objawy zatrucia grzybami u dzieci
Fotolia.com
Aktualności

Chemikalia są groźne. Pięciolatek oparzony w cukierni już po przeszczepie skóry

Pięciolatek poparzony w środę żrącą substancją w toalecie olsztyńskiej cukierni jest już po operacji usunięcia tkanki martwiczej i przeszczepie skóry. Nie wiadomo jaka dokładnie substancja spowodowała obrażenia, wiadomo jednak, że wszelkie chemikalia są niebezpieczne.

Do oparzenia  doszło w środę po południu. Chłopczyk wraz z tatą wybrał się do cukierni w Olsztynie na czekoladę i ciastko. Poszedł do toalety.  Po powrocie powiedział, że szczypią go rączki, nóżki  i pośladki.

Oparzenie chemiczne doprowadziło do martwicy

Niestety, na szczypaniu się nie skończyło: doszło do głębokiego oparzenia chemicznego, które doprowadziło  do martwicy skóry.  Dziś (w piątek) lekarze z Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie operacyjnie usunęli tkankę martwiczą na łydkach, dłoniach i pośladkach dziecka. Malcowi trzeba było także przeszczepić skórę.

Jak doszło do oparzenia chemicznego?

Chłopiec twierdzi, że w toalecie poślizgnął się i upadł. Zdaniem lekarzy usytuowanie obrażeń wskazuje raczej na to, że poparzył się siadając na ubikacji.

Nie wiadomo jeszcze, jaka substancja spowodowała tak  głębokie oparzenia.  Z cukierni pobrano próbki, które zostaną przebadane przez biegłych, a wyniki tych badań będą znane w przyszłym tygodniu.
Źródło: TVN 24

Przeczytaj także: Co zagraża twojemu dziecku? Bezpieczeństwo dziecka w domu i poza nim

Chemikalia trzeba trzymać pod kluczem

Choć nie znamy przyczyny tego konkretnego oparzenia,  wiadomo, że wszelkie chemikalia, także te, które mamy w domu (np. środki do odkażania toalet, preparaty do przepychania rur itd) są bardzo niebezpieczne i trzeba je trzymać poza zasięgiem dzieci, najlepiej pod kluczem.

Chemikalia mogą powodować nie tylko oparzenia skóry na dłoniach czy ciele.  Kilka lat temu 2,5 letni Adrian zjadł środek do odkażania rur, który podczas zakupów zdjął ze sklepowej półki. Środek wywołał silne poparzenia w przewodzie pokarmowym i jamie ustnej. W ciężkim stanie dziecko trafiło do szpitala, było operowane.  Po wypadku chłopiec nie mógł ruszać językiem, nie mówił i nie jadł samodzielnie.
By doszło do uszkodzenia przełyku wystarczy,  że dziecko weźmie do ust coś żrącego tylko na chwilę i natychmiast to wypluje. Zdarza się, że przełyk jest tak zniszczony, że lekarze muszą go wyciąć i zastąpić sztucznym.

Połknięcie żrącego środka czyszczącego nie tylko  uszkadza przewód pokarmowy, ale też doprowadza do zaburzeń matabolicznych, może zniszczyć  nerki, a nawet spowodować śmierć. 
Nie wszystkie chemikalia powodują oparzenia, ale wszystkie (także kleje, leki, farby do włosów, nawozy do roślin doniczkowych, kuleczki zwalczające mole, alkohol, niektóre rośliny ) mogą prowadzić do groźnego , czasem śmiertelnie groźnego zatrucia. Dlatego wszystko, co nie nadaje się do jedzenia, trzeba umieszczać w miejscach, do których dzieci nie mają dostępu.

Przeczytaj także: Dziecięce wypadki - pierwsza pomoc


 

Bezpieczeństwo dzieci w domu: 15 zasad, których musisz przestrzegać

wypadki domowe
Fotolia
Zdrowie
"Odwróciłam się tylko na chwilę" - wypadki domowe
„Nie mam pojęcia, jak to się stało”, „Odwróciłam się tylko na chwilę”, „To był moment” – właśnie takie zdania najczęściej słyszą lekarze przyjmujący dzieci po wypadkach, do których doszło w domu.

Jakie wypadki przydarzają się najczęściej małym dzieciom w domu? Profesor Jan Godziński , chirurg, ordynator Oddziału Chirurgii Dziecięcej w Szpitalu im. T. Marciniaka we Wrocławiu: Wypadki, które przydarzają się maluchom w domu, można podzielić na kilka grup. Jedna z nich to oparzenia , bardzo dla dzieci przykre, a bywa, że niebezpieczne. Przeczytaj: Oparzenia u dzieci - pierwsza pomoc Jak do dochodzi do oparzeń? – Na ogół wygląda to tak: mama zaprasza koleżankę na kawę, jest zajęta rozmową, a dziecko – raczkujące albo zaczynające właśnie chodzić – wspina się po jednej z pań, szarpie za rękaw i polewa się wrzątkiem . Inny częsty scenariusz: malec ciągnie za obrus i wraz z nim ściąga na siebie talerz z parującą zupą. I najtragiczniejszy przypadek: wykorzystując moment nieuwagi opiekunów, mały odkrywca drepcze do kuchni i ściąga z palników garnek z wrzącym rosołem... Jak bardzo poważne są obrażenia spowodowane przez gorące płyny? – Bywają bardzo poważne, chociaż na ogół nie są tak głębokie jak u dorosłych przy tzw. oparzeniach przemysłowych, do których dochodzi w trakcie jakiegoś wybuchu czy pożaru. Większość z nich poddaje się leczeniu zachowawczemu. Jednak niestety nie wszystkie. W przypadku niemowląt i małych dzieci tylko powierzchowne oparzenia (takie, które powodują jedynie rumień albo niewielkie, cienkościenne pęcherze), mają szansę zagoić się bez blizn . Te poważniejsze, niestety, pozostawiają trwały ślad. Czasem konieczne jest również wykonanie przeszczepu skóry. Robi się go nie dlatego, by ciało nie było zeszpecone, ale po to, by zamknąć ranę, bo bez tego goiłaby się bardzo długo albo w ogóle nie mogłaby się zagoić. Przeczytaj: Pierwsza pomoc po domowym wypadku Czy po przeszczepie skóry też zostają dziecku blizny? – Niestety tak. Głębokie oparzenie polega na tym,...

Poparzenie 7-latka trującą rośliną
StockAdobe
Aktualności
7-latek z Poznania poparzył się trującą rośliną i trafił do szpitala!
Mimo że od wypadku minęły już dwa tygodnie, niebezpieczny chwast wciąż jest w tym samym miejscu i zagraża kolejnym dzieciom.

7-letni Filip w piątek 1 czerwca wyszedł pobawić się z innymi dziećmi w pobliżu swojego domu przy ul. Wspólnej na poznańskiej Wildzie. Po powrocie miał na ciele ślady, jakby wpadł w jakieś zarośla lub chwasty . Rodzice nie wiedzieli, co naprawdę stało się chłopcu. Kiedy następnego dnia na ciele Filipa pojawiły się bąble i zaczerwienienia,  zaczęli sprawdzać, co mogło być przyczyną. Podejrzewali, że chłopiec został poparzony przez trującą roślinę o nazwie barszcz Sosnowskiego. Ślady na ciele wskazywały na poparzenie barszczem Sosnowskiego Na skórze Filipa następnego dnia po zdarzeniu pojawiły się bąble, pęcherze i zaczerwienia . Tego dnia był on akurat z rodziną poza miastem – dużo przebywał na słońcu i pluskał się w jeziorze. Wszystko wskazywało na to, że ślady na ciele to wynik kontaktu z barszczem Sosnowskiego – rośliny, która powoduje silne oparzenia, nasilające się właśnie na skutek wystawienia skóry na promienie słoneczne. Co gorsza, stan chłopca coraz bardziej się pogarszał , a rany nie goiły mimo że rodzice możliwie szybko zastosowali pierwszą pomoc po poparzeniu barszczem . W niedzielę, dwa dni po wypadku, Filip trafił do miejscowego szpitala. Na miejscu lekarz potwierdził, że skóra wygląda jak po poparzeniu barszczem Sosnowskiego. Postanowiono więc zbadać, czy to faktycznie barszcz, tym bardziej, że roślina była jedynie zabezpieczona prowizorycznie taśmą i istniało ryzyko, że kolejne dzieci zostaną poparzone. Tak może wyglądać skóra po poparzeniu barszczem Sosnowskiego Zdjęcia: Facebook/Dorota Wrońska   To jednak nie barszcz Sosnowskiego Na miejsce, gdzie chłopiec został poparzony, udali się funkcjonariusze straży miejskiej wraz z profesor łąkoznawstwa . Profesor uznała, że na tym terenie, który został zabezpieczony taśmą, nie ma barszczu Sosnowskiego. Należy zatem gdzie indziej szukać...

barszcz sosnowskiego oparzenie
Fotolia
Aktualności
Barszcz Sosnowskiego: oparzenia [jak wygląda oparzenie + zdjęcia rany]
Barszcz Sosnowskiego – oparzenia po nim goją się naprawdę długo, a blizny mogą utrzymywać się latami. Dermatolog radzi, jak rozpoznać tę niebezpieczną roślinę i co robić po kontakcie z nią. Zobacz, jak wyglądają rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego.

Barszcz Sosnowskiego – oparzenie po tej toksyczne roślinie może być naprawdę silne. Powoduje ono zmiany pęcherzowo-zapalne i owrzodzenia, które długo się goją. Dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, wyjaśnia, że groźne skutki dla zdrowia wywołuje nie tylko bezpośredni kontakt barszczu Sosnowskiego ze skórą. Sprawdź, jak wygląda oparzenie barszczem Sosnowskiego.  Spis treści:  Barszcz Sosnowskiego: czym jest i jak wygląda? Poparzenie barszczem Sosnowskiego Barszcz Sosnowskiego: rany (zdjęcia) Poparzenie barszczem Sosnowskiego: leczenie Barszcz Sosnowskiego stwarza coraz większe zagrożenie Występowanie barszczu Sosnowskiego w Polsce Co zrobić, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego?  Barszcz Sosnowskiego: czym jest i jak wygląda? Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina, którą często można spotkać w pobliżu lasów, na łąkach, nieużytkach. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 70. (stąd jego druga nazwa: zemsta Stalina). Miał służyć jako pasza dla bydła. Chociaż zaniechano jego uprawy, jest to gatunek bardzo inwazyjny, który szybko się rozprzestrzenia w całej Polsce.   Barszcz Sosnowskiego można łatwo rozpoznać, ponieważ: jest wysoki (dorasta nawet do 3-5 m), ma duże liście, ma bardzo grube łodygi (u podstawy nawet do 8-12 cm). Bywa jednak mylony z innymi roślinami o dużych liściach, takimi jak: łopian, podbiał, barszcz zwyczajny, pasternak, arcydzięgiel.   Mogą one dorastać nawet do 2 m wysokości, mają jednak delikatniejszą budowę niż barszcz Sosnowskiego. Na poniższych zdjęciach możesz zobaczyć, jak wygląda barszcz Sosnowskiego:                             Poparzenie barszczem Sosnowskiego Kontakt z barszczem Sosnowskiego może...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj