Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Aktualności

Co jeść na diecie odchudzającej, aby nie podjadać?

Wiosna sprzyja mobilizacji do zrzucania zbędnych kilogramów. Wiele kobiet po porodzie chciałoby wrócić do wagi sprzed ciąży. Sprawdź, co jeść, aby bezpiecznie schudnąć i jakie produkty wybierać, aby dieta była skuteczna!

Niejedna z nas na pewno spotkała się z terminem indeksu glikemicznego. Co konkretnie oznacza to pojęcie i jakie jest jego znaczenie w zdrowej diecie? Indeks glikemiczny opisuje wpływ spożycia określonej ilości produktu na poziom glukozy we krwi w ciągu 120 minut od jego spożycia. Produkty o wysokim IG powodują wzrost poziomu glukozy we krwi, co nie jest korzystne dla organizmu, ponieważ długotrwałe spożywanie żywności wysokocukrowej, ze znacznym IG może doprowadzić do zaburzeń glikemii i patofizjologii, których następstwem są insulinooporność i cukrzyca, które dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Produkty z niskim IG sprawiają, że po jedzeniu w organizmie dłużej utrzymuje się uczucie sytości i nie ma potrzeby podjadania między posiłkami. 

Jeśli chcesz zrzucić zbędne kilogramy po ciąży, pamiętaj, aby wybór diety był skonsultowany z dietetykiem, ponieważ źle skomponowany jadłospis może negatywnie wpłynąć na laktację.

Jakie są produkty z niskim IG?

Produkty z niskim IG powinny na stałe zagościć w twoim jadłospisie. Do produktów z niskim indeksem glikemicznym zaliczamy:

  • zielone liściaste warzywa
  • szparagi
  • białą fasolę
  • pomidory
  • orzechy
  • jabłka
  • wiśnie i czereśnie
  • jagody
  • gruszki
  • cytrusy
  • pumpernikiel
  • chleb orkiszowy

Jak sprawdzić wartość IG danego produktu?

Pamiętaj, że im wyższa wartość indeksu glikemicznego w produktach, tym wyższy jest poziom glukozy we krwi po jej zjedzeniu. Produkty klasyfikuje się jako te o niskim indeksie glikemicznym (IG ≤55), średnim (IG =56-69) oraz wysokim (IG ≥70).

Produkty z wysokim IG

Do produktów z wysokim IG zalicza się wszelkie przetworzone słodycze tj.czekoladowe batoniki, wyroby cukiernicze, białe pieczywo i inne produkty z mąki pszennej czy słodzone jogurty owocowe. Są to produkty, których skład w dużej mierze opiera się na cukrach prostych. One sprawiają, ze poziom glukozy w krwi wzrasta i mamy ochotę na coraz to większe ilości słodyczy - co nie tylko niekorzystnie wpływa na figurę, ale przede wszystkim na zdrowie. 

Komponując swoją dietę, zwracaj szczególną uwagę na wybór jak najmniej przetworzonych produktów. Cukier występujący naturalnie w żywności jest dużo mniej szkodliwy niż cukier dodany do produktów.

Zobacz także:

Dieta
10 kg cukru i 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada roczne dziecko! Co z tym zrobić? [WIDEO]
10 kg cukru rocznie, czyli prawie kilogram na miesiąc. I 1,5 kg soli rocznie: tyle zjada dziecko, które skończyło rok! Gdzie kryje się cukier oraz sól i jak je ograniczać – mówi prof. Hanna Szajewska, pediatra z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pani Profesor, dzieci po 1. roku życia już jedzą bardzo dużo soli i cukru. Jak dużo i czym to grozi? Nie tylko dzieci, dorośli też spożywają za dużo soli i cukru . Z solą sytuacja jest bardzo prosta: łatwo ją ograniczyć, szczególnie w diecie dziecka. Wystarczy dzieciom nie dodawać soli i ograniczać te produkty, które ją zawierają. Z cukrem jest trudniej, ale też trzeba go ograniczać. Naturalnym sposobem, by dzieci zjadły coś, co jest w miarę słodkie, są owoce. Dzieci powinny jeść świeże owoce, świeże warzywa, unikać soków , słodkich napojów, keczupów, ciastek, ciasteczek: to są zbędne cukry, tzw. wolne cukry , których spożywanie, zwłaszcza w nadmiarze, sprzyja otyłości .  Klasycznym przykładem, gdzie jest dużo cukru, są słodkie napoje typu cola.  Cukier znajduje się też w produktach, których nie podejrzewamy, że może się w nich znajdować, np. w keczupie, wędlinach. Tak, w keczupie rzeczywiście jest cukier. Nikt go się tam rzeczywiście nie spodziewa. Jednak keczupu nie je się zbyt dużo, najwyżej łyżeczkę. Dlatego uważam, że najważniejsze do wyeliminowania są słodkie napoje , których dzieci piją dużo, a znajduje się w nich dużo cukru.  Zobacz także: Soki zakazane dla niemowlęcia?

10 zdumiewających faktów o niemowlętach
Fotolia/Babyonline.pl
Rozwój
10 zdumiewających faktów o niemowlętach [WIDEO]
Kto by się spodziewał, że niemowlęta mają więcej kości niż dorośli i aż do 4 miesiąca życia nie czują smaku soli? Przekonaj się, czym jeszcze potrafią zdumiewać najmłodsi!

Jeśli w ciąży czytałaś wiele książek o niemowlętach, tuż po porodzie myślałaś zapewne, że wszystko już wiesz. Nic bardziej mylnego! Przygotuj się na to, że twoje dziecko będzie zdumiewać cię czymś nowym prawie codziennie i będzie to jedna z tych rzeczy, za które każdego dnia będziesz kochać je jeszcze bardziej (nawet jeśli wydaje ci się to całkowicie niemożliwe, żeby kochać je jeszcze bardziej niż dziś). Tymczasem my przygotowaliśmy dla ciebie listę 10 przedziwnych i całkiem niewiarygodnych faktów na temat niemowląt  – naprawdę robią wrażenie.  10 zdumiewających faktów o niemowlętach Ciekawostki o niemowlakach: Do ok. 7 miesiąca dziecko potrafi oddychać i połykać w tym samym czasie. Nic takiego? To spróbujcie to zrobić! Zmieniają kolor oczu . Jeśli nie mają być niebieskie, zaczną się zmieniać około 6 miesiąca (no dobrze, to pewnie wiesz, ale dalej będzie bardziej zaskakująco!). Niemowlęta mają więcej kości niż dorośli ludzie. Rodzą się z 270 kośćmi, a dorośli mają ich 206. Jak to możliwe? Część z nich się zrasta (np. kości czaszki ). 30 tysięcy kubków smakowych – niemowlęta mają ich 3 razy więcej niż dorośli, a na dodatek są ulokowane nie tylko na języku, ale i na podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków. Niemowlę, które ma bliźniacze rodzeństwo , ma dwa razy większe szanse być leworęczne niż dziecko z ciąży pojedynczej (22 proc. do 10 proc.) Niemowlęta mają różny akcent.  Jeszcze zanim nauczą się mówić, dzieci gaworzą z akcentem swojego języka ojczystego. To niezwykłe, ale uczą się intonacji swojego języka już w łonie matki. W pierwszym roku życia niemowlę potroi swoją wagę wyjściową i wszyscy będą się z tego cieszyć. A gdybyśmy my tak spróbowały? Niemowlęta przez pierwsze 4 miesiące życia nie czują smaku soli . Najprawdopodobniej jest to...

Ania Lewandowska ćwiczenia w ciąży
screen
Wygląd i samopoczucie
Anna Lewandowska - ćwiczenia w ciąży [WIDEO]
Anna Lewandowska mówi, jakie w ćwiczenia w ciąży może bezpiecznie wykonywać przyszła mama. Zdradza również swoje sposoby na ból pleców w ciąży i wzmocnienie organizmu.

– Wiele osób skarży się na ból pleców w ciąży , szczególnie dolnego odcinka kręgosłupa – mówi Anna Lewandowska, trenerka osobista, autorka programu skierowanego dla przyszłych mam: Healthy Plan by Ann. Tłumaczy, że  jeszcze przed ciążą warto wzmocnić organizm, by mógł bez kłopotów znieść dodatkowe obciążenia w czasie ciąży. Ćwiczenia w ciąży muszą być bezpieczne! Anna Lewandowska podkreśla również, że ćwiczenia w ciąży muszą być bezpieczne. – Czas ciąży jest dla kobiety jak przebiegnięcie maratonu, którego nie możemy przerwać! – mówi Ania i dodaje: – Musimy się do niego dobrze przygotować. Natomiast, jeśli nie ćwiczyliśmy wcześniej, a chcemy być aktywne w ciąży, musimy być cały czas pod opieką lekarza. - Pierwsza zasada: dla bezpieczeństwa wykonujemy ćwiczenia, unosząc ramiona do linii barków, nie wyżej – punktuje Ania. – Odradzam też ćwiczenia, które polegają na spięciu brzucha w pozycji leżącej. Ciąża to nie jest czas na ćwiczenia brzucha. Następna zasada: nie wykonujemy ćwiczeń wzmacniających wewnętrznych partii ud, bo to powoduje nacisk na żyłę wrotną, co może spowodować zbyt szybki poród lub poronienie.  Jaki trening w ciąży jest odpowiedni zdaniem Anny Lewandowskiej? Anna Lewandowska opowiedziała o tym, jaki trening w ciąży można wykonywać. – Na pewno wykonujemy przysiady ze wspięciem na parcie – wylicza Ania. – Polecam też tzw. koci grzbiet. Wzmacniamy ramiona: przecież już niedługo będziemy nosić dziecko! Z podstawowych, prostych ćwiczeń polecam tzw. lift z użyciem taśmy – na bok albo do tyłu. Warto zacząć od ćwiczeń z trenerem, szczególnie jeśli przed ciążą w ogóle kobieta nie trenowała. Zobacz także: Bezpieczne ćwiczenia w ciąży – 3 hity trenera personalnego [WIDEO] Ćwiczenia w ciąży: jak ćwiczyć w 1, 2, i 3...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak