Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Rzecznik MZ apeluje, by nie wpuszczać do sklepów klientów bez maseczek
AdobeStock
Aktualności

Ministerstwo Zdrowia apeluje: nie wpuszczajcie do sklepów ludzi bez maseczek!

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz apeluje o niewpuszczanie do sklepów osób bez maseczek. Takie zachowanie klientów „to jest egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby” – informuje.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia podczas poniedziałkowej konferencji zwrócił się z apelem do sprzedawców, aby nie wpuszczali do swoich sklepów klientów, którzy nie mają zasłoniętych ust i nosa. Przypomniał, że w tych miejscach nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek, a ich brak jest przejawem egoizmu. „To, co widziałem w weekend, chociażby w sklepach, woła o pomstę do nieba. Apelowałbym do właścicieli sklepów, do sprzedawców o niewpuszczanie do sklepów ludzi bez maseczek” – wygłosił rzecznik.

Maseczki w wielu miejscach nadal są wymagane

Częściowe zniesienie obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, które zostało niedawno wprowadzone, nie jest przyzwoleniem na całkowite zaprzestanie noszenia maseczek. Są one ważnym elementem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się koronawirusa, który wciąż w naszym kraju jest obecny i stanowi realne zagrożenie. „Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki, to jest nasz egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby” – powiedział rzecznik MZ. Takie osoby nie powinny być zatem wpuszczane do sklepów czy marketów, o co apelował do sprzedawców rzecznik podczas swojego wystąpienia.

Wojciech Andrusiewicz przypomniał również, że obowiązek zakrywania nosa i ust wciąż jest aktualny wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy w stanie zachować odpowiedniego dystansu społecznego, nawet jeśli nie jest to pomieszczenie zamknięte. „Obowiązek noszenia tych maseczek istnieje nawet wówczas, kiedy jesteśmy na dworze i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu. Jeżeli stoimy na przystanku autobusowym, na przystanku tramwajowym, stoi duża grupa osób, nie jesteśmy w stanie zachować dystansu – obowiązuje nas maseczka. W każdym zamkniętym pomieszczeniu obowiązuje nas maseczka” – podkreślił rzecznik MZ.

Polacy nie powinni jeszcze zapominać o maseczkach, tym bardziej że minister zdrowia zapowiedział niedawno, że będą one obowiązkowe w takiej samej formule, jak poprzednio, być może już od jesieni, gdy spodziewana jest druga fala epidemii koronawirusa.

Źródło: tvn24.pl

Zobacz także:

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

seks w maseczkach
Adobe Stock
Aktualności
Koronawirus i seks: podczas kochania się zakładajcie maseczki!
Maski na twarzy sprawiają, że seks jest bezpieczniejszy w czasach epidemii koronawirusa – informują służby medyczne i zalecają ich zakładanie w trakcie zbliżeń seksualnych.

Nadal nie są do końca jasne konsekwencje zdrowotne uprawiania seksu w czasie pandemii koronawirusa. Według obecnej wiedzy medycznej zakażenie się COVID-19 podczas stosunku waginalnego, oralnego czy analnego jest mało prawdopodobne. Z drugiej jednak strony naukowcy znaleźli koronawirusa w kale i nasieniu mężczyzn, nawet po tym, jak zaczęli wracać do zdrowia po zakażeniu koronawirusem. Teoretycznie oznacza więc to, że wirus może być przenoszony drogą płciową. Stąd zalecenie, aby podczas kontaktów seksualnych nakładać maseczki. Seks w maseczkach To najnowsze wytyczne amerykańskiego Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku, aby w trakcie zbliżeń seksualnych partnerzy mieli nałożone na twarzach maseczki. Maski na twarzy sprawiają, że seks jest bezpieczniejszy w czasach COVID-19 – radzi departament. Jego zdaniem może to przyczynić się do zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa. Naukowcy: maseczka doda pikanterii zbliżeniom Naukowcy podkreślają, że główna droga zakażenia się koronawirusem to wciąż wydychanie zakażonego powietrza, a podczas seksu nie da się uniknąć bliskości, a tym bardziej ograniczyć jej do zalecanego dystansu. COVID-19 jest wysoce zaraźliwą chorobą układu oddechowego i rozprzestrzenia się przez ślinę i oddychanie. Amerykańskie służby medyczne radzą, aby pary stały się bardziej pomysłowe podczas seksu. „Bądź kreatywny dzięki pozycjom seksualnym i barierom fizycznym, takim jak ściany, które umożliwiają kontakty seksualne, a jednocześnie zapobiegają bliskim kontaktom twarzą w twarz" – radzą w wytycznych. Zalecają także masturbację w parach z zachowaniem dystansu fizycznego, a także randki online. Koronawirus przenosi się przez seks? Do tej pory przenikalność koronawirusa w trakcie uprawiania miłości fizycznej nie została dokładnie zbadana. Według Departamentu Zdrowia w Nowym Jorku inne koronawirusy nie...

filtr do maseczki
Adobe Stock
Zakupy
Jaki filtr do maseczki zatrzymuje wirusy? Nie każdy, ale te 3 ochronią najlepiej!
Maseczki ochronne na twarz mogą być wykonane jedynie z bawełny albo kilku warstw innego materiału. Te bardziej profesjonalne są wyposażone w filtr, który nie przepuszcza zanieczyszczeń powietrza i wirusów. Ale nie każdy filtr do maseczki działa tak samo i zatrzymuje wirusy.

Filtry do maseczek mają chronić drogi oddechowe przed zanieczyszczeniami powietrza i drobnoustrojami, które wnikają do organizmu podczas oddychania. W zależności od tego, jaki filtr jest w maseczce, ochrona przed szkodliwymi czynnikami, w tym koronawirusem, będzie mniejsza bądź większa. Filtry do maseczek różnią się stopniem przepuszczalności oraz kształtem. Spis treści: Jaki filtr do maseczki chroni najlepiej? Filtr FFP1 Filtr FFP2 Filtr FFP3 Filtr N95 i N99 Filtr HEPA Filtr węglowy Jak nosić maseczkę z filtrem, żeby dobrze chroniła? Jaki filtr do maseczki chroni najlepiej? Filtry w maseczkach skutecznie ograniczają przedostawanie się szkodliwych aerozoli do dróg oddechowych i ich osadzanie się na błonach śluzowych. Na rynku są dostępne różne filtry do maseczek ochronnych : FFP1, FFP2, FFP3, filtry HEPA, węglowe oraz filtr N95 i N99 (to amerykańskie odpowiedniki filtrów FFP). FFP to skrót od filtering face piece , a numery w nazwach filtrów oznaczają stopień, w jakim filtr chroni przed szkodliwymi cząstkami przenoszonymi drogą kropelkową. Filtr FFP1 Zatrzymuje ok. 80% cząstek o wielkości większej niż 1000 nm, czyli poziom penetracji przez cząstki szkodliwe wynosi 20%. Filtr FFP1 chroni przed nietoksycznymi pyłami, które mogą podrażniać drogi oddechowe i powodować suchy kaszel , ale nie prowadzą do rozwoju chorób. Filtr FFP2 Skutecznie zatrzymuje ok. 94% cząstek o wielkości 500-1000 nm, czyli jedynie 6% szkodliwych cząsteczek przedostanie się przez maskę. Filtr FFP2 ochroni przed pyłami, dymem i cząsteczkami aerozoli szkodliwymi dla zdrowia. Filtr FFP3 Zatrzymuje aż 99% cząstek szkodliwych aerozoli, dymu i pyłów mniejszych niż 500 nm. To jeden z najskuteczniejszych filtrów do maseczki ochronnej, który filtruje substancje rakotwórcze i chorobotwórcze, jak wirusy, zarodniki grzybów i bakterie....

Przyłbica dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Przyłbica dla dzieci zamiast maseczki: czy można nosić i ile kosztuje?
Przyłbica zamiast maseczki ochronnej nadaje się także dla dzieci. Zdaniem Ministra Zdrowia przyłbica może zastąpić maseczkę, ale dla dzieci warto wybrać przyłbicę w wersji mini albo praktyczną czapkę z przyłbicą. Można też samodzielnie zrobić przyłbicę. Ile kosztuje przyłbica dla dzieci – szczegóły wyjaśnia Bartosz Uszacki, który drukuje przyłbice na drukarce 3D.

Przyłbica dla dzieci to jeden ze sposobów na zasłanianie nosa i ust w przestrzeni publicznej. Nakaz noszenia maseczki albo przyłbicy w sklepach, komunikacji miejskiej i innych miejscach, w których przebywa dużo osob, obowiązuje od 16 kwietnia 2020, a  wyłączeni są z niego tylko nieliczni . Za osłonę może służyć też szal lub apaszka, ale dla dzieci to niekoniecznie wygodne rozwiązanie. Podobnie jak maseczka, w której trudno się oddycha. Przyłbica dla dzieci może być bardziej komfortowa, a jednocześnie pomoże ochronić się przed koronawirusem. Spis treści: Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać? Miniprzyłbice dla dzieci Czapki z przyłbicą dla dzieci Ile kosztuje przyłbica dla dzieci? Czy można nosić przyłbicę zamiast maseczki? Jak zrobić przyłbicę? Jak się drukuje przyłbicę? Czy ramki przyłbicy są bezpieczne? Ile kosztuje gotowa przyłbica? Przyłbica dla dzieci: jaką wybrać? Przyłbica dla dzieci musi dobrze zasłaniać nos i usta i być wygodna, aby dziecko nie zniechęciło się do jej noszenia. Przyłbice dla dzieci mają rozmiary dopasowane do twarzy dziecka i krótsze opaski na głowę. Większość można regulować za pomocą taśmy elastycznej. Bardzo popularne są miniprzyłbice dla dzieci: gumki zakłada się na uszy, a przyłbica zakrywa jedynie nos i usta dziecka, chroniąc błony śluzowe. W miniprzyłbicy oczy dziecka pozostają odsłonięte. Miniprzyłbice dla dzieci   Czapki z przyłbicą dla dzieci Niektórzy rodzice wybierają także czapki z przyłbicą dla dzieci. To praktyczny pomysł, który pozwala połączyć okrycie głowy i ochronę przed słońcem z zabezpieczeniem błon śluzowych przed koronawirusem. Ile kosztuje przyłbica dla dzieci? Przyłbica dla dzieci kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dopłacić trzeba zwykle za regulację opaski i...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz