
Wirus zika jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż powoduje uszkodzenia płodu. Zwłaszcza w Brazylii odnotowuje się najwyższy wskaźnik zachorowań, dlatego to właśnie tam naukowcy pracują najbardziej intensywnie nad znalezieniem rozwiązania.
Na czym polega pomysł?
Mosquito Killer Board oraz Posterscope, to dwie firmy, które postanowiły wprowadzić w życie nietypowy plan. Chcą postawić w strategicznych miejscach w kraju billboardy, nasączone kwasem mlekowym imitującym ludzi pot. Ma to przyciągnąć komary nawet z odległości 2,5 km. Owady przykleją się do liter, znajdujących się na tablicy.
– To imponujące jak wiele komarów możesz schwytać w tę pułapkę i jak dużo żyć można uratować tym pomysłem. – przekonuje Otto Frosard z Posterscope.
Są też wątpliwości
Dr. Chris Jackson, ekspert ds. szkodników w Southampton zaznacza: – Szczególnie istotne jest to, że urządzenie zabija osobniki żeńskie, wysysające krew, gryzące i zarażające. – Lekarz ma jednak wątpliwości – Mam kilka obaw. Gdyby odbywało się to nie w miejscu o dużym zagęszczeniu ludzi i nie tam, gdzie pojawiają się oni z odkrytymi nogami, byłoby to właściwsze. Inaczej będzie to wpuszczanie głodnych komarów w raj ze świeżym pokarmem.– podsumowuje.
Dotychczas zainstalowano dwie tablice w Rio de Janeiro, niedługo dowiemy się więc, czy przynoszą one spodziewane efekty.
Przeczytaj także: 6 najważniejszych faktów o wirusie zika!

Ukąszenia, użądlenia, ugryzienia są zmorą wszystkich rodziców, którzy wybierają się w plener. Aby dobrze chronić dziecko , warto więcej wiedzieć o tych istotach, które lubią bliski kontakt z naszą skórą. Ugryzienia komarów - jak chronić przed nimi dziecko? Poznaj kilka sposobów na komary , a dokładnie na to, by zapobiec ich ugryzieniom. Stosuj repelenty, ale nigdy nie bezpośrednio na skórę dziecka, Unikaj spacerów w okolicach zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach Mądrze wybieraj pory spaceru - komary można spotkać o świcie i zmierzchu, kiedy wilgotność powietrza jest największa, Używaj moskitier - na wózek, a także w domu na okna, np. w pokoju dziecinnym. Ugryzienie komara - co robić? W miejscu ugryzienia komara pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, skóra swędzi, więc dziecko zaczyna się drapać lub płacze. Przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem. U najmłodszych dzieci stosuj te środki ostrożnie. Zobacz też: Co na ugryzienia komarów? 8 redakcyjnych propozycji Jak chronić dziecko przed meszkami? To trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci. Staraj się nie spacerować w pobliżu płynących wód - tam się wylęgają się larwy meszek, Stosuj repelenty, czyli środki odstraszające dobrane do wieku dziecka, Używaj moskitiery, jeśli wozisz dziecko w głębokim wózku Jak postępować z ranką po ugryzieniu przez meszkę? Meszki pozostawiają na skórze krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka . Postępuj podobnie jak w przypadku ugryzienia komara, czyli przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem. Zobacz...

Antykoncepcja – być może. Aborcja – zło absolutne W drodze powrotnej z pielgrzymki do Meksyku papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że stosowanie antykoncepcji przez kobiety zagrożone wirusem Zika może być usprawiedliwione. Jednak uciekanie się do aborcji w przypadku, gdy wirus zaatakuje dziecko w łonie matki nazwał "złem absolutnym". Uchylając kościelny bezwzględny zakaz antykoncepcji, papież Franciszek przywołał słowa papieża Pawła VI. Papież ten warunkowo dopuścił stosowanie antykoncepcji przez zakonnice, które służyły w XX wieku Afryce i były narażone na gwałty. Co powoduje małogłowie - wirus Zika, pestycydy czy jeszcze coś innego? Z drugiej strony New York Times trochę ochładza gorączkę związaną z wirusem Zika. To prawda, że w Brazylii odnotowano bardzo dużą liczbę urodzeń dzieci z nienaturalnie małymi głowami. Jednak nie wiadomo jeszcze, ile z tych przypadków było spowodowanych wirusem Zika. Mikrocefalię ( małogłowie ) stwierdzono na razie u 404 dzieci spośród 4 783, których obwód główki był zbyt mały przy urodzeniu. Rząd Brazylii wycofuje się teraz z surowych wytycznych ustalonych do stwierdzenia małogłowia. Dotąd lekarze mieli zgłaszać przypadki, gdy obwód główki dziecka był mniejszy niż 33 cm. Okazało się, że zbyt dużo przypadków było potencjalnie pozytywnych i ludzie zaczęli wpadać w panikę. Teraz ma to być granica 31,9 cm dla chłopców i 31,5 cm dla dziewczynek. Sytuacja jest poważna, ponieważ nie wiadomo, co dokładnie powoduje nagły wzrost urodzeń z małogłowiem. Nie jest pewne, czy jest to wirus Zika. Pojawiły się domysły, że może to być efekt działania pestycydów. Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że sytuacja może dotyczyć 4 milionów ludzi w obu Amerykach.

Choć wirus jest bardzo niebezpieczny dla ciężarnych , polskie kobiety mogą na razie spać spokojnie. Wszyscy liczą, że pojedyncze przypadki pojawiające się w kilku krajach europejskich, nie powinny być powodem do paniki. W Polsce potwierdzono przypadki zarażenia wirusem Zika u dwóch mężczyzn, którzy przebywali w Kolumbii i Dominikanie. Wirus objawia się gorączką, bólami mięśni lub stawów, zapaleniem spojówek , światłowstrętem, wysypką, oraz niekiedy paraliżem. Gorsze są sytuacje, gdy osoba zakażona nie wie, że jest nosicielem wirusa , gdyż choroba przebiega u niej bezobjawowo. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że stanowi to wówczas spore zagrożenie w kontaktach płciowych. W przypadku zbliżenia może dojść do zarażenia partnera . Wirus utrzymuje się w organizmie człowieka zazwyczaj kilka dni, ale znane są przypadki dłuższej choroby. U mężczyzn przebiega bezobjawowo, samoistnie znika po krótkim czasie. Sytuacja komplikuje się w przypadku kobiet, których dzieci mogą urodzić się z małogłowiem . Czy można się ustrzec przed Zika? Jeżeli ktoś nie podróżuje w rejony narażone na obecność komarów z gatunku Aedes, oraz nie ma kontaktów intymnych z mężczyznami, którzy przebywali w takich miejscach, nie ma czego się obawiać. Miejmy nadzieję, że lekarze szybko znajdą skuteczny sposób na ochronę kobiet w ciąży z zagrożonych rejonów! A Ty gdzie podróżowałaś w tym roku? Czy było to bezpieczne miejsce? Zobacz także: Wirus Zika groźniejszy niż przypuszczano!