Wystawa "W Muzeum wszystko wolno"
materiały organizatorów/Muzeum Narodowe w Warszawie
Aktualności

Co dziecko może robić w muzeum? Wszystko!

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa przygotowana przez dzieci wystawa "W Muzeum wszystko wolno". Jeśli jeszcze jej nie widziałaś, musisz to nadrobić – razem ze swoim dzieckiem. Wystawa zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie HIT Mamo, To Ja!

Dla wielu dorosłych muzea oznaczają długie kolejki, drogie bilety i... nudę. Rodzice rzadko zabierają dzieci na wystawy – kino, basen czy park rozrywki są o wiele popularniejszymi sposobami na rodzinne spędzanie czasu. Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" w Muzeum Narodowym jest wyjątkowa właśnie dlatego, że daje dzieciom to, czego pragną – zdecydowanie nie jest nudna.

W Muzeum Narodowym dzieci mają głos

W projekcie brało udział blisko 70 dzieci od 6 do 14 lat. Pod okiem dyrektor Muzeum, Agnieszki Morawińskiej, dzieci wybrały eksponaty na wystawę, nagrały audioprzewodniki dla zwiedzających, wymyśliły scenografię ekspozycji, opracowały materiały edukacyjne i wybrały dzieła przygotowane do celów promocyjnych.

Wystawa podzielona jest na sześć części. Każdą z nich przygotowywał inny zespół dzieci, dlatego są tak wyjątkowe i niepowtarzalne. W każdej z części eksponowane są przedmioty z różnych epok i różnych kolekcji Muzeum: obrazy, grafiki, monety, starodawne stroje, antyczne rzeźby czy współczesne fotografie przenikają się w kolejnych częściach wystawy.

  • Las – tematem ekspozycji są zwierzęta. Można tu znaleźć egipskie mumie zwierząt, porcelanowe figurki czy obrazy Jacka Malczewskiego.
  • Taniec Minotaura – ta część wystawy przywołuje motyw labiryntu. Żeby odnaleźć eksponaty, należy przejść kręte ścieżki i ominąć ślepe zaułki. Na swojej drodze można będzie zobaczyć prace Picassa czy ozdoby liczące tysiące lat.
  • Pokój strachów – głównym zadaniem Pokoju Strachów jest... przestraszenie zwiedzającego. Wśród eksponatów można znaleźć przerażające i mroczne obrazy Jana Matejki czy Zdzisława Beksińskiego. Wszystko przy dźwiękach upiornej muzyki!
  • Gra w bohatera – dopiero rozwiązanie multimedialnej krzyżówki wyjawi główne hasło ekspozycji, jednak możemy zdradzić, że eksponaty związane są z bohaterami historycznymi, mitologicznymi, a także ze świętymi i bohaterami dnia codziennego, np. strażakami.
  • Skarbiec – ta ekspozycja skrywa ponad 50 bardzo wyjątkowych przedmiotów. Wśród eksponatów znajdują się drogocenna biżuteria, mityczne figury zapewniające swoim właścicielom bogactwo czy skarby z odległych zakątków świata.
  • Zmiany – część wystawy poświęcona przemianom w modzie, od starożytności aż po dzisiaj. Oryginalne, haftowane suknie, chińskie buciki i starożytne rzeźby – to wszystko (i nie tylko!) można zobaczyć w tej ekspozycji. 

Każda z części wprowadza zwiedzających w inny świat. Wystawa wzbogacona jest o filmy i nagrania z udziałem dzieci, muzykę, prezentacje multimedialne i interaktywne zabawy – takie zwiedzanie to przyjemność nie tylko dla dzieci! Dodatkowo, podczas zwiedzania można odkryć tajemnicze pokoje Muzeum, do których na co dzień nie można wejść.

Jeśli nie macie planów na weekend, koniecznie wybierzcie się z dziećmi do Muzeum Narodowego. Wystawę można oglądać tylko do 8 maja!
Wciąż macie wątpliwości? Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" zdobyła specjalne wyróżnienie magazynu Mamo, To Ja w kategorii idea przyjazna dziecku. HIT Mamo, To Ja to najlepsza rekomendacja!

Więcej informacji  znajdziesz na stronie Muzeum.

Czytaj także: Czas wolny z dzieckiem? Sprawdź, co piszą na forum inne mamy

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

spotlight kids
Spotlight Kids w Muzeum Narodowym, 31.08, Warszawa
Zapraszamy do Muzeum Narodowego w Warszawie na Spotlight Kids.

SPOTLIGHT KIDS po raz kolejny w Muzeum Narodowym w Warszawie!   31 sierpnia (sobota) w godz. 12.00–18.00 odbędzie się szósta edycja SPOTLIGHT KIDS. Po raz kolejny spotkamy się w Muzeum Narodowym w Warszawie, tym razem podczas finisażu wystawy „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”.   Po udanej czerwcowej edycji „SPOTLIGHT KIDS – platformy promocji sztuki współczesnej dla dzieci ” w Muzeum Narodowym w Warszawie, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych w Polsce, postanowiliśmy wspólnie pożegnać znakomitą wystawę Marka Rothki w towarzystwie Sztukostworów. We współpracy z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Narodowym Centrum Kultury przygotowaliśmy program edukacyjny dla dzieci i ich rodziców nawiązujący do twórczości jednego z najbardziej znanych  artystów sztuki współczesnej na świecie, czołowego przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego, a jednocześnie zaangażowanego pedagoga – Marka Rothki.   Całodzienne rodzinne obcowanie ze sztuką w jej różnych odsłonach!   Wyjątkowo w sobotę, 31 sierpnia (tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego) Sztukostwory przejmą we władanie Muzeum Narodowe w Warszawie i jego inspirujące otoczenie. Tym razem naszymi przewodnikami będą m.in. Lena Szczesna i Róża Litwa. Wspólnie z artystami odbędziemy wyjątkową podróż do świata sztuki wizualnej: będziemy tworzyć autoportrety, malować dźwięki i obserwować świat przez pryzmat twórczości Marka Rothki. W tajemniczej sali tuż obok miejsca, gdzie prezentowana jest wystawa, najmłodsze Sztukostwory wraz ze swoimi rodzicami i wspólnie z pracownikami Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie odszyfrują tajniki obrazów Mistrza. W programie uwzględniono również przeznaczone dla uczestników SPOTLIGHT KIDS oprowadzania po wystawie Marka Rothki zorganizowane przez Muzeum...

muzeum zabawek, wystawa
materiały prasowe
Wystawa Zabawki ze sznurkiem i świąteczne warsztaty w Muzeum Zabawek - 19.03 - 11.10.2013
Zapraszamy na wystawę Zabawki ze sznurkiem i na świąteczne warsztaty do Muzeum Zabawek.

Zabawki ze sznurkiem - wernisaż wystawy 19 marca, godz. 17.00.   Muzeum Zabawek i Zabawy zaprasza na nową wystawę pt. „Zabawki ze sznurkiem”, która będzie prezentowana od 19 marca 2013 r. do 31 października 2013 r.    Jednym z elementów konstrukcji wielu zabawek jest sznurek (lub sznurki), który poprzez różnorodny sposób zamontowania wprawia zabawkę w ruch lub wzbogaca ją o dodatkowy rodzaj manipulacji.    Na wystawie zaprezentujemy szeroką gamę zabawek, przy których ważną rolę pełni sznurek. Będą to zabawki polskie i zagraniczne, wyprodukowane od lat 50. XX w. do chwili obecnej . Istotną część wystawy stanowić będą zabawki z polskich spółdzielni zabawkarskich. Nie zabraknie też zabawek, których głównym elementem jest sznurek tj. latające bile, diabolo, latawce, skakanki czy jo-jo. Zwiedzający poznają historię najstarszych zabawek ze sznurkiem i ciekawostki z nimi związane.   Historia zabawek ze sznurkiem trwa od bardzo dawna i nikt chyba nie wie, gdzie, kto i kiedy po raz pierwszy doczepił sznurek do ,,czegoś”, co moglibyśmy nazwać zabawką i w końcu jak to ,,coś” wyglądało. Jedno jest pewne, że gdy sięgamy do tego, co udokumentowane, widzimy, że od czasów starożytnych sama forma i zasada działania niektórych tego typu zabawek prawie się nie zmieniła. Zwierzątka na kółkach do ciągnięcia na sznurku, figurki z ruchomymi kończynami, latawce, skakanki, jo-jo to podstawowy zestaw zabawek na świecie dla dzieci w różnym wieku. Grupę zabawek ze sznurkiem dla maluchów uzupełniają eksponaty z firm zagranicznych m.in. amerykańskiej Fisher-Price, francuskiej Clairbois. Wśród nich znaleźć możemy: ,,królową pszczół” (będącą zarazem najstarszym eksponatem na wystawie), żółwia, samolot, pajace, zajączka i motyla. Charakterystyczne dla tych zabawek jest to, że poruszając się wydają przy tym dźwięki....

dziecko, kino, mama i dziecko, w kinie, seans filmowy
Wychowanie
Na sztukę nigdy nie jest za wcześnie
Muzeum, teatr, kino, sala koncertowa - nieważne ile lat (lub miesięcy!) ma Twoja pociecha. Tutaj każdy maluch znajdzie coś ciekawego. Choćby... składane fotele!

Czy warto iść z mały dzieckiem do teatru lalek albo muzeum? Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do filharmonii? A do kina? Na co kupić bilety? I co zrobić, gdy po pięciu minutach malec zaczyna się nudzić?   Sztuka to emocje Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w teatrze lalek? Ja pamiętam. Byłam tak przejęta, że nie mogłam usiedzieć w miejscu. Krzyczałam: „Gąsko, uważaj! Tam jest lis!” i podskakiwałam z radości, gdy udało jej się uciec. Podobnie reaguje mój czteroletni syn, Bartek, choć zdarza się też, że podczas przedstawienia czy filmu siedzi jak zahipnotyzowany. Bywa i tak, że po pięciu minutach szarpie mnie za rękaw i mówi: „Nie podoba mi się tu”. Choć zdarzają nam się wpadki (przedwczesna ewakuacja, zmarnowane bilety), myślę, że i tak warto zabierać dziecko w różne ciekawe miejsca. Byle nie na siłę. Sprawdź także:  Edukacja przedszkolaka. Co dziecko powinno umieć i czego doświadczyć zanim pójdzie do szkoły?         Koncert Dziecko w filharmonii? Czemu nie! – Na koncerty z cyklu „Filharmonia familijna” przychodzą przedszkolaki, a nawet jeszcze młodsze dzieci, które nie skończyły trzech lat – mówi Marietta Nelkowska, rzecznik prasowy Filharmonii Wrocławskiej. – Program jest dostosowany do możliwości maluchów: krótkie, przerywane ciekawymi historiami utwory, przedstawianie instrumentów... Dzieci reagują bardzo spontanicznie: wybijają rytm, bujają się w takt muzyki albo dyrygują orkiestrą ze swojego miejsca na widowni. Na zwykły „dorosły” koncert lepiej nie zabierać malucha – wiercące się i pokrzykujące dziecko przeszkadzałoby innym. Warto jednak korzystać z różnych okazji: przystawać przy ulicznych grajkach (malec będzie miał frajdę, jeśli pozwolisz mu wrzucić pieniążek do kapelusza), a także zabierać dziecko na...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj