Połknięcie baterii przez dziecko jest bardzo groźne
AdobeStock
Aktualności

Skutki połknięcia baterii guzikowej są tragiczne. Zobacz zdjęcia!

Co naprawdę stałoby się z organizmem dziecka, gdyby maluch zjadł baterię? Ten eksperyment pokazuje okropną prawdę. Każdy rodzic powinien to zobaczyć.

Jeśli twoje dziecko jest na takim etapie rozwoju, że namiętnie wkłada wszystko do buzi, pamiętaj, by zawsze trzymać baterie, zwłaszcza te guzikowe, z dala od jego zasięgu. Wystarczy chwila nieuwagi, by maluch wsadził mały krążek do ust i go połknął. Pewna kobieta przeprowadziła eksperyment, który pokazuje, co dzieje się w organizmie na skutek kontaktu z baterią. Te zdjęcia są naprawdę ohydne!

Niecodzienny eksperyment

Sarah Hunstead, założycielka CPR Kids, pokazała na swoim funpage’u na Facebooku, jakie zagrożenie niesie za sobą połknięcie baterii guzikowej. Do eksperymentu wykorzystała filet z piersi kurczaka, który zakupiła w supermarkecie. Położyła na nim baterię, a następnie obserwowała, co się stanie. Po 30 minutach zrobiła jedno zdjęcie, a po 4 godzinach kolejne. Okazało się, że w ciągu zaledwie kilku godzin filet uległ kompletnej korozji, zrobił się czarny i wyciekała z niego piana. Wyglądało to naprawdę strasznie.

 

Sarah zrobiła to badanie, aby uzmysłowić rodzicom, jak wielkie szkody w organizmie dziecka może spowodować połknięcie baterii. Absolutnie zawsze powinniśmy chować tego typu przedmioty przed dziećmi, ale nie tylko to jest ważne. Wiele zabawek posiada różnego rodzaju bateryjki. Pamiętajmy, aby zawsze przed podaniem dziecku grającego przedmiotu sprawdzić, czy bateria jest dobrze schowana, szczelnie zamknięta i żadne śrubki (które również mogłyby stanowić zagrożenie, gdyby zostały połknięte), nie są obluzowane.

Co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię?

W takich przypadkach niesamowicie liczy się czas. Konieczne jest natychmiastowe udanie się z dzieckiem do szpitala. Badania naukowe potwierdzają, że warto też jak najszybciej podać malcowi miód. Ta gęsta ciecz stanowi barierę ochronną między baterią a tkankami ciała, dzięki czemu obrażenia po połknięciu baterii mogą być mniej rozległe. Podanie miodu jest oczywiście rzeczą dodatkową, która absolutnie nie zastępuje konieczności uzyskania szybkiej pomocy lekarskiej.

Po czym poznać, że dziecko połknęło baterię?

Oczywiście może się tak zdarzyć, że rodzic nie wie, że malec właśnie połknął baterię. Może jednak przypuszczać, że doszło do wypadku, jeśli dziecko nagle:

  • kaszle,
  • ślini się,
  • odczuwa dyskomfort.

Gdy bateria w kształcie monety utknie w gardle dziecka, jej kontakt ze śliną wywoła reakcję chemiczną, która może znacznie spalić przełyk w ciągu zaledwie dwóch godzin. Dlatego kluczowa jest szybkość reakcji. Widać to również na powyższym zdjęciu piersi z kurczaka. Po 30 minutach kontaktu z baterią uszkodzenia nie są znaczne, natomiast po czterech godzinach wyglądają już bardzo poważnie.

Wiedzieliście o tym, że bateria jest aż tak niebezpieczna i mogłaby spowodować ogromne uszkodzenia w ciele dziecka, jeśli by ją połknęło?

Źródło: dailymail.co.uk

Zobacz także
huśtawka rozpadła się podczas zabawy

Racibórz: tragedia na placu zabaw, nieszczęśliwy wypadek czy kogoś wina?

Ten wypadek to ostrzeżenie dla nas wszystkich!

śmierć 4-latka i jego taty na placu zabaw

Warszawa: tragedia na sali zabaw, nie żyje 4-letni chłopiec i jego tata

opiekunowie wsadzili dziecko do pralki

Tragedia w Radomiu: dziecko zamknięte w pralce przez opiekunów

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Kacie - dziewczynka, która połknęła baterię guzikową
facebook.com/Cheryl Bell
Aktualności
2-letnia dziewczynka walczy o życie po połknięciu baterii
Ta dziewczynka połknęła baterię guzikową i prawie straciła życie. Przeczytaj, dlaczego takie baterie są tak bardzo niebezpieczne i co zrobić, jeśli dziecko połknie baterię.

2-latka prawie umarła po tym, jak kwas z połkniętej baterii wypalił dziury w jej przełyku, brzuchu i głównych arteriach.  Tyle się mówi o zagrożeniach, które znajdują się w każdym domu. Często wzruszamy ramionami, myśląc, że nasze dzieci są bezpieczne, że nas to nie dotyczy. Czy tak myślała też mama małej Kacie? Jej córeczka trafiła do szpitala po połknięciu małej okrągłej baterii litowej z kluczyka do samochodu. Możliwe, że nigdy nie będzie już sprawnie chodzić, bo bateria uszkodziła jej główne arterie. Nie może jeść samodzielnie, bo uszkodzeniu uległ też przełyk. Teraz mama Kacie, Cheryl Bell , apeluje do rodziców: uważajcie na baterie ! Co może zrobić mała bateria? W przypadku Kacie kwas z baterii, który rozlał się w organizmie dziewczynki, wyżarł dziury w jej przełyku, brzuchu i arteriach . Dziewczynka musiała być karmiona przez sondę, lekarze ostrzegali, że może być sparaliżowana od pasa w dół. Na szczęście jej mama napisała na Facebooku, że dziewczynka zaczyna chodzić. Jest w szpitalu już od 8 tygodni i nic nie wskazuje na to, żeby miała z niego wyjść przed upływem miesiąca. Ostatnia wiadomość jest taka, że przełyk zagoił się na tyle dobrze, że będzie mogła znowu jeść samodzielnie. Lekarze dawali jej 40 proc. szans przeżycia operacji naprawiającej szkody spowodowane przez połkniętą baterię. Przeżyła tę operację  – wg jej lekarzy - jako jedno z dwójki dzieci na świecie. Niestety baterie litowe często znajdują się w zabawkach i są wyjątkowo niebezpieczne dla dzieci. Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy.    1 mała bateria guzikowa może...

przyczyny płaczu
RF
Rozwój
Ucz się na błędach. Najlepiej cudzych.
Błędy, które mogą prowadzić do nieszczęścia, popełniono wystarczająco wiele razy, by nie trzeba było ich powtarzać. Jakich zasad powinnaś przestrzegać opiekując się niemowlakiem?

Chuchamy i dmuchamy na nasze maleństwa, bo nie chcemy, by stało im się coś złego. Czasem jednak zapominamy się na chwilę albo zwyczajnie nie wiemy, że to, co robimy, może narazić je na niebezpieczeństwo ...   Jakich zasad trzeba przestrzegać opiekując się niemowlęciem i małym dzieckiem? Nie zostawiaj dziecka samego w domu... Zabrakło w domu chleba? Pies piszczy od wielu minut pod drzwiami? Śmieci same wyłażą z kubełka? Poczekaj, aż twoje dziecko się obudzi i wyjdź razem z nim. Jeśli musisz wyjść natychmiast, obudź malucha i zabierz ze sobą. Dziecka nie można zostawić w domu nawet na 5  minut, bo zawsze może się zdarzyć coś nieprzewidzianego. Przekonała się o tym Ola, mama Mai. – To było przed południem – opowiada. – Majka, wówczas 2-miesięczna, spała od jakiegoś kwadransa, więc postanowiłam wyskoczyć na chwilkę z domu, żeby wyrzucić śmieci. Dopiero na dole dotarło do mnie, że nie zabrałam kluczy od drzwi wejściowych do bloku. Nacisnęłam dwadzieścia parę guziczków, ale nikt nie odpowiedział. Wszyscy sąsiedzi byli w pracy, na zakupach i Bóg wie, gdzie jeszcze. Ja w kapciach na chłodzie, bez pieniędzy i telefonu, a na trzecim piętrze zupa na gazie i moje maleństwo, które w każdej chwili może się obudzić, zakrztusić… Koszmar! Ola działała jak w transie. Dopadła jakiegoś przechodnia, niemal wyrwała mu z ręki komórkę i ściągnęła z pracy męża. – Gdyby jego biuro było dalej od domu, wezwałabym chyba straż pożarną – mówi. –  Wszystko skończyło się dobrze (gdy w końcu dotarłam do domu Maja płakała, jednak nic jej nie groziło), ale do dziś mi zimno, gdy to sobie przypomnę. … ani na przewijaku Znasz to? Malec leży spokojnie na przewijaku i czeka na nową pieluszkę, a tu klops! Okazuje się, że krem do smarowania pupy został na półce w drugim kącie pokoju. Nie ma rady: weź...

Połknięta bateria
AdobeStock/Facebook
Aktualności
Takie małe, a takie niebezpieczne, ale możesz ochronić swoje dziecko!
W domu nie brakuje niebezpiecznych przedmiotów, które są w zasięgu mały rączek. Można jednak ograniczyć ryzyko do minimum.

Na jednym z profili facebookowych pojawiło się zdjęcie RTG 14-miesięcznego dziecka, na którym widać, jak w przełyku utknęła bateria guzikowa. Mama dzieli się swoją historią, by ostrzec innych rodziców, gdyż wielu rodziców nie wie, że połknięta bateria to śmiertelne zagrożenie dla dziecka. Niewinna bateria Bateria, która trafia do przełyku pokarmowego i zaczyna korodować, uwalnia substancje chemiczne. Wchodząc w reakcję ze śliną i sokami żołądkowymi, baterie rozszczelniają się i wydzielają elektrolit, który działa jak kwas wżerający się w ciało i wypalający wewnętrzne narządy . Lit powoduje obrzęk płuc, uszkadza układ nerwowy, pokarmowy, sercowo-naczyniowy, ma właściwości żrące. Pamiętać należy także, że choć o niskim napięciu, ale jednak bateria wytwarza prąd, który może wypalać dziury na wylot tkanek ciała. W ciągu zaledwie kilku godzin połknięta bateria może doprowadzić do ciężkich obrażeń, a w najcięższych przypadkach nawet do śmierci.   Gdzie znajdują się takie baterie? Mała okrągła bateria jest w wielu zabawkach . Szczególnie należy uważać na te importowane z Chin, nieznanych marek, bez atestów. Można je także znaleźć w wielu urządzeniach, z których korzysta się w domu, np. wagi łazienkowe, aparaty słuchowe, świeczki LED, zegarki, kalkulatory, termometry, breloczki czy piloty. Dlatego trzeba sprawdzać, czy dziecko jest w stanie dostać się do baterii. Wiele osób takie baterie trzyma na zapas "luzem" w szufladzie. Dlatego pamiętaj, by takie przedmioty przechowywać poza zasięgiem małych rączek. Chowaj je wysoko lub w szafkach i szufladach, które mają zamontowane odpowiednie zabezpieczenia. Co robić, kiedy dziecko połknie baterię? W razie jakichkolwiek podejrzeń, że dziecko połknęło niebezpieczny przedmiot, jak bateria czy moneta reagujmy natychmiast. W tych przypadkach lepiej dmuchać na zimne, ponieważ...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj