Wzrost cen mięsa
AdobeStock
Aktualności

Ceny mięsa idą w górę, a to nie koniec podwyżek

Za wieprzowinę płacimy już dużo więcej niż przed rokiem. Podwyżki cen mięsa to efekt problemów na rynku chińskim.

Kotlet schabowy to chyba jedno z najpopularniejszych dań w Polsce. Ale wieprzowe mięso wykorzystujemy na różne sposoby, np. do mielonych, pieczeni, wędlin. Chodzi nie tylko o smak i różnorodność, ale i o cenę, która do tej pory była dość atrakcyjna. Może się jednak niedługo kazać, że na taki luksus wielu Polaków nie będzie mogła sobie pozwolić. Robiąc zakupy, mogłaś już zauważyć, że ceny mięsa, wędlin i innych przetworów mięsnych poszły w górę, ale eksperci alarmują - to nie koniec podwyżek.

Majątek za schabowego

Jak wynika z danych ministerstwa rolnictwa, ceny skupu trzody chlewnej w pierwszym tygodniu września tego roku były o blisko 19 proc. wyższe niż przed rokiem i kształtowały się na poziomie 5,93 zł/kg. Ma to olbrzymi wpływ na ceny, które widzimy na sklepowych półkach. Według danych GUS ceny wieprzowiny w sklepach we wrześniu wzrosły o 12,9 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dlaczego mięso drożeje? 

Ceny skupu żywca wieprzowego w Polsce kształtują się pod wpływem zmian, zachodzących na rynku unijnym i globalnym. A ten z kolei mocno reaguje na drastyczny wzrost cen wieprzowiny w Azji. Epidemia afrykańskiego pomoru świń (ASF) dotknęła trzodę w wielu krajach, ale najpoważniejszy problem mają Chińczycy. Produkcja mięsa spadła w tym kraju o jedną trzecią. Ponieważ kraj ten jest zarówno największym producentem, konsumentem, jak i importem wieprzowiny, światowy rynek nie jest w stanie uzupełnić niedoborów. To odbija się na cenach wieprzowiny. Te w Chinach rośną w zatrważającym tempie. W lipcu w porównaniu rok do roku cena wzrosła o 27 proc., w sierpniu - 47 proc., a we wrześniu - już 70 proc.! Problem z ASF pojawił się także w Mongolii, Wietnamie, Korei Północnej, Kambodży i Laosie, czy na Filipinach.  To powoduje globalny wzrost cen wieprzowiny, który obejmuje również Polskę.

Według Inspekcji Weterynaryjnej, w tym roku także w naszym kraju wykryto 45 ognisk ASF i aż 1676 przypadków wirusa u dzików. W wyniku tej choroby zutylizowano kilka tysięcy sztuk świń. Na spadek cen nie ma więc co liczyć, a za świąteczną szynkę w tym roku przyjdzie nam słono zapłacić

Źródło: Bankier.pl, radiozet.pl

Zobacz także:

Czy dzieci mogą jeść grzyby? Odpowiada ekspert [WIDEO]

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci
Fotolia
Aktualności
Tłumy na porodówkach! Rośnie liczba urodzeń w Polsce
Szacuje się, że w 2016 roku przyszło na świat o 15 tysięcy dzieci więcej niż w 2015 roku. Czy to pierwsze efekty programu 500 plus? Nie wszyscy się z tym zgadzają!

Chociaż Główny Urząd Statystyczny nie przedstawił jeszcze oficjalnych danych dotyczących urodzeń w 2016 roku, już teraz możemy przypuszczać, że ubiegły rok był rekordowy! Rośnie liczba urodzeń W wywiadzie dla TVP Info Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, poinformowała, że w 2016 roku na świat przyszło 15 tysięcy więcej dzieci niż w 2015 roku (w 2015 roku urodziło się 370 tysięcy maluchów, a szacowana liczba urodzeń w 2016 roku wynosi 383-386 tysięcy). Jeśli te dane się potwierdzą, będzie to najlepszy wynik od kilku lat! Według Rafalskiej tak duży wzrost urodzeń jest wynikiem programu 500 plus. "Realizacja rządowego programu 500 plus przynosi spodziewane efekty. Porównując listopad roku 2016 do roku 2015 w skali całego kraju, urodziło się ponad 5 tys. dzieci więcej" – powiedziała Rafalska. Czy wzrost liczby urodzeń to efekt 500+? Już w sierpniu pisaliśmy o rekordowej liczbie narodzin w pierwszym półroczu 2016 roku , w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według naszych czytelniczek dodatkowe 500 zł nie ma jednak wpływu na liczbę urodzeń w Polsce. Przeczytajcie, co napisały pod artykułem: "Żadne 500+nie zmusi mnie do zajścia w ciążę. Mam swoje dzieci i rząd nigdy nic mi nie dał, jak zaszłam w ciążę, zostałam zwolniona z pracy, a macierzyńskie też nie miałam wypracowane takie były czasy" – Maja "Mam 36 lat, dobrą pracę. Dobrą pracę ma także mój mąż. Jestem w pierwszej ciąży. Nie z powodu 500+, a z tego, że już najwyższy czas. Na pewno nie wpłynął na to program. Wiele zamożnych rodzin też raczej nie kieruje się nim w podejmowaniu decyzji o pierwszym czy kolejnym dziecku. Dzieci to nie biznes . Mamy je, bo chcemy je kochać" – AB "Myślę, że więcej urodzeń nie jest wynikiem programu 500+, a efektem programu in vitro finansowanego za rządów PO!!!" –...

500 plus coraz mniej warte
Adobe Stock
Aktualności
500 plus w portfelu polskiej rodziny - ile jest warte?
Sztandarowy projekt obecnego rządu 500 plus traci na wartości i coraz mniej możemy za nie kupić. Zobacz, ile jest warte naprawdę!

Coraz bardziej odczuwamy, że życie jest droższe . Codzienne zakupy spożywcze to wydatek kilkudziesięciu złotych, a kiedy wypakujemy je do lodówki, to okazuje się, że i tak niewiele kupiliśmy i nadal jest ona pusta. Wszystkiemu winna jest inflacja, która spowodowała wzrost cen, największy od blisko ośmiu lat. W ten sposób traci na wartości także 500 plus. Ekonomiści policzyli, ile w rzeczywistości wynosi obecnie świadczenie. 500 plus = 463 plus Inflacja, czyli wzrost cen, powoduje, że polskie rodziny mogą dziś kupić za 500 plus znacznie mniej. W niecałe 4 lata wartość świadczenia spadła do 463 złotych.  Jak podaje „Rzeczpospolita", realna wartość 500 plus w lipcu 2016 roku wynosiła 500 złotych, „na koniec 2019 roku było to już ok. 460 zł złotych, a na koniec 2020 roku może być już tylko 450 złotych". Money.pl wyliczyło, że obecnie 500 plus jest warte dokładnie 463 zł.  500 plus będzie jeszcze mniej warte Jak podkreślają specjaliści, winna temu jest coraz szybciej rosnąca inflacja. Dwa lata temu wynosiła jedynie 1,6 procent, ale w 2019 roku było to już 2,3 procent. Szacuje się, że w 2020 roku wyniesie od 3,3 do nawet 3,9 procent. Ale to nie koniec złych wieści, gdyż ekonomiści prognozują, że pod koniec tego roku wartość 500 plus może wynieść 450 złotych. Money.pl wyliczyło, ile będzie warte świadczenie, jeżeli inflacja będzie rosnąć w tym tempie. „Jeśli przyjąć, że w kolejnych 12 miesiącach ceny wzrosną średnio o 3,5 proc., za rok 500+ w porównaniu z momentem startu programu będzie warte już tylko 447 zł" - prognozuje serwis. Gdyby przyjąć, że ceny przez kolejne 10 lat będą rosły w tym samym tempie, świadczenie za dekadę warte byłoby realnie już tylko 324 złotych - podaje money.pl. 500 plus powinno stać się 539 plus Rozwiązaniem, aby polskie rodziny nie odczuły wzrostu cen i spadku...

500 plus traci na ważności
AdobeStock
Aktualności
393 złotych zamiast 500 plus - to już się dzieje!
Od 1 lipca można już składać wnioski o 500 plus na kolejny okres, jednak polska rodzina może coraz mniej za nie kupić. Świadczenie realnie zmalało do 393 złotych.

Jak wyliczają ekonomiści, świadczenie Rodzina 500 plus z roku na rok traci na wartości. Rządowy program nie podlega waloryzacji i przez inflację jego beneficjenci mogą sobie pozwolić na coraz mniej.  500 zł w kwietniu 2016 roku pozwalało na zrobienie zdecydowanie większych zakupów niż teraz.  500 zł=393 zł Okazuje się, że przez dwa lata obowiązywania sztandarowego programu PiS, wypłaty zmalały o ponad 20 procent. Wszystko przez to, że zdrożały ceny żywności, edukacji, kultury, transportu oraz ceny mieszkań. "Świadczenie realnie zmalało aż do 393 złotych . Byłoby nawet więcej, gdyby nie spadek cen odzieży i obuwia, co obniżyło związane z ich zakupem koszta miesięczne o przeszło 20 złotych" – podaje "Super Express".  Na podstawie czerwcowych danych o inflacji Głównego Urzędu Statystycznego ceny dóbr i usług konsumpcyjnych powinny spaść w lipcu 2018 roku o 0,2 proc. wobec czerwca 2018 roku, natomiast roczny wskaźnik   cen wyniesie 1,9 proc. - ocenia Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Z danych GUS wynika, że ceny dóbr i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2018 roku wzrosły o 0,1 proc. w porównaniu z majem, zaś zestawiając z czerwcem 2017 roku ceny podniosły się o 2,0 proc. Ponad 3 miliony dzieci poza programem Są już także najnowsze, oficjalne dane, ile dzieci korzysta z programu, a ile jest poza nim. Blisko 3,2 miliona dzieci w Polsce nie ma szans, by skorzystać z programu 500 plus – powiedział wiceminister rodziny i pracy Bartosz Marczuk, odpowiadając na interpelację byłej minister edukacji i posłanki PO Krystyny Szumilas. Według informacji przedstawionych przez Marczuka, z prawa do 500 plus korzysta 3,7 miliona dzieci. Posłanka Platformy nie bez powodu poprosiła o takie informacje. Jak podkreśla, chodzi o obietnicę PiS złożoną podczas kampanii wyborczej, że 500 plus będzie przyznawane na każde...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj