Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wystawa "W Muzeum wszystko wolno"
materiały organizatorów/Muzeum Narodowe w Warszawie
Aktualności

Co dziecko może robić w muzeum? Wszystko!

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa przygotowana przez dzieci wystawa "W Muzeum wszystko wolno". Jeśli jeszcze jej nie widziałaś, musisz to nadrobić – razem ze swoim dzieckiem. Wystawa zdobyła specjalne wyróżnienie w konkursie HIT Mamo, To Ja!

Dla wielu dorosłych muzea oznaczają długie kolejki, drogie bilety i... nudę. Rodzice rzadko zabierają dzieci na wystawy – kino, basen czy park rozrywki są o wiele popularniejszymi sposobami na rodzinne spędzanie czasu. Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" w Muzeum Narodowym jest wyjątkowa właśnie dlatego, że daje dzieciom to, czego pragną – zdecydowanie nie jest nudna.

W Muzeum Narodowym dzieci mają głos

W projekcie brało udział blisko 70 dzieci od 6 do 14 lat. Pod okiem dyrektor Muzeum, Agnieszki Morawińskiej, dzieci wybrały eksponaty na wystawę, nagrały audioprzewodniki dla zwiedzających, wymyśliły scenografię ekspozycji, opracowały materiały edukacyjne i wybrały dzieła przygotowane do celów promocyjnych.

Wystawa podzielona jest na sześć części. Każdą z nich przygotowywał inny zespół dzieci, dlatego są tak wyjątkowe i niepowtarzalne. W każdej z części eksponowane są przedmioty z różnych epok i różnych kolekcji Muzeum: obrazy, grafiki, monety, starodawne stroje, antyczne rzeźby czy współczesne fotografie przenikają się w kolejnych częściach wystawy.

  • Las – tematem ekspozycji są zwierzęta. Można tu znaleźć egipskie mumie zwierząt, porcelanowe figurki czy obrazy Jacka Malczewskiego.
  • Taniec Minotaura – ta część wystawy przywołuje motyw labiryntu. Żeby odnaleźć eksponaty, należy przejść kręte ścieżki i ominąć ślepe zaułki. Na swojej drodze można będzie zobaczyć prace Picassa czy ozdoby liczące tysiące lat.
  • Pokój strachów – głównym zadaniem Pokoju Strachów jest... przestraszenie zwiedzającego. Wśród eksponatów można znaleźć przerażające i mroczne obrazy Jana Matejki czy Zdzisława Beksińskiego. Wszystko przy dźwiękach upiornej muzyki!
  • Gra w bohatera – dopiero rozwiązanie multimedialnej krzyżówki wyjawi główne hasło ekspozycji, jednak możemy zdradzić, że eksponaty związane są z bohaterami historycznymi, mitologicznymi, a także ze świętymi i bohaterami dnia codziennego, np. strażakami.
  • Skarbiec – ta ekspozycja skrywa ponad 50 bardzo wyjątkowych przedmiotów. Wśród eksponatów znajdują się drogocenna biżuteria, mityczne figury zapewniające swoim właścicielom bogactwo czy skarby z odległych zakątków świata.
  • Zmiany – część wystawy poświęcona przemianom w modzie, od starożytności aż po dzisiaj. Oryginalne, haftowane suknie, chińskie buciki i starożytne rzeźby – to wszystko (i nie tylko!) można zobaczyć w tej ekspozycji. 

Każda z części wprowadza zwiedzających w inny świat. Wystawa wzbogacona jest o filmy i nagrania z udziałem dzieci, muzykę, prezentacje multimedialne i interaktywne zabawy – takie zwiedzanie to przyjemność nie tylko dla dzieci! Dodatkowo, podczas zwiedzania można odkryć tajemnicze pokoje Muzeum, do których na co dzień nie można wejść.

Jeśli nie macie planów na weekend, koniecznie wybierzcie się z dziećmi do Muzeum Narodowego. Wystawę można oglądać tylko do 8 maja!
Wciąż macie wątpliwości? Wystawa "W Muzeum wszystko wolno" zdobyła specjalne wyróżnienie magazynu Mamo, To Ja w kategorii idea przyjazna dziecku. HIT Mamo, To Ja to najlepsza rekomendacja!

Więcej informacji  znajdziesz na stronie Muzeum.

Czytaj także: Czas wolny z dzieckiem? Sprawdź, co piszą na forum inne mamy

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

dziecko, kino, mama i dziecko, w kinie, seans filmowy
Wychowanie
Na sztukę nigdy nie jest za wcześnie
Muzeum, teatr, kino, sala koncertowa - nieważne ile lat (lub miesięcy!) ma Twoja pociecha. Tutaj każdy maluch znajdzie coś ciekawego. Choćby... składane fotele!

Czy warto iść z mały dzieckiem do teatru lalek albo muzeum? Kiedy po raz pierwszy zabrać dziecko do filharmonii? A do kina? Na co kupić bilety? I co zrobić, gdy po pięciu minutach malec zaczyna się nudzić?   Sztuka to emocje Pamiętasz swoją pierwszą wizytę w teatrze lalek? Ja pamiętam. Byłam tak przejęta, że nie mogłam usiedzieć w miejscu. Krzyczałam: „Gąsko, uważaj! Tam jest lis!” i podskakiwałam z radości, gdy udało jej się uciec. Podobnie reaguje mój czteroletni syn, Bartek, choć zdarza się też, że podczas przedstawienia czy filmu siedzi jak zahipnotyzowany. Bywa i tak, że po pięciu minutach szarpie mnie za rękaw i mówi: „Nie podoba mi się tu”. Choć zdarzają nam się wpadki (przedwczesna ewakuacja, zmarnowane bilety), myślę, że i tak warto zabierać dziecko w różne ciekawe miejsca. Byle nie na siłę. Sprawdź także:  Edukacja przedszkolaka. Co dziecko powinno umieć i czego doświadczyć zanim pójdzie do szkoły?         Koncert Dziecko w filharmonii? Czemu nie! – Na koncerty z cyklu „Filharmonia familijna” przychodzą przedszkolaki, a nawet jeszcze młodsze dzieci, które nie skończyły trzech lat – mówi Marietta Nelkowska, rzecznik prasowy Filharmonii Wrocławskiej. – Program jest dostosowany do możliwości maluchów: krótkie, przerywane ciekawymi historiami utwory, przedstawianie instrumentów... Dzieci reagują bardzo spontanicznie: wybijają rytm, bujają się w takt muzyki albo dyrygują orkiestrą ze swojego miejsca na widowni. Na zwykły „dorosły” koncert lepiej nie zabierać malucha – wiercące się i pokrzykujące dziecko przeszkadzałoby innym. Warto jednak korzystać z różnych okazji: przystawać przy ulicznych grajkach (malec będzie miał frajdę, jeśli pozwolisz mu wrzucić pieniążek do kapelusza), a także zabierać dziecko na...

Dziecko w muzeum
Fotolia
Mama
Nie wychowuj ignoranta. Zabierz dziecko do muzeum
Warto pokazać dzieciom, że takie miejsca, jak galerie czy muzea istnieją i że warto je odwiedzić. Bo dziecko w muzeum może się świetnie bawić. Nie wierzycie? Sprawdźcie.

" Z małym dzieckiem do muzeum ? Chyba oszalałaś?" – usłyszałam od koleżanki, gdy zaproponowałam jej wspólną wyprawę do Muzeum Narodowego w Warszawie. To "małe dziecko" ma cztery lata i jest, jak na swój wiek, niezwykle ciekawym świata chłopcem. Jego mama zdecydowanie odrzuciła pomysł wspólnego oglądania wystawy i wybrała opcję: spacer do Łazienek. Gdy zapytałam ją, dlaczego tak wzbrania się przed muzeum, odpowiedziała: "On będzie się tam nudził, a ja go będę musiała co chwilę pouczać, by niczego nie dotykał i sama też nie będę mogła skoncentrować się na wystawie". "A poza tym" – dodała – " Muzeum jest ogromne i szkoda mi czasu. Wolę, by mały swobodnie pobiegał na świeżym powietrzu".  Z tym argumentem nie mogłam dyskutować, więc poszłyśmy do parku . Syn przyjaciółki rzeczywiście biegał, ale jego mama co chwila krzyczała: "Zatrzymaj się. Nie biegaj tak. Nie dotykaj tego. Zostaw ten kij! Uważaj na płotek!". Z dzieckiem do muzeum. Ja oszalałam! Chyba oszalałam, bo po powrocie do domu pomyślałam, że chłopiec o wiele lepiej mógłby bawić się w muzeum ... gdyby dobrze zaplanować tam jego pobyt. Dobrze zorganizować, tzn. przeczytać trochę o muzeum i organizowanych w nim wystawach (zarówno tych stałych, jak i tych czasowych), zadzwonić do informacji i zapytać, czy w muzeum są organizowane zabawy dla dzieci , wybrać najbardziej interesujące dla dziecka eksponaty i – przygotować się – by małemu trochę o nich opowiedzieć. Niestety większość z nas – rodziców – tego nie robi. Zwiedzanie galerii, muzeów zwykle odbywa się według tego samego scenariusza: idziemy nieprzygotowani, zaczynamy zwiedzanie bez żadnego planu, suniemy się z maluchami od sali do sali, tracąc powoli zainteresowanie pochowanymi w gablotach eksponatami. "Nuda, Panie" – jak mawia...

wystawa o pszczołach
materiały prasowe
Patronaty
Niesamowita wystawa dla dzieci - Let's bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami
Wystawa czasowa w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie - musisz ją odwiedzić razem ze swoim dzieckiem!

Początki wspólnej historii człowieka i pszczół nikną w odmętach prehistorii. Te małe stworzenia, choć badane i opisywane od wieków, wciąż wydają się być tajemniczymi cudami natury . Żyją w zhierarchizowanej grupie, potrafią w tańcu kodować informacje, a nader wszystko gwarantują przetrwanie wielu żyjącym na ziemi gatunkom, nie wyłączając człowieka. Co znajdziecie na niesamowitej wystawie pszczół? Co właściwie wiemy o pszczołach? Jak wygląda ich współpraca z człowiekiem? Te pracowite stworzenia, od tysięcy lat niezmiennie wykonujące swoje zadania, dzielą się z nami swoimi cennymi produktami, a nader wszystko są ważnym ogniwem w procesie wegetacji roślin, które codziennie spożywamy. Jakimi w takim razie jesteśmy partnerami w tej relacji, jeśli przez nasze działania nasi sprzymierzeńcy giną? Co możemy zrobić, żeby powstrzymać ten proces? Co jeszcze potrafią pszczoły – czy są tylko maszynkami do produkcji miodu? Odpowiedzi na te pytania pojawią się na wystawie "Let’s bee friends, czyli zaprzyjaźnij się z pszczołami". Opowiemy na niej nie tylko, czym zajmują się pszczoły i jak wygląda praca pszczelarza, czy w jaki sposób je chronić, ale pokażemy też, jak owady te inspirują projektantów i architektów.  W module edukacyjnym, opartym na książce "Pszczoły" Wydawnictwa Dwie Siostry, zaprezentujemy współczesne ule, strój i narzędzia pszczelarza oraz biżuterię, przedmioty codziennego użytku i architekturę, czerpiące inspirację z życia pszczół. Będzie można również zobaczyć z jednej strony zakorzenione lokalnie produkty wykorzystujące miód, z drugiej – kolekcję, często dla nas egzotycznych i nietypowych, miodów z całego świata, a także cenne produkty pszczele. Przedstawimy inicjatywy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz