Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zmęczona kobieta
AdobeStock
Aktualności

Co stresuje kobiety najbardziej? Badacze to sprawdzili

Choć mogłoby się wydawać, że praca zawodowa lub opieka nad dziećmi należy do najbardziej stresujących zadań, to naukowcy odkryli, co wpływa na zdrowie kobiety jeszcze mniej korzystnie.

Liczne badania potwierdziły, że osoby pozostające w związkach mogą liczyć na lepsze zdrowie w dojrzałych i starszych latach niż tzw. single. Jednak wnioski naukowców z Uniwersytetu w Padwie rzucają nowe światło na obraz małżeństwa. Włoscy badacze postanowili sprawdzić, jak na stan zdrowia kobiet i mężczyzn, wpływ miała zmiana stanu cywilnego. W tym celu poprosili respondentów o wypełnienie ankiet dotyczących ich życia. Te wyniki mogą zaskoczyć.

Bez męża zdrowiej

Badania objęły 733 mężczyzn i 1154 kobiety i trwały 4,5 roku. Wnioski z nich płynące są jasne - małżeństwo jest dobre dla zdrowia panów, natomiast kobiety nie mogą liczyć na tyle korzyści. Co więcej, panie po śmierci partnera cieszą się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Natomiast mężczyźni, którzy stracili partnerkę wręcz przeciwnie, podupadli na zdrowiu. Zdaniem naukowców może to wynikać z faktu, że kobiety są lepiej przygotowane do radzenia sobie z nowymi sytuacjami.

Dlaczego tak się dzieje?

Aż co piąta kobieta twierdzi, że małżeństwo jest dla niej bardziej stresujące niż wychowanie dzieci i opieka nad nimi. Panie przyznają także, że to wina panów, którzy nie okazują wsparcia psychicznego, ani nie pomagają w domowych obowiązkach. Jak wynika z danych zebranych przez badaczy, to kobiety odpowiadają za większość wychowawczych, rodzicielskich i domowych obowiązków w swoich rodzinach. To z kolei wpływa na ich przemęczenie fizyczne i psychiczne i prowadzi do frustracji. Co więcej, naukowcy doszli do wniosku, że zmęczenie i stres związane z opieką nad dziećmi jest znacznie mniejsze niż starania o to, aby związek z partnerem był udany i satysfakcjonujący.

Autorzy badania podkreślają, że związek małżeński niesie ze sobą korzyści zdrowotne głównie dla mężczyzn, podczas gdy dla kobiet często jest źródłem dodatkowego stresu i frustracji, co negatywnie wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną. Oznaczać to może, że niezamężne kobiety mogą być mniej narażone na depresję. – Mamy pewne długoterminowe dane, dzięki obserwowaniu tych samych osób przez długi czas, ale wyrządzę wielką szkodę tej nauce i po prostu to powiem: jeśli jesteś mężczyzną, prawdopodobnie powinieneś wziąć ślub; jeśli jesteś kobietą, nie zawracaj sobie tym głowy – podsumowuje wyniki badań Paul Dolan, profesor nauk behawioralnych z London School of Economics.

Źródło: national-geographic.pl

Osłabienie więzi emocjonalnych między partnerami zawsze odbije się w ich sypialni - mówi seksuolog [WIDEO]

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność? – czytaj wywiad z ekspertem
O tym, co jeść planując ciążę, a czego unikać w codziennych posiłkach rozmawiamy z dr n. med. Kingą Ziółkowską z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Jaką rolę w przygotowaniu do ciąży ma prawidłowe odżywianie się? Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat przez różne ośrodki naukowe potwierdzają związek pomiędzy odżywianiem a płodnością . Utrzymanie dobrej kondycji i dobrego stanu zdrowia korzystnie wpływa na zapłodnienie i ciążę. Odpowiednia dieta , dzięki której dostarczamy organizmowi potrzebnych składników, reguluje produkcję hormonów, owulację , ma wpływ na funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz jakość nasienia. To, co jemy, ma również znaczenie dla prawidłowego zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy oraz jego rozwoju. Lepsze efekty przynosi także terapia związana z leczeniem niepłodności, gdy pacjent jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Istnieje więc wiele powodów, by planując ciążę , przyjrzeć się dokładnie temu, co mamy na talerzu. Ważne, by jeść zdrowo, urozmaicać codzienny jadłospis, unikać konserwantów i produktów przetworzonych. Te podstawowe zasady dotyczą, oczywiście, obydwojga partnerów.     Jak na płodność wpływa waga, szczególnie otyłość lub niedowaga? Udowodniono, że zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą prowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę. Źle zbilansowana dieta może zachwiać gospodarkę hormonalną organizmu kobiety, a w konsekwencji zakłócać cykl menstruacyjny i owulację. Otyłość prowadzi do zmian w komórce jajowej, polegających na zaburzeniu jej metabolizmu, co utrudnia zajście w ciążę . Ale również panie o zbyt niskim wskaźniku BMI , czyli za niskim stosunku masy ciała do wzrostu i niedowadze, mogą mieć problemy z płodnością . Jeśli są zbyt szczupłe, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatrzymania owulacji. Dlatego też tak ważne jest, by przygotowując się do ciąży, unormować wagę oraz przestawić się na odpowiednią dietę, opartą na pełnowartościowych składnikach. Czytaj też: Za dużo, za mało kilo -...

stres wychowywania dzieci szkodzi mamom
AdobeStock
Aktualności
Naukowcy: dzieci rujnują zdrowie mam
Jesteś młodą mamą? - naukowcy już doszli do tego, co najbardziej ci zagraża. Planujesz kolejne dziecko? Przeczytaj wyniki tych badań!

Badania przeprowadzili brytyjscy i amerykańscy naukowcy z Uniwersytetów w Cambridge i Północnej Karoliny. Przebadali zdrowie ponad 8 tysięcy kobiet ze Stanów Zjednoczonych w wieku od 45 do 64 lat. Jednoznacznie pokazali, że im więcej masz dzieci, w tym gorszym stanie jest twoje serce i bardziej narażona jesteś na udar. Liczba dzieci ma znaczenie Chociaż gromadka dzieci to niewątpliwie powód do dumy, to w tym przypadku ilość pociech nie przekłada się na zdrowie mamy. Z badań wynika, że posiadanie pięciorga lub więcej dzieci wiąże się z aż 30 proc. zwiększeniem ryzyka chorób serca. Wzrasta też o 25 proc. ryzyko udaru i 17 proc. częściej pojawia się niewydolność serca. Zdaniem naukowców, ma to ścisły związek ze stresem oraz osłabieniem organizmu porodami i karmieniem.     Poważne schorzenia zdrowotne w późniejszym wieku dotyczą już matek trojga dzieci, jednak ich największy wzrost odnotowuje się u wieloródek , czyli matek powyżej pięciorga dzieci. Co ciekawe, badania te zdają się zaprzeczać faktom, jakoby długie karmienie piersią chroniło kobietę przed schorzeniami układu krążenia.   Stres i depresja poporodowa problemem młodych matek Co szkodzi mamom? Niewątpliwie stres wynikający z faktu odpowiedzialności za życie dziecka. Trud codziennej opieki,  często brak wsparcia ze strony partnera, wzmagają go oraz narażają kobiety również na konsekwencje psychiczne, np. depresję poporodową. Zobacz też:  Wielkie poszukiwania dziecka z okładki! Czemu służą wnioski ekspertów z Cambridge? Na pewno nie chodzi o to, aby zniechęcić kobiety od rodzenia. Badania pokazują jednak, że posiadanie wielodzietnej rodziny może wiązać się z pogorszenie stanu zdrowia mamy i może to być dla niektórych argument przy planowaniu wielkości rodziny. Warto też, aby duże rodziny mogły liczyć na stałe wsparcie ze strony...

kłótnia w związku
Fotolia
Związki i seks
Czego kobiety nie akceptują w związkach? 10 spornych kwestii
Wiemy, jakich zachowań partnerów Polki nie akceptują w związkach i jakie rzeczy są dla nich nie do przeskoczenia. Czy coś z tej listy was dziwi?

Bycie w związku wymaga pracy. Nawet w tych najbardziej udanych relacjach pojawiają się konflikty i momenty, w których nasz ukochany wzbudza w nas złość. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska w ramach kampanii edukacyjno – informacyjnej "Nie łykam, czyli wszystko, co powinnaś wiedzieć o antykoncepcji" dowiadujemy się, czego Polki nie akceptują w związkach i u swoich partnerów: Nieuczciwość, obłuda, nieuprzejmość Najwięcej kobiet w badaniu TNS Polska wskazało właśnie na te trzy cechy. Chcemy mieć życzliwych i uczciwych partnerów, a obłuda nas odrzuca. To właśnie cechy charakteru mężczyzny odgrywają główną rolę przy wyborze towarzysza życia. Wg badań te najbardziej pożądane u mężczyzny to życzliwość, inteligencja, empatia i dobry stan zdrowia . A o tym, że zdaniem kobiet niełatwo o takich mężczyzn świadczą wyniki badań przeprowadzonych przez SGH – połowa Polek w wieku prokreacyjnym twierdzi, że nie ma dzieci, bo nie spotkała nikogo, z kim mogłaby stworzyć poważny związek i mieć dzieci. Brak skłonności do kompromisu Mężczyzna, który nie chce ustąpić lub znaleźć rozwiązania, które mogłoby zadowolić obie strony także wzbudza naszą niechęć. Czasy, kiedy to kobiety zawsze ustępowały, a mężczyzna miał ostatnie słowo w każdej sprawie przeszły już do historii. Umiejętność wypracowywania uczciwych kompromisów to bardzo ważna rzecz dla pokonania różnic i problemów w związkach . Naturalne jest to, że będą się pojawiać sytuacje, które będziemy oceniać inaczej, ponieważ jednak tworzymy związek musimy znaleźć takie rozwiązanie problemu, które nie skrzywdzi jednego z nas. Brak wsparcia i zaangażowania ze strony partnera - Wiadomo, że nie możemy robić wszystkiego razem, bo to absurdalne. Ważne jest to, żeby wprowadzać rozmowę we wspólną przestrzeń bycia razem. I uczyć się tego, jak rozmawiać –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz