youtube Cindy Espinoza
Aktualności

Zdecydowałabyś się na zewnętrzny obrót płodu? Zobacz film!

Ta metoda wygląda przerażająco, ale pomaga wielu ciężarnym. Posłuchajcie historii tej mamy.

Ta metoda nazywana zewnętrznym obrotem płodu, czyli ECV (External Cephalic Version) nie zawsze jest skuteczna. Wiele kobiet jednak dzięki niej mogło urodzić naturalnie.

Gdy dziecko ułożone jest miednicowo i nie ma zamiaru pod koniec ciąży ułożyć się główką do dołu, lekarze mogą mu pomóc zmienić zdanie. Zabieg wykonywany przez przeszkolonych w tym kierunku ginekologów polega na rotacji płodu poprzez delikatny ucisk. Czasem to pomaga, czasem nie.

Czytaj: Położenie pośladkowe - na czym polega i co oznacza dla ciebie i dziecka

"Miałam 2 wyjścia, ale chciałam urodzić naturalnie"

„Gdy byłam w ciąży, okazało się, że dziecko ułożyło się nieprawidłowo. Lekarze dali mi 2 wyjścia, czekać do dnia porodu i zobaczyć, czy dziecko zmieni położenie, lub spróbować mu w tym pomóc poprzez ECV. Chciałam bardzo urodzić naturalnie, więc zdecydowałam się na drugie rozwiązanie. Spakowałam więc torbę i przyjechałam wraz z mężem do szpitala. Miałam świadomość, że moje dziecko może urodzić się nawet dziś, jeżeli coś nie pójdzie prawidłowo.

Najpierw zbadano mnie i dziecko. Podłączono nas do wszelkich urządzeń, by monitorować serduszko dziecka, moje ciśnienie, oraz jego położenie. Niektóre kobiety dostają leki rozkurczowe, by pomóc zrelaksować się macicy, u mnie jednak nie było żadnych skurczy, więc mogliśmy to pominąć. Po godzinie zaczął się zabieg. Lekarz przygotował mnie na to, co się stanie. Wiedziałam, że będę czuła silny ucisk, bardzo momentami nieprzyjemny, ale nie bolesny. I tak było. Ucisk był naprawdę silny. Niestety, pomimo dwóch prób moje dziecko nie chciało współpracować.

Moje maleństwo urodziło się  poprzez cesarskie cięcie. Jak się okazało, było bardzo duże, co utrudniało obrót. Drugim powodem, dla którego ECV okazał się nieskuteczny, było ułożenie rączek mojego dziecka, wciśniętych pod moje żebra. Mnie się nie udało, ale 50% tego rodzaju zabiegów kończy się sukcesem”.

Kilka najważniejszych informacji o ECV:

- zabieg wykonywany jest u ciężarnych po 26.tyg. ciąży

- dziecko musi mieć unormowane tętno

- ciąża powinna przebiegać bez zastrzeżeń, tj. bez krwawienia, oraz zmniejszania wód płodowych

- zabieg wykonywany jest przez 2 ginekologów (jeden wypycha ku górze pośladki dziecka, drugi rotuje głowę dziecka ku dołowi). Czasem 1 lekarz podejmuje się wykonać zadanie.

- próba podejmowana jest trzykrotnie, potem należy zaniechać dalszych działań

- jeżeli pacjentka odczuwa silny ból, zabieg może zostać przerwany

- jeżeli nastąpi jakiekolwiek krwawienie lub problemy z tętnem płodu, wówczas pacjentka musi zgodzić się na cesarkę

Czy Ty zdecydowałabyś się na taką metodę?

Czytaj także: 6 ważnych pytań o ułożenie dziecka w brzuchu

źródło: popsugar, youtube

Poród naturalny po cesarskim cięciu: czy to możliwe? Wyjaśnia ginekolog

in vitro
Fotolia
Problemy z zajściem w ciążę
Prawdziwe historie: usłyszałam, że muszę skorzystać z in vitro jeśli chce mieć dziecko
Po licznych wizytach w gabinetach ginekologicznych i utraconych ciążach straciłam zaufanie do lekarzy. Mówili, że zostało mi tylko in vitro, a nam się udało! Poznaj historię Eweliny.

We wrześniu 2011 roku wzięliśmy ślub i po dwóch miesiącach zaczęliśmy starania o dzidziusia . W styczniu 2012 r. zobaczyłam na dwóch testach upragnione dwie kreski. Szybko zaczęłam plamić, więc szukałam ginekologa, który przyjmie mnie jeszcze tego samego dnia. W gabinecie pani ginekolog powiedziała że to prawdopodobnie ciąża ponieważ macica jest rozpulchniona. Bardzo z mężem się cieszyliśmy. Niestety 6 stycznia trafiłam do szpitala ponieważ dostałam krwawienia i bardzo bolał mnie brzuch . W szpitalu pobrano krew na wykrycie hormonów ciążowych i powiedziano mi, że jestem we wczesnej ciąży. Następnego dnia również pobrano krew, lecz niestety hormony bardzo spadły co świadczyło o tym, że nie ma ciąży . Bardzo to przeżyliśmy, ale nic nie mogliśmy zrobić. Podczas wypisu w szpitalu powiedziano nam, że możemy wznowić starania dopiero po trzech miesiącach, czyli dopiero w kwietniu.   Mijały miesiące a ja nie mogłam zajść w upragnioną ciążę Miesiące mijały a ja nadal nie byłam w ciąży . W lipcu pojechałam do mamy ze łzami w oczach i gdy jej powiedziałam że nie mogę zajść w ciąże to zapisała mnie na wizytę do profesora, który przyjmuje w Poznaniu (100 km od mojego miejsca zamieszkania). Termin wizyty miałam za dwa tygodnie. Profesor mnie zbadał i wystawił skierowanie do szpitala na zabieg laparoskopii, który miałam wykonywany w sierpniu. Miesiąc po zabiegu znów ujrzałam dwie kreski na teście. Polecamy: Hurra! nareszcie dwie kreski na teście   Radość z dwóch kresek na teście trwała tak krótko… Wtedy udało mi się też zapisać do najlepszego ginekologa w mieście, który potwierdził ciąże podczas badania USG. Niestety w 12 tyg. ciąży nie było słychać bicia serca. Lekarz kazał codziennie pobierać mi krew, by zbadać zawartość hormonów. Po trzech dniach pojechałam ze skierowaniem do szpitala na usunięcie martwej...

starszy mężczyzna i młoda kobieta, prezent
Adobe Stock
Problemy z zajściem w ciążę
Prawdziwe historie: w naszym domu było za cicho i brakowało porozrzucanych zabawek
Miałam już poukładane życie: partnera, pracę, dom. Jednak odczuwałam pustkę związaną z brakiem porozrzucanych w salonie zabawek i nadmierną ciszą. Poznaj historię Marzeny.

Moje starania o „bycie mamą” pojawiły się już w pierwszym związku małżeńskim. W tamtym okresie z mężem próbowaliśmy dwa lata. Bez powodzenia. Teraz jak na to patrzę, myślę sobie, że widocznie tak miało być. Jednak w tamtej chwili obwiniałam siebie, myślałam że jestem bezpłodna. Badań nie robiliśmy, bo nie zdążyliśmy, ponieważ rozwiedliśmy się. W moim kolejnym związku (obecnym) nie wiedziałam czy podejmę się próby zostania matką. Dlaczego? Mój partner jest starszy ode mnie o 25 lat i w rodzinie genetycznie występuje mukowiscydoza. Do tego mój partner miał wypadek i ledwo co przeżył. Teraz jest kaleką. Doskonale wiedział, że chciałabym mieć dziecko, lecz ja nigdy w tym temacie nie naciskałam. Kiedy wybudowaliśmy dom, brakowało w nim: „kolorowych zabawek, pomazanych ścian, leżących klocków pod nogami i było w nim zdecydowanie za cicho”. Pierwsza zaczęłam temat o dziecku Podjęłam próbę rozmowy i okazało się, że mój partner tylko na to czekał. Niestety, nasze próby „zostania rodzicami” nie były łatwe. Test ciągle pokazywał tylko jedną kreseczkę. Wtedy pomyślałam, że jestem bezpłodna. Jednak nikomu nic nie mówiłam. Dusiłam to w sobie. Aż pewnego dnia, jadąc do pracy, rozpłakałam się w samochodzie, myśląc, że jestem bezpłodna . Wieczorem słyszałam jak mój partner rozmawiał przez telefon z moją mamą o moim załamaniu. Za dwa tygodnie zrobiłam test i pokazały się dwie kreseczki. O losie, jaka byłam szczęśliwa, ale nikomu nic nie powiedziałam. O 6:30 rano obudziłam moją przyjaciółkę, dzieląc się z nią tą szczęśliwą wiadomością. Nikomu więcej nie powiedziałam. Siedziałam i dusiłam w sobie tę cudowną wiadomość. Następnego dnia już byłam na wizycie u ginekologa. Potwierdził pęcherzyk ciążowy. Z wieścią o ciąży czekałam do walentynek Nadal jedyną osobą, której powiedziałam o tym,...

Mama przytula swoje nowo narodzone dziecko
Facebook/Love What Matters
Aktualności
"Byłam w drodze do szpitala, żeby urodzić dziecko, które już nie żyło..."
Pośród nas żyją prawdziwe Anioły.

Na Facebooku Love What Matters pojawił się poruszający list, który powinna przeczytać każda mama. Czasem tak niewiele potrzeba, żeby pomóc drugiemu człowiekowi... "Dziękuję ci z głębi serca" To list otwarty do Jo, wspaniałej ekspedientki, która obsługiwała mnie dziś rano w Best and Less. Nie znałaś mnie. Przyszłam do sklepu rano, żeby oddać kilka rzeczy, które kupiłam dla mojego nienarodzonego jeszcze dziecka. Powiedziano mi, że nie mogę ich zwrócić, bo nie mam przy sobie karty, którą płaciłam. Całkowicie się rozkleiłam i wyjaśniłam, że rzeczywiście jej nie mam, że jestem w drodze do szpitala, żeby urodzić dziecko, które już nie żyje , że chciałam zwrócić te rzeczy, bo nie chcę na nie patrzeć i nie chcę tego załatwiać po powrocie do domu. Jak tylko to powiedziałam, zobaczyłam na twojej twarzy szczerość. Zawołałaś kierownika, żeby nagiąć zasady i oddać mi moje pieniądze. Zapytałaś, czy mam kocyk , żeby owinąć w niego moje maleństwo. Nie miałam. To była jedna z rzeczy, które miałam kupić. Podeszłaś do mnie i mnie uściskałaś, pozwoliłaś mi się wypłakać na swoim ramieniu. Zabrałaś mnie do sekcji z kocykami, pomogłaś mi w wyborze. Miękki, niebieski kocyk w chmurki. Doskonały.   Przy kasie nie pozwoliłaś mi zapłacić. Rozpłakałam się jeszcze bardziej. Powiedziałam ci, że jesteś aniołem, że brakuje mi słów, jak bardzo jestem ci wdzięczna. Płakałam całą drogę do szpitala. Siedziałam przed budynkiem przez 15 minut i płakałam w kocyk mojego dziecka. Nie znam cię, nawet nie znam twojego imienia. Chcę, żebyś wiedziała, jak bardzo jestem wdzięczna, że cię poznałam i za to, co zrobiłaś dla mnie i dla mojego małego Sammy'ego. Chcę, żebyś wiedziała, że ten kocyk dodał mi otuchy, kiedy miałam skurcze i kiedy mogłam go nim owinąć, kiedy się urodził. Nigdy nie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj