Kto dostanie bon żłobkowy?
Adobe: WDnet Studio, RioPatuca Images
Aktualności

Część rodziców zyska nawet 900 zł miesięcznie na dziecko! Sprawdź, czy jesteś w tej grupie

To nie jest Prima Aprilis! Od 1 kwietnia 2022 r. rodzice będą mogli ubiegać się o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Co ważne, nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Od kwietnia będzie można składać wnioski elektroniczne o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Rodzice otrzymają 500 zł w ramach rządowego programu Rodzina 500+ i do 400 zł dofinansowania na opiekę na pierwsze i każde kolejne dziecko. Jednak ZUS stawia wymagania.

Kto może się ubiegać o bon żłobkowy?

Jak informuje ZUS, „dofinansowanie będzie przysługiwało na dziecko, na które rodzic nie otrzymuje rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO). Będą mogli z niego skorzystać na przykład rodzice: na pierwsze dziecko albo na kolejne dziecko, w wieku przed ukończeniem 12 miesiąca życia i po ukończeniu 36 miesiąca życia dziecka – za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna”. Dofinansowanie będzie wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, a przy ubieganiu się o bon żłobkowy nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Czy uważasz, że łatwo jest zapisać dziecko do żłobka i przedszkola? [SONDA ULICZNA]

Na czyje konto wpłynie 400 zł?

Rodzice, którym zostaną przyznane środki finansowe w ramach tzw. żłobkowego, nie otrzymają pieniędzy na swoje konto, tak jak w przypadku świadczeń 500+. Pieniądze zostaną wpłacone bezpośrednio do placówki opiekuńczej. I co ważne, bon żłobkowy będzie wynosić maksymalnie 400 zł, czyli nie może być wyższy niż kwota, jaką płaci rodzic za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Niestety, środki przyznane w ramach bonu żłobkowego nie będą pokrywać opłat za wyżywienia dziecka.
 
Źródło: ZUS

Piszemy też o:

Uwaga na rakotwórcze ftalany! Lista produktów zakazanych dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Uwaga na rakotwórcze ftalany! Co jest na liście produktów zakazanych dla dzieci?
Ftalany to niebezpieczne substancje chemiczne, które sprzyjają powstawaniu nowotworów. Gdzie się znajdują? Okazuje się, że mogą występować nie tylko w składzie plastikowych zabawek czy ubrań dla dzieci… Naukowcy z Vermont przeanalizowali duńskie dane medyczne i okazało się, że coraz trudniej uchronić się przed kontaktem z ftalanami.

Dziennik.pl opublikował wyniki badań naukowców z University of Vermont Cancer Center. Wynika z nich, że ftalany w lekach przepisywanych małym dzieciom były odpowiedzialne za choroby nowotworowe u tysięcy pacjentów. Rakotwórcze ftalany w lekach! Według naukowców z uniwersytetu w Vermont u duńskich dzieci narażonych na kontakt z ftalanami w pierwszym okresie życia ryzyko nowotworu okazało się większe o 20 proc. Niemowlęta są trzykrotnie bardziej zagrożone nowotworem kości i dwukrotnie – chłoniakiem, niż dzieci, które nie mają kontaktu z ftalanami. Naukowcy przeanalizowali dane duńskiej bazy medycznej, biorąc pod lupę recepty leków przepisywane dzieciom. Leki zawierające ftalany przepisano ponad milionowi dzieci. Na choroby nowotworowe już zachorowało 2 tys. z nich. Ftalany: gdzie są rakotwórcze substancje? Ftalany nie bez powodu nazywane są „wszędobylskimi substancjami”. Dodaje się je przede wszystkim do plastiku, by zwiększyć jego trwałość i wytrzymałość. Oznacza to, że mogą być obecne w:   plastikowych zabawkach, plastikowych talerzykach, kubeczkach czy sztućcach, opakowaniach (zabawek, kosmetyków, ubrań i żywności), tkaninach syntetycznych (wykładziny, obicia mebli, ubrania) lekach – głównie przeciwzapalnych i antybiotykach, których zadaniem jest stopniowe uwalnianie się w organizmie. Wyniki badań naukowców z Vermont oznaczają, że przedstawiciele koncernów medycznych, podobnie jak ci z fabryk zabawek, opakowań czy tkanin, powinni poważnie zastanowić się nad bezpieczniejszą technologią produkcji. Źródło: dziennik.pl Piszemy też o: Amelka zaśpiewała w ukraińskim schronie. Teraz wystąpiła na scenie w Polsce! Wstrząsające nagranie z reanimacji malutkiej dziewczynki pokazuje brutalność wojny Minister Czarnek zapowiada lekcje strzelania w polskich szkołach

HIT: nowy przedmiot w szkole. Co warto wiedzieć o „historii i teraźniejszości”?
Adobe Stock, gov.pl
Aktualności
HIT: nowy przedmiot w szkole. Co to jest „Historia i teraźniejszość”?
Już niedługo pojawi się nowy przedmiot w szkole. Chodzi o słynny „HIT”, którego pełna nazwa brzmi: „historia i teraźniejszość”. Sprawdzamy, co jego wprowadzenie oznacza dla uczniów, nauczycieli i… polityków, którzy nie są do końca zgodni co do potrzeby zmian w planie lekcji.

„Historia i teraźniejszość” to nowy przedmiot w szkole, który pojawi się w I klasie szkół ponadpodstawowych już we wrześniu 2022 roku. Czy oznacza to, że będzie jeszcze więcej lekcji? Nie. Lekcje HIT mają zastąpić dwie godziny WOS-u. Zmiany dotyczą także lekcji historii. Wyjaśniamy, jaki jest nowy przedmiot w szkole – co jeszcze warto wiedzieć na temat „historii i teraźniejszości”? Dla kogo nowy przedmiot w szkole? Nowy przedmiot w szkole – HIT – zastąpi WOS, czyli „wiedzę o społeczeństwie” pod warunkiem, że zajęcia z WOS-u realizowane były w zakresie podstawowym (w liceach, technikach i szkołach branżowych). Uczniowie klas o profilu humanistycznym, którzy uczą się WOS-u w zakresie rozszerzonym – nie będą mieć HIT-u, ale tak jak do tej pory – 8 godzin WOS-u. Ministerstwo Szkolnictwa i Nauki uznało, że w ich przypadku nowy przedmiot w szkole nie jest potrzebny. Jak będzie nauczany nowy przedmiot w szkole? W pierwszej klasie liceum ogólnokształcącego uczniowie będą mieli dwie godziny HIT-u, w drugiej zaś jedną. W technikum zaplanowano jedną godzinę HIT-u przez pierwsze trzy lata nauki – głosi rozporządzenie podpisane przez ministra edukacji na początku marca. Nowy przedmiot w szkole będzie wprowadzany sukcesywnie, co oznacza, że od września 2022 roku pojawi się w planie lekcji pierwszych klas szkół ponadpodstawowych, a w kolejnym roku w planie klas drugich. Dzieci, które rozpoczęły naukę w liceach i technikach przed rokiem szkolnym 2022/2023, będą się uczyć na dotychczasowych zasadach. Wprowadzenie Historii i teraźniejszości oznacza też zmiany w dotychczasowym nauczaniu historii. Na poziomie podstawowym uczniowie będą mieć 7, a nie 8 godzin historii. Niektóre zagadnienia z poszczególnych epok zostaną pominięte, za to narracja historyczna będzie wydłużona o okres 2004-2015. Nowy przedmiot...

Amelka zaśpiewała hymn Ukrainy
Facebook, TVN
Aktualności
Amelka zaśpiewała w ukraińskim schronie, teraz wystąpiła na wielkiej scenie w Polsce
Dziewczynka, której słuchał cały świat, gdy śpiewała wzruszającą piosenkę w kijowskim schronie, spełniła swoje wielkie marzenie. Teraz jej występu w skupieniu wysłuchały tysiące ludzi w łódzkiej Atlas Arenie.

Gdy 7-letnia Amelka wyszła na scenę i zaczęła śpiewa hymn Ukrainy, na widowni zapadła kompletna cisza. Zupełnie tak samo, jak wtedy, gdy kryjąc się przed rosyjskimi bombami, śpiewała „Mam tę moc” w bunkrze w Kijowie. Amelka zaśpiewała hymn Ukrainy w Łodzi Ta skromna 7-latka stała się już symbolem nadziei i siły ukraińskich cywilów. Kiedy z przejęciem zaśpiewała hit z bajki „Kraina Lodu”, ciężko było powstrzymać łzy. Jej pierwszy występ odbył się w ciemnej i zimnej piwnicy w Kijowie . Teraz gdy Amelka szczęśliwie uciekła do Polski, dostała szansę, by zaśpiewać przed wielotysięczną publicznością. Tak jak marzyła! Amelka wystąpiła na Atlas Arenie w Łodzi, na koncercie charytatywnym TVN „Razem z Ukrainą”. Podczas tego wydarzenia z samych tylko SMS-ów od widzów zebrano ponad 1,6 miliona zł na pomoc Ukrainie. Występ Amelki poruszył tysiące serc! Z drugiej strony patrząc na tę odważną dziewczynkę, która jest już bezpieczna, trudno nie myśleć o innych dzieciach, wciąż uwięzionych w piwnicach i schronach w kraju ogarniętym wojną...           Wyświetl ten post na Instagramie                       Post udostępniony przez TVN.pl (@tvn.pl) Piszemy też o: Powitanie małego uchodźcy w przedszkolu: nikt się tego nie spodziewał! Wojna i aborcja to takie samo ludobójstwo?! Kaja Godek twierdzi, że tak Minister Czarnek zapowiada lekcje strzelania w polskich szkołach

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz