Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
"To zły gest", komentuje włoski psycholog
Instagram @davidbeckham
Aktualności

David Beckham całuje córkę w usta. „Co byś pomyślał, gdybyś zobaczył wujka, nauczyciela lub trenera całującego twoje dziecko”, komentuje włoski psycholog

Gdy cały świat obiegło zdjęcie Davida Bechkama z córkę Harper, wśród rodziców rozpętała się burza. Czy można całować dziecko w usta?! Stanowisko w tej sprawie postanowił zajęć włoski pisarz i psycholog Alberto Pellai.

Całowanie i przytulanie to jedna z form okazywania sobie miłości i czułości. Czy pocałunki w usta powinny być zarezerwowane tylko dla dorosłych? Woski psycholog przekonuje, że tak.

Paulina Krupińska o talencie córki. 5-latka pójdzie w ślady mamy czy taty? [WIDEO]

„To zły gest”

Choć niektórzy rodzice uważają, że całowanie dzieci w usta jest słodkie i zabawne, Alberto Pellai zdecydowanie przestrzega przed takim zachowaniem. „Beckham całuje swoją córkę Harper w usta. Powiedzmy sobie jasno: to zły gest. Bez żadnych <<jeśli>> i <<ale>>. Ponieważ dorośli są odpowiedzialni za oferowanie swoim dzieciom czułości i kontaktu bez uciekania się do gestów, które mogą wywołać ekscytację lub intensywne wrażenia. Dotyk i kontakt rodziców wobec swoich dzieci to pierwsze nauczanie, jakie otrzymują o tym, jak ważne jest poszanowanie granic ciała”.

W swoim wpisie psycholog mocno akcentuje fakt, że na pozór niewinne całowanie dziecka w usta uczy je, że nie może ono decydować o swoim ciele, a to niesie ze dobą daleko idące konsekwencje.

Poszanowanie granic ciała dziecka

Psycholog apeluje do rodziców: „Każdy gest dotykający ciała dziecka jest gestem, który musi komunikować mu czułość i który jednocześnie musi kształtować w nim postrzeganie granic jego ciała, czyli tych granic, których nikt nie przejdzie bez jego zgody. Zgody, której będzie mógł udzielić tylko wtedy, gdy będzie miał umiejętności, aby odróżnić uczucie od miłości. Co byś pomyślał, gdybyś zobaczył wujka, nauczyciela lub trenera całującego Twoje dziecko w usta? Wszyscy dorośli, łącznie z rodzicami, muszą szanować dzieci. A pocałunki w usta – jak i klapsy – nie są gestami godnymi szacunku. Kropka i tyle”.

A ty co sądzisz o całowaniu dzieci w usta?

Źródło: Instagram@davidbeckham

Piszemy też o:

live Dorota Zawadzka
redakcja
Wychowanie
Rodzicielstwo bliskości, Montessori, Jesper Juul... Który sposób wychowania i edukacji wybrać, radzi psycholog [LIVECZAT]
W ramach akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem zaprosiliśmy użytkowników naszego facebooka na kolejny, ostatni już live z udziałem ambasadorki kampanii, Doroty Zawadzkiej. Tematem spotkania, podczas którego można było zadawać ekspertce na żywo pytania, były metody wychowawcze. Zobacz, które z nich szczególnie popiera psycholog.

Dorota Zawadzka i prowadząca spotkanie redaktorka Kasia Imiołek z Mamotoja.pl były zgodne: dzisiejszym rodzicom nie jest łatwo odnaleźć własną drogę w gąszczu nowinek, mód i trendów wychowawczych... Na które warto jednak zwrócić uwagę? Czy należy koncentrować się na jednym nurcie, czy lepiej jest czerpać z kilku i wyciągać, co w nich najlepsze? Pytań było wiele, jak przy okazji wszystkich liveczatów w Dorotą Zawadzką po patronatem KINDER. Odchodzimy od kar i nagród Rodzice są zasypywani poradami, a jednak trudno im pewnie i świadomie wychowywać swoje maluchy. – Kilka, kialkanaście lat temu modna była szkoła oparta na warunkowaniu, czyli kara i nagroda – mówi ekspertka. – Tablice motywacyjne, kropki i gwiazdki. Albo time-out, typu karny jeżyk. Dzisiaj odchodzimy od tego. Ale żeby było jasne, to nie tak, że to była zła metoda. Ale była nadużywana. Nagradzajmy, tak, ale nie za wszystko i ciągle. Wciąż jestem pytana o karnego jeżyka – nie ma badań, że to była zła metoda. Ale nadużywana. To może być jedna sytuacja, określone dziecko, bo nie każde i nie w każdym wieku.   Nie ma jednej, uniwersalnej dla każdego dziecka metody – Nie ma idealnej dla każdej rodziny metody wychowawczej, oprócz tego, że dziecko należy: kochać, szanować, towarzyszyć mu, przytulać je, dbać o jego prawa, opiekować się nim. Każdy z nas ma inne dziecko, innego człowieka. Obserwujmy go i dostosowujmy swoje metody do niego!  Czy trzymać się jednej szkoły? Jeżeli wybierzemy sobie metodę wychowawczą, np. zastosujemy się do porad Jespera Juula, które mówią, że dziecko ma wiele kompetencji i trzeba mu towarzyszyć, pozwalać działać samodzielnie, szanować je, to innych metod już nie stosujemy? – Warto stosować te punkty, o których wspomniałam wcześniej: miłość, szacunek i tak dalej... ...

Gry i zabawy
Jak rozwijać zmysły dziecka? Podpowiada psycholog
Zmysły rozwijają się już w życiu płodowym. Jak zadbać o nie później, po urodzeniu się maluszka? O tym, jak je rozwijać poprzez zabawę, opowiada ambasadorka akcji Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem – psycholog Dorota Zawadzka.

Warto przede wszystkim zastanowić się na początku, jakich zasad należy się trzymać bawiąc się z dzieckiem. Według naszej ekspertki należy przede wszystkim pozwolić się bawić maluchowi według jego własnych pomysłów i wyobraźni. Istotne jest także to, by podążać za dzieckiem, gdyż to ono ma być przewodnikiem, który wymyśla normy i zasady zabawy. Należy również umożliwić dziecku zmianę reguł zabawy w jej trakcie – niech to maluch o tym decyduje. I przede wszystkim – bawmy się z dziećmi na 100% poświęcając im maksimum czasu! Chcesz poznać zabawy, które rozwijają poszczególny zmysły? Zobacz nasze wideo. Artykuł powstał z udziałem marki KINDER Niespodzianka  

Czy dzieci powinny oglądać Squid Game
screen/Netflix
Aktualności
Czy dzieci powinny oglądać „Squid Game”? Psycholog Aleksandra Piotrowska: „Agresywne zachowania zaczynają być traktowane jako coś normalnego”
Na Netflixie pojawił się serial, który błyskawicznie zyskał wielką popularność, niestety także wśród dzieci. Choć produkcja „Squid Game” oznaczona jest symbolem, że serial przeznaczony jest dla widzów powyżej 16. roku życia, oglądają i polecają go sobie także młodsze dzieci. Dlaczego to powinno niepokoić?

„Squid Game” to serial wyprodukowany w Korei Południowej. Jego tytuł nawiązuje do popularnej tam zabawy podobnej do naszej rodzimej gry w klasy. Jednak w serialu gra toczy się z jednej strony o wielkie pieniądze, a z drugiej – o życie, bo kto przegrywa, ten nie odpada z gry, ale ginie. W „Squid Game” trup ściele się gęsto, a zabijanie ludzi jest tam tak łatwe, jak eliminowanie przeciwnika w grze komputerowej. Czy takie treści powinny oglądać dzieci? Od rozrywki do przemocy Szkoły w Wielkiej Brytanii zaczęły informować rodziców swoich uczniów o serialu i o tym, aby dzieci go nie oglądały. Okazało się bowiem, że dzieciaki zaczynają wspólnie odgrywać brutalne sceny rozgrywające się w serialu. Podobne sytuacje zaobserwowano w belgijskich szkołach, gdzie podczas zabawy odpadające z niej dzieci były bite przez kolegów. W związku z naśladowaniem akcji serialu oraz zaburzeniami lękowymi i urazami, jakie takie zabawy wywołują u dzieci, niektóre szkoły zdecydowały się na zorganizowanie dodatkowych zajęć na temat przemocy. Niestety, dotyczy to szkół w Wielkiej Brytanii i Belgii, nie w Polsce, a u nas dzieci też oglądają ten serial. Kto dzieciom na to pozwala? Jedna ze znajomych nam mam, która wychowuje obecnie 11-latka, zdradziła, że wspólnie z synem obejrzała pierwszy odcinek serialu, gdyż jej dziecko wróciło ze szkoły z informacją, że jego koledzy oglądają tę produkcję i bardzo im się ona podoba. Nie zdołała w spokoju dokończyć odcinka, bo ogarnęła ją złość. „Jak to możliwe, że rodzice pozwalają dzieciom to oglądać? Jak to możliwe, że dzieci mają dostęp do takich treści? Jak to możliwe, że niektórzy rodzice nie mają nic przeciwko temu , aby ich jedenastolatki oglądały ten serial?” – pytała. Po pierwszym odcinku wytłumaczyła synowi, że nie zgadza się, aby oglądał on serial. Chłopiec zaakceptował decyzję...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz