Czterolatek zgubił się babci. Pomogła Ukrainka
Adobe Stock
Aktualności

Czterolatek zgubił się babci. Pomogła Ukrainka, chociaż nie znała polskiego

Podczas zakupów babcia straciła z oczu wnuka. Chłopiec poszedł odnieść koszyk i… nie wracał. Przerażona kobieta zaczęła go szukać, ale bez skutku. Widok błąkającego się po ulicy dziecka zaniepokoił Ukrainkę, która odprowadziła 4-latka na pobliską komendę policji.

„Kobieta zorientowała się, że chłopczyk najprawdopodobniej się zgubił i postanowiła natychmiast zaprowadzić dziecko do najbliższej jednostki policji” – mówi st. sierż. Jadwiga Śmietana, rzeczniczka prasowa KPP w Pszczynie.

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Szczęśliwe zakończenie

Na komendzie rozmowę z chłopcem przeprowadził policyjny psycholog. To podczas tej rozmowy udało się ustalić, jak pomóc maluchowi. Policjanci skontaktowali się z matką chłopca, która w niespełna godzinę odebrała synka z komendy. Na wieść o tym, że chłopiec jest cały i zdrowy – cała rodzina mogła odetchnąć z ulgą.

Policja: to była wzorowa postawa

Jak podkreślają policjanci z Pszczyny, postawę Ukrainki należy określić jako wzorową. Gdyby nie odprowadziła chłopca na komendę – poszukiwania dziecka mogłyby trwać o wiele dłużej. Dzięki niej chłopiec bezpiecznie mógł czekać, aż mama zabierze go do domu. Zdaniem policjantów zachowanie wrażliwej kobiety zasługuje na uznanie, tym bardziej że postanowiła pomóc zagubionemu dziecku pomimo bariery językowej.

Źródło: KPP w Pszczynie, pszczyna.naszemiasto.pl

Piszemy też o:

Jak się mówi: w Ukrainie czy na Ukrainie?
Adobe Stock
Aktualności
Jak się mówi: w Ukrainie czy na Ukrainie? Sprawdź, która forma jest poprawna
Jak się powinno mówić: „w Ukrainie” czy „na Ukrainie”? Głosy Polaków są podzielone. Ba, nawet wybitni polscy językoznawcy nie są jednoznacznie zgodni co do tego, która forma powinna być prawidłowa. Sprawdziliśmy, co uważają na ten temat prof. Jan Miodek, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Katarzyna Kłosińska z Rady Języka Polskiego.

Dotąd najpowszechniejszą formą była ta „na Ukrainie”. Jednak wybuch wojny w tym kraju sprawił, że coraz częściej możemy spotkać się z formą „w Ukrainie”. Jak się powinno mówić? „W Ukrainie” czy „na Ukrainie”? „Do Ukrainy” czy „na Ukrainę”? Prof. Miodek: „na Ukrainie”! Niedawno głos w sprawie dyskusji na temat tego, jak się mówi, „na” czy „w” Ukranie zabrał sam prof. Jan Miodek. Zdaniem językoznawcy poprawną formą jest: „na Ukrainie”. Jak powiedział w programie Słownik polsko-polski: „Zdecydowanie «na». I proszę się nie martwić tym, bo ja teraz słyszę: Litwa jest teraz samodzielnym państwem, Białoruś samodzielnym państwem, Ukraina samodzielnym państwem – i że powinniśmy przestać z tym «na» i mówimy «w». Nie, proszę pana. Odwieczna tradycja jest taka, że jeździmy do Urugwaju, do Paragwaju, do Argentyny, do Niemiec, do Portugalii, do Francji, do Hiszpanii. Ale od wieków jeździmy na Węgry, na Litwę, na Łotwę, na Białoruś i na Ukrainę. To jest tylko znakiem, proszę pana, właśnie tych odwiecznych relacji między nami.” Prof. Bralczyk: „na Ukrainie” to nie błąd, ale… Nieco innego zdania jest prof. Jerzy Bralczyk, który – podobnie jak prof. Miodek – uchodzi za wybitnego znawcę języka polskiego. Oto jak wyjaśnił w Radiu ZET ten problem: „Polacy, ale także Ukraińcy, którzy znają język polski, uważają, że z przyimkiem «na» łączą się nazwy regionów, a nie państwa, dlatego też niektórym to przeszkadza.” Prof. Bralczyk ma przy tym świadomość, że wiele starszych osób, przyzwyczajonych do mówienia „na Ukrainie” czy „na Ukrainę” – wciąż będzie mówić tak samo. I nie należy uważać tego za błąd. Jednocześnie...

Kuratorka oświaty Barbara Nowak, nie dla uczniów z Ukrainy
AdobeStock, DarSzach/ Facebook, screen konta FB Barbary Nowak
Aktualności
Absurdalne przepisy! Ukraińskie dzieci nie pójdą do szkoły, bo nie znają języka polskiego
Do Polski napływa coraz więcej osób w kryzysie uchodźczym. Głównie są to matki i dzieci w wieku szkolnym. Niestety, w Krakowie nie wszystkie pójdą do szkoły.

Zgodnie z polskim prawem wszystkie dzieci i młodzież do 18 roku życia są objęte obowiązkiem edukacyjnym. Aby sprostać tym wymogom, wiele samorządów podnosi limity osób w klasach, aby móc zapewnić młodym uchodźcom możliwość kontynuowania nauki. W Krakowie zwiększono limit osób w klasie z 28 do 37. Nie wszyscy pójdą do szkoły Jednak małopolska kurator oświaty Barbara Nowak nie wyraża zgody na zwiększenie liczby uczniów w klasie. Stawia też absurdalne warunki. I, jak informuje wyborcza.pl, dyrektorzy krakowskich szkół otrzymali oficjalne pismo z kuratorium, w którym można przeczytać: „Należy stosować kryterium znajomości języka polskiego przy przyjmowaniu uczniów do szkoły, jeżeli kandydat posługuje się językiem polskim w zakresie wystarczającym do czynnego udziału w lekcjach, to można go przyjąć w normalnym trybie i dołączyć do klasy (w miarę posiadania wolnych miejsc), w przeciwnym przypadku należy takiego ucznia przyjąć do oddziału przygotowawczego”.   Źródło: wyborcza.pl Piszemy też o: Kamil Glik kupił karetkę, by przewozić z Ukrainy chore dzieci: „To prosta historia” Spotkanie ojca z córką. Szczęścia dziecka nie można opisać 12-latka uciekała z babcią. Kobieta zmarła, dziewczynka ma wrócić do Ukrainy

rozmowa z mamą z Ukrainy
Adobe Stock/Marko, Facebook
Aktualności
Rozmowa z matką z Ukrainy: „Jak wytłumaczyć dziecku, że nie mamy nic?”
Wolontariusze pomagający ukraińskim uchodźcom są świadkami scen, które na długo pozostają w pamięci. Pewna mama, która przed wojną uciekła z 6-letnią córką, nie chciała wybrać smaku soczku dla dziecka. Wzięła za to jedną bombonierkę. Jej tłumaczenia wzruszają do łez.

Wolontariuszka opisała wzruszającą scenę: podczas pakowania paczki dla ukraińskiej mamy z dzieckiem doszło do rozmowy, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Ukraińskie mamy: „Jak to wytłumaczyć dzieciom?” Sytuację opisała kobieta, która szykowała dary dla ukraińskich uchodźców. Gdy pakowała rzeczy dla mamy i jej córki, poprosiła Ukrainkę o wybranie smaku soczków dla dziecka. Ta odmówiła, poprosiła o jakikolwiek sok. Dlaczego? Okazało się, że w ten sposób mama próbuje nauczyć swoje kilkuletnie dziecko, że nie może już więcej grymasić , tylko jeść to, co jej dają. „Żyjemy dzięki dobrym ludziom, którzy dają nam mieszkanie, ubranie i jedzenie” – przytacza jej słowa wolontariuszka. „Jak ja mam jej wytłumaczyć, że tydzień temu miała swoje koleżanki, zabawki i pokój, a teraz nie mamy nic?” – zapytała mama bezradnie.  Jedną rzecz spośród darów mama wybrała jednak samodzielnie – bombonierkę, ale tylko jedną. Po co? Żeby przynajmniej w ten sposób odwdzięczyć się ludziom, którzy przyjęli ją z dzieckiem pod swój dach. Komentarz został udostępniony na profilu Make Life Harder na Instagramie. Został opublikowany za zgodą autorki, która rozmawiała z ukraińską uchodźczynią. Piszemy też o: Dzieci na zamówienie. 19 niemowlaków uwięzionych w schronie Przewiózł do granicy 2,5 tysiąca ludzi, w tym chore dzieci Jak ukraińskie dzieci przeżywają wojnę?

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj