Motoryka mniejsza
AdobeStock
Aktualności

Problem z trzymaniem kredki? Specjaliści twierdzą, że to wina rodziców!

Każdy maluch potrzebuje okazji, by trenować zręczność i siłę mięśni rączki. Niestety rodzice, zamiast wspomagać rozwój motoryki mniejszej, coraz częściej dają dziecku... tablet.

Sprawność małych rączek kształtuje się niemalże od urodzenia. Każde dziecko przychodzi na świat z wrodzonym odruchem chwytnym, który zanika, potem zaczyna się ciężka praca. Początkowo ruchy są nieprecyzyjne, a w miarę nauki stają się coraz bardziej pewne. Wszelkie manualne czynności, które dziecko wykonuje w pierwszych latach swojego życia, mają olbrzymie znaczenie. Dzięki sprawnym paluszkom w przyszłości pociecha poradzi sobie z zapinaniem guzików, czy pisaniem, dlatego nie wolno tego zaniedbać. Okazuje się jednak, że wielu rodziców nieświadomie krzywdzi własne dzieci, dając do ręki zamiast kredki... tablet lub telefon. Braki, do jakich dopuszcza się w wieku niemowlęcym i przedszkolnym, mogą doprowadzić do poważnych problemów wieku szkolnym. Jak to możliwe?

Wielki trening małej rączki

Niezwykle ważne jest, by rodzice od maleńkiego wspierali rozwój motoryki mniejszej i dawali dziecku, jak najwięcej okazji do ćwiczeń. Pomagają w tym przeróżne zabawki, a także niezwykle cenny jest trening samodzielnego jedzenia, mycia zębów czy ubierania się. Dziś w imię nowoczesności coraz częściej sięgamy po pomoc, która dziecku nie tylko nie jest potrzebna, ale może zaszkodzić. Z badań wynika, że niemal trzy czwarte rodziców pozwala dzieciom bawić się urządzeniami mobilnymi w czasie, gdy ma coś do zrobienia w domu. Niektóre dzieci spędzają przed ekranem kilka godzin dziennie, kosztem ważnego treningu ręki. Warto zauważyć, że przedszkolak, który korzysta z tabletu (nawet edukacyjnej aplikacji), wykorzystuje maksymalnie dwa palce: do przewijania, przesuwania, powiększania czy pomniejszania, jednocześnie ogranicza się w zasadzie do dwóch rodzajów ruchu dłonią. Mała rączka potrzebuje znacznie bardziej złożonego treningu. Dlaczego to takie ważne? ​

Nauczyciele alarmują, że coraz więcej dzieci ma poważne problemy z nauką. Rączki sześcio- siedmiolatków, które zaczynają edukację szkolną, nie są gotowe do tego, by pisać, a to dopiero początek kłopotów. Pediatra Sally Payne, z Heart of England Foundation NHS Trust przekonuje, że już widać poważne konsekwencje korzystania przez małe dzieci z urządzeń mobilnych. - Młodzi ludzie trafiają do szkół z zupełnie inną siłą i zręcznością dłoni niż przed dziesięcioma laty. Gdy dostają do ręki ołówek w szkole, nie potrafią go trzymać, brakuje im fundamentalnych umiejętności. Żeby utrzymać takie narzędzie potrzeba silnych mięśni w palcach - wyjaśnia lekarz. 

Co za dużo to niezdrowo

Prawda jest taka, że problemy z motoryką małą i dużą w dzieciństwie, często przekładają się na późniejsze problemy w szkole. Braki z pierwszych kilku lat życia ciężko nadrobić, a problemy z pisaniem zaczynają się przekładać na problemy w nauce. Nie ma jeszcze dokładnych badań na ten temat, jednak specjaliści obwiniają już urządzenia mobilne, które są za bardzo obecne w życiu naszych dzieci. - Nie ma wątpliwości, że technologia zmieniała świat i nasze dzieci będą w nim dorastać. Choć znamy wiele pozytywnych efektów tej zmiany, mamy też coraz więcej dowodów na wzrost interakcji wirtualnej, dzieci spędzają znacznie więcej czasu w domach i coraz mniej na zajęciach rozwijających fizycznie. - tłumaczy Karin Bishop z Królewskiego Kolegium terapeutów zajęciowych.

Każdego dnia rodzice powinni znaleźć czas na zabawy, które pomogą dziecku w prawidłowym rozwoju motoryki mniejszej. Jak to robić? To wcale nie jest takie trudne! Niech maluch, jak najwięcej czasu poświęca na:

 • rysowanie i malowanie
 • zabawy z plasteliną, ciastoliną, pucholiną, masa solną
 • zabawę klockami
 • przygotowywanie posiłków (krojenie, mieszanie, segregowanie)
 • składanie ubrań,
 • grę na instrumentach
 • zabawę w sortowanie, przelewanie lub przesypywanie rzeczy
 • nawlekanie koralików
 • naklejanie naklejek
 • kolorowanie kolorowanek
 • wycinanie lub wydzieranie i naklejanie papieru kolorowego

W sklepach znajdziesz także wiele ciekawych zabawek, jak: sortery, nawlekanki, puzzle czy układanki.

Jak dbacie o małe rączki? Jakie manualne zabawy lubią Wasze dzieci najbardziej? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: theguardian.com

Zobacz także:

Sprawne paluszki – od klocków do szlaczków i literek [WIDEO]

chłopiec nie lubi pisania
Fotolia.com
Mama
Leniwe rączki? Nie! Poznaj przyczyny niechęci dziecka do rysowania i pisania
Wiadomo, jak ważne jest sprawne rysowanie i pisanie. Co jednak zrobić, gdy dziecko nie lubi kolorowanek, nienawidzi szlaczków, pisząc wciąż wychodzi za linię, a każde podejście do biurka traktuje jak karę? Podpowiadamy, jak zwiększyć moc niechętnych rączek.

A  jak awersja do literek – najczęstsze przyczyny kłopotów   Dziecka, które nie lubi rysować szlaczków ani pisać, nie należy posądzać o lenistwo czy złą wolę. Tylko akceptacja i obserwacja kilkulatka pomoże znaleźć przyczynę trudności. Czy na pewno odpowiednio trzyma ołówek? Niewygodny chwyt, także zbyt mocne lub za słabe oraz bardzo silne przyciskanie pisaków do papieru sprawiają, że pisanie i rysowanie staje się męką. Litery i rysunki są niewyraźne, nieprecyzyjne, stąd już bardzo blisko do porażki i zniechęcenia. Nie pozwól, aby twój pierwszak czy drugoklasista myślał o sobie, że nie daje rady i odmówił pisania, tylko pomóż mu wzmocnić paluszki .   B jak bardzo przyjemne ćwiczenia rączek Dobrymi przyjaciółmi ucznia powinny stać się guziki, plastelina, nożyczki i... śrubokręt. Pomogą usprawnić ręce, a?co za tym idzie, ułatwią pisanie, sprawią, że trzymanie ołówka czy długopisu przestanie być dla dziecka torturą. Oto kilka metod wzmacniania palców i dłoni:   Pisanie lub rysowanie w mące. Wsyp ją do brytfanki albo na dużą blachę do pieczenia i pozwól dziecku rysować, co zechce: serce, dom, prezent, który chciałoby otrzymać na Gwiazdkę itp.   Nawlekanie koralików. To wbrew pozorom mozolna praca. Ale jak piękne bywają jej efekty, np. w postaci bransoletki dla ukochanej przyjaciółki.   Kolorowanki i rysowanie po śladzie. Najlepiej bez odrywania ręki albo dwiema rękami naraz.  Odnawianie mebli. Możecie wspólnie odświeżyć kuchenne krzesła (pilnuj, by kupić nietoksyczną farbę) lub stół. Oryginalne meble są zawsze w cenie!   Wycinanie z papieru. Nieważne, łowickie kwiaty czy chmurka – ważne, by dać dziecku dobre narzędzie. Tępe nożyczki to mordęga i powód do buntu.   Wkręcanie i wykręcanie śrubek. Uwaga: wcale nie chodzi tu jedynie o?wciśnięcie przycisku...

Metoda Dobrego Startu
AdobeStock
Psychologia
Metoda Dobrego Startu, czyli przygotowania do czytania
Metoda Dobrego Startu przygotowuje dzieci do nauki czytania i pisania oraz pomaga zapobiegać problemom szkolnym takim jak dysleksja. Jest oparta na wspieraniu rozwoju psychofizycznego i nadaje się dla dzieci od 2. roku życia. Zobacz, na czym dokładnie polega!

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 10.0px 0.0px; font: 11.0px 'Trebuchet MS'; -webkit-text-stroke: #000000} span.s1 {font-kerning: none} Główne założenie Metody Dobrego Startu to wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka przez zabawę i naukę wzorów, liter i znaków matematycznych . Zabawa jest zorganizowana w konkretny sposób, a nauka jest aktywna i wielozmysłowa. Co to znaczy? Na czym polega Metoda Dobrego Startu? Metoda Dobrego Startu została opracowana przez polską psychiatrę – prof. Martę Bogdanowicz, która zainspirowała się francuską metodą wspierania rozwoju dzieci Bon Départ. Przez lata pracy z dziećmi z różnych środowisk oraz wspomagając się lekturą autorów takich jak M. Montessori , A. Komeński, profesor Bogdanowicz wypracowała model aktywnego podejścia do pracy z dziećmi. Składa się on z 3 kluczowych elementów: motorycznego , czyli ćwiczeń ruchowych (usprawnianie),  słuchowego , czyli ćwiczeń ruchowo-słuchowych (ruch dominującej ręki do rytmu piosenek, wierszyków; wykorzystywane są baloniki, szarfy, bębenki)  wzrokowego , czyli ćwiczeń ruchowo-słuchowo-wzrokowych (rysowanie figur, znaków, wzorów itp. do rytmu piosenki), Wykorzystanie tych 3 elementów w pracy z dziećmi rozwija u nich te funkcje, które później biorą udział w uczeniu się pisania i czytania. Pomagają też dziecku rozpoznawać lewą i prawą stronę ciała oraz budują świadomość ciała w przestrzeni. W tej metodzie wzbudza się też wrażliwość na słowa, ćwiczy analizę sylabową (bardzo przydatna w nauce czytania).  Dla kogo Metoda Dobrego Startu? To metoda pracy z dziećmi, która wspomaga rozwój psychomotoryczny każdego dziecka w wieku 2-10 lat. Jej zaletą jest połączenie funkcji poznawczych i ruchowych, przez co nauka przychodzi dzieciom bardziej naturalnie.  Oprócz tego, że MDS pełni rolę profilaktyczną - zapobiegajac ewentualnym...

Czy małe dzieci mogą korzystać z tabletów?
AdobeStock
Wychowanie
Pozawalasz dziecku oglądać bajki? Uważaj, może mieć problemy w przedszkolu
Rodzice często pozwalają na zbyt wiele przyjemności w imię edukacji i rozrywki. Przekraczając limity, popełniają ogromny błąd!

Bajka do śniadania, tablet w poczekalni u lekarza, telefon, gdy coś trzeba zrobić, gra w nagrodę, kreskówka na uspokojenie... niezwykle łatwo przychodzi nam udostępnianie dzieciom nowej technologii. W wielu domach to pierwsza pomoc w opanowaniu sytuacji, która wymyka się spod kontroli. Bez wątpienia wielką ekscytację wzbudza fakt, że maluchy świetnie sobie radzą z obsługą różnych aplikacji i urządzeń. Jednak osoby uważające, że dzięki temu dziecko świetnie się rozwija, są w olbrzymim błędzie. Kanadyjscy badacze zauważyli duże braki w umiejętnościach komunikacyjnych , motorycznych, a także problemy w rozwiązywaniu problemów u niektórych 5-latków. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorami, komputerami czy innymi urządzeniami cyfrowymi jako maluszki, mają potem poważne problemy w przedszkolu. Cyfrowe maluszki Badanie stanowiło kontynuację debaty nad tym, czy częste korzystanie z gier wideo, telewizorów i innych mediów cyfrowych w rzeczywistości szkodzi zdrowiu dzieci i wpływa na ich umiejętności uczenia się. Jedna czwarta kanadyjskich dzieci jest źle przygotowana do nauki , gdy zaczynają edukację szkolną. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest właśnie nadmiar czasu spędzanego przed ekranami. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 2 441 kanadyjskich matek na temat tego, ile ich dzieci spędzają czasu w dni powszednie i weekendy oglądając telewizję, filmy, grając w gry lub korzystając z komputerów, tabletów i innych urządzeń, takich jak smartfony. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące etapów rozwojowych . Testy mierzyły poziom umiejętności komunikacyjnych , motoryki dużej, motoryki małej, oceniały poziom samodzielności i umiejętności społecznych, a także zdolności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów. Za długo przed ekranem Dzieci biorące udział w badaniu spędzały tygodniowo średnio 17 godzin przed...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj