darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności

Ciąża plus – miliony złotych dla kobiet spodziewających się dziecka

Rząd przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych. To kolejna zachęta do rodzenia dzieci i wsparcie socjalne rodzin.


Rządzący dwoją się i troją, jak pobudzić wzrost demograficzny w Polsce. Program 500 plus, który miał być największą zachętą dla rodzin do posiadania większej liczby dzieci, nie spełnił pokładanych w nim nadziei. Czy pomoże nowy program? Ciąża plus przewiduje zapewnienie bezpłatnego dostępu do leków służących leczeniu schorzeń związanych z ciążą.  - W najbliższych latach programem może zostać objętych około 380 tys. kobiet rocznie - podkreśliła wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko.

20 mln zł na darmowe leki

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że fundamentalnym założeniem wprowadzanych zmian ma być zapewnienie dostępu do bezpłatnych leków dla wszystkich kobiet w ciąży – od momentu stwierdzenia ciąży przez ginekologa do chwili porodu dziecka. Bezpłatne mają być leki na receptę, których stosowanie jest konieczne dla zdrowia kobiet w ciąży.

Darmowe mają być leki m.in. na:


Recepty na te leki (oznaczone jako leki "C") wystawią ginekolodzy posiadający kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Obcecnie projekt jest na etapie konsultacji i nie jest znana dokłada data jego rozpoczęcia.

Czy to realna pomoc dla ciężarnych?

Od momentu wejścia w życie ustawy Ministerstwo Zdrowia będzie mieć cztery miesiące na przygotowanie dokładnej listy leków. Jeszcze w kwietniu minister zdrowia Łukasz Szumowski, uchylił nieco rąbka tajemnicy mówiąc o lekach objętych refundacją. "Jeżeli (kobiety – przy. red.) mają nadciśnienie, jeżeli mają zaburzenia hormonalne, jeżeli mają problem z bólami... Często no-spa jest używana, często beta mimetyki czy leki dedykowane do leczenia nadciśnienia u kobiet w ciąży, wtedy ta kobieta dostanie je za darmo" - zapowiedział minister. Na liście na pewno nie znajdą się suplementy diety i witaminy. "Za darmo będą tylko te leki, które są bezpieczne w ciąży" - zapowiedział szef resortu.

Wówczas słowa ministra wzbudziły falę kąśliwych komentarzy, zarówno wśród polityków, jak i internautów. Oceniono, że leki wymienione przez ministra są na tyle popularne i tanie, że ich refundacja nie wiele poprawi sytuację finansową ciężarnych kobiet, które w swoim stanie wymagają leczenia.

Jak oceniacie pomysł refundacji leków dla ciężarnych? Napiszcie swoje zdanie w komentarzach.

Zapraszamy do naszej internetowej szkoły rodzenia:
 


Źródło: businessinsider.com.pl, pikio.pl

Zobacz też:


 

Co sądzisz o kobietach w ciąży biorących zwolnienie lekarskie? [SONDA ULICZNA]

minister zdrowia Łukasz Szumowski
Ministerstwo Zdrowia/ Anna Kołacz
Aktualności
Minister zdrowia: będą zmiany w opiece nad dziećmi! Czego można się spodziewać?
Łukasz Szumowski, nowy minister zdrowia zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej i opiece nad dziećmi. Już w tym kwartale mają zakończyć się prace nad standardami okołoporodowymi. Co chce zmienić minister?

Nowy minister zdrowia Łukasz Szumowski sam ma czworo dzieci. Dlatego podkreśla, że dobrze zna problemy dotyczące zdrowia dzieci. W trakcie spotkania z posłami Komisji Zdrowia opowiadał o swoich priorytetach na 2 lata i zmianach, które chce wprowadzić w systemie ochrony zdrowia, w tym również w opiece nad kobietami w ciąży oraz nad dziećmi. Co nowy minister chce zmienić w opiece nad kobietami w ciąży i dziećmi? Zmiany w opiece okołoporodowej Minister Szumowski zapowiada zmiany w opiece okołoporodowej . - Chcę, żeby prawa kobiet w okresie opołoporodowym były dobrze określone, chciałbym, by kobieta w tym okresie miała zapewnioną najlepszą opiekę - zaznaczył. Powiedział, że jeszcze w pierwszym kwartale 2018 roku zakończy pracę ministerialny zespół zajmujący się nowymi standardami opieki okołoporodowej . Minister zapowiedział, że będzie się starać wprowadzić w opiece okołoporodowej takie zmiany, które spowodują, że każda kobieta będzie mogła skorzystać ze znieczulenia przy porodzie . Bez bólu w pediatrii - Leczenie przeciwbólowe trzeba rozciągnąć na całą pediatrię. Brak leczenia bólu to można powiedzieć "średniowiecze". Nie możemy pozwolić na to, by leczenie w pediatrii odbywało się bez leczenia przeciwbólowego. Mamy dziś możliwość wyeliminowania bólu okołozabiegowego . Muszą funkcjonować zespoły leczenia bólu - dzieci, które przechodzą traumę hospitalizacji i konieczności zabiegu muszą mieć zapewnione leczenie przeciwbólowe. Leczenie w pediatrii nie musi boleć - mówił minister. Zapobieganie infekcjom wirusem RS Na pytanie posła Rucińskiego z Nowoczesnej o rozszerzenie leczenia profilaktycznego chroniącego wcześniaki przed wirusem RS na dzieci urodzone po 28. tygodniu ciąży oraz z wrodzonymi wadami serca , o co od lat występują neonatolodzy i kardiolodzy, minister Szumowski zapowiedział, że na dobrej drodze są negocjacje...

darmowe leki dla kobiet w ciąży
Adobe Stock
Aktualności
Ciąża plus: lista darmowych leków dla kobiet w ciąży
Ciężarne zyskały bezpłatny dostęp do leków w ramach programu Ciąża Plus. Wyjaśniamy, jakie leki są darmowe dla kobiet w ciąży i na jakich zasadach można je otrzymać.

Darmowe leki dla ciężarnych to część rządowego programu Ciąża Plus, który wszedł w życie 1 lipca 2020. W jego ramach od 1 września 2020 wszystkie kobiety w ciąży mają bezpłatny dostęp do leków. Co ważne – nie obejmuje on wszystkich medykamentów, ale tylko te, które są niezbędne dla zaspokojenia potrzeb zdrowotnych wynikających z ciąży. Ciężarne otrzymają je jedynie na receptę. Lista darmowych leków została przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia. Ciąża plus – lista leków Na pierwszą listę darmowych leków dla kobiet w ciąży wpisano 114 pozycji. Znalazły się na niej między innymi:  insuliny stosowane w cukrzycy ciążowej , hormony tarczycy przepisywane w chorobach tarczycy, leki stosowane przy nadciśnieniu w ciąży, progesteron na podtrzymanie ciąży, heparyny wykorzystywane w leczeniu przeciwzakrzepowym.  Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że przewidywane jest rozszerzenie listy bezpłatnych leków dla ciężarnych. Jak otrzymać darmowe leki w ramach Ciąży Plus? Bezpłatne leki są dostępne dla kobiet od momentu stwierdzenia ciąży, aż do jej zakończenia (ustawa przewiduje możliwość późniejszego porodu, dlatego z darmowych leków będzie można korzystać do 15 dni po planowanej przez lekarza dacie porodu). Uprawnienie do bezpłatnych leków nie dotyczy samego okresu porodu i połogu. Ciężarne w szpitalu będą otrzymywały leki finansowane na dotychczasowych zasadach (bez konieczności ponoszenia kosztów leczenia szpitalnego). Kto wystawi receptę na darmowe leki dla ciężarnej? Zgodnie z ustawą receptę na darmowe leki dla kobiety w ciąży  mogą wystawiać wszyscy lekarze. Wymagane będzie jedynie zaświadczenie potwierdzające ciążę, wystawione przez: lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii lekarza w...

Młoda mama w szpitalu z noworodkiem po porodzie ze znieczuleniem
Fotolia
Aktualności
Zmuszanie do porodu bez znieczulenia jest nieludzkie! RPO apeluje do ministra
Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich odmowa podania rodzącej znieczulenia może świadczyć o naruszeniu jej praw. Sprawdź, o co RPO apeluje do ministra zdrowia!

Jak informuje serwis rynekzdrowia.pl, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do ministra zdrowia z prośbą o komentarz w sprawie braku dostępności znieczulenia porodowego dla rodzących w Polsce. Znieczulenie przy porodzie w Polsce Adam Bodnar przedstawił Konstantemu Radziwiłłowi problem z dostępem do znieczulenia farmakologicznego przy porodzie . Chociaż znieczulenie jest prawnie gwarantowane każdej rodzącej, w wielu szpitalach nie ma faktycznej możliwości jego podania. Według rzecznika może to świadczyć o naruszeniu prawa do świadczeń zdrowotnych i prawa kobiet rodzących do poszanowania ich godności i intymności. W świetle prawa zmuszanie kobiet do porodu bez znieczulenia, gdy nie występują przeciwwskazania medyczne do jego podania, można uznać za przejaw nieludzkiego i poniżającego traktowania. RPO zauważył, że w odpowiedzi na poprzedni apel minister nie wyjaśnił, jakie działania planuje podjąć Ministerstwo Zdrowia, aby poprawić sytuację ciężarnych w Polsce i zwiększyć dostęp do znieczulenia. Bodnar podkreślił, że są województwa, w których wcale nie ma dostępu do znieczulenia zewnątrzoponowego . Rzecznik poprosił ministra o szczegółowy opis działań, jakie resort zamierza podjąć w związku z tym problemem. Co to jest znieczulenie przy porodzie? Najczęściej stosowaną (i najskuteczniejszą!) formą znieczulenia w Polsce jest znieczulenie zewnątrzoponowe. Polega ono na wkłuciu środka znieczulającego w przestrzeń międzykręgową w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Znieczulenie zakłada się w pierwszej fazie porodu , kiedy rozwarcie szyjki macicy wynosi ok. 3-4 cm. Korzystałyście ze znieczulenia przy porodzie? Czy w polskich szpitalach rzeczywiście tak trudno dostać znieczulenie? Opiszcie swoje doświadczenia! Zobacz także: Wszystko o znieczuleniu przy porodzie. To musisz wiedzieć! Źródło: rynekzdrowia.pl

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj