mama z noworodkiem
Fotolia
Aktualności

Walka matek na facebooku: Cesarka to też poród!

Na jednym z profili społecznościowych na facebooku rozpoczęła się ostra dyskusja matek, które zostały mocno dotknięte tym, że rodziły przez cesarskie cięcie.

Na facebooku ostro rozgorzała dyskusja po tym, jak grupa religijna o nazwie Disciples of the New Dawn rozpoczęła kontrowersyjną kampanię głoszącą hasła, że cesarka nie jest prawdziwym porodem.

"Pofarciło ci się. Okaż szacunek lepszym kobietom", "Wybrałam naturalny poród, bo chcę, żeby moje dziecko coś wyniosło z życia", "Bóg nie nagradza za niekompletną pracę". To jedne z haseł, które propaguje grupa na portalu społecznościowym. Seria podburzających memów hańbiących matki, które urodziły przez cesarskie cięcie, rozgniewały rodziców i zaiskrzyły nową debatą czy wszystkie porody są równe.
Na profilu grupy wybuchła wojna. Kobiety, które z różnych przyczyn rodziły przez cesarskie cięcie nie kryły swojego oburzenia i zażenowania i żądały usunięcia strony z facebooka.

Mocne słowa uderzają w matki

"Uzmysłów sobie pewne fakty: w rzeczywistości nigdy nie urodziłaś dziecka. Pofarciło Ci się. Okaż szacunek lepszym kobietom, które rzeczywiście zrobiły to, co do nich należało." - te słowa mocno oburzyły mamy, które z różnych powodów rodziły przez cesarskie cięcie.
 

screen z profilu grupy Disciples of the New Dawn na Facebook'u
screen z facebook


Członkowie grupy nie szczędzą ostrych porównań cesarskiego cięcia do szczepień i jedzenia modyfikowanego genetycznie: "Wybrałam naturalny poród, bo chcę, żeby moje dziecko coś wyniosło z życia. Podobnie jak genetycznie modyfikowane jedzenie i szczepionki, znieczulenie zewnątrzoponowe i zwykle znieczulenie zawierają niebezpieczne neurotoksyny, które są szkodliwe dla dziecka."

Na profilu pojawiły sie również memy, nawołujące do zasłaniania blizn po cesarskim cięciu: "Jeżeli nie dbasz o siebie w czasie ciąży, miej przynajmniej tyle przyzwoitości i zakryj swoją hańbę."

 

 

screen z profilu grupy Disciples of the New Dawn na Facebook'u
screen z facebook


Zobacz także: Jak pielęgnować bliznę po cesarce

 

 

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

kobieta, mam, poród, porodówka, szpital
Poród naturalny
Jak przebiega poród naturalny - tłumaczy ginekolog położnik. Plus film z porodu
Co to znaczy „urodzić naturalnie”? Czy zawsze potrzebne jest znieczulenie? Na te i inne pytania o poród odpowiada doświadczony ginekolog położnik dr n. med. Wojciech Puzyna.

Dr n. med. Wojciech Puzyna, ginekolog położnik. Był wieloletnim dyrektorem Szpitala Św. Zofii w Warszawie. Aktualnie przyjmuje pacjentki w Przychodni Specjalistycznej Św. Zofii. Czym się różni poród siłami natury od porodu naturalnego? Poród naturalny to taki, który zaczął się samoistnie i przebiegał bez interwencji medycznych czy farmakologicznych: bez podawania znieczulenia czy leków, bez wykonania nacięcia krocza, podawania oksytocyny lub używania próżnociągu albo kleszczy.  Poród drogami natury również odbywa się drogą pochwową , ale doszło podczas niego do jakichś działań medycznych, np. zastosowano znieczulenie zewnątrzoponowe lub nacinano krocze rodzącej.   Zobacz też: Wyprawka do szpitala Małgorzata Zduńska: Czy poród naturalny, czyli siłami i drogami natury, musi boleć? Dr n. med. Wojciech Puzyna: W XXI wieku poród nie musi być traumatycznym przeżyciem. Znamy różne skuteczne metody znoszenia bólu porodowego . Znieczulenie to jednak zawsze sprawa indywidualna. Zwykle poród przebiega na tyle prawidłowo i szybko, że kobiecie wystarcza tylko opieka personelu medycznego oraz miła atmosfera na sali porodowej, np. pomoc bliskiej osoby. Duży odsetek rodzących nie wymaga lub nie chce znieczulenia do porodu . Jednak wiele kobiet odczuwa skurcze porodowe w sposób szczególnie nieprzyjemny i bolesny i wtedy znieczulenie jest rozsądnym wyjściem, bo ból uniemożliwia im współpracę z personelem medycznym i utrudnia poród. W wielu wypadkach pozwala nawet odbyć poród drogami natury , a więc uniknąć porodu zabiegowego lub nawet cięcia cesarskiego. Najczęściej wykonuje się znieczulenie zewnątrzoponowe ciągłe. Czy poród naturalny jest bezpieczny dla mamy i dziecka? Bezpieczne znieczulanie porodu opiera się na doświadczeniu anestezjologa, zminimalizowaniu dawki leku przeciwbólowego, odpowiednim...

poród, kobieta, ciąża
Fotolia.pl
Aktualności
Na ból porodowy pomoże… psycholog! Oburzająca rewolucja Ministerstwa Zdrowia
A miało być tak pięknie – darmowe znieczulenie dla każdej rodzącej kobiety. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia już zapowiada zmiany.

Od 1 lipca 2015 r. NFZ płaci szpitalom : za poród naturalny bez znieczulenia oraz poród przez cesarskie cięcie 1800 zł, a za poród naturalny ze znieczuleniem 2200 zł. Czyli za podanie znieczulenia szpital otrzymuje dodatkowo 400 zł. To świadczenie nielimitowane – dostępne dla każdej rodzącej kobiety. Tę zmianę doceniły zwłaszcza kobiety z mniejszych miejscowości, w których – w większości przypadków – za znieczulenie trzeba było płacić (i to nawet kilkaset złotych!). Zobacz: Tak się rodzi dziecko - film, który cię zachwyci Tymczasem wiceminister zdrowia, Cezary Cieślukowski, w ostatniej rozmowie z PAP wyraził opinię, że  „podanie rodzącej pacjentce znieczulenia nie może być czynnością wykonywaną na zamówienie”, „nie powinno być powszechne”, a także że „to lekarz decyduje”. I zapowiedział zmiany w rozporządzeniu w sprawie standardów postępowania medycznego w łagodzeniu bólu porodowego. Nowe rozporządzenie ma opisywać różne inne metody znoszenia bólu, np. … rozmowę z psychologiem i wsparcie najbliższych. Wiceminister nigdy nie będzie miał okazji przekonać się, jak boli poród . Być może nie wie też, że wiele kobiet, po przeżyciu traumy przy pierwszym porodzie, nie decyduje się już na kolejne dziecko. Albo że ze strachu przed bólem wybiera cesarskie cięcie . Albo że o sile bólu często decyduje lęk, przerażenie i stres, że każda kobieta może odczuwać go inaczej, a wiele mam określa go wprost – jako ból NIE DO ZNIESIENIA. Wszystkim, którzy wciąż nie wiedzą, o czym mowa (oraz wiceministrowi), proponujemy taki eksperyment:     Zwracamy też uwagę na oświadczenie Fundacji Rodzić Po Ludzku, która zauważyła: „Jest jeszcze jeden wymiar tej sprawy, o którym głośno się nie mówi: w kraju, w którym medykalizacja porodu jest bardzo wysoka, a...

kobieta, ciąża, mężczyzna, mama, tata, masaż, plecy
Panthermedia
Poród naturalny
Naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego
Żaden z nich nie sprawi, że poród przestanie boleć jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Jednak dzięki nim poczujesz się lepiej!

Jeśli nawet naturalne metody nie są tak skuteczne jak zastrzyk czy znieczulenie zewnątrzoponowe, warto z nich korzystać. Pomogą ci uporać się z lękiem, napięciem, zmęczeniem i poczuciem bezradności, słowem: z wszystkim, co potęguje odczuwanie bólu . Mają jeszcze jedną ogromną zaletę: nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla matki ani dla dziecka. Co może ci pomóc? 1. Wsparcie bliskiej osoby   Intensywność odczuwania bólu i to, jak sobie z nim radzimy, zależy między innymi od kondycji psychicznej, dlatego obecność kogoś bliskiego podczas porodu (męża, siostry, mamy, itd.) ma naprawdę znaczenie. Tak jak już mówiliśmy: mniejszy stres równa się mniejsze napięcie. Według badań, na które powołuje się Fundacja „Rodzić po Ludzku”, kobiety, które mogły liczyć na wsparcie w trakcie porodu, rzadziej korzystały z farmakologicznych metod znieczulania porodu , rzadziej miały cesarskie cięcie i poród zabiegowy, częściej natomiast odczuwały satysfakcję. 2. Zmiana pozycji Spacerowanie, kołysanie biodrami, stanie, kucanie, siadanie na piłce albo worku sako , stawanie przy drabinkach – wszystko to może sprawić, że ból stanie się bardziej znośny. 3. Ciepły prysznic Strumień wody skieruj na brzuch i dolny odcinek kręgosłupa. To naprawdę przynosi ulgę , poza tym ciepło i szum wody działają uspokajająco. 4. Prawidłowe oddychanie Prawidłowe, czyli takie, j akiego uczą w szkole rodzenia : głębokie, angażujące przeponę, z długim wydechem. Warto je dobrze przećwiczyć, bo pozwala dotlenić organizm i wszystkie narządy wewnętrzne, rozluźnić spięte mięśnie i uspokoić się. 5. Krzyk A właściwie nie krzyk, lecz wydawanie przeciągłych, trudnych do opisania dźwięków. Wielu kobietom pomaga pozbyć się napięcia. 6. Masaż dolnego odcinka kręgosłupa Przynosi ulgę i pomaga się zrelaksować, dlatego namów partnera, by się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj