Inhalacje na kaszel
AdobeStock
Aktualności

Twoje dziecko ma kaszel? To nie musi być przeziębienie... przyczyna może cię zaskoczyć

Atak kaszlu w środku nocy, stawia na równe nogi każdego rodzica. Zaspany człowiek zastanawia się, czy ma pod ręką coś, co szybko nam pomoże dziecku.

Środek nocy, wybudzam się i słyszę, jak moje dziecko pokasłuje. Jestem przewrażliwiona, bo już kiedyś wzywaliśmy pogotowie do duszącego się dziecka, wtedy był to krup. Za każdym razem, gdy słyszę kaszel w środku nocy, boję się, że to znowu to. Ale się uspokajam. Nie jest to atak kaszlu i tylko pokasływanie, raz po raz. Suchy kaszel. Apteka już zamknięta. Sezon dopiero się zaczyna i nie mam pojęcia czy coś mam w domowej aptece? W głowie pustka. Grzebię w szafce i sprawdzam, jakie mam syropy. Budzę małą, daję wodę i zabieram zabawki z łóżka. Na spokojnie muszę się zastanowić, co jej podać, może syrop z sosny, który zrobiliśmy latem, a może inhalacja?

Pierwsza pomoc przy kaszlu

Ze względu na sezonowe przygody z zapaleniem krtani naszym wielkim przyjacielem jest inhalator. Infekcje dróg oddechowych potrafią skutecznie uprzykrzyć życie, a podanie syropów graniczy z cudem. Jak tylko wyłapię, że coś się zaczyna dziać (kaszel, katar, ból gardła) od razu inhalujemy się z solą fizjologiczną, gdy sytuacja jest poważniejsza, do inhalacji używamy leków przypisanych przez lekarza.

 

Inhalacje są wskazane przy infekcjach górnych dróg oddechowych, zapaleniu oskrzeli, przewlekłych zapaleniach zatok przynosowych, alergiach, a także problemach z higieną noska. Inhalacja gorącą parą to świetna metoda, ale mało wygodna i łatwo zrazić dziecko do takiego zabiegu. Świetnym rozwiązaniem są elektryczne inhalatory z maseczką.

Dziecko inhaluje się zimną parą, dzięki nie ma ryzyka poparzenia wrzątkiem. Choć taki inhalator to większy wydatek, to posłuży wam przez lata. Same się przekonacie, że to bardzo szybka i skuteczna pomoc, która zaoszczędzi ci wydatki na leki i na pewno zaoszczędzi ci chorobowych stresów. Pamiętaj jednak, by nie zmuszać dziecka do inhalacji, w ten sposób może się zrazić. Żeby się dziecku nie znudziło podczas zabiegu, cały czas baw się z nim lub opowiadaj bajki.

Mały winowajca

Suchy kaszel przeszedł, jak ręką odjął, zanim zdążyłam cokolwiek zrobić. Jak to możliwe? Okazało się, że w łóżku mojego dziecka wylądował nowy pluszak. Zazwyczaj szybko je piorę lub odkażam ciepłą para za pomocą ręcznego parownika. Ten pluszak jakoś mi umknął. Tak wiec następnym razem, gdy dziecko dostanie kaszlu w środku nocy, koniecznie sprawdź najpierw, czy w jego łóżku nie znajduje się zabawka, która może wywołać taką relację. Jeśli nie, warto warto wykonać inhalację z soli fizjologicznej. U nas tym razem obyło się bez inhalacji, ale sprzęt czeka w pogotowiu.

Zobacz też:

Zakrztuszenie niemowlaka: co zrobić, by pomóc dziecku? [Film]

suchy kaszel u dziecka w nocy
AdobeStock
Zdrowie
Suchy kaszel u dziecka w nocy – o czym świadczy?
Suchy kaszel u dziecka w nocy może być objawem dolegliwości zdrowotnych lub znakiem, że w pokoju, w którym maluch śpi, jest zbyt sucho. Powtarzające się ataki suchego kaszlu pojawiające się nocą u dziecka warto skonsultować z lekarzem. Zdarza się, że tylko odpowiednie leczenie pomoże zlikwidować tę dolegliwość.

Suchy kaszel u dziecka w nocy pojawia się częściej niż mokry. Bywa, że męczy dziecko tygodniami, a rodzice nie znajdują skutecznego lekarstwa. Próbują inhalacji, antybiotykoterapii, leków antyalergicznych. I nic nie pomaga. Jeżeli suchy kaszel nie ustępuje po serii inhalacji z soli fizjologicznej, idź z dzieckiem do lekarza. Nie podawaj leków na własną rękę, zwłaszcza dzieciom poniżej 1. roku życia.  Spis treści: Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka w nocy od mokrego? Przyczyny ataku suchego kaszlu u dziecka w nocy Kaszel w nocy u dziecka – co robić Jak odróżnić suchy kaszel u dziecka w nocy od mokrego? Suchy kaszel nazywany jest również nieproduktywnym, gdyż podczas kaszlu nie dochodzi do odkrztuszania . Taki kaszel brzmi głucho, słychać tylko wydychane z dużą prędkością powietrze, nic się nie „odrywa”, do ust nie trafia żadna wydzielina poza śliną. Bardzo często z atakiem suchego kaszlu w nocy dziecko odczuwa suchość w gardle oraz uczucie łaskotania lub drapania w drogach oddechowych . Przy ataku takiego kaszlu dziecko ma nieodparty odruch kasłania, nie jest w stanie go opanować. Przyczyny ataku suchego kaszlu u dziecka w nocy Istnieją cztery najczęstsze przyczyny suchego kaszlu u dziecka w nocy. Lekarz w pierwszej kolejności będzie brał pod uwagę właśnie te przyczyny, a dopiero po ich wykluczeniu zacznie rozważać inne możliwości. Oto powody, dla których najczęściej dzieci mają ataki suchego kaszlu w nocy: 1. Refluks żołądkowo-przełykowy To jedna z powszechniejszych przyczyn nocnego kaszlu u dziecka. Cofająca się z żołądka treść żołądkowa podrażnia gardło. Ta dolegliwość często dotyczy małych dzieci i diagnozuje się ją za pomocą USG. Najprostszym sposobem zapobiegania atakom kaszlu w tej sytuacji jest ułożenie podłożenie pod nóżki łóżeczka od strony głowy dziecka podwyższenia (ok.5...

co na kaszel u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na kaszel u niemowlaka: co działa na mokry i suchy kaszel u niemowlaka?
Sposoby na kaszel u niemowlaka są różne – zawsze trzeba je dopasować do rodzaju i przyczyny kaszlu. Kaszel to zwykle objaw infekcji, dlatego rodzice powinni być czujni i nauczyć się rozpoznawać kaszel mokry i suchy. Wyjaśniamy, jak zwalczyć kaszel u niemowlaka, co podawać, a czego unikać.

Kaszel u niemowlaka zawsze budzi niepokój, zwłaszcza gdy dochodzą do niego inne dolegliwości, jak np. gorączka, osłabienie, utrata apetytu. Nie należy wtedy zwlekać z wizytą u lekarza pediatry. Infekcje górnych dróg oddechowych u niemowlaka mogą mieć ekspresowy przebieg, a niewinny z pozoru kaszel bardzo szybko może przekształcić się w zapalenie oskrzeli lub płuc. Zobacz, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Spis treści: Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Co pomoże na suchy kaszel u niemowlaka? Co pomoże na mokry kaszel u niemowlaka? Antybiotyki na kaszel u niemowlaka Jak zwalczyć kaszel u niemowlaka? Większość początkujących rodziców zastanawia się, co pomoże na kaszel u niemowlaka. Najpierw jednak trzeba się dowiedzieć, skąd się ten kaszel bierze. Najczęstszą przyczyną kaszlu u tak małego dziecka jest infekcja górnych dróg oddechowych. Pojawia się przy przeziębieniu, któremu towarzyszy katar, ból gardła i niewielka gorączka. Najlepiej od razu zabierz niemowlę do lekarza, gdy tylko zauważysz, że pokasłuje, żeby upewnić się, czy nie rozwija się poważniejsza choroba, np. zapalenie oskrzeli lub zapalenie płuc. Zazwyczaj infekcje są łagodne i przechodzą po ok. 7 dniach. Jeżeli jednak kaszel utrzymuje się już dłuższy czas i nasila się, jest to sygnał, że infekcja rozwinęła się i nie jest już tylko przeziębieniem. Objawy, które powinny wzbudzić czujność rodzica to: nasilający się kaszel podczas leżenia niemowlęcia, kaszel duszący, wręcz szczekający (to może być  zapalenie krtani u dziecka ), spazmatyczny, męczący kaszel (to może być krztusiec), kaszel nasilający się nocą, utrudniający sen (to może być zapalenie oskrzeli, oskrzelików lub płuc). Nie zawsze kaszel jest objawem choroby. Kaszel u niemowlaka to również efekt podrażnienia dróg oddechowych (np. dymem papierosowym) lub też dostania się...

inhalacje na kaszel
Fotolia
Zdrowie
Inhalacje na kaszel – czym inhalować dziecko i niemowlaka, jakie leki do inhalacji
Inhalacje na kaszel to prosty sposób na rozrzedzenie wydzieliny zalegającej w oskrzelach i nawilżenie śluzówek. Są bezpieczne i bardzo skuteczne, dlatego lekarze często je zalecają dzieciom. Można je robić nawet niemowlętom.

Inhalacje na kaszel są coraz częściej zalecane przez pediatrów. Do inhalatora, zwanego też nebulizatorem, podłącza się maseczkę z pojemnikiem na preparat do nebulizacji, np. sól fizjologiczną lub leki. Inhalacje są stosowane w leczeniu infekcji dróg oddechowych, a także w przypadku chorób przewlekłych, np. astmy. Spis treści: Inhalacje na kaszel – stosowanie Leki do inhalacji na kaszel Jak zrobić domową inhalację na kaszel Inhalacje na kaszel suchy Inhalacje na kaszel mokry Inhalacje na kaszel – stosowanie Inhalować można już niemowlęta (chociaż często tego nie lubią!). Inhalacje stosowane są w leczeniu: zapalenia oskrzeli u niemowląt i dzieci — inhalacje sterydami i lekami rozszerzającymi oskrzela, kataru i suchego kaszlu — najczęściej lekarz zaleca nebulizacje z roztworu soli fizjologicznej , który nawilża śluzówkę nosa i krtani, przynosząc ulgę przy kaszlu i zatkanym nosku, kaszlu mokrego u dziecka — lekarz może zalecić inhalacje lekami mukolitycznymi, czyli ułatwiającymi odkrztuszanie, astmy – inhalacje lekami rozszerzającymi oskrzela oraz sterydami, mukowiscydozy . Leki do inhalacji na kaszel Preparaty do inhalacji w nebulizatorze w przypadku kaszlu i innych chorób układu oddechowego u dziecka to m.in. Berodual – lek na receptę, rozszerzający oskrzela, Pulmicort – lek na receptę, steryd, Mucosolvan – preparat mukolityczny (nie pomyl z syropem pod tą samą nazwą!), sól fizjologiczna – dostępna w aptece bez recepty, bezpieczna.   Do inhalacji można stosować też zioła. Do inhalacji ziołowych nie potrzebujesz inhalatora, ale nie wszystkie zioła można stosować u dzieci. Jak zrobić domową inhalację na kaszel Najprostszy sposób na inhalację polega na wdychaniu pary z gorącego wywaru z ziół lub wody z olejkiem....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz