Dziecko
Fotolia
Aktualności

Przedszkola publiczne także dla dwulatków?

Już od 2016 roku publiczne przedszkola będą być może dostępne również dla dwulatków. To wielka zmiana, ponieważ dziś placówki te mogą przyjmować dzieci trzyletnie, a jedynie w drodze wyjątku – dwuipółletnie.

Wystąpienie z inicjatywą obniżenia progu wieku przy rekrutacji do samorządowych przedszkoli zapowiedziała w "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister edukacji narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska. Resort edukacji wraca tym samym do swojego pomysłu sprzed dwóch lat. Wtedy został on jednak storpedowany przez ministra pracy, który bał się, że taka zmiana spowoduje, iż nie będą powstawały nowe żłobki (podlegają one kierowanemu przez niego resortowi). Dziś oba ministerstwa porozumiały się w tej sprawie – mówi Joanna Kluzik-Rostkowska. I zapowiada, że będzie dążyć do tego, by umożliwiająca takie rozwiązanie nowelizacja ustawy o systemie oświaty została przeprowadzona jeszcze w tej kadencji sejmu, czyli przed jesiennymi wyborami. Czasu pozostało więc niewiele.

Sposób na niż i... redukcję etatów   

Zgodnie z proponowanymi przez resort edukacji zmianami dyrektor przedszkola mógłby w szczególnie uzasadnionych przypadkach wyrazić zgodę na przyjęcie do kierowanej przez siebie placówki dziecka dwuletniego, a nie – jak do tej pory – dwuipółletniego. Taka zgoda byłaby obligatoryjna, jeśli do przedszkola chodzi już starsze rodzeństwo dwulatka, którego rodzice wystąpią z prośbą o przyjęcie go do placówki.

Skąd taki pomysł? Ministerstwo edukacji narodowej nie kryje, że proponowana zmiana to reakcja na niż demograficzny. Ale także konsekwencja obniżenia wieku szkolnego. Przypomnijmy, że już od września tego roku wszystkie sześciolatki – poza tymi, które mają "odroczenie" – zaczynają obowiązkowo naukę w szkole. A to oznacza, że w przedszkolach pozostanie po nich luka. Z roku na rok coraz większa. Dość powiedzieć, że – jak informuje MEN – w ciągu ostatniego roku liczba dzieci uczęszczających do przedszkoli zmniejszyła się o około 200 tysięcy. Obniżenie progu wieku przy rekrutacji do publicznych przedszkoli o rok ma więc zapobiec zwolnieniom nauczycieli. 

Polecamy: 10 pytań i odpowiedzi o dwulatka w przedszkolu     

        

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

rekrutacja do przedszkoli
Fotolia
Aktualności
Rekrutacja do przedszkoli później przez reformę oświaty
Twoje dziecko ma pójść od września do przedszkola? Na harmonogram i kryteria rekrutacji musisz niestety jeszcze poczekać. Jak długo?

Rekrutacja do przedszkoli , oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas 1 szkół podstawowych na rok 2017/2018 odbędzie się później niż dotychczas. W związku z wprowadzeniem reformy oświaty , rodzice przyszłych przedszkolaków muszą więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zapisy do przedszkoli i informację, czy ich dzieci dostały miejsce w państwowej placówce . W większości miast harmonogram i kryteria rekrutacji do przedszkoli będą dostępne dopiero w kwietniu. Wszystko przez to, że pełna lista przedszkoli i szkół dostępna będzie dopiero pod koniec marca.  Rekrutacja do przedszkoli 2017/2018 W związku ze zmianą prawa oświatowego (zgodnie z art. 204 ust. 1-2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.) odpowiedni organ prowadzący rekrutację do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych oraz klas 1 szkół przedszkolnych, powinien podać najpóźniej do 15 kwietnia 2017 r. terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego oraz kryteria rekrutacji .  Warszawskie Biuro Edukacji informuje, że informacje na temat harmonogramu rekrutacji do przedszkoli oraz jej kryteriów poda już 28 lutego 2017 r . Inne duże miasta (m.in. Kraków, Poznań, Wrocław) pozostają przy dacie 15 kwietnia 2017 r. To niestety oznacza, że rodzice będą musieli dłużej żyć w niepewności, czy ich dziecko dostanie się do przedszkola . 

zajęcia dodatkowe dla dzieci w przedszkolach
Adobe Stock
Edukacja
Kto da więcej? Przedszkola prześcigają się w zajęciach dla maluchów
Szwedzki stół, warzywka do jedzenia z własnego ogrodu – takie atrakcje dla dzieci przygotowują niektóre przedszkola. Jest tylko taki problem, że bardzo trudno się do nich dostać.

    Dla rodziców małych dzieci najbliższe tygodnie to gorący okres. Rekrutacja do przedszkoli wchodzi w fazę decydującą, na początku kwietnia otrzymają informację, czy ich maluch dostał się do wybranej placówki. Jest stres, bo chętnych znacznie więcej niż miejsc , a każdy chciałby zapisać dziecko do najlepszej placówki. Także przedszkola dwoją się i troją, aby swoją ofertą przebić konkurencję.     Przedszkola kuszą rodziców Przedszkola państwowe prześcigają się w ofercie dla maluchów. Oprócz standardowych propozycji zajęć dodatkowych jak: gimnastyka, warsztaty muzyczne, plastyczne i język angielski, coraz częściej są też oryginalne propozycje. - Koleżanka opowiadała mi, że wybrała dane przedszkole, bo tam jest szwedzki stół – mówi pani Kasia, mama 2,5 letniej Hani, mieszkająca w Łodzi. Jest właśnie w trakcie wybierania przedszkola dla córeczki. Okazuje się, że oferta szwedzkiego stołu coraz częściej gości w przedszkolach. W jednej z łódzkich placówek przedszkolaki trzy razy w tygodniu mają drugie śniadanie w takiej formie. W innym z przedszkoli rodzice mogą dostać także porady dietetyka. To nie koniec atrakcji. Dzieci mają aż 5 razy w tygodniu lekcje języka angielskiego, a oprócz tego mogą chodzić na zajęcia z jogi , na warsztaty kulinarne lub ekologiczne. Warzywka z własnego ogródka Jedno z przedszkoli oferuje dzieciom na placu zabaw ogród stworzony w ramach projektu "Ekologicznej ścieżki sensorycznej". W innej placówce jest też ogród z kącikiem owocowym i warzywniakiem, o który dbają przedszkolaki.  Placówki oferują także zajęcia plastyczne, teatralne, taneczne, a nawet muzykoterapię. Dzieci mogą uczyć się origami , poćwiczyć gimnastykę korekcyjną, karate lub rozwijać się przy zabawach logorytmicznych i matematycznych. - Dobrze, gdyby Hania miała np. rytmikę, ale...

zapisy do przedszkola 2017
Fotolia
Aktualności
Bałagan z rekrutacją do przedszkoli. Ktoś to ogarnia?!
W najgorszej sytuacji są oczywiście dzieci i ich rodzice. Tegoroczne zapisy do przedszkoli odbywają w chaosie i dezinformacji. Wszystko dzięki reformie edukacji.

Pisaliśmy już, że w związku z wprowadzaniem reformy edukacji, tegoroczna rekrutacja do przedszkoli odbywa się później niż zwykle . Zwykle było tak, że w marcu-kwietniu rodzice przyszłych przedszkolaków wiedzieli już na czym stoją: czy dziecko dostało się do przedszkola, czy jest to przedszkole pierwszego wyboru, czy też muszą szukać miejsca gdzie indziej. To dawało wystarczająco dużo czasu , żeby znaleźć rozwiązanie, jeśli dziecko się nie dostało do przedszkola, a także by ułożyć sobie sprawy zawodowe tak, żeby można je było pogodzić z opieką nad dzieckiem od września. W tym roku jest inaczej i trudno znaleźć tu plusy zaistniałej sytuacji: każde miasto ma zapisy do przedszkola w innym terminie , w niektórych miejscach trwają dłużej, w innych krócej, a we wszystkich rodzice są trzymani w niepewności niemal do ostatniego momentu. W niektórych przypadkach nawet do końca lata!  Harmonogram rekrutacji do przedszkola – jak w tym się połapać? Pierwszy etap rekrutacji do przedszkoli w Warszawie na rok 2017/2018 już zakończony – wnioski można było składać od 29 marca do 10 kwietnia. 27 kwietnia opublikowana zostanie lista dzieci zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do warszawskich przedszkoli. Tymczasem w takim Krakowie na przykład, rekrutacja ruszyła dopiero 18 kwietnia, termin składania wniosków mija 8 maja, wstępne listy zostaną ogłoszone 8 czerwca, a ostateczne – 23 czerwca. Kiedy rodzice warszawskich przedszkolaków będą już wiedzieć na czym stoją, stres rodziców z Gdańska i Wrocławia dopiero się zacznie! W Gdańsku rekrutacja rusza dopiero 24 kwietnia, na wyniki trzeba będzie poczekać do 23 maja, a ostateczne zostaną ogłoszone 1 czerwca. We Wrocławiu wnioski można składać od 24 kwietnia do 4 maja, na wstępną listą trzeba czekać prawie miesiąc – do 1 czerwca. Ostateczna lista zostanie opublikowana 9 czerwca. Jak widać,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj