chory chłopczyk zbliżył się do konia
screen/youtube.com
Aktualności

4-latek podszedł zbyt blisko konia. Mama chłopca nagrała poruszający filmik!

Zazwyczaj ostrzegamy przed zbyt pochopnym zbliżaniem się do zwierząt, których nie znamy. Najlepiej stosować zasadę ograniczonego zaufania, ale uczyć dzieci prawidłowych zachowań i nie straszyć przed kontaktem. Ten przypadek jest jednak zupełnie inny. To trzeba po prostu zobaczyć!

Czteroletni chłopczyk, Erez, który cierpi na Zespół Williamsa - genetyczną chorobę, która prowadzi do upośledzenia, wad serca i opóźnionego wzrostu zbliżył się do młodego i niewytrenowanego konia. Jego matka od 15 lat pracuje z końmi i pewnego razu postanowiła zachęcić synka, by nawiązał więź z tym zwierzęciem. To, co nagrała jest niesamowite! 
 

Filmik pokazuje jak chłopiec sam inicjuje kontakt z koniem i jak koń odpowiada na ciekawość dziecka z pewnym niepokojem i dystansem, ale chwilę później oswaja się z szybkością i naturalnym ruchem chłopca. Dziecko wydaje się podekscytowane spotkaniem, zwierzę pozwala mu się przytulić. Koń podchodzi konkretnie do chłopca, nawet pomimo, że stoi obok jego mama, w ogóle się nią nie interesuje.

To wideo jest niesamowite i wyjątkowe! Gdy chłopiec dotyka nogi konia i jest bardzo blisko, koń nie śmie się poruszyć i zmienić swojej pozycji, by nie zrobić krzywdy czterolatkowi. 

Mama chłopca dotąd nie może uwierzyć, że te konie mają taką inteligencję emocjonalną i że wyczuwają „specjalne dzieci”. 
Jej synek cierpi na Zespół Williamsa i jest jednym ze 150 pacjentów z tym rzadkim zaburzeniem w Izraelu. Zaburzenie to powoduje, że pacjenci mają problem z prawidłowym kontaktem z innymi ludźmi.

Jak bezpiecznie podchodzić do koni?

Warto jednak pamiętać, że koń to duże zwierzę i różnie może reagować. Zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci.
Najczęściej:

  • nie wolno podchodzić do konia z tyłu bez wcześniejszego zwrócenia uwagi zwierzęcia głosem;
  • małe dziecko powinno być zawsze przy zwierzęciu z opiekunem zwierzęcia, a zwłaszcza przy pierwszym spotkaniu;
  • prowadząc konia należy iść z jego lewej strony, trzymając przy pysku za wodze;
  • konie dość szybko się denerwują głośnymi lub zbyt szybkimi zjawiskami czy ruchem, łatwo je spłoszyć, nie należy wykonywać gwałtownych ruchów.

Zespół Williamsa - wada genetyczna

Co to jest Zespół Williamsa? Na osoby z syndromem Williamsa mówi się dzieci elfów lub dzieci elfy. Mają charakterystyczne rysy twarzy i uszy.  Wady te powstają w wyniku mutacji w obrębie chromosomu 7. Zespół opisał w 1961 roku nowozelandzki kardiolog J. C. P. Williams. Częstotliwość występowania wady to: 1/10 000-1/20 000 urodzeń. Zdarza się zarówno u chłopców, jak i dziewczynek.

Czy twoje dziecko miało już kontakt z końmi? Pozwalasz podchodzić tak blisko?
Czy Twój maluch lubi zwierzęta?


Zobacz także;

Źródło: youtube.com

Czy zwierzęta domowe mogą przenosić koronawirusa?

Goryl w zoo wciągnął do zagrody 4-latka
Fotolia
Aktualności
Wypadek w zoo. Goryl wciągnął 4-latka do zagrody
4-letni chłopiec wpadł do fosy odgradzającej wybieg goryla. Przez 10 minut był ciągany przez zwierzę po ziemi. W trosce o bezpieczeństwo, konieczne było uśpienie zwierzęcia.

4-letni chłopiec przeszedł przez ogrodzenie i wpadł do fosy odgradzającej wybieg dla goryli w ogrodzie zoologicznym w Cincinnati w stanie Ohio. Głębokość fosy wynosiła prawie 4 m! Goryl Harambe chwycił chłopca i zaczął ciągnąć go po ziemi. Zanim pracownicy zoo zdążyli opanować sytuację i pomóc chłopcu, 4-latek przez 10 minut pozostawał w bezpośrednim kontakcie ze zwierzęciem. Starcie 4-latka z ważącym 181 kg gorylem mogło zakończyć się tragicznie. Zwierzę trafiło do ogrodu w 2014 roku. W obawie o wyginięcie rzadkiego podgatunku goryla, planowano utworzenie niewielkiego stada. Niestety, w związku z wypadkiem, goryl został zastrzelony. "Ryzyko było zbyt wielkie. Zachowanie goryla mogło spowodować zagrożenie dla życia dziecka" – powiedział dyrektor ogrodu, Thane Maynard. Chłopiec został przewieziony do szpitala, jednak jego życiu nic nie zagraża. Zabicie zwierzęcia jest szeroko komentowane w mediach. Dla wielu decyzja władz zoo była zbyt pochopna, w końcu chłopcu nic się nie stało. Obwiniają za to matkę chłopca, która nie upilnowała dziecka. Idąc z dzieckiem do zoo, pamiętaj, żeby stosować się do informacji na tabliczkach. Jeśli dokarmianie zwierząt jest zabronione, nie rób tego. Tym bardziej nie pozwalaj maluchowi na stawanie na barierkach czy chodzenie po murkach przy zagrodach zwierząt! Możesz trzymać dziecko za rękę, wystarczy jednak chwila, żeby malec się wyślizgnął.  Czytaj także: Nowy cennik w warszawskim zoo. Ludzie są oburzeni! Zobacz dzikie zwierzęta w Zoo Safari Jakie nietypowe zwierzęta można trzymać w domu źródło: rmf.fm

Pies zaatakował 5-latka i jego ciężarną mamę
StockAdobe
Aktualności
Pies dotkliwie pogryzł 5-latka. Zaatakował też jego matkę
Chłopiec wraz z mamą wylądowali w szpitalu. Gdzie był właściciel czworonoga?

Do zdarzenia doszło w miejscowości Kowalowice w województwie Opolskim. Owczarek niemiecki zaatakował 5-letniego chłopca , a kiedy matka próbowała pomóc synowi, zwierzę rzuciło się również na nią. Oboje doznali obrażeń, które wymagały szybkiego udania się do szpitala. Groźne pogryzienie przez psa Chłopiec został zaatakowany przez psa prawdopodobnie w momencie, gdy chciał do niego podejść. Policja wciąż ustala okoliczności , w jakich doszło do zdarzenia. Wiadomo jednak, że agresywny owczarek niemiecki był ze swoim właścicielem i miał smycz . To jednak nie uchroniło chłopca przed pogryzieniem. Największych obrażeń doznał w okolicy twarzy i głowy. Niestety wypadek był na tyle groźny, że 5-latek musiał zostać natychmiast przetransportowany helikopterem do szpitala – trafił do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. W zdarzeniu ucierpiała także matka chłopca. Gdy pies rzucił się na niego, próbowała ratować syna i wówczas pies zaatakował również ją. Kobieta jest obecnie w kolejnej ciąży . Nie wiadomo, jaki jest jej stan, ale również została zabrana do szpitala. Co zrobić gdy ugryzie nas pies? Pierwsza pomoc przy pogryzieniu przez psa jest szczególnie ważna. Zwierzę może być zarażone wścieklizną lub mieć groźne bakterie i przenieść je do rany poszkodowanego. Właściciel psa zawsze w takim wypadku musi wykazać zaświadczenie, że jego pupil jest szczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeśli nie da się ustalić, czyje to zwierzę, wówczas lekarz decyduje, czy dziecko powinno otrzymać prewencyjnie szczepionkę przeciw wściekliźnie . Pamiętaj, jeśli twoje dziecko zostanie pogryzione przez psa : Wypłucz dokładnie ranę wodą i umyj ją z dodatkiem mydła. Zdezynfekuj ranę, a jeśli krwawienie jest duże, uciśnij jej brzegi, by zatamować krew. Zrób okład z Altacetu i załóż opatrunek na ranę. Jeśli rana na ręce lub...

kulig
AdobeStock
Aktualności
Szczyrk: samochód wjechał w kulig. Dziecko trafiło do szpitala
Dzieci uwielbiają kuligi! Zanim jednak wsiądziecie do sań, zobacz co zrobić, aby nie doszło do tragedii, jak ta w Szczyrku.

Kulig to jedna z najpiękniejszych zimowych atrakcji. Pamiętajmy jednak, że dzieci jadą w saniach właściwie w żaden sposób niechronione.  Dlatego warto starannie przygotować się do śnieżnego zaprzęgu. Samochód wpadł w poślizg i zderzył się z kuligiem  Do wypadku doszło w piątkowe popołudnie. Leśną drogą jechał kulig złożony z sani ciągniętych przez konia. Do ich tyłu przyczepione były sanki, na których jechał 8-letni chłopiec . Do niebezpiecznej sytuacji doszło w momencie, kiedy z na przeciwka nadjechał samochód osobowy. Jechał za szybko i kiedy zbliżając się do kuligu kierowca auta zaczął hamować, samochód wpadł w poślizg. Pojazd uderzył w konia, a następnie w sanie. W wyniku zderzenia sanie cofnęły się i uderzyły chłopca. Dziecko zawieziono do szpitala. Na szczęście ośmiolatek nie doznał obrażeń ciała zagrażających życiu lub zdrowiu. Ze względu na urazy konia na miejsce wezwano weterynarza. " Woźnica i kierowca byli trzeźwi, a sanie prawidłowo oznakowane - powiedział mł. asp. Maciej Kasolik z wydziału ruchu drogowego KMP w Bielsku-Białej. Z policyjnych ustaleń wynika, że kierowca osobówki leśnym duktem omijał "korek" pojazdów. Zima w pełni, trwają ferie ,  jest lekki mróz, a w parkach i lasach całkiem sporo śniegu zachęca do aktywnego odpoczynku. Warto pamiętać o kilka zasadach bezpieczeństwa, aby nie dochodziło do tak niebezpiecznej sytuacji, jak ta ze Szczyrku. Jak zorganizować bezpieczny kulig?  Przede wszystkim trzeba pamiętać, że organizowanie kuligów ciągniętych przez samochody jest zabronione . Jest to naruszenie przepisów prawa o ruchu drogowym, traktowane jako wykroczenie, za które grozi grzywna do 500 zł oraz mandat z 5 punktami karnymi. Kuligi mogą się odbywać z udziałem odpowiednio do tego przygotowanych koni i z dala od dróg publicznych. A to oznacza, że: trzeba...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz