dziecko uczy się jeszcze w brzuchu mamy
Adobe Stock
Aktualności

Dlaczego warto mówić do dziecka, gdy jest w twoim brzuchu

Dziewięć miesięcy spędzone w brzuchu matki może być kluczowe dla całego życia dziecka - pokazują badania.

To, że głaszczesz z czułością swój rosnący brzuszek i mówisz do maleństwa, ma wielki sens i jest nie tylko wyrazem miłości do dziecka. W ten sposób przekazujesz mu wiele ważnych dla jego rozwoju informacji.

Pocztówki ze świata zewnętrznego

To, czym oddychasz, co jesz i co przeżywasz dociera do twojego maluszka w brzuchu. „Dla płodu są to informacje, takie biologiczne pocztówki ze świata zewnętrznego" – przekonywała amerykańska dziennikarka naukowa Annie Murphy Paul w swojej książce „Początki. Jak dziewięć miesięcy przed narodzinami wpływa na resztę naszego życia”. Jej zdaniem, może mieć to kluczowe znaczenie dla całego życia dziecka.

 


Przez wiele lat uważano, że dzieci rodzą się z „wrodzonymi’ predyspozycjami. Dziś naukowcy oceniają, że części tych rzeczy dziecko uczy się przed narodzinami, czyli w fazie prenatalnej. - Technologia USG 4D pokazuje, że dzieci w brzuchu mamy potrafią świadomie się uśmiechać, bawić się, uczyć poprzez dotyk, powonienie, smak i słuch” – wylicza psycholog z Katedry Psychologii Klinicznej Dziecka i Rodziny Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego dr Przemysław Tomalski.

Wyssane z wodami płodowymi

To, że dziecko będzie lubiło ostre jedzenie lub smak czosnku, nie zależy od smaku ssanego mleka mamy, ale od smaku wód płodowych połykanych w jej brzuchu. Badania pokazują, że noworodki chętniej ssą pierś po urodzeniu, jeżeli jest posmarowana wodami płodowymi.
 

Zobacz także
Czy rodzice są zestresowani?

Rodzice przyznali, co najbardziej ich stresuje. Lista jest naprawdę długa!

wózek ze śpiącym niemowlęciem ze smoczkiem

Wózki dla dziecka 3 w 1 to wygoda! Do 999zł! (7 najlepszych modeli!)

Muzyka do snu

poród

Czy jesteś gotowa na poród? [TEST]Kubki smakowe dziecka kształtują się już między 13. a 15. tygodniem ciąży. „A ponieważ lubimy to, co jest nam znane, możemy polubić to, co nasza mama stale jadała w ciąży” – tłumaczy dr Tomalski.

Jak pokochać marchewkę od urodzenia?

Potwierdzają to doświadczenie amerykańskiej psycholożki dr Julie Mennelli, która zbadała 46 kobiet w ciąży: pierwsza grupa piła sok z marchewki w czasie ciąży, a po urodzeniu dziecka wodę, druga piła wodę, a po urodzeniu dziecka sok, trzeciej grupie w ogóle nie podawano soku.

Po pięciu miesiącach od narodzin Mennella zbadała preferencje smakowe dzieci, podając im dwa rodzaje kaszki: zwykłej i o smaku marchewkowym. Niemowlęta, których matki piły sok, nie krzywiły się podczas picia kaszki o smaku marchewkowym. Maluchy, których matki nie piły soku, wolały zwykłą kaszkę.

Zapach mamy

Jeszcze w brzuchu dziecko uczy się zapachów. Niemowlęta rozpoznają zaraz po porodzie zapach ciała własnej matki, ale nie tylko. Świadczy o tym eksperyment przeprowadzony na 24 przyszłych mamach, które mieszkały w okolicy, w której bardzo często używa się anyżku jako przyprawy. Jednej z grup podczas dwóch ostatnich tygodni ciąży pozwolono spożywać nieograniczoną ilość słodyczy i syropu anyżkowego, druga przyprawy nie jadła w ogóle. Noworodkom średnio trzy godziny po narodzinach w przypadkowej kolejności podstawiano pod nos na dziesięć sekund watę z bezzapachowym olejem parafinowym lub z olejkiem anyżkowym.

Maluszki wąchające anyżek jeszcze w łonie matki, ujawniały więcej pozytywnych reakcji na przyprawę i zwracały w jej kierunku głowy. Noworodki z grupy kontrolnej krzywiły się na zapach.

Bajki szeptane do brzucha

Kalendarz rozwoju niemowlaka
Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Dzieci, słuchając w łonie głosu mamy, uczą się ojczystego języka. „Nie są w stanie rozróżniać słów, ale rozróżniają dźwięki mowy, uczą się fonetyki, unikatowej dla danego języka” – mówi dr Tomalski. Badania pokazują, że płód potrafi zapamiętać nawet dłuższe wypowiedzi: piosenki, które często słyszał w czasie ciąży, a także bajki, które były mu wielokrotnie czytane.

Podczas jednego z eksperymentu ciężarne przez ostatnie sześć tygodni ciąży czytały dwa razy dziennie na głos bajkę. Kilka godzin po narodzinach dzieciom puszczano taśmy z głosem mamy, czytającej zarówno znaną już bajkę, jak i inną opowieść. Większość noworodków ssała wolniej pierś, słysząc bajkę wcześniej czytaną i zapamiętaną, co jest dowodem na to, że rozpoznawały ją.

Inne badania mówią, że już dzieci dwujęzyczne przyswajają w ciąży brzmienie obu języków, które słyszą. Sprawdzana po urodzeniu aktywność ich mózgów pokazała, że dzieci z rodzin jednojęzycznych reagowały, słysząc angielski, zaś dzieci matek dwujęzycznych wykazywały zwiększoną aktywność mózgu w przypadku obu języków.

Oglądam seriale razem z mamą

Dziecko zaczyna słyszeć już w 14. tygodniu ciąży, a po 24. tygodniu reaguje ruchem, słysząc gwałtowne dźwięki, np. trzaskanie drzwiami. Później uczy się też rozpoznawać znajome melodie. Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Lancet” wynika, że maluchy zapamiętują np. czołówkę serialu, oglądanego często przez ich mamy. W eksperymencie wzięły udział dwu-, czterodniowe noworodki, których matki w czasie ciąży oglądały popularny serial. Gdy dzieciom puszczono muzykę z niego, przestawały się na chwilę poruszać, a rytm ich serca zwalniał, co wskazywało, że interesuje je melodia. Te same noworodki nie reagowały, słuchając innej, nieznanej melodii.

Efekt Mozarta?

„Płody zapamiętują często nucone lub puszczane im w ciąży melodie, dlatego po urodzeniu uspokajają się, słysząc je” - tłumaczy dr Tomalski. Stąd wziął się mit, zwany efektem Mozarta, że muzyka klasyczna uspokaja i rozwija zdolności intelektualne dziecka. Nie ma badań dowodzących, że akurat muzyka klasyczna rozwija. „Dowolny rodzaj muzyki, puszczanej dzieciom przed urodzeniem, może być później przez nie rozpoznawany i może kształtować ich preferencje muzyczne” – zauważa psycholog.

Wyuczony smutek

Również stany emocjonalne matki mogą mieć wpływ na nienarodzone dziecko. Naukowcy przebadali dwie grupy kobiet: wykazujących objawy depresji (zły nastrój, zmęczenie, apatia) w drugim trymestrze ciąży i nieodczuwających takich stanów. Matki z grupy „depresyjnej” miały wyższy poziom hormonu stresu – kortyzolu – oraz niższe poziomy dopaminy i serotoniny – hormonu szczęścia. Ich dzieci po urodzeniu dziedziczyły skłonność matek do depresji – rodziły się z podobnie podwyższonym poziomem kortyzolu i niskimi poziomami dopaminy i serotoniny. Dzieci te były też mniej aktywne ruchowo i gorzej orientowały się w przestrzeni niż ich rówieśnicy.

Opisane badania dowodzą, że dziecko nie rodzi się jako czysta karta, na której dopiero życie zapisze jego charakter i upodobania. Wiele zależy od przebiegu ciąży i tego, jak będziemy się w niej czuć. Możemy kształtować charakter naszego maluszka jeszcze zanim się urodzi! To wielka odpowiedzialność, ale też i niesamowity cud życia! Zgadzacie się z tym? Napiszcie, jakie są wasze dzieci.

Źródło: focus.pl

Zobacz też:

Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]

ciąża, kobieta w ciąży, para, mężczyzna, para w ciąży
WONG SZE FEI - Fotolia.com
Przebieg ciąży
Jak dziecko w brzuchu reaguje na szczekanie psa lub zgrzyt tramwaju i co z tego zapamięta?
Mogłoby się wydawać, że w brzuchu mamy panuje błoga cisza. No bo gdzie, jeśli nie tam? Nic z tego! Zobacz, jakich dźwięków słucha dziecko przed narodzinami.

W brzuchu mamy jest tak samo głośno jak w typowym mieszkaniu (50 - 60 decybeli) i to pod warunkiem, że akurat nic nie mówisz i nie włączasz miksera. Czy to źle? Absolutnie nie! Dzięki docierającym do brzucha dźwiękom twój malec może się rozwijać i zbierać różnorodne doświadczenia.   Jakie dźwięki docierają do dziecka w brzuchu? Do maluszka najszybciej i najwyraźniej docierają dźwięki z ciała mamy : bicie serca, szum krwi przepływającej przez żyły, odgłosy z żołądka i jelit itd. Maluch odbiera je za pomocą słuchu i... przez skórę, bo płyn owodniowy przewodzi fale dźwiękowe, które są odbierane przez odpowiednie receptory na skórze. Z czasem malec słyszy zaczyna słyszeć także stłumione i zniekształcone odgłosy spoza brzucha . Najlepiej oczywiście słyszy  głos mamy , ale także inne dźwięki, np. szczekanie psa, muzykę, itd. Czytaj też:  Jakie kołysanki można śpiewać dziecku?   W jaki sposób dziecko w brzuchu reaguje na dźwięki? Dziecko w brzuchu nie tylko słyszy, ale i reaguje - rusza się, mruga, robi miny. Gdy się czegoś przestraszy, jego serduszko przyśpiesza, a klatka piersiowa zaczyna poruszać się szybciej. Niektóre z tych reakcji na pewno poczujesz: przyszłe matki z różnych stron świata zgodnie twierdzą, że ich dzieci kilka sekund po gwałtownym dźwięku zmieniają pozycję, częściej ruszają się przy głośnej muzyce, a nawet poruszają się w jej rytm (np. w rytm uderzeń bębnów). Nagłe, bardzo głośne dźwięki mogą je wystraszyć.  Polecamy: Przyczyny niedosłuchu u dzieci   Jak dziecko w brzuchu reaguje na hałas?  Choć maluszki już przed narodzinami boją się hałasu i lepiej je przed nim chronić, nie martw się, jeśli pod twoim oknem jeżdżą tramwaje albo masz psa, który lubi szczekać. Do powtarzających się dźwięków szybko się przyzwyczajają. Zbadano...

kobieta, mama, ciąża, maskotka, uśmiech
Wygląd i samopoczucie
Czekolada i 20 innych rzeczy, które poprawią nastrój dziecka w brzuchu
Czy można opiekować się maluszkiem, który jest jeszcze w brzuszku. Oczywiście, co więcej – to nie tylko proste, ale i bardzo przyjemne.

1. Ćwicz i spaceruj To poprawi humor nie tylko tobie, ale i dziecku w brzuchu . Po około 20 minutach twój organizm zaczyna produkować endorfiny – hormony szczęścia, które z krwią dostają się do mózgu. Pamiętaj jednak: ciąża „nie lubi” wstrząsów. Zapomnij o dynamicznych podskokach – spaceruj marszowym krokiem lub pływaj. Ćwiczenia z piłką w pierwszym trymestrze ciąży   2. Pamiętaj o drzemce Intensywny dzień w pracy może się teraz okazać zbyt dużym wysiłkiem. Twój organizm pracuje przecież na wysokich obrotach. Dlatego po powrocie do domu zafunduj sobie krótką, najlepiej półgodzinną drzemkę. Maluchowi też należy się odpoczynek!   3. Płacz, jeśli masz ochotę W jednej chwili jesteś szczęśliwa, w drugiej zalewasz się łzami. Nie martw się – jesteś usprawiedliwiona, bo u kobiet w ciąży to naturalne. Wypłakując się, uwalniasz się od stresu – to doskonale poprawia samopoczucie dziecka .   4. Jedz czekoladę Zdaniem naukowców z uniwersytetu w Helsinkach nawet kawałek czekolady zjedzony przez przyszłą mamę sprawia, że malec czuje się błogo. Okazało się, że dzieci kobiet, które w ciąży codziennie jadły czekoladę, po narodzinach były aktywniejsze i miały pozytywne nastawienie do świata. Prawdopodobnie zawarte w tych słodyczach związki chemiczne poprawiające nastrój (podwyższają poziom serotoniny) przenikają przez łożysko do dziecka. Czekolada to poza tym bogate źródło magnezu, żelaza, wapnia i witaminy B3. Może więc dasz się skusić na mały kawałek? Czytaj też: 10 produktów zakazanych w ciąży   5. Zjedz omlet ze szpinakiem Jajka zawierają składnik, który jest istotny dla rozwoju dziecka – cholinę. Wspomaga ona rozwój układu nerwowego . Szpinak natomiast zawiera witaminy A i C, a także magnez, wapno, potas i kwas foliowy, który jest niezbędny do rozwoju i...

01_19279.jpg
Piękna
Przebieg ciąży
Rozwój dziecka w łonie mamy
Aż trudno uwierzyć, że w ciągu dziewięciu miesięcy z jednej małej komórki powstaje całkowicie ukształtowany człowiek. Oto nasz raport o tym, jak rozwija się maleństwo w brzuchu mamy.

Jeden z 360 milionów plemników, które rozpoczęły wielki wyścig, miał szczęście. Jako pierwszy dotarł do komórki jajowej, zdołał przeniknąć przez jej błony ochronne i udało mu się ją zapłodnić. Dwadzieścia godzin później nastąpił pierwszy podział jajeczka, potem kolejny i jeszcze kolejny... Kilka dni po spotkaniu się plemnika z jajeczkiem komórek jest już pełna setka. Teraz proces kształtowania się nowego życia jeszcze przyspieszy! Jak w olbrzymiej fabryce powstają setki skomplikowanych układów. Tworzą się mózg, nerki, serce dziecka, formują się rączki i nóżki, wyrastają rzęsy i meszek na głowie. Wszystko musi być gotowe przed dniem porodu. Pierwszy raz zabiło moje serduszko Mniej więcej w 25. dniu ciąży z grupy komórek tworzy się maciupeńkie serce dziecka. Na początku jest mniejsze od ziarenka piasku i bije prawie dwa razy szybciej niż serce mamy (wykonuje ok. 160 uderzeń na minutę). Migająca plamka będzie wyraźnie widoczna już na pierwszym badaniu USG (zwykle wykonuje się je ok. 11. tygodnia ciąży). Dwa miesiące później będziesz mogła usłyszeć bicie serca płodu , kołatanie małego serduszka przez zwykłe słuchawki lekarskie. Poproś wtedy lekarza, by pożyczył ci stetoskop, i przyłóż go do brzucha – przeżyjesz niezapomnianą chwilę. To jest ważne! W tym samym okresie, kiedy formuje się serce płodu, pojawiają się też zalążki jego mózgu, nerek i innych organów wewnętrznych. Pierwsze tygodnie są bardzo ważne dla rozwoju dziecka, dlatego zadbaj o dietę i nie zapominaj o codziennej dawce kwasu foliowego. Zapobiega on wadom cewy nerwowej. Rozwiąż quiz i sprawdź: Czy wiesz, jak dbać o siebie (i dziecko) w czasie ciąży?   Pierwszy raz słyszę głos mamy W 22. tygodniu ciąży rozwijający się płód może usłyszeć pierwsze dźwięki: szum maminej krwi, bicie jej serca, a nawet jej śpiew dobiegający...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz