dzieci wracają do szkół
Adobe Stock / Instagram
Aktualności

Czy dzieci wrócą do szkół 10 stycznia? Minister Czarnek: „Mamy trudną sytuację”

Po przerwie świątecznej i tymczasowym zamknięciu szkół dzieci mają wrócić do nauki stacjonarnej 10 stycznia. Czy tak się stanie? Minister Przemysław Czarnek twierdzi, że ten plan jest aktualny, nie wiadomo jednak, jak Omikron wpłynie na sytuację szkół w kolejnych miesiącach.

Minister edukacji Przemysław Czarnek dał jasno do zrozumienia, że dzieci wrócą do szkół po 9 stycznia. Nie ma jednak pewności, jak długo będą uczyć się stacjonarnie.

Redaktorka Mamotoja.pl o śnie swoich córek: zaakceptuj fakt, że dzieci są różne

Przez Omikron znów zamkną szkoły?

Na razie powrót do szkół 10 stycznia jest pewny: minister potwierdził, że po przerwie w nauce stacjonarnej, która miała trwać od 20 grudnia do 9 stycznia, dzieci znów zasiądą w szkolnych ławkach. 

„Od 10 stycznia wracamy do nauki stacjonarnej” – zadeklarował na antenie Polskiego Radia 24.

Co dalej? Niestety nie jest pewne, czy przez rosnącą liczbę zakażeń nowym wariantem koronawirusa zamknięcie szkół znów nie będzie konieczne. Zdaniem ministra Czarnka sytuacja pandemiczna w Polsce i Europie jest trudna, a kluczowa dla szkół i ewentualnych obostrzeń jest liczba hospitalizacji i ciężkich przypadków COVID-19.

„Co będzie za miesiąc, półtora, za dwa? Wszystko zależy od tego, jaki będzie rozwój pandemii. Jak bardzo będzie oddziaływał na nasze społeczeństwo Omikron – w sensie nie liczby zakażeń, bo nie to jest kluczowe, tylko liczby ciężkich zachorowań i hospitalizacji” – wytłumaczył minister Czarnek.

Zobacz też:

Edyta Pazura rozważa wypisanie dzieci ze szkoły
Instagram
Aktualności
Edyta Pazura myśli o wypisaniu dzieci ze szkoły. „Miałabym czas na pasje”
Edyta Pazura wróciła z wakacji na Malediwach i zastanawia się, czy nie lepiej byłoby odciąć dzieci od szkolnych obowiązków. Wtedy cała rodzina zyskałaby więcej czasu na realizowanie swoich planów.

Edyta Pazura narzeka na tęsknotę za domem podczas wakacyjnych wyjazdów. Chciałaby też, aby jej dzieci mogły spełniać się w tym, co jest dla nich ważne, dlatego rozważa wypisanie ich ze szkoły. Edyta Pazura wypisze dzieci ze szkoły? Żona Cezarego Pazury już od dawna myśli o rezygnacji ze szkoły, krytykuje polski system edukacji i przepowiada, że obecna sytuacja w szkolnictwie w końcu doprowadzi do tragedii. Gwiazda ubolewała niedawno, że jej przemęczona lekcjami 12-letnia córka zasypia w samochodzie. Twierdziła też, że tak samo jak dzieci sfrustrowani są i rodzice, i nauczyciele. Teraz gdy blogerka wróciła z wakacji we dwoje na Malediwach, temat szkoły powrócił. Edyta Pazura zastanawia się, czy nie wypisać dzieci ze szkoły i nie przejść na edukację domową. „Wracają te same pytania bez odpowiedzi, które zadaję sobie, kiedy nie ma mnie dłużej w domu. 'Co by było, gdybym zdecydowała się na edukację domową dzieci?', 'Czy wtedy miałabym czas na realizowanie swoich planów?', 'Czy wówczas moje dzieci miałyby więcej czasu na realizację swoich pasji?'. Od ponad pół roku obiecuję Amelii, że znajdziemy czas na zajęcia z rysunku, a zamiast tego mamy korki z matematyki” – opisuje swój problem żona i menadżerka Cezarego Pazury. Co ciekawe, pomysł Edyty Pazury spodobał się jej fanom. Większość ją wspiera: „Edukacja domowa wspaniałe rozwiązanie. Dużo podróżujemy, a dodatkowo rodzicielstwo bliskości w naszym przypadku sprawdza się świetnie”; „Tak, edukacja w szkole nie wspiera i nie rozwija żadnych zainteresowań dzieci... Ten piekielny program, średniowiecze, oświecenie.... A w szkole średniej znowu to samo... Mam nastolatka, kryzys własnych wartości jest nieunikniony. Powodzenia w dążeniu do pasji i zainteresowań dzieci”.          ...

rekrutacja do szkół podstawowych
Adobe Stock
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2022 obejmie dzieci, które w tym roku kończą 7 lat. Na wniosek rodziców sześciolatki, które korzystały z wychowania przedszkolnego w roku poprzednim lub uzyskały pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, także mogą zapisać się do klas pierwszych. Wyjaśniamy, jak przebiega nabór do szkoły podstawowej.

Rekrutacja do szkoły podstawowej odbywa się zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji z 2004 roku i poprawką do niej wprowadzoną w 2009 roku. Poza tym każda placówka udostępnia rodzicom opracowane przez siebie zasady zapisów do szkoły. Warto się z nimi zapoznać jeszcze przed złożeniem wniosku do wybranej placówki. Zasady rekrutacji to m.in. informacje o liczbie miejsc przygotowanych na nowy rok szkolny we wszystkich klasach pierwszych oraz o językach obcych, jakie będą w nich nauczane. Spis treści: Rekrutacja do szkoły podstawowej – kryteria Zasady rekrutacji: jak złożyć wniosek o przyjęcie do szkoły? Zapisy do szkoły podstawowej – kolejność i terminy Rekrutacja uzupełniająca do szkoły podstawowej Kryteria rekrutacji do szkoły podstawowej Nabór do szkoły podstawowej przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjna na podstawie przepisów zawartych w rozporządzeniu MEiN. W skład komisji wchodzą przede wszystkim pracownicy danej placówki. Komisja rekrutacyjna ustala zasady rekrutacji do szkoły podstawowej zgodnie z zapisami rozporządzenia. Dziecko może chodzić do szkoły obwodowej lub innej wybranej, jeśli spełnia kryteria przyjęcia. Głównym kryterium przyjęcia dziecka do szkoły jest rejonizacja . Z urzędu do danej szkoły przyjmowane są dzieci mieszkające (zameldowane) w obwodzie danej placówki oraz na wniosek rodziców lub prawnych opiekunów dzieci spoza obwodu, o ile szkoła dysponuje wolnymi miejscami. Oznacza to, że w pierwszej kolejności przyjmowane są dzieci z rejonu szkoły , a na pozostałe wolne miejsca dzieci spoza niego zgodnie z zasadami rekrutacji. Zasady rekrutacji udostępnione przez placówkę powinny zawierać: kolejność przyjęć uczniów, zasady przydzielania uczniów do poszczególnych klas, dokumentację, jaką powinni dostarczyć rodzice, terminarz dostarczania dokumentów, terminy...

kiedy dzieci wracają do szkoły
Adobe Stock/nadezhda1906
Aktualności
Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce?
Rodzice pytają, kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce. Warto wiedzieć, czy dni wolne obejmują tylko Święto Pracy oraz Święto Konstytucji 3 maja, czy ferie zostaną wydłużone. Powrót do szkoły nie odbywa się wcale w poniedziałek, 2 maja. Wyjaśniamy, kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce.

Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce – to pytanie nurtuje rodziców. Odpowiedź wcale nie jest oczywista, bo przerwa świąteczna obejmuje także jeden dzień powszedni. Kiedy dzieci wracają do szkoły po majówce? Dzieci nie wracają do szkoły tuż po Święcie Pracy, które wypada 1 maja w niedzielę. Poniedziałek pomiędzy Świętem Pracy a Świętem Konstytucji 3 maja to dzień powszedni, nie oznacza to jednak, że dzieci idą wtedy do szkoły. 2 maja lekcje także się nie odbywają, a szkoły w większości będą zamknięte. Dzieci wracają do szkoły dopiero w środę, 4 maja. Majówka 2022 trwa zatem od soboty 30 kwietnia do wtorku 3 maja włącznie. Kiedy dzieci wracają do szkoły – dyżury w majówkę Ponieważ dzieci wracają do szkoły dopiero w środę po majówce, a poniedziałek dla niektórych rodziców jest dniem pracującym, w niektórych placówkach organizowane są dyżury świetlicowe. Z opieki nad dzieckiem w szkole można jednak skorzystać tylko 2 maja. Zazwyczaj w szkołach obowiązują wcześniejsze zapisy na dyżury w świetlicy w dni, w które nie odbywają się lekcje. Ważne: szkoła nie ma obowiązku zapewnienia dzieciom opieki świetlicowej w czasie majówki. Podobnie nauczyciele nie mają obowiązku pracy w dni wolne. Kolejne dni wolne od szkoły 2022 to dni, w których odbędą się egzaminy ósmoklasistów: 24, 25 i 26 maja. Zobacz też: ​ Zwolnienie z WF: powody, jak napisać zwolnienie z lekcji WF [WZÓR] Co zrobić, żeby dziecko polubiło szkołę Usprawiedliwienie nieobecności w szkole – jak je napisać? [WZÓR]

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj