Chore dziecko
AdobeStock
Aktualności

Lekarz apeluje: „Wasze chore dzieci są zagrożeniem dla innych”

Na profilu społecznościowym jednego z warszawskich szpitali pojawił się mocny wpis. Lekarz pediatra apeluje o przyzwoitość.

Sezon chorobowy w pełni, a dorośli nadal skutecznie rozsiewają zarazki. Bez względu, czy robią to osobiście, czy „za pomocą” własnego dziecka, wciąż nie zdają sobie sprawy, jak ogromne stwarzają zagrożenie dla innych. Były już apele rodziców i przedszkolanek, teraz czas na lekarzy. Na facebookowym profilu Samodzielnego Publicznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie pojawił się post napisany przez anonimowego pediatrę. Specjalista apeluje o przyzwoitość.

Miejsca publiczne tylko dla zdrowych

Okres jesienno-zimowy to czas chorób i jak bumerang wracają apele, by dzieci, które nie są zdrowe zostawały w domach. Jednak rodzice nadal nie słuchają. Bez problemu można trafić na chrychające dziecko w autobusie, zakatarzone w przedszkolu czy ledwo stojące na nogach sklepie. I choć rodzice tych maluchów często twierdzą, że nic im nie jest, to czasem wręcz widać, że to nie do końca prawda...

Zobacz także: Karuzele świetnie wpływają na rozwój i zmysły dziecka. Która z nich będzie najlepsza dla Twojego maluszka?

Zabieranie chorego dziecka w miejsce publiczne bardzo obciąża jego organizm, ale to nie wszytko. Zarówno maluch, jak i dorosły rozsiewający zarazki, stwarza olbrzymie zagrożenie dla innych osób. Pediatra z Warszawy w swoim wpisie postanowił wyjaśnić, dlaczego zostanie w domu podczas choroby, jest to takie ważne:

„Proszę o udostępnianie tego prostego komunikatu.
Z biegunką do przedszkola...
Z chorobą Bostońską na basen...
Ze świeżą ospą wietrzną do kina...
Jestem lekarzem specjalizującym się w pediatrii.
Gdy pytam rodziców,
dlaczego posyłają chore dzieci w miejsca publiczne,
Odpowiadają mi zazwyczaj;
- Pani doktor, ale mojemu dziecku nie było od tego gorzej.
- A czy chciałby Pan/Pani, żeby od takiego
chorego dziecka zaraziło się pańskie dziecko?
Potrzebna jest odrobina ludzkiej przyzwoitości.
Większość ludzi nie myśli o tym,
że ich chore dzieci mogą stanowić ogromne zagrożenie dla innych.
Przecież pomiędzy nami są kobiety ciężarne, przewlekle chorzy,
osoby z nowotworami, po przeszczepach, czy na immunosupresji
.
Na przykład;
Grypa jelitowa jest w stanie zdekompensować przewlekle chorego
np. na nowotwór albo na niewydolność serca,
gwałtownie pogorszyć jego stan i skrócić mu życie.
Infekcje wirusowe (różyczka i inne) bywają śmiertelnym zagrożeniem
dla kobiet ciężarnych i ich nienarodzonych dzieci.
Ospa wietrzna chorego na immunosupresji może zabić.
W czasach, w których;
"Bierzesz Gripoks Maks i jedziesz dalej."
Jedziesz i zarażasz dalej...
Warto się nad tym zastanowić.
Jeżeli jesteście chorzy - zostańcie w domach.
Będzie to z korzyścią nie tylko dla waszego zdrowia,
ale także dla zdrowia innych ludzi.”


Post został udostępniony ponad 6 tysięcy razy, a pod wpisem rozgorzała dyskusja.  Zdania są podzielone,  niektóre osoby tłumaczą, że czasem zaraża się, zanim pojawią się objawy lub że katar i lekki kaszel to nie choroba, są i historie osób, które zaraziły się od chorych dzieci. Jednak kiedy pojawiają się ewidentne objawy choroby, nie ma o czym dyskutować - dziecko musi zostać w domu.Czy uważacie, że takie apele specjalistów są potrzebne? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: Facebook

Zobacz także:

Sposoby na kaszel niemowlaka [WIDEO]

Choroby psychiczne rodziców bardzo wpływają na dzieci
AdobeStock
Aktualności
"Chodzą na paluszkach, żeby nie denerwować mamusi". O problemie milionów polskich dzieci
2 miliony polskich dzieci wychowuje się w rodzinach, w których rodzice cierpią z powodu depresji, nerwicy i innych chorób psychicznych. Jak wygląda ich rzeczywistość?

„Gdy rodzic przewlekle choruje, karuzela rodzinna zostaje zachwiana. Wszystko zaczyna się kręcić wokół chorego. Czy wziął leki, czy zrobił badania, jak się dziś czuje” – twierdzi psycholog Jolanta Zmarzlik, specjalistka do spraw przeciwdziałania przemocy w rodzinie i ochrony dzieci przed krzywdzeniem, biegła sądowa. Niestety 2 miliony polskich dzieci wychowuje się w rodzinach, w których rodzice cierpią z powodu chorób psychicznych. Czy w takich domach dba się o zaspokajanie ich potrzeb? Odwrócona hierarchia potrzeb W normalnym, zdrowym domu rodzice troszczą się o dzieci i starają się zaspokajać ich potrzeby. Dzięki temu mają one szansę na prawidłowy rozwój i szczęśliwe dzieciństwo. W rodzinie dysfunkcyjnej potrzeby dziecka zdecydowanie nie są na pierwszym miejscu. Jest ono zaniedbywane, a w dodatku musi wykazywać się większą dojrzałością niż rówieśnicy . Często to właśnie dziecko dba o atmosferę w domu i to ono staje niejako w roli dorosłego. Brakuje mu należytej uwagi rodzica, pomocy w lekcjach, dbania o jego zdrowie, bezpieczeństwo, rozwój, samopoczucie. Choroba psychiczna rodzica jest niezwykle obciążająca dla dziecka. „Jest uczone, że musi chodzić na paluszkach, żeby nie denerwować mamusi, gdy ta jest smutna. Albo jest od małego uczulane, żeby chować w domu noże, paski i sznurki, żeby tata nie odebrał sobie życia. Dziecko uczy się rozpoznawać najdrobniejszą zmianę humorów, bo może rodzic znów wybuchnie agresją i trzeba będzie uciekać lub się chować” – wyjaśnia psycholog. Zobacz też: Dzieci w Polsce nie mają szczęśliwego dzieciństwa! Dzieci nie rozumieją zachowania rodziców Kilkuletnie dzieci nie wiedzą, co oznacza choroba psychiczna rodzica, często nawet nie mają świadomości jej istnienia. Z drugiej strony nie rozumieją, dlaczego opiekunowie są...

Chore dziecko w przedszkolu
AdobeStock
Aktualności
Twoje dziecko jest chore? Zostań z nim w domu, zanim kogoś zabije!
Sezon grypowy przed nami. Jedni kaszlą, inni mają katar, jest i gorączka. Czy wiesz, że wiele z tych dzieci dziś poszło przedszkola w takim stanie?

„Mamo dziś w przedszkolu Staś zwymiotował”. W pierwszej chwili myślisz sobie biedne dziecko, ciężka sprawa, nagle się źle poczuł, bez mamy był z pewnością przerażony. Jednak po chwili pojawia się lęk. W sumie to, co temu dziecku jest i czy zaraziło moje... zatrucie, rotawirus, norowirus? Nagle okazuje się, że dziecko zwymiotowało, bo dostało tak mocnych skurczy podczas ataku kaszlu , ale to nie koniec historii. Okazuje się, że siostra malucha jest chora na grypę i że Staś chyba też jest chory, bo dziś cały dzień źle się czuł i wczoraj też... Narasta wściekłość i żal Pojawia się współczucie i żal, bo dziecko cierpi. Pojawia się przekonanie, że rodzice tego dziecka nie chcieli zarobić krzywdy ani temu, ani żadnemu innemu dziecku. Jednocześnie jednak narasta wściekłość i żal, gdyż po raz kolejny chore dziecko przychodzi do przedszkola . Pewna mama postanowiła opisać swoją historię i zaapelować do rodziców. Większość z nas mogłaby się podpisać pod jej słowami: "Miał tak mocny kaszel, że aż zwymiotował, jego siostra jest chora na grypę, więc pewnie dlatego." Moja krew zamarzła w żyłach i już wiem, że po drodze warto zahaczyć o aptekę, bo oczami wyobraźni już widzę wieczorem gorączkę. Kilka godzin później myślę, sobie, że chyba zagram w lotka, bo moje przeczucie mnie nie oszukało . Jest gorączka! Mój syn chorował 11 dni na grypę. Mój mąż musiał na 4 dni wziąć bezpłatny urlop, a pozostałych dzieci nie widziałam przez tydzień. Zarządziliśmy kwarantanne i każdy przebywał w swoim pokoju, by ograniczyć maksymalnie rozprzestrzenianie się zarazków. Opłaciło się, pozostałe dzieci nie zachorowały. Jednak ja konam. Bolą mnie węzły chłonne boli mnie całe ciało , jestem maksymalnie zmęczona i bez względu na to ile wypiłam kaw, potykam się o własne nogi, mam takie skurcze ciała podczas kaszlu, że muszę nosić...

chore dzieci w przedszkolu
Fotolia
Aktualności
Chore dzieci w przedszkolu to plaga – posłuchajcie tego taty!
"Jak jesteś kolego i koleżanko rodzicem to twoim psim obowiązkiem jest siedzieć w domu z chorym dzieckiem albo załatwić mu opiekę".

Chuchasz i dmuchasz na swoje dziecko i masz wielką nadzieję, że wszyscy rodzice robią tak samo. Zdrowe, uśmiechnięte i zadowolone przyprowadzasz do żłobka/przedszkola i już po przekroczeniu progu wiesz, jak bardzo się myliłaś. Katar , kichanie, kaszel, wysypka – gdzie nie spojrzysz, wszędzie zainfekowane dzieci. Zaczynasz się złościć, denerwować, bo jak to – Ty dbasz, by nie przyprowadzać chorego dziecka do przedszkola, a inni rodzice mają to w nosie? Dla pracującego rodzica, katarek i kaszel, nie jest wystarczającym powodem, by pozostawić dziecko w domu. Gorączka , wymioty, biegunka – to argumenty, które powodują, że ważne sprawy, spotkania, czy raporty stają się nieważne. Rodzicom niepracującym trudno zrozumieć, by praca mogła być ważniejsza od przeziębienia. Ale gdy zaczynają pracę, sami przechodzą na "złą stronę mocy" i pewnych oznak choroby, także nie dostrzegają.  Konflikt pomiędzy rodzicami zdrowych dzieci i zakatarzonych, spotykających się na korytarzu przedszkola/żłobka/szkoły od lat istnieje i nie ma szans by udało się go rozwiązać.  Czym jest katar - jak go leczyć? Ten tata na swoim koncie FB, podzielił się z innymi swoimi przemyśleniami na ten temat. Trudno nie przyznać mu racji!  "Trzeci tydzień dziecko chore. Schemat cały czas taki sam; idzie do żłobka, łapie coś, choruje, zdrowieje, idzie do żłobka, łapie coś itd. Przez ten czas zdążyła sprzedać po wirusie mi, Marii i jeszcze teściowej. Zaliczyłem dwa dni takiego poniewieranka, że się już ze Świętym Piotrem witałem jak z ziomkiem na dzielni. Dlaczego tak się dzieje? Bo jakiś geniusz p(!)dolony ma tak WAŻNĄ PRACĘ, że postanawia przemycić chore dziecko do żłobka/przedszkola i udawać, że wszystko jest ok. Jakoś to będzie. Słyszałem o przypadkach, kiedy malcowi sadzanemu na nocniku z tyłka wypadał czopek zaaplikowany na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz