Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wymagajający rodzice
Fotolia
Aktualności

Gderaj, mamo, ile wlezie! Dla dobra dziecka!

Za każdą kobietą sukcesu stoi uciążliwa matka? Przeczytaj, jakiego odkrycia dokonali naukowcy i przestań martwić się, że jesteś za mało wyluzowaną mamą!

Jeśli przyłapujesz się czasem na tym, że sama nie możesz już dłużej się słuchać, wiedz, że nie jesteś sama. Ja też tak mam. Są dni, kiedy gderam od rana do wieczora: załóż buty, nie te, tamte, nie tak, na drugą nogę, czemu to tyle trwa, znowu zapomniałaś o śniadaniu, ciągle muszę wszystko powtarzać, dlaczego nikt mnie nie słucha... I tak przez cały boży dzień! Uszy od tego usychają i w ogóle nie dziwię się moim dzieciom, że stają się na to gderanie odporne. Zwariowałabym z taką mamą!

Ale jest światełko w tunelu: okazuje się, że takie ględzące mamy pomagają swoim dzieciom biadoleniem, szczególnie jeśli chodzi o wymagania dotyczące nauki. Namolne przypominanie o zadaniach domowych, naciskanie, by dziecko się uczyło i dostawało dobre stopnie w szkole, przynosi pozytywne efekty – przekonują naukowcy z uniwersytetu w Essex (Wielka Brytania), którzy przez 6 lat przyglądali się życiu 15 tys. dziewczynek od momentu, kiedy miały po 13-14 lat.

Zdaniem naukowców oczekiwania rodziców miały duży wpływ na ważne życiowe decyzje badanych: te dziewczynki, których mamy były wymagające, częściej szły na studia, znajdowały lepiej płatną pracę i rzadziej zachodziły w ciążę jako nastolatki. Działało to nawet w przypadku tych dzieci, które zdawały się nie słuchać gderających rodziców. 

A co z nastoletnimi córkami matek o bardziej umiarkowanych wymaganiach? Niechybnie czeka je ciąża? Nie, nie ma powodu do obaw: możecie nadal być zrelaksowane. Odsetek ciąż wśród nastolatek z tej grupy był zaledwie o 4 proc. wyższy niż u córek uciążliwych rodziców.

Jest też zła wiadomość: badanie odnosi się to tylko do ględzenia matek, które mają córki. Drogie mamy, przykro mi, naukowcy nie wzięli pod uwagę chłopców i trochę nie wiem, jak sobie z tym poradzić, skoro mam i córkę, i syna. Skazać ją na porażkę brakiem prawienia morałów, czy potencjalnie zaszkodzić synowi ciągłym psioczeniem? Radźcie, siostry w macierzyństwie!

Zobacz też:

Martyna Wojciechowska nie chce być tylko kucharką i odźwiernym dla swojej córki

czytanie dziecku, książki dla dziecka, Irena Koźmińska, Cała Polska czyta dzieciom, głośne czytanie dziecku, 20 minut czytania
Fotolia
Pielęgnacja
Czytanie dziecku może zdziałać cuda!
Czytanie dziecku to najprostszy sposób, by nauczyć je mówić i sprawić, aby lepiej się rozwijało, nawet jeśli jest to dziecko niepełnosprawne, przekonuje pomysłodawczyni akcji „Cała Polska czyta dzieciom” i wyjaśnia, jak czytać dzieciom, by nie zniechęcić ich do książek.

Uważa Pani, że czytanie dzieciom jest czymś więcej niż sposobem na wychowanie czytelnika. – To sposób na wychowanie mądrego i szczęśliwego człowieka. Choć wielu ludziom czytanie wydaje się czymś banalnym, jest w nim niezwykła moc. Dzięki niemu budujemy więź z dzieckiem, uczymy je języka, poszerzamy wiedzę, przekazujemy system wartości, rozwijamy wyobraźnię. To prowadzony w miłej atmosferze wszechstronny trening – mniej kosztowny niż lekcje języków czy karate i lepiej przygotowujący do szkoły i życia. Dlaczego warto czytać dziecku już od urodzenia? – Bo zanim niemowlę zacznie mówić, musi się dobrze osłuchać z językiem, a język literacki jest bogatszy i bardziej poprawny od mówionego. Dzieci mają dziś ogromne problemy z mową . Rodzice często postępują tak, jakby umiejętności językowe ich pociech rozwijały się same, jakby myśleli, że w pewnym momencie włącza się jakiś przycisk i dziecko samo zaczyna mówić. Maluch nie nauczy się dobrze języka, jeżeli nie mówimy do niego dużo i wyraźnie, nie czytamy mu i nie zachęcamy do rozmów. Rodzicom może się wydawać, że takie małe dzieci jeszcze nic nie rozumieją? – Dziecko, osłuchując się z nowymi słowami, szybko zaczyna je kojarzyć, bo z kontekstu domyśla się ich znaczenia. Maluchy potrafią pięknie mówić. Moja córka w wieku 18 miesięcy powiedziała zdanie: „Dzidzia sama nie umie suszyć główki suszarką”. To się nie mieści w podręcznikach, ale mieści się w możliwościach malucha, z którym się dużo rozmawia i któremu się czyta. A jeśli zaczynamy przygodę z czytaniem dziecku później niż w niemowlęctwie? – Dzieci, które nie miały wcześniej doświadczeń czytelniczych, potrzebują czasu, by nauczyć się skupiać i wyobrażać sobie. Część nauczycieli twierdzi, że uczniowie nie chcą słuchać czytania. Na Ursynowie jest szkoła, do której chodzi córka...

Co robić, żeby dziecko odnosiło sukcesy
Fotolia
Wychowanie
Oto, co powinni robić rodzice, żeby dziecko odnosiło sukcesy
Jak mądrze wspierać rozwój dziecka, żeby odnosiło sukcesy w życiu? Przeczytaj!

Każdy z nas chce, aby jego dziecko dobrze radziło sobie w szkole, było szczęśliwe, trzymało się z dala od kłopotów, a w przyszłości dobrze sobie radziło jako człowiek dorosły. Robimy, co możemy, aby zapewnić dzieciom takie warunki do rozwoju, żeby tak właśnie się działo. Niektórzy z nas ufają swojej intuicji, inni uciekają się do fachowej lektury. A gdyby tak sprawdzić, co badania naukowe z dziedziny psychologii mówią o wychowywaniu dzieci i dobrym radzeniu sobie w życiu? "Business Insider" wymienił 12 rzeczy, które robią rodzice dzieci odnoszących życiowe sukcesy. Warto na nią spojrzeć, pamiętając jednocześnie, by nie dać się zaślepić własnej ambicji i nie zapominać, że zabawa , beztroska i nuda (!) są ważnymi elementami zdrowego i szczęśliwego dzieciństwa, co więcej: są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka . Co robić, żeby dziecko dobrze radziło sobie w życiu? Oto, co odkryli rozmaici naukowcy i co, ich zdaniem, sprzyja dzieciom w odnoszeniu sukcesów (także w dorosłym życiu): Obowiązki domowe Jak wynika z badania przeprowadzonego na Harvardzie, dzieci, które mają obowiązki domowe , wyrastają na dorosłych, którzy dobrze współpracują z kolegami z pracy, są bardziej empatyczni i potrafią samodzielnie wykonywać zadania. Umiejętności społeczne Z tego samego badania wynika, że jeśli przekazujemy dzieciom wiedzą o tym, jak zachowywać się w sytuacjach społecznych, wychowujemy je na uczynnych, empatycznych i umiejących rozwiązywać problemy dorosłych. I odwrotnie: te dzieci, które miały słabo rozwinięte umiejętności społeczne, częściej ulegały nałogom i miały zatargi z prawem. Duże oczekiwania Jeśli rodzice oczekują, że ich dziecko pójdzie na studia, stwarzają mu takie warunki, żeby mogło się uczyć i to bez względu na status materialny rodziny – uważają naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles...

kto częściej rodzi dziewczynki a kto chłopców
Adobe Stock
Aktualności
Niektóre mamy mogą na 100 proc. mieć chłopca? Odkryto dlaczego tak się dzieje
To chyba najprostszy na świecie test, aby sprawdzić, czy będziesz mieć córkę, czy syna! Przekonaj się!

Kiedy rodzą się synowie, a kiedy córki? Naukowcy już to wiedzą. Jak się okazuje, płeć dziecka może być uzależniona od statusu materialnego jego rodziców. Czy to oznacza, że możesz sobie ją zaplanować? Najważniejszy jest stan konta? Najnowsze doniesienia ze świata nauki pokazują zależność pomiędzy komfortem życia kobiety i tego jak może to się później przełożyć na płeć jej dziecka. Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Państwowego przez 12 lat badali zależność pomiędzy stylem życia przyszłych mam a płcią ich dzieci. Wyniki badań są zaskakujące. Okazało się, że czynniki takie jak wiek rodziców, waga kobiety, czy poziom wykształcenia rodziców mają mniejszy wpływ na płeć dziecka niż to, jak bardzo są zamożni. Jesteś bogata, więc będziesz mieć chłopca? Naukowcy analizowali sytuację życiową ponad 5 tys. kobiet w ciąży. Doszli do wniosku, że jedynym czynnikiem pozwalającym wskazać na wyższe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca jest stan materialny ich przyszłych rodziców. Zależność dowodzi, że bogatsze kobiety, z większym prawdopodobieństwem będą mieć synka, podczas gdy biedniejsze kobiety mogą spodziewać się większej liczby córek. Słabsi z natury? Według jednej z autorek badań dr Alison Behie, dużo większym wyzwaniem dla kobiet jest urodzenie chłopca niż dziewczynki. Stąd natura, chcąc wyrównać te różnice, promuje status materialny przyszłej mamy. Badacze są zdania, że kobiety żyjące w dostatku są zdrowe i mogą pochwalić się dobrą kondycją psychiczną i dlatego rodzą częściej chłopców. Męscy potomkowie są z natury dużo słabsi i mieliby mniejsze szanse na przeżycie w biednych rodzinach. Przewaga dziewczynek Dr Alison Behie podkreśliła, że już na etapie życia płodowego chłopcy są dużo bardziej narażeni na śmierć w łonie matki. Także po przyjściu na świat mają mniejszą szansę...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz