Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Urlop rodzicielski
AdobeStock
Aktualności

KE: Cztery miesiące urlopu rodzicielskiego tylko dla ojców

W ten sposób Komisja Europejska chce wspomóc zrównanie szans płci na rynku pracy krajów UE. Urlop byłby tylko dla panów, a niewykorzystany by przepadał.

Projekt został już przegłosowany w Parlamencie Europejskim przez Komisję Zatrudnienia i Spraw Socjalnych. Teraz propozycja trafi do negocjacji z państwami członkowskimi. Pomysł ten jednak nie wszystkim się podoba. Żółte kartki do propozycji dyrektywy złożyła Polska i Holandia.

Jak ma wyglądać urlop rodzicielski dla ojca?

Cztery miesiące płatnego urlopu rodzicielskiego do wykorzystania tylko dla ojców - to propozycja, którą dla państw członkowskich przygotowała Komisja Europejska. Urlopu nie mogłaby wykorzystać matka dziecka, a mężczyzna miałby czas na jego wykorzystanie do 12. roku życia dziecka. Niewykorzystany, by przepadał. Odpłatność wynosiłaby 80 proc. zarobków. Projekt zawiera także 10 dni urlopu dla ojców z okazji narodzin dziecka oraz pięciu dni na opiekę nad chorym krewnym.

Zachęcanie, a nie przymuszanie

Pomysł nie jest nowy. Dyrektywa z 2010 roku zalecała krajom UE wprowadzenie takiego rozwiązania, teraz jednak miałby to być obowiązek. Nie wszytki się to się to jednak podoba. Posłowie PiS zarzucają Komisji Europejskiej, że chce narzucać rodzinom, kto i ile będzie miał opieki nad dzieckiem. Już w 2017 posłowie tłumaczyli, że takie rozwiązanie może niekorzystnie wpłynąć na podział ról w rodzinie. Tymczasem z urlopów nadal korzystają głównie kobiety. Z rocznego urlopu rodzicielskiego, który jest przedłużeniem obowiązkowego 20-tygodniowego macierzyńskiego (dla kobiet z możliwością podzielenia się z drugim rodzicem od 15. tygodnia) skorzystało w ubiegłym roku zaledwie 4,2 tys. mężczyzn. Kobiet było 100 raz więcej – 402,4 tysiące. W wielu przypadkach nie chodzi jednak o role w rodzinie, a o kwestie finansowe. Niestety nadal najczęściej to mężczyzna zarabia więcej i dla rodzin bardziej opłacalne, gdy to kobieta korzysta z urlopu. Rodzina w ten sposób traci mniej. Jednocześnie mówi się, że tak długa nieobecność kobiety na rynku pracy wpływa niekorzystanie na jej rozwój zawodowy. Jak zapewnia Komisja Europejska, to rozwiązanie pomogłoby w wyrównaniu szans.

Źródło: Wyborcza

Czy waszym zdaniem byłoby to dobre rozwiązanie? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Filip Chajzer zdradził nam, jak zamierza spędzić urlop z synkiem [WIDEO]

mama, dziecko, praca, urlop rodzicielski
Fotolia
Aktualności
Wydłużony urlop macierzyński – pomaga, czy szkodzi?
Jak sprawdził się wydłużony urlop macierzyński w praktyce? Jakie są dobre, a jakie złe strony rocznego urlopu rodzicielskiego – komentuje ekspert Ewa Misiak.

Co warto wiedzieć o urlopie rodzicielskim Rok temu rząd wydłużył urlop rodzicielski z 6 do 13 miesięcy . Od 17 czerwca 2013 r. rodzice mogą skorzystać z wydłużonego urlopu na opiekę i wychowanie dziecka.  Mają do wykorzystania: 14 tygodni macierzyńskiego przysługującego matce 6 tygodni urlopu dodatkowego przysługującego dla matki lub ojca 26 tygodni urlopu rodzicielskiego, przysługującego również dla matki lub ojca. Zobacz: Wnioski o urlopy dla rodziców   Urlop rodzicielski w liczbach Najnowsze dane ZUS z kwietnia 2014 rok pokazują, że z możliwości wykorzystania rocznego  urlopu rodzicielskiego skorzystało już ponad 120 tys. rodziców. Liczby wskazują także, że z urlopu rodzicielskiego zdecydowanie częściej korzystają matki niż ojcowie. Dane ZUS pokazują jeszcze jeden ciekawy trend w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku po raz pierwszy od 4 lat odnotowano wzrost liczby urodzeń.  Czyżby była to zasługa wydłużonego urlopu rodzicielskiego?   Urlop rodzicielski okiem eksperta – Urlop macierzyński jest bardzo ważny nie tylko ze względu na konieczność fizycznej opieki nad niemowlęciem, ale także dla budowania więzi pomiędzy dzieckiem, a rodzicami. - mówi Ewa Misiak , prezes ogólnopolskiej firmy opiekuńczej Baby&Care, ekspert do spraw polityki prorodzinnej w zespole prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje – Dłuższy urlop sprzyja wzmacnianiu tych więzi, dlatego tak wiele rodziców, a szczególnie kobiet decyduje się z niego korzystać. Jednak ten przywilej ze strony państwa paradoksalnie ma też negatywne konsekwencje.   Zdaniem Ewy Misiak roczny urlop macierzyński odbija się negatywnie na sytuacji kobiet na rynku pracy. – Rok to z perspektywy funkcjonowania przedsiębiorstwa bardzo dużo czasu, zmieniają się klienci, sytuacja w branży, wymagane są nowe kompetencje i wiedza....

Młoda mama na urlopie rodzicielskim leży z niemowlakiem
Fotolia
Aktualności
Zmiany w urlopach dla rodziców. Mogą na tym stracić wszystkie mamy!
Jeśli zmiany wejdą w życie, mamy stracą możliwość płatnej opieki nad dzieckiem przez rok od porodu. Dowiedz się więcej o projekcie Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska przygotowała projekt, który ma wyrównać szanse kobiet na rynku pracy. Sposobem na zaktywizowanie młodych mam ma być... utrata płatnej opieki nad dzieckiem przez 12 miesięcy od porodu. Zmiany w urlopach rodzicielskich? Obecnie młoda mama może wykorzystać 20 tygodni urlopu macierzyńskiego i 32 tygodnie urlopu rodzicielskiego – co łącznie daje rok płatnej opieki po porodzie. Urlop rodzicielski dotyczy obojga rodziców, oznacza to, że mogą z niego korzystać matka i ojciec dziecka. Jeśli zdecydują się korzystać z urlopu w tym samym czasie, każde z nich ma prawo do 16 tygodni płatnej opieki nad dzieckiem. Wykorzystanie urlopu przez ojca nie jest jednak obowiązkowe i matka dziecka może sama wykorzystać 32 tygodnie opieki. Nowy projekt Komisji Europejskiej przewiduje, że ojciec dziecka będzie musiał wykorzystać 16 tygodni urlopu rodzicielskiego . Jeśli tego nie zrobi, przepadną, bo matka nie będzie mogła ich wykorzystać. Urlop opiekuńczy dla każdego pracownika To nie jedyna zmiana proponowana przez Komisję. Bruksela chce także wprowadzić urlop opiekuńczy . Każdy pracownik miałby pięć dni w roku, które mógłby wykorzystać na opiekę nad chorym dzieckiem , małżonkiem lub rodzicem. Otrzymywałby przy tym wynagrodzenie jak przy zasiłku chorobowym lub wyższe. Czy te dodatkowe dni zrekompensują utratę aż 4 miesięcy płatnej opieki dla mam? Aby projekt wszedł w życie, musi zyskać poparcie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej. Po jego akceptacji każde z państw członkowskich miałoby 2 lata na wprowadzenie zmian w życie. Co o zmianach myślą rodzice? "W życiu nie słyszałem niczego głupszego. Piszę jako kochający ojciec dwójki wspaniałych dzieci. Przepraszam bardzo, ale zmuszanie mnie pod groźbą utraty 4 miesięcy urlopu macierzyńskiego jest po prostu nie na miejscu. Po pierwsze nie potrzebuję takiego urlopu, po drugie po obu porodach...

tata i dzieci
Fotolia
Aktualności
Bycie tatą jest niemęskie?
Dzień Ojca – wspaniałe święto, które podkreśla, jak ważny dla dziecka jest tata. A z drugiej strony wczorajsza debata w Senacie, gdzie jeden z senatorów głośno mówi, że tata nie powinien musieć brać długiego urlopu rodzicielskiego, bo to niemęskie, bo przecież w Polsce mężczyzna zgodnie z tradycją to ktoś męski, a nie jakiś tam rodzic...

Na wczorajszym posiedzeniu Senatu dyskutowano na temat brukselskiej dyrektywy dotyczącej ról rodzicielskich. Wiele punktów tej dyrektywy tak naprawdę w Polsce jest już spełnionych (np. wprowadzenie urlopu ojcowskiego ). Ale jest punkt, którego nie ma w polskim prawie, a który Bruksela chętnie by u nas widziała, mianowicie przepis nakładający na ojca obowiązek wykorzystania co najmniej 4 miesięcy urlopu rodzicielskiego – w przeciwnym wypadku te 4 miesiące z 12 mogłyby przepaść.  Zobacz: Urlop rodzicielski nie dla ojców – oburzające słowa senatora PIS   Tata na urlopie  I właśnie ten przepis stał się powodem burzliwej dyskusji na temat ról mężczyzny i kobiety w Polsce. Senator Ruchu Katolicko-Narodowego Jerzy Czerwiński stwierdził, że w naszym kraju role społeczne są widziane inaczej i Brukseli nic do tego. My mamy prawdziwych polskich mężczyzn i prawdziwe kobiety, i tak ma zostać. „Dlaczego dla mężczyzny nie może być przymusu karmienia piersią? Zaczniemy wreszcie wyrównywać role społeczne poszczególnych płci” – ironizował.  Tata niezbędny  Kiedyś ojcowie nie uczestniczyli w porodach, nie przewijali dzieci, nie bawili się z nimi. Bo taki był wzorzec. Ale to nie znaczy, że był słuszny i nie można go zmieniać. To, że ojcowie teraz uczestniczą w porodach, aktywnie opiekują się niemowlakiem, biorą urlop tacierzyński , nie wynika z mody, tylko z badań. Psychologowie od lat podkreślają, jak ważny jest dla dziecka kontakt z tatą – długi i głęboki, a nie polegający na władzy. Dzięki głębokiej relacji z tatą dziecko jest po prostu szczęśliwsze. A taką głęboką relację tworzy się najłatwiej na początku życia dziecka.  Zobacz, dlaczego tak ważny jest czas taty dla dziecka Tata brzmi męsko! Facet, który pochyla się nad niemowlakiem i do niego guga czy biega na czworaka z maluchem na...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz