ochrona przed czerniakiem
AdobeStock
Aktualności

Nazywa się czerniak, ale to wcale nie znaczy, że jest czarny

Czerniak to jeden z najbardziej agresywnych nowotworów skóry i bardzo lubi słońce. Jest podstępny, bo często rośnie na znamionach, które masz i nawet nie zauważasz. Podpowiadamy, jak go nie przegapić i jak się przed nim uchronić!

Gdyby tak do słońca podejść racjonalnie, to powinniśmy jak ognia wystrzegać się opalania. Nie przynosi dla naszej skóry nic dobrego. Przyspiesza jej starzenie, wyskakują po nim piegi, plamy, przebarwienia. Ale to jeszcze pół biedy - najgorsze jest to, że wystawianie skóry na słońce może spowodować powstanie zmian rozwijających się w jeden z najbardziej złośliwych nowotworów – czerniak.

Nie opalaj dziecka na wakacjach

Dermatolodzy podkreślają, że opalenizna to nic innego jak reakcja obronna na promieniowanie ultrafioletowe. Pod wpływem słońca pogrubia się warstwa rogowa naskórka i zmienia jego zabarwienie, ponieważ zwiększa się wytwarzanie barwnika zwanego melaniną. W ten sposób skóra broni się przed oparzeniem.

Szczególnie trzeba dbać o skórę dzieci, która ze względu na swoją delikatność jest szczególnie narażona na działanie promieni słonecznych. Lekarze wyliczyli, że po trzech oparzeniach przebytych w dzieciństwie ryzyko zachorowania w przyszłości na raka skóry, głównie czerniaka, rośnie aż czterokrotnie!

Dla dzieci najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach. W słoneczne dni warto rozsądnie wybierać miejsca i godziny przebywania dziecka na powietrzu, dlatego:

  • spaceruj z noworodkiem w parku wśród drzew, gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek;
  • w upalne dni lepiej zrezygnuj z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej;
  • jeżeli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny;
  • podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce; promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę.
Kremy z filtrami UV, chroniące przed promieniami słonecznymi, najbezpieczniej używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Nie zaleca się smarowania nimi młodszych dzieci, ze względu na ich cienką i niedojrzałą skórę, która nie ma wystarczającej bariery, aby chronić przed niektórymi składnikami kremów z filtrami UV. Maluchy poniżej 6 miesięcy można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym), pod warunkiem, że krem apteczny zawiera informację, że jest dopuszczony do stosowania u dzieci w tym wieku. W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV. Krem dla rocznego i starszego dziecka powinien zawierać przede wszystkim filtr fizyczny. To nieprawda, że filtr powinien być jak najsilniejszy, bo tylko taki zapewni odpowiednią ochronę przed słońcem. W Polsce wystarczy smarować się filtrami 30 SPF, a dopiero gdy wyjeżdżamy na południe Europy, powinniśmy zastąpić je filtrem o mocy 50 SPF.

"Czerniak nie zawsze jest czarny"

W efekcie opalania na skórze pojawiają się różne zmiany. Większość z nich jest niegroźna, ale są i takie, z których może rozwinąć się czerniak. "Czerniak nie zawsze jest czarny, jest różnokolorowy - może być blady, fioletowy, brązowy, aż do czarnego" - mówi chirurg-onkolog prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytutu w Warszawie.

Jak podkreśla profesor, jeżeli zmiana skórna jest symetryczna, ma równe brzegi, jednolity kolor - nie ma powodu do obaw. Jeżeli jednak powiększa się, staje się uwypuklona, a jej brzegi nierówne i nieregularne – koniecznie należy pokazać ją dermatologowi lub chirurgowi-onkologowi.

Przyda się abecadło

Ale jeszcze w domu możesz sama ocenić, czy jest czym się niepokoić. Lekarze polecają oglądać zmiany skórne, stosując kryteria ABCDE:
Aasymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę;
B brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia;
C czerwony lub czarny i niejednolity kolor;
D duży rozmiar, wielkość zmiany: powyżej 0,5 cm;
E ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.

Uwaga: jeżeli znamię swędzi, krwawi, pęka, to jest to sygnał alarmowy, aby natychmiast iść do lekarza.

U młodych osób czerniak najczęściej pojawia się na klatce piersiowej (zwłaszcza u mężczyzn) lub na dolnych partiach nóg (u kobiet). U starszych nowotwór upodobał sobie twarz. To jednak nie znaczy, że nie może się rozwinąć na innych częściach ciała. Może powstawać na skórze wcześniej niezmienionej lub na znamionach już istniejących.

Uwaga: na powstawanie i nasilanie się zmian skórnych pod wpływem słońca najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją skóry, blond lub rudymi włosami i niebieskimi oczami, a także ludzie starsi.

Działajmy szybko, badanie nic nie boli

"Wykrycie wczesnego czerniaka, daje prawie 100 procent szans na wyleczenie" – podkreśla prof. Rutkowski. Zaznacza, że to jeden z najłatwiejszych do wykrycia i wyleczenia nowotworów. Aby pokonać czerniaka, ważne jest, aby nie zwlekać z wizytą u lekarza. Badanie jest proste - lekarz dokładnie ogląda skórę całego ciała, włącznie ze skórą głowy, stopami, skórą między palcami, a także okolicą odbytu i narządów płciowych. Wykorzystuje w tym celu dermatoskop – urządzenie, które pozwala na 10, 12‑krotne powiększenie i dodatkowe oświetlenie, dzięki czemu widać głębszą strukturę zmian.

PrzeczytajJak wygląda czerniak? Zobacz zdjęcia!

Podejrzana zmiana jest badana histopatologicznie pod mikroskopem - czy rzeczywiście był to czerniak. W tym celu robi się biopsję i pobiera w znieczuleniu miejscowym wycinek zmiany skórnej. Jeżeli badanie wykaże zmiany nowotworowe, lekarz onkolog zadecyduje, czy konieczne jest dalsze leczenie i jak ma ono wyglądać. Jest ono uzależnione od stopnia rozwoju czerniaka oraz od tego, czy zostały zajęte węzły chłonne. Jeżeli komórki nowotworowe dotarły do węzłów chłonnych lub innych organów, konieczne jest całkowite wycięcie wartowniczych węzłów chłonnych. Przy zaawansowanym stadium czerniaka stosuje się chirurgię, chemioterapię, radioterapię oraz leczenie biologiczne.

Statystyki mówią, że czerniak jest 9. najczęściej występującym nowotworem w Europie. Dane pokazują, że 1 na 100 mieszkańców Europy zachoruje na czerniaka w jakimś momencie swojego życia. W Polsce co roku odnotowuje się około 50 tysięcy przypadków nowotworów złośliwych skóry, w tym ponad 3 tysiące stanowią zachorowania na czerniaki. Liczba ta podwaja się co 10 lat.

Czekamy i tęsknimy za słońcem miesiącami, a kiedy w końcu przychodzi lato, okazuje się, że najlepiej, abyśmy zaszyli się w cieniu i dopiero pod wieczór wychodzili z niego. Ale spokojnie. Wszystko jest dla ludzi, warto tylko korzystać ze słońca z umiarem. I jak apelują lekarze - kontrolować się.

A wy jak zabezpieczacie swoje maluszki przed słońcem? Podzielcie się swoim doświadczeniem w komentarzach.

Źródło: newsrm.tv, poradnikzdrowie.pl

Zobacz też: 


 

To jeden z najprostszych do wyleczenia raków (pod jednym warunkiem!)

jak badać znamiona
Mama
Czerniak - to musisz o nim wiedzieć!
Każdego roku ponad 3 tysiące Polaków słyszy diagnozę: czerniak. 1/3 z nich umiera. Zachorowań przybywa każdego roku. Przeczytaj, żeby chronić życie swoje i swoich bliskich.

Co to jest czerniak skóry? Czerniak to najbardziej agresywny i coraz częściej spotykany nowotwór skóry . Rozwija się w melanocytach - komórkach wytwarzających melaninę, czyli barwnik odpowiadający za kolor skóry. Melanocyty znajdują się także w błonach śluzowych oraz w gałce ocznej, dlatego tam też czasami rozwija się czerniak, np. przełyku lub ucha wewnętrznego oraz w oku. Jeśli czerniaka wykryjemy późno, w błyskawicznym tempie rozprzestrzeni się na inne części ciała, np. płuca lub ośrodkowy układ nerwowy .  Czerniak: kto jest w grupie ryzyka? Czerniak może dotknąć każdego, ale niektórzy z nas są w grupie podwyższonego ryzyka. Wszystko zależy od naszej karnacji, historii oparzeń słonecznych i tego, jak korzystamy ze słońca. Najbardziej narażone są osoby, które: Doznały oparzeń słonecznych , szczególnie w dzieciństwie i wczesnej młodości. To dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zabezpieczać dzieci przed słońcem , używając kosmetyków z filtrem min. 30, unikać słońca między 10.00-16.00, nie pozwalać się dzieciom opalać. Lekarze odkryli, że wielu pacjentów chorujących na czerniaka przebyło oparzenie słoneczne w wieku 5-7 lat! Pamiętajmy, że skutki opalania kumulują się w skórze, efekt w postaci czerniaka może rozwinąć się po latach. Mają wiele znamion barwnikowych , pieprzyków. Szczególnie niedobrze, jeśli są podatne na podrażnienie. Jest to również niezwykle istotne u tak małych dzieci jak roczniaki i dwulatki – podrażnione znamię u takiego dziecka , zaleca się profilaktycznie wyciąć, by w przyszłości nie rozwinął się z niego czerniak. nie opalają się łatwo lub wcale mają jasną karnację , liczne piegi, rude lub blond włosy, niebieskie, zielone lub piwne oczy mają rodzinną historię przypadków czerniaka lub innych nowotworów skóry korzystają z solarium . Chodzenie do solarium powinno być...

Czerniak na zdjęciach
Fotolia
Mama
Jak rozpoznać czerniaka? Pomogą zdjęcia i schemat ABCDE
Zdjęcia czerniaka pokazują jego charakterystyczne cechy, takie jak nieregularne brzegi, wypukłość, nasycenie koloru. W przypadku podejrzenia u siebie czerniaka należy szybko skonsultować się z dermatologiem.

Czerniak to jeden z najgroźniejszych nowotworów. Jednak jego wczesne rozpoznanie i leczenie daje nawet 97 proc. szans na całkowite wyleczenie. Dlatego czerniaka nie można się bać, a każdą podejrzaną zmianę na skórze trzeba jak najszybciej pokazać dermatologowi. Spis treści: Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Zdjęcia czerniaka Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Gdzie może pojawić się nowotwór skóry? Jak rozpoznać czerniaka? Charakterystyczne objawy Czerniak najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych nazywanych pieprzykami , może również powstać (chociaż rzadko) na skórze niezmienionej. Ważne jest, by regularnie oglądać skórę i badać znamiona , zarówno te, które dopiero się pojawiły, jak i te, które mieliśmy od dawna. Większość z nich to łagodne pieprzyki . Znamię będące złośliwym nowotworem skóry: jest duże, jest nieregularne, zmienia kolor, ma poszarpane brzegi, ma nierównomierne zgrubienia, zmienia się. Zdjęcia czerniaka Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu , który pomaga zidentyfikować wszelkie patologiczne zmiany w obrębie znamion. Tak może wyglądać czerniak: Czerniak: uwagę zwraca zmiana wyglądu znamienia, nieregularne brzegi Czerniak: uwagę zwraca nieregularność znamienia   Czerniak: uwagę zwraca kolor, nieregularne brzegi, wypukłość (zdjęcia: czerniak.org.pl) Schemat ABCDE wykrywania raka skóry Kryteria rozpoznania czerniaka skóry są określane za pomocą liter alfabetu: ABCDE (pochodzących od pierwszych liter angielskich słów: Asymmetry, Border, Color, Dimension i Evolution). Są to:  A – asymetria np. znamię „wylewające się” na jedną stronę, B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia, C – czerwony lub czarny i niejednolity kolor, D – duży...

Poparzenie słoneczne
AdobeStock
Aktualności
Dzieci doznały rozległych poparzeń, mimo stosowania kremu z UV
Matka dzieci twierdzi, że to wszystko wina wadliwego produktu, któremu zaufała. Te rany są przerażające.

Karen Trett jest mama dwójki dzieci. Gdy jej córeczki doznały poparzenia słonecznego, postanowiła umieścić w sieci zdjęcie, by ostrzec innych rodziców przed kremem do opalania danej firmy. Jak twierdzi, dziewczynki niezwykle cierpiały i płakały przez kilka dni z bólu. Zgodnie z instrukcją Kobieta twierdzi, że kosmetyk miała na opakowaniu informacje o filtrze i że nakładała go zgodnie z instrukcją zmieszczoną na butelce: co 90 minut i po każdej kąpieli. Mimo to jej córeczki doznały rozległych poparzeń. - Jestem bardzo świadoma zagrożenia , jakie niesie ze sobą nadmierna ekspozycja na słońce, mieliśmy w rodzinie przypadek raka skóry - tłumaczy kobieta. - Dlatego ochrona skóry przeciw promieniom słonecznym jest dla mnie bardzo ważna - dodaje.   Do poparzenia doszło już pierwszego dnia urlopu, więc przez kilka dni skóra dzieci była zaogniona. Rodzina powróciła z wakacji na Majorce, ale mama dziewczynek obawia się blizn . Rzecznik prasowy firmy produkującej ten kremu twierdzi, że produkt jest testowany zgodnie z najwyższymi standardami. Firma twierdzi również, że próbowała się skontaktować z mamą dziewczynek bezpośrednio, by wyjaśnić okoliczności. Choć w tym przypadku nadal nie wiadomo, co było przyczyną tak rozległych oparzeń u dzieci, to świetna okazja, by na początku wakacji przypomnieć sobie, jak właściwie chronić się przed słońcem. Zobacz koniecznie: 4 zakazane kremy do opalania - one szkodzą twojemu dziecku! Jak chronić dziecko przed słońcem? Pamiętajmy, że często nasza skóra nie jest "zahartowana," a podczas urlopu spędzamy bardzo dużo czasu na powietrzu. Na co zwrócić uwagę? Między 11.00 a 15.00 słońce grzeje najmocniej i jest najbardziej niebezpieczne dla skóry. Staraj się w tym czasie, by dziecko bawiło się w cieniu. W wakacyjnym wyposażeniu nie powinno zabraknąć czapki dla malucha i parasola....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz