuty pod adresem rządu, służby zdrowia, narzekanie na podwyżki cen, niezadowolenie z pogody, niedoboru snu, czy niegrzecznych dzieci. Każdy powód jest dobry. Okazuje się jednak, że choć lubimy głośno wyrażać swoje niezadowolenie, to nie jesteśmy aż tak dużymi pesymistami. Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) zapytało pod koniec ubiegłego roku Polaków o to, co daje im satysfakcję. Te wyniki mocno zaskakują.

Czy mamy się z czego cieszyć?

Ludziom, dla których szklanka jest zawsze do połowy pełna, z pewnością żyje się przyjemniej, ale to niełatwa sztuka. Tymczasem okazuje się, że przez ostatni rok zwiększył się poziom zadowolenia Polaków z większości wymiarów życia. Czyżbyśmy stawali się coraz bardziej optymistycznie nastawieni do życia? Wygląda na to, że nie tylko potrafimy patrzeć na świat w pozytywny sposób, ale i doceniać to, co mamy. Wśród najlepiej ocenianych przez Polaków sfer życia znalazły się relacje towarzyskie i rodzinne. Znaczna część respondentów (84 proc.) deklaruje zadowolenie z przyjaciół i bliskich znajomych. Częste jest też poczucie satysfakcji z dzieci (71 proc. wśród ogółu badanych, a wśród rodziców – 95 proc.) i małżeństwa lub nieformalnego, stałego związku (67 proc. wśród ogółu, a wśród będących w związkach – 90 proc.).

Pieniądze szczęścia nie dają?

Nie bez znaczenia jest jednak sytuacja ekonomiczna. Badani będący w dobrej sytuacji materialnej są częściej zadowoleni ze związków i relacji z przyjaciółmi niż ci źle sytuowani. A jak wygląda zadowolenie z tej sfery życia? Satysfakcję deklaruje 67 proc. ankietowanych. Co trzeci ocenia ten wymiar swojego życia przeciętnie (25 proc.), a 8 proc. negatywnie. Gorzej jest z wynagrodzeniem - tu zaledwie jedna trzecia (34 proc.) respondentów jest zadowolona z sytuacji finansowej.

Zobacz także
Malwina Bakalarz (bakusiowo.pl)

Tylko trzy kroki dzielą cię od szczęścia. Jej się to udało, teraz kolejna ciebie

zabawa dzieci

Brudne znaczy szczęśliwe! Pozwólmy im na to

kochający rodzic

5 przykazań: tak wychowasz zdrowe i szczęśliwe dziecko [WIDEO]

jak uszczęśliwić żonę

Kochany mężu, oto 5 sposobów, żeby mnie uszczęśliwić (+1 bardzo dobry)

Blisko dwie trzecie Polaków (64 proc.) odczuwa satysfakcję z wykształcenia oraz posiadanych kwalifikacji i ponad połowa (52 proc., a wśród obecnych lub byłych pracowników – 71 proc.) jest zadowolona z przebiegu pracy zawodowej. Natomiast, zadowolenie ze stanu swojego zdrowia deklaruje sześciu na dziesięciu dorosłych (60 proc.), a niezadowolenie – 17 proc. Przy czym poziom satysfakcji jest znacznie wyższy wśród osób mających od 18 do 44 lat.

Będzie dobrze, a nawet jeszcze lepiej

Kalkulator wyprawki dla dziecka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Mniej więcej połowa (52 proc.) z optymizmem myśli o przyszłości. Perspektywy na przyszłość są postrzegane w dużej mierze przez pryzmat obecnej sytuacji materialnej i – co zrozumiałe – wieku. Warto jednak zaznaczyć, że Polacy częściej niż kiedykolwiek wcześniej w badaniach CBOS (począwszy od 1994 r.) – odczuwają ogólne zadowolenie z życia. Obecnie do zadowolonych z życia zalicza się aż ośmiu na dziesięciu dorosłych (od grudnia 2017 r. wzrost aż o 5 punktów procentowych). Czy to oznacza, że teraz będziemy mniej narzekać? A może odruchowo narzekamy, a w rzeczywistości jednocześnie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, co mamy? Oby ta nasza rosnąca satysfakcja przełożyła się na dzielenie się miłymi i dobrymi doświadczeniami, przeżyciami i słowami, bo mamy ich tak mało na co dzień.

Badanie przeprowadzono w dniach 29 listopada – 9 grudnia 2018 r. na liczącej 942 osoby reprezentatywnej grupie dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: ekai.pl


Zobacz także:

 

Jak zrobić ludziki z kasztanów –​ różne wzory

Fotolia.pl
Święta i uroczystości
Ubieranie choinki i wspólne biesiadowanie ważniejsze od prezentów!
Z badań przeprowadzonych przez firmę Groupon wynika, że w tym roku najważniejsze dla Polaków jest spędzanie czasu z rodziną, wspólne ubieranie choinki i wigilijna kolacja. Podarunki znalazły się na ostatnim miejscu świątecznych priorytetów.

Świąteczna gonitwa i stres Przedświąteczna gorączka nie jest dla Polaków powodem do stresu. Tylko 30 proc. ankietowanych przyznało, że zaczyna się denerwować z tego powodu. 18,7 proc. z nich jako świąteczną zmorę wskazało korki i opóźnienia komunikacyjne. Na świecie najmniej zestresowani z powodu Bożego Narodzenia są Hiszpanie, tylko 15 proc. z nich deklaruje, że czuje jakiekolwiek podenerwowanie związane ze świętami. Natomiast najbardziej zestresowanym narodem są Belgowie – stres świąteczny odczuwa aż 60 proc. z nich. Czytaj: Święta bez stresu.   Hurra! Prezenty nie najważniejsze! Badania pokazały też, że wbrew pozorom święta dla Polaków nie mają charakteru komercyjnego – prezenty są na ostatnim miejscu pod względem świątecznych priorytetów. Jako najważniejsze wskazało je tylko 2,6 proc. badanych. Zdecydowanie ważniejsze jest spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. – 77 proc. Polaków deklaruje, że najistotniejsze w świętach jest ich przeżywanie i bliskość z rodziną, czyli właśnie kolacja wigilijna czy wspólne ubieranie choinki . To przeżywanie i bycie razem jest dla nas na pierwszym miejscu. Oczywiście prezenty są w tle tego wszystkiego, one są ważnym elementem, ale nie najważniejszym – mówi Aniela Hejnowska, dyrektor zarządzający Groupon Polska.       500 zł wydamy na upominki pod choinkę 86 proc. badanych Polaków planuje kupić prezenty, średnio każdy z nas wręczy dziewięć podarunków. Na tegoroczne upominki świąteczne Polacy zamierzają wydać średnio 486,54 zł, co będzie stanowić 14 proc. budżetu domowego. Własnoręcznie zrobione prezenty planuje przygotować jedynie 0,3 proc. respondentów. Podobną kwotę na upominki zamierzają wydać Hiszpanie i Argentyńczycy. Najhojniejsi okazali się Brytyjczycy, którzy zamierzają wydać średnio 2 783 zł, czyli 19 proc. swojego budżetu...

obraz polskiej rodziny
Adobe Stock
Aktualności
Czy Polacy chcą mieć dzieci?
Czy Polacy w ogóle chcą mieć rodzinę? Te badania pokazują, jak wiele zmieniło się w naszym kraju.

Oczywiście, że chcą mieć rodzinę, bo bez niej to tak, jakby chcieć żyć, nie oddychając - nie da się. W rodzinie siła - od niej wszystko się zaczyna, to kim jesteśmy, do czego zmierzamy i kim będziemy. Ale młodzi Polacy zupełnie inaczej wyobrażają sobie rodzinę i aby ją mieć, wiele rzeczy robią inaczej niż ich rodzice. Skąd brać wzór? Najnowsze dane z kwietniowego raportu Centrum Badania Opinii Społecznej nie pozostawiają złudzeń - później bierzemy ślub lub nie decydujemy się na niego wcale i przekładamy decyzję o potomstwie. Ale to nasi rodzice są wzorcem tego, jaką chcielibyśmy stworzyć rodzinę. Tylko 14 proc. badanych uznało, że nie chce powielać modelu rodziny, w której się wychowało. Naśladować go chce natomiast 84 proc. Polaków. W rodzinie, najlepiej dużej, siła Co zaskakujące, że chociaż odkładamy zakładanie rodziny na coraz później, to kiedy już ją mamy, marzymy, żeby była duża, wielkopokoleniowa. Taka jak dawniej, gdzie w domu byli babcia, dziadek, było tłoczno i głośno. Aż 81 proc. badanych Polaków chciałoby tak żyć. To znacznie więcej niż sześć lat temu. Bez dzieci nie ma rodziny? Jesteśmy bardziej skłonni do tego typu stwierdzeń. Niezależnie, czy mówimy o małżeństwach, czy o osobach pozostających w związkach nieformalnych. Co ciekawe, spadła liczba osób żyjących na kocią łapę. Jest ich mniej niż sześć lat temu (wskaźnik spadł z 5 do 3 proc.). Jedynie 2 proc. Polaków nie chce mieć dzieci. Model dwa plus jeden nie jest już tak pożądany, jak kilka lat temu. Za urodzeniem jedynaka opowiedziało się jedynie 6 proc. badanych. Najwięcej z nas pragnie natomiast rodziny dwa plus dwa (aż 47 proc.), chęć posiadania trójki dzieci zadeklarowało 28 proc. Czworo dzieci chciałoby mieć 7 proc., więcej niż czworo tylko 4 proc. Dla 2 proc. badanych liczba nie ma znaczenia. Żaden z badanych nie chce...

Polacy coraz chętniej stosują antykoncepcję
Fotolia
Aktualności
Czy Polacy popierają tabletkę "dzień po"? Sprawdź wyniki badania!
Mogłoby się wydawać, że w dzisiejszej Polsce zainteresowanie antykoncepcją będzie maleć. Jak jest naprawdę? Sprawdź wyniki badania prof. Zbigniewa Izdebskiego!

Jak podaje wprost.pl, badania przeprowadzone przez prof. Zbigniewa Izdebskiego wykazują, że większość Polaków popiera stosowanie antykoncepcji , również awaryjnej (tzw. tabletka "po"). Antykoncepcja w Polsce W badaniu wzięło udział 2500 pełnoletnich osób, 1304 kobiety i 1196 mężczyzn.  Dla niektórych jego wyniki mogą być zaskakujące. Kobiety przywiązują większą wagę do ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i niechcianą ciążą, niż mężczyźni, jednak i tak coraz więcej osób decyduje się na stosowanie antykoncepcji. Najpopularniejszą formą antykoncepcji prezerwatywa – aż 74% badanych zadeklarowało, że używa prezerwatyw. Według respondentów to najtańszy i najłatwiejszy sposób zabezpieczania się przed ciążą i chorobami. Coraz popularniejsze jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych – stosowanie tej formy antykoncepcji deklaruje 34% respondentów. Wśród osób po 50. roku życia najpopularniejszą metodą antykoncepcji jest "kalendarzyk małżeński", czy obserwowanie swojego organizmu i wyliczanie dni płodnych przez kobietę. Polacy akceptują tabletkę „po” Najbardziej kontrowersyjna forma antykoncepcji, tzw. tabletka „po”, ma poparcie 54% badanych. W grupie osób od 30 do 49 lat odsetek osób popierających antykoncepcję awaryjną wynosi 63%. Pigułki „dzień po” wzbudzają kontrowersje ze względu na swoje działanie. Chociaż przez przeciwników nazywane są „wczesnoporonną trucizną”, nie powodują przerwania istniejącej ciąży. Najbardziej popularne tabletki, ellaOne, zatrzymują owulację i w ten sposób uniemożliwiają zajście w ciążę. Raport przygotowany przez prof. Izdebskiego pokazuje, że mimo deklaracji przynależności do Kościoła katolickiego, Polacy stosują antykoncepcję, a większość z nich popiera nawet antykoncepcję awaryjną. Czy według was te badania,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj