Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Co dalej z badaniami prenatalnymi
Adobe Stock
Aktualności

Co dalej z badaniami prenatalnymi? Kobiety są przerażone

Kobiety nie wiedzą, co dalej z badaniami prenatalnymi. Na forach internetowych zadają pytania: jaki jest ich sens? Czy będą w ogóle dostępne? Czy w tej sytuacji lepiej nie wiedzieć?

Od czwartku wieczorem w całej Polsce trwają protesty związane z zaostrzeniem prawa aborcyjnego na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem protestujących, nowe prawo spowodowało, że każda ciąża będzie teraz obarczona lękiem i niepewnością.

Czy będą badania prenatalne?

„Nie wiadomo, czy w ogóle będą badania prenatalne. Jaki jest ich sens?” – pyta retorycznie prof. Marian Szamotowicz z Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Z kolei Krystyna Kacpura z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zapowiada, że „kobieta dowie się o wynikach badań prenatalnych tylko wtedy, kiedy będzie możliwość leczenia wewnątrzmacicznego czy też leczenia tuż po urodzeniu”. Kamila Ferenc z tej samej instytucji dodaje z kolei: „Może dochodzić do przypadków kiedy kobiety nie będą kierowane na takie badania, kiedy nie będzie się im mówiło prawdy o wynikach tych badań, w związku z czym dowiedzą się dopiero przy porodzie, że płód obarczony jest taką ciężką i nieodwracalną wadą”.

Kiedy badania prenatalne są wyjątkowo ważne?

Wyniki badań prenatalnych są wyjątkowo istotne dla kobiet, które np. zachodzą w ciążę w późnym wieku, po latach leczenia niepłodności. 

„To jest kradzież ich szans na macierzyństwo. To już jest kilka miesięcy samej ciąży plus często konieczność rekonwalescencji po cięciu cesarskim nawet do dwóch lat. Jest też tak, że cięć cesarskich w życiu kobiety raczej nie powinno być więcej niż dwa” – mówi lekarka Kaja Filaczyńska.

Badania prenatalne w raporcie NIK

Jeśli wada płodu nie jest wyjątkowo poważna, nieuleczalna i nieodwracalna, badania prenatalne pozwalają szybko zaplanować leczenie. Im szybsza diagnoza, tym bardziej skuteczne leczenie – albo jeszcze w trakcie ciąży, albo od razu po porodzie.

„Jeżeli nie będziemy robili badań prenatalnych, te dzieci będą się rodziły nie tam, gdzie trzeba, nie wtedy, kiedy trzeba, nie w taki sposób, w jaki trzeba. Ich szanse na przeżycie, na prawidłowy rozwój, będą przez to ograniczone” – zapowiada profesor Mirosław Wielgoś, konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest tu jednak czynnikiem pobocznym. Przed nią, Polki również nie miały swobodnego dostępu do badań.

W 2018 roku Najwyższa Izba Kontroli stworzyła raport na temat opieki okołoporodowej na wsiach. Jedynie 2% ciężarnych w wiejskich przychodniach podlegających kontroli miało wykonane niezbędne badania. W 78% ciąż nie wykonano wszystkich zalecanych badań, a aż u 20% pacjentek… brakowało zapisów dokumentacji.

Źródło:  tvn24.pl

Zobacz też:

Czy jesteś za zaostrzeniem przepisów pozwalających na aborcję? [SONDA ULICZNA]

ciężarne z wadami płodu odsyłane ze szpitali
Adobe Stock
Aktualności
Aborcje odwołane, ciężarne BŁAGAJĄ o pomoc! „Lekarze się boją”
Mimo że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący aborcji z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu nie został jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, szpitale i lekarze już obawiają się jego konsekwencji. Kolejne kobiety noszące uszkodzone płody nie mogą liczyć na pomoc medyczną!

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie obowiązuje, więc aborcje z powodu ciężkich i nieodwracalnych wad płodu powinny być nadal wykonywane. W praktyce jednak coraz więcej szpitali wypisuje bądź w ogóle nie przyjmuje ciężarnych, które kwalifikują się do zabiegu terminacji ciąży. Kobiety są pozbawiane opieki lekarskiej. Planowane aborcje nie są wykonywane, lekarze się boją Mimo wielotysięcznych protestów w całej Polsce wyrok TK zacznie obowiązywać, gdy zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw. Na razie jednak wciąż aktualne jest prawo, zgodnie z którym przerwanie ciąży z powodu uszkodzenia płodu jest legalne. Co zatem kieruje lekarzami, którzy odmawiają ciężarnym wykonania zaplanowanych wcześniej zabiegów aborcji? „Lekarze nie wiedzą, co robić, boją się” − uważa Krystyna Kacpura, dyrektorka Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W rozmowie z Gazetą Wyborczą opowiedziała o dramatycznych sytuacjach, o jakich słyszy w ostatnich dniach: „[Kobiety] mają wyniki badań prenatalnych w ręku, ale szpitale nie chcą im nawet otworzyć drzwi. Takie zgłoszenia miałam m.in. z Suwałk, Oleśnicy, Kielc i Warszawy. Dzwoniące kobiety są tak zdenerwowane, że rozmowę często przejmują partnerzy. Błagają: niech pani coś zrobi!”. Atmosfera strachu nie zapanowała jednak wśród lekarzy dopiero teraz, z dnia na dzień. Jeszcze na długo przed wyrokiem TK medycy w Polsce byli zastraszani − podkreślała Kacpura. „Wielu bało się już wcześniej. Już przed wyrokiem TK trudno było znaleźć szpital przeprowadzający aborcję, w ostatnich latach było to możliwe w mniej więcej 10 proc. placówek”. Aby pomóc potrzebującym kobietom, Federacja tworzy obecnie listę kontaktów do lekarzy, którzy są gotowi wykonać legalny zabieg aborcji. Powstaje także baza specjalistów, którzy przeprowadzają badania prenatalne ....

Justyna Kowalczyk o wyroku TK
Instagram/nartowa.pani
Aktualności
Justyna Kowalczyk o wyroku TK: „Polska zmierza do ortodoksji”. W sieci lawina hejtu
Justyna Kowalczyk-Tekieli w rozmowie ze Sport.pl wyraziła swoje zdanie na temat decyzji Trybunału Konstytucyjnego w kwestii aborcji. W mediach społecznościowych biegaczki ruszyła lawina komentarzy, również takich, które w okrutny sposób odnoszą się do sytuacji poronienia Justyny sprzed kilku lat.

Po wyroku TK ludzie buntują się nie tylko na ulicach polskich miast, ale również w sieci. Na ten temat wypowiada się wiele osób publicznych, między innymi Ola Żebrowska, która wyznała, czego nauczyło ją katolickie wychowanie . Również Małgosia Rozenek zamieściła na Instagramie ostry wpis o wyroku TK. Teraz Justyna Kowalczyk-Tekieli zabrała głos w tej sprawie. Biegaczka skrytykowała decyzję, która zapadła. W sieci wiele osób przyznało jej rację, nie zabrakło jednak też hejtu. Ostra wypowiedź Justyny Justyna Kowalczyk-Tekieli wypowiedziała się na temat ostatniej decyzji TK w rozmowie z Pawłem Wilkowiczem ze Sport.pl: „Polska zmierza do ortodoksji. Polki powoli przystosowuje się do jedynej słusznej roli inkubatorów. Nie wiem, jak można skazać kobietę na urodzenie martwego płodu?”. Obraźliwe komentarze Justyna Kowalczyk-Tekieli kilka lat temu straciła dziecko, konsekwencją tego była depresja biegaczki. Pod postami Justyny w mediach społecznościowych pojawiło się wiele komentarzy, niestety, również obraźliwych. Niektóre z nich dotyczą także poronienia. Oto jeden z nich:  Justyna zapowiedziała, że wstąpi na drogę prawną: „Wystarczy tych podłych kłamstw i pomówień. Jeśli nie zostanę oficjalnie przeproszona, jutro zgłaszam tą wstrętną zakłamaną osobę do prokuratury. Podłość podłością, ale na pomówienia są paragrafy. Jest pani zupełnym zerem”. Protesty Justyna odniosła się także do protestów po decyzji Trybunału Konstytucyjnego: „To kwestia sumienia. W kraju, w którym 90 procent mieszkańców deklaruje, że są katolikami, nie musimy chyba takich zakazów stosować? Dzisiejsza medycyna pozwala w bardzo wczesnych etapach ciąży przebadać płód. Dlaczego nie korzystać z wiedzy, z której korzysta cały cywilizowany świat? Straszne to, że się cofamy w czasie. Że ktoś uzurpował sobie prawo do podejmowania za...

Małgorzata Kożuchowska o aborcji
Instagram
Aktualności
Małgorzata Kożuchowska zaskakująco o aborcji: „Dawcą życia jest Bóg!”
Małgosia Kożuchowska wypowiedziała się na temat prawa kobiet do przerywania ciąży. Słowa Kożuchowskiej, znanej z chrześcijańskich poglądów, zaskoczyły fanów.

Małgorzata Kożuchowska zabrała głos w sprawie aborcji. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego zakazujący przerywania ciąży w przypadku ciężkich uszkodzeń płodu to dla Kożuchowskiej decyzja krzywdząca kobiety. „Człowiek wyboru musi dokonać sam” − twierdzi aktorka. Małgorzata Kożuchowska o aborcji: jestem bezwzględnie za życiem! Małgosia Kożuchowska nigdy nie kryła, jak ważna w jej życiu jest wiara chrześcijańska. Swoje zdecydowane poglądy wsparte nauką Kościoła katolickiego aktorka zawsze prezentowała bez wstydu, dlatego jej reakcja na zakaz aborcji w Polsce zaskoczyła fanów. Słowa Kożuchowskiej, choć wyważone, są bowiem po części sprzeciwem wobec decyzji TK.  „Jestem bezwzględnie za życiem! Życie jest wartością nadrzędną. Wierzę, że dawcą życia jest Bóg, który jest miłością” − Kożuchowska zaczęła swój wpis w duchu chrześcijańskim. Potem przywołała wspomnienia własnej ciąży i ogromnego strachu, jaki towarzyszył jej podczas kluczowego badania USG . Mimo niepewności Małgosia, korzystając ze swojego prawa wyboru, zdecydowała się urodzić bez względu na jego wynik. „Przed badaniem rozmawialiśmy z mężem, że nawet gdyby coś było nie tak, to dziecko urodzę. Taka była nasza wspólna decyzja. I pamiętam jak dziś tę wielką ulgę, że dziecko jest zdrowe!” − napisała. Kożuchowska przyznała, że sama miała ogromne szczęście urodzić zdrowe dziecko. Jednocześnie jednak szanuje decyzje innych mam i nie chciałaby odbierać im prawa do własnych wyborów. „Bóg dał człowiekowi wolną wolę. I człowiek z tej wolnej woli ma prawo korzystać, ponosząc wszelkie często bardzo bolesne konsekwencje swoich wyborów. Prawo, które odbiera człowiekowi tę wolność (nawet to ustanowione z dobrych intencji) nie rozwiąże problemu. Zawsze człowiek wyboru musi dokonać...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj