Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Fotolia
Aktualności

Czy ciężarne kobiety mogą przestać się bać? Nowy pomysł na walkę z wirusem zika

Na nietypowy pomysł wpadła agencja merketingowa w Brazylii. Billboardy mają wydzielać zapach kwasu mlekowego, który podobny do ludzkiego potu ma wabić komary w pułapkę. Czy to pomoże w walce z zika?

Wirus zika jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży, gdyż powoduje uszkodzenia płodu. Zwłaszcza w Brazylii odnotowuje się najwyższy wskaźnik zachorowań, dlatego to właśnie tam naukowcy pracują najbardziej intensywnie nad znalezieniem rozwiązania.

Na czym polega pomysł?

Mosquito Killer Board oraz Posterscope, to dwie firmy, które postanowiły wprowadzić w życie nietypowy plan.  Chcą postawić w strategicznych miejscach w kraju billboardy, nasączone kwasem mlekowym imitującym ludzi pot. Ma to przyciągnąć komary nawet z odległości 2,5 km. Owady przykleją się do liter, znajdujących się na tablicy.
– To imponujące jak wiele komarów możesz schwytać w tę pułapkę i jak dużo żyć można uratować tym pomysłem. – przekonuje Otto Frosard z Posterscope.

Są też wątpliwości

Dr. Chris Jackson, ekspert ds. szkodników w Southampton  zaznacza: – Szczególnie istotne jest to, że urządzenie zabija osobniki żeńskie, wysysające krew, gryzące i zarażające. – Lekarz ma jednak wątpliwości – Mam kilka obaw. Gdyby odbywało się to nie w miejscu o dużym zagęszczeniu ludzi i nie tam, gdzie pojawiają się oni z odkrytymi nogami, byłoby to właściwsze. Inaczej będzie to wpuszczanie głodnych komarów w raj ze świeżym pokarmem.– podsumowuje. 

Dotychczas zainstalowano dwie tablice w Rio de Janeiro, niedługo dowiemy się więc, czy przynoszą one spodziewane efekty.

Przeczytaj także: 6 najważniejszych faktów o wirusie zika!

Jak wybrać fotelik dla noworodka do auta? - film

co na komary dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Sio komary i meszki, czyli jak nie dać się pogryźć

Ukąszenia, użądlenia, ugryzienia są zmorą wszystkich rodziców, którzy wybierają się w plener. Aby dobrze chronić dziecko , warto więcej wiedzieć o tych istotach, które lubią bliski kontakt z naszą skórą.   Ugryzienia komarów - jak chronić przed nimi dziecko? Poznaj kilka sposobów na komary , a dokładnie na to, by zapobiec ich ugryzieniom. Stosuj repelenty, ale nigdy nie bezpośrednio na skórę dziecka, Unikaj spacerów w okolicach zbiorników wodnych, w wilgotnych lasach, parkach i ogrodach Mądrze wybieraj pory spaceru - komary można spotkać o świcie i zmierzchu, kiedy wilgotność powietrza jest największa, Używaj moskitier - na wózek, a także w domu na okna, np. w pokoju dziecinnym. Ugryzienie komara - co robić? W miejscu ugryzienia komara pojawia się obrzęk, bladoróżowe lub białe bąble, skóra swędzi, więc dziecko zaczyna się drapać lub płacze. Przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem. U najmłodszych dzieci stosuj te środki ostrożnie. Zobacz też: Co na ugryzienia komarów? 8 redakcyjnych propozycji Jak chronić dziecko przed meszkami? To trudne zadanie, bo meszki atakują niemal przez całą dobę, także w ciągu dnia, gdy świeci słońce. Latają gromadnie, co jest groźne dla małych dzieci. Staraj się nie spacerować w pobliżu płynących wód - tam się wylęgają się larwy meszek, Stosuj repelenty, czyli środki odstraszające dobrane do wieku dziecka, Używaj moskitiery, jeśli wozisz dziecko w głębokim wózku  Jak postępować z ranką po ugryzieniu przez meszkę? Meszki pozostawiają na skórze krwawiący ślad, który boli i trudno się goi, może pojawić się obrzęk, czasem gorączka . Postępuj podobnie jak w przypadku ugryzienia komara, czyli przemyj miejsce ukąszenia zimną wodą i posmaruj Fenistilem, Hydrocortisonem, Dapisem.    Zobacz...

papież Franciszek
polskieradio.pl
Aktualności
Papież Franciszek dopuszcza antykoncepcję w obronie przed wirusem Zika
Wirus Zika nie ustępuje. Papież Franciszek powiedział, że kobiety zagrożone wirusem powinny być dopuszczone do stosowania antykoncepcji. To niesłychane stanowisko Kościoła jest bardzo ważne dla milionów katoliczek.

Antykoncepcja – być może. Aborcja – zło absolutne W drodze powrotnej z pielgrzymki do Meksyku papież Franciszek powiedział dziennikarzom, że stosowanie antykoncepcji przez kobiety zagrożone wirusem Zika może być usprawiedliwione. Jednak uciekanie się do aborcji w przypadku, gdy wirus zaatakuje dziecko w łonie matki nazwał "złem absolutnym".  Uchylając kościelny bezwzględny zakaz antykoncepcji, papież Franciszek przywołał słowa papieża Pawła VI. Papież ten warunkowo dopuścił stosowanie antykoncepcji przez zakonnice, które służyły w XX wieku Afryce i były narażone na gwałty.      Co powoduje małogłowie - wirus Zika, pestycydy czy jeszcze coś innego? Z drugiej strony New York Times trochę ochładza gorączkę związaną z wirusem Zika. To prawda, że w Brazylii odnotowano bardzo  dużą liczbę urodzeń dzieci z nienaturalnie małymi głowami. Jednak nie wiadomo jeszcze, ile z tych przypadków było spowodowanych wirusem Zika. Mikrocefalię ( małogłowie ) stwierdzono na razie u 404 dzieci spośród 4 783, których obwód główki był zbyt mały przy urodzeniu. Rząd Brazylii wycofuje się teraz z surowych wytycznych ustalonych do stwierdzenia małogłowia. Dotąd lekarze mieli zgłaszać przypadki, gdy obwód główki dziecka był mniejszy niż 33 cm. Okazało się, że zbyt dużo przypadków było potencjalnie pozytywnych i ludzie zaczęli wpadać w panikę. Teraz ma to być granica 31,9 cm dla chłopców i 31,5 cm dla dziewczynek.  Sytuacja jest poważna, ponieważ nie wiadomo, co dokładnie powoduje nagły wzrost urodzeń z małogłowiem. Nie jest pewne, czy jest to wirus Zika. Pojawiły się domysły, że może to być efekt działania pestycydów. Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że sytuacja może dotyczyć 4 milionów ludzi w obu Amerykach.  

zika w Polsce
Fotolia
Aktualności
Pierwsze przypadki wirusa Zika w Polsce!
Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego potwierdzili: są pierwsi chorzy! Co to dla nas oznacza?

Choć wirus jest bardzo niebezpieczny dla ciężarnych , polskie kobiety mogą na razie spać spokojnie. Wszyscy liczą, że pojedyncze przypadki pojawiające się w kilku krajach europejskich, nie powinny być powodem do paniki. W Polsce potwierdzono przypadki zarażenia wirusem Zika u dwóch mężczyzn, którzy przebywali w Kolumbii i Dominikanie. Wirus objawia się gorączką, bólami mięśni lub stawów, zapaleniem spojówek , światłowstrętem, wysypką, oraz niekiedy paraliżem. Gorsze są sytuacje, gdy osoba zakażona nie wie, że jest nosicielem wirusa , gdyż choroba przebiega u niej bezobjawowo. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że stanowi to wówczas spore zagrożenie w kontaktach płciowych. W przypadku zbliżenia może dojść do zarażenia partnera . Wirus utrzymuje się w organizmie człowieka zazwyczaj kilka dni, ale znane są przypadki dłuższej choroby. U mężczyzn przebiega bezobjawowo, samoistnie znika po krótkim czasie. Sytuacja komplikuje się w przypadku kobiet, których dzieci mogą urodzić się z małogłowiem. Czy można się ustrzec przed Zika? Jeżeli ktoś nie podróżuje w rejony narażone na obecność komarów z gatunku Aedes, oraz nie ma kontaktów intymnych z  mężczyznami, którzy przebywali w takich miejscach, nie ma czego się obawiać. Miejmy nadzieję, że lekarze szybko znajdą skuteczny sposób  na ochronę kobiet w ciąży z zagrożonych rejonów! A Ty gdzie podróżowałaś  w tym roku? Czy było to bezpieczne miejsce? Zobacz także: Wirus Zika groźniejszy niż przypuszczano!  

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz