wyprawka szkolna
Adobe Stock
Aktualności

Cena wyprawki szkolnej wcale nie jest tak przerażająca? „Na dwoje dzieci wydałam 470 zł. Nie wiem, co ci ludzie kupują”

Czy wyprawka szkolna jest wydatkiem aż tak rujnującym portfele rodziców? Zdania w sieci są bardzo podzielone!

Koniec wakacji dla wielu rodziców jest dość ciężkim okresem pod względem finansowym. To właśnie na przełomie sierpnia i września rodzice muszą kupić swoim dzieciom wyprawkę szkolną. Jednak czy ceny wyprawki rzeczywiście aż tak przerażają? W sieci krążą bardzo różne opinie na ten temat. Niektórzy rodzice żalą się, że muszą wydać sumę, która przyprawia o zawrót głowy. Inni z kolei twierdzą, że nie jest to wcale tak duży wydatek, jak może się wydawać.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Wyprawka wcale nie musi kosztować fortuny!

Pod naszym tekstem o cenie tegorocznej wyprawki pojawiło się sporo komentarzy, że zakup książek i przyborów dla dzieci nie musi oznaczać wydania fortuny. Część rodziców jest zdania, że można zmieścić się w ok. 300 zł na jedno dziecko. Receptą na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy jest kupowanie przez internet, gdzie wiele rzeczy można znaleźć w znacznie niższych cenach. Wielu rodziców jest także zdania, że dziecko nie musi mieć co roku nowego plecaka, piórnika i innych przyborów – można wykorzystać te z ubiegłych lat. Niektórzy internauci komentowali także, że „siedząc w domu cały rok, ciężko było coś zużyć”. Oto niektóre komentarze rodziców:

„U mnie poszło max. 200 zł, dużo rzeczy dziecko ma z tamtego roku. Nie rozumiem, po co rok w rok nowy plecak, piórnik itd.”;
„Wczoraj kupiłam wyprawkę łącznie z trampkami i adidasami – zmieściłam się w 300 zł”;
„Z książkami, które trzeba dokupić, bez plecaków i piórników, wyszło na dwoje dzieci ok. 360 zł. Nie liczę strojów na WF, ubrań, butów”;
„Na dwoje dzieci wydałam 470 zł. Ja nie wiem, co ci ludzie kupują”
„Moje córki mają plecak, piórnik i trochę drobiazgów z zeszłego roku, bo mało chodziły do szkoły i nie zdążyły zużyć, więc w tym roku dużo zakupów odeszło. Za dwie zapłaciłam 380 zł. U syna w 300 zł się zmieściłam. Oczywiście ciuchy osobno pokupowane”;
„Na dzieci 9 lat i 7 lat wydałam 350 zł z plecakami plus książka do religii”;
„Na dziecko, które idzie do pierwszej klasy, od A do Z wydałam ok. 350 zł”;
„Na pierwszoklasistę wydałam ok. 150 zł (łącznie z odzieżą na WF), licealistka kosztowała mnie ok. 250 zł (książki i zeszyty). Dojdą jeszcze książki do języków”.

Wyprawka szkolna to wielki wydatek

Odmienne zdanie na ten temat mają rodzice starszych dzieci. Rodzice uczniów, którzy chodzą do szkoły podstawowej, są w lepszej sytuacji, ponieważ podręczniki dla nich są darmowe. Rodzice licealistów i uczniów techników niekiedy na same książki muszą wydać ponad 700 zł. To właśnie oni najdotkliwiej odczuli początek roku szkolnego. Poniżej przedstawiamy niektóre wypowiedzi rodziców, potwierdzające, że cena wyprawki szkolnej zwala z nóg:

„Nam wyszło z butami i ze wszystkim 1000 zł. Plus dokupiłam parę rzeczy, żeby w roku szkolnym nie dokupować”;
„Ja mam dziecko w wieku szkoły średniej i same książki wyniosą 700 zł”
„Jak ktoś ma dziecko w wieku do 14 lat, to jest bardzo mądry. Do szkoły średniej książki kosztują ok. 700 zł”;
„Mnie wyszło wszystko w tym roku na 3 dzieci 2000 zł”;
„Książki dla syna do szkoły średniej: 700 zł, plecak, wyprawka i jest. A to nie wszystko”;
„U mnie dla córki 17-letniej same książki to 770 zł”;
„Bo w szkole średniej to 1000 zł minimum, a dzieci z technikum jeszcze więcej zapłacą za książki do przedmiotów zawodowych”.

Zakupy szkolne dla większości rodziców nie są miłym tematem. Niektórzy z nich nie tracili jednak dobrego humoru i żartowali w sieci, że w tym roku szkolnym „wystarczy mysz i klawiatura”. Mamy jednak nadzieję, że te słowa się nie sprawdzą, a uczniowie będą mogli cieszyć się chodzeniem do szkoły, a co za tym idzie – korzystaniem ze swoich nowych plecaków i piórników.

Zobacz także: 

przedmioty ścisłe
Adobe Stock
Edukacja
Przedmioty ścisłe – podział przedmiotów szkolnych
Przedmioty ścisłe to przedmioty matematyczne. Mają one wiele wspólnego z naukami ścisłymi, których jest więcej niż przedmiotów ścisłych w szkole podstawowej. Obok nich dzieci uczą się też przedmiotów humanistycznych i innych. 

Punktem wyjścia do przedmiotów ścisłych są nauki ścisłe. Zalicza się do nich: nauki matematyczne i przyrodnicze. Naukami matematycznymi są matematyka i informatyka. Natomiast do nauk przyrodniczych zalicza się: fizykę, biologię, chemię, geografię i astronomię.  Nauki i przedmioty ścisłe to nauki, które dokładnie opisują zjawiska i modele , ale też weryfikują hipotezy za pomocą dowodów matematycznych oraz doświadczeń.  Podział przedmiotów szkolnych  Wszystkie przedmioty szkolne można podzielić na ścisłe, humanistyczne, artystyczne i pozostałe. Przedmioty ścisłe w szkole to: matematyka fizyka biologia chemia geografia informatyka Przedmioty humanistyczne: język polski język obcy historia wiedza o społeczeństwie etyka Przedmioty artystyczne: muzyka plastyka  Pozostałe przedmioty szkolne (szkoła podstawowa): technika wychowanie fizyczne edukacja dla bezpieczeństwa religia wychowanie do życia w rodzinie. Przedmioty ścisłe w szkole podstawowej Wydzielone przedmioty ścisłe pojawiają się od klasy 4 szkoły podstawowej . Wprowadzane są stopniowo:   przedmioty ścisłe w 4 klasie – matematyka, przyroda, informatyka (zobacz wszystkie przedmioty w 4 klasie ) przedmioty ścisłe w 5 klasie – matematyka, informatyka, biologia (zobacz wszystkie  przedmioty w 5 klasie ) przedmioty ścisłe w 6 klasie – matematyka, informatyka, biologia, geografia (zobacz wszystkie  przedmioty w 6 klasie ) przedmioty ścisłe w 7 klasie – matematyka, informatyka, biologia, geografia, chemia, fizyka (zobacz wszystkie przedmioty w 7 klasie ) przedmioty ścisłe w   8 klasie – matematyka, informatyka, biologia, geografia, chemia, fizyka (zobacz wszystkie przedmioty w 8...

zmiany w kanonie lektur
Adobe Stock, Instagram/przemyslaw czarnek
Aktualności
UWAGA! Zmiany w kanonie lektur i nowy przedmiot w szkole!
13 sierpnia Przemysław Czarnek podpisał rozporządzenie dotyczące zmian w kanonie lektur szkolnych. Pojawił się także nowy przedmiot szkolny! Zmiany wejdą w życie lada dzień!

Już niedługo rozpocznie się nowy rok szkolny, na uczniów czeka więc kilka ulepszeń wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zmiany dotyczą podstawy programowej z przedmiotu historia tańca, sposobu realizowania zajęć z przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, a także kanonu lektur szkolnych, do którego dodano kilka pozycji, a kilka z niego usunięto. Nowy wykaz lektur szkolnych W nowym kanonie lektur szkolnych, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami ministra edukacji, znajdą się dzieła Jana Pawła ll, Stefana Wyszyńskiego oraz Zofii Kossak-Szczuckiej. Z listy lektur usunięto natomiast między innymi „Zaczarowaną zagrodę”, „Winnetou”, „Stowarzyszenie Umarłych Poetów”, a także wiersze Marcina Świelickiego. Wprowadzone zmiany będą obowiązywać od 1 września 2021 roku, czyli od początku tego roku szkolnego. „Zmiany dotyczą głównie lektur uzupełniających (w przypadku klas I-III szkoły podstawowej – propozycji lektur do wspólnego i indywidualnego czytania) i polegają na zaproponowaniu takich pozycji książkowych, które warto omawiać z uczniami ze względu na ich walory edukacyjne i wychowawcze (czytelny system wartości), elementy konstrukcyjne utworu (konstrukcja świata przedstawionego, wyraziście zarysowana akcja) oraz warstwę językową (polszczyzna staranna, pozbawiona wulgaryzmów i kolokwializmów, nadmiernych ozdobników)'' – brzmi uzasadnienie, które można przeczytać na stronie ministerstwa. Nowy przedmiot w szkołach ponadpodstawowych Poza nowymi lekturami do czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum został wprowadzony również nowy przedmiot w zakresie rozszerzonym. Dodano podstawę programową z historii tańca. Zajęcia z tego przedmiotu rozpoczną się w szkołach dopiero w 2023/2024 roku. Zmiana ta została wprowadzona na wniosek ministra kultury. Jak będzie wyglądać...

dni wolne od szkoły 2021
Adobe Stock
Aktualności
Dni wolne od szkoły 2022: kalendarz ferii, świąt i wakacji
Podajemy ważne daty dotyczące organizacji roku szkolnego oraz terminy ferii i dni wolnych od nauki. Dzięki temu łatwiej zaplanujesz wyjazdy i wypady weekendowe. Sprawdź, kiedy wypada wolne od szkoły w 2022 roku.

Kiedy uczniowie zostaną zwolnieni z obowiązku szkolnego, kiedy wypadają najbliższe dni wolne, a kiedy ferie? Oto kalendarz dni wolnych od nauki w 2022 roku.  Spis treści: Dni wolne od szkoły 2022: majówka, Boże Ciało i inne święta Dni wolne: egzamin ósmoklasisty w 2022 roku Dni wolne: matury w 2022 roku Wakacje 2022 – kiedy zaczyna się wolne? Dni wolne od pracy w 2022 roku Dni wolne od szkoły 2022 Wolne dni od nauki związane ze świętami, które mają jeszcze przed sobą uczniowie w 2022 roku: 2 maja 2022, poniedziałek – majówka (w większości szkół tego dnia jest wolne),  3 maja 2022, wtorek – majówka: Święto Narodowe Trzeciego Maja,  16 czerwca 2022, czwartek – Boże Ciało, 1 listopada 2022, wtorek – uroczystość Wszystkich Świętych 11 listopada 2022, piątek – Święto Niepodległości 23-31 grudnia 2022 – przerwa świąteczna na Boże Narodzenie. Czy 17 czerwca jest wolne od szkoły? Wiele osób zastanawia się, czy piątek po Bożym Ciele jest wolny od szkoły. Okazuje się, że podobnie jak w przypadku pracy (nie jest to dzień ustawowo wolny od pracy), dzień ten nie jest również wolny od nauki. W zależności od placówki dyrektor może jednak ustanowić 17 czerwca dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Szkoły bardzo często korzystają z tego rozwiązania, przedłużając wolne dla uczniów i nauczycieli. Oznacza to, że w większości placówek piątek po Bożym Ciele będzie dniem wolnym.  Dni wolne w związku z egzaminem ósmoklasisty 2022 Wielu uczniów zastanawia się, czy podczas egzaminu ósmoklasisty 2022 jest wolne w szkole. Tak, młodsze dzieci będą miały wtedy wolne od zajęć . Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 będzie przeprowadzony w dniach...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj