Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy jedzenie łożyska po porodzie wpływa korzystnie na zdrowie młodej mamy?
Fotolia
Aktualności

Obalamy mit, w który uwierzyły tysiące mam – możesz być jedną z nich!

O tym, że zjadanie łożyska po porodzie jest korzystne dla zdrowia młodej mamy, słyszymy nie od dziś. Jak jest naprawdę? Badacze obalili kolejny mit!

To prawdziwa bomba witaminowa, pełna hormonów ułatwiających laktację i zapobiegających depresji poporodowej. Zjedzenie tego "produktu" przyspiesza powrót do formy sprzed ciąży, ma właściwości odmładzające, uzupełnia niedobory żelaza, uelastycznia skórę i dodaje energii. W te niezwykłe właściwości wierzy coraz więcej młodych mam. Już wiecie, o czym mowa? O łożysku!

Jedzenie łożyska jest coraz popularniejsze wśród młodych mam

Przez ostatnich 10 lat coraz częściej słyszeliśmy o placentofagii, czyli zjadaniu własnego łożyska po porodzie. Zwolennicy tego kontrowersyjnego (i dla wielu obrzydliwego) trendu zapewniają, że jedzenie łożyska jest bardzo korzystne dla młodej mamy – odmładza, zapobiega depresji poporodowej, uzupełnia niedobory i ułatwia laktację. Jedną z fanek placentofagii jest Kim Kardashian, celebrytka i mama 2 dzieci – nic dziwnego, że młode mamy uwierzyły w dobroczynne działanie łożyska.

Tabletki z łożyskiem nie wpływają na poziom żelaza

Badacze z Uniwersytetu Nevada postanowili sprawdzić, czy jedzenie łożyska ma tyle korzyści, ile deklarują jego zwolennicy. Badanie trwało 3 tygodnie. Przez pierwsze 4 dni grupa 10 kobiet łykała tabletki z łożyskiem trzy razy dziennie. Przez kolejne 8 dni dwa razy dziennie i raz dziennie przez ostatnie 9 dni. W tym samym czasie grupa 13 kobiet otrzymywała tabletki placebo z suszoną wołowiną.
Badania krwi przed i po eksperymencie potwierdziły przypuszczenia badaczy: nie zauważono żadnych znaczących zmian we krwi badanych kobiet, czyli spożywanie łożyska przez kilka pierwszych tygodni po porodzie w żaden sposób nie wpływa na organizm młodej mamy.

Autorzy badania potwierdzają: "Placentofagia jest coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, ale nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jedzenie łożyska jest korzystne dla organizmu lub że jest dla niego zagrożeniem. Chociaż spożywanie łożyska w kapsułkach po porodzie może mieć jakiś wpływ na młode mamy, na pewno nie wpływa na poziom żelaza we krwi".

Słyszałyście wcześniej o tym coraz popularniejszym trendzie? A może same jesteście zwolenniczkami zjadania łożyska i zdecydowałyście się na ten krok? Czekamy na wasze komentarze!

Czytaj także: Po co dziecku pępowina i łożysko?

źródło: health.spectator.co.uk

Dieta podczas karmienia piersią – czy w czasie laktacji można się odchudzać? [WIDEO]

Screen/Fundacja Rodzić po Ludzku
Aktualności
Urodziła w domu, zjadła kawałek łożyska i… – Polka pokazuje, jak można rodzić inaczej
Przez 4 dni pozostawiała łożysko obok noworodka, nazywając je jego bratem. Polska położna na Bali opowiada o swoim porodzie lotosowym.

  (function(d, s, id) { var js, fjs = d.getElementsByTagName(s)[0]; if (d.getElementById(id)) return; js = d.createElement(s); js.id = id; js.src = "//connect.facebook.net/pl_PL/sdk.js#xfbml=1&version=v2.3"; fjs.parentNode.insertBefore(js, fjs);}(document, 'script', 'facebook-jssdk')); To już ponad dwa miesiące temu jak przywitaliśmy na świecie Janka i... Ari Ari. Dziś wpis o spirytualnym bracie bliźniaku Janka :) Część pierwszahttp://coztegozedaleko.pl/ari-ari-czyli-lotosowy-janek/ Posted by Co z tego że daleko on  7 marca 2016   Celina Szwinta, położna, rzuciła etat w polskim szpitalu, by przyjmować porody w maleńkich wioskach w Kenii, na Filipinach i w Kambodży. Niedawno urodziła na Bali synka Janka. Na blogu coztegozedaleko.pl opisała swój poród lotosowy. Biorąc pod uwagę polskie realia (szpitalne sale i procedury), jej podejście może szokować. Warto jednak poczytać i zobaczyć niezwykłe zdjęcia, które pokazują, jak można rodzić zupełnie inaczej. Poznaj metody położnicze z odległego zakątku świata.  Celina urodziła Janka lotosowo. Oznacza to, że nie przecięto pępowiny, a dziecko jest połączone z łożyskiem tak długo, dopóki pępowina sama nie odpadnie. Porody lotosowe są na Bali tradycją. Tradycja to nie jedyny czynnik, dla którego kobiety decydują się trak rodzić. Ważna rolę odgrywa jeszcze czynnik fizjologiczny (łożysko zawiera krew dziecka z komórkami macierzystymi - nie odcina się pępowiny, by cała ta krew wróciła do noworodka.) oraz duchowy (kobiety wierzą w duchową moc łożyska ). – Tam wierzy się, że łożysko to pewnego rodzaju Anioł Stróż narodzonego dziecka – powiedziała Celina Szwinta w wrześniowym wywiadzie dla Babyonline .   Jak wygląda poród lotosowy w praktyce? Poród lotosowy polega na samoistnym i naturalnym odłączeniu łożyska od dziecka. Praktyka porodu lotosowego nie...

Depresja poporodowa, baby blues, połóg, zaburzenia nastroju, miłość do dziecka, relacje w rodzinie, noworodek, macierzyństwo
Fotolia
Połóg
Jak nie pomylić baby bluesa z depresją poporodową
Zamiast radości po narodzinach dziecka czujesz smutek, niepokój i lęk – tak może objawiać się baby blues, ale także choroba, jaką jest depresja. Zapamiętaj bardzo ważne różnice między nimi, aby pomóc sobie lub innym.

Co czujesz po narodzinach dziecka? Baby blues: zamiast się cieszyć, czujesz się bezradna i przytłoczona nowymi obowiązkami, smutna. A dziecko staje ci się niemal obojętne. Nie rozumiesz, dlaczego płacze , nie wiesz, jak je uspokoić, sama często płaczesz, dochodzisz do wniosku, że nie potrafisz się nim opiekować i wyrokujesz, że nie nadajesz się na matkę.  Depresja poporodowa:  początek depresji poporodowej może być podobny do baby bluesa. Młoda mama, które świetnie zadebiutowała w nowej roli, zaczyna odczuwać, że dziecko zabrało jej radość i siły. Może cierpieć na bezsenność i utratę apetytu. Budzi się zmęczona i zniechęcona. Czuje się winna, ponieważ częściej niż miłość , odczuwa irytację i złość do dziecka albo nadmierny lęk o nie. Mogą pojawiają się natrętne, agresywne myśli skierowane przeciwko niemowlęciu.  Kiedy się pojawia?  Baby blues: od urodzenia dziecka i trwa przez kilka dni lub tygodni. Zwykle sam ustępuje. Depresja poporodowa: może wystąpić od razu po porodzie albo po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozwiązania, gdy dobrze radząca sobie dotychczas młoda mama nagle staje się zmęczona dzieckiem, przygnębiona, nieszczęśliwa.  Jak często się zdarza? Baby blues: nie jesteś ze swoimi uczuciami osamotniona – takiego rozchwiania emocjonalnego doświadcza prawie 80 proc. kobiet. Depresja poporodowa: na szczęście  dotyka młode mamy rzadziej (choć wcale nie tak rzadko!), cierpi na nią około 10-15 proc. kobiet.  Co pomoże się z nimi uporać?  Baby blues: wsparcie partnera i rodziny – aby mogli ci pomóc, powinni wiedzieć, co teraz czujesz, więc nie wahaj się mówić o swoich problemach. Wypłakuj się w rękaw przyjaciółce, korzystaj z telefonów zaufania i grup wsparcia dla młodych mam . Proś o pomoc w codziennych obowiązkach....

poród, noworodek
fotolia
Połóg
Jedzenie łożyska – najnowsze wyniki badań
Słyszałaś o jedzeniu przez kobiety ich własnego łożyska? Sprawdź, czy najnowsze badania potwierdziły leczniczy wpływ łożyska.

Rośnie popularność jedzenia łożyska Najnowsze badania opublikowane przez Archives of Women’s Mental Health wykazały, że nie ma żadnych wymiernych korzyści zdrowotnych dla młodych matek, które decydują się na zjedzenie łożyska po porodzie . Według naukowców z uniwersytetu Northwestern, jedzenie własnego łożyska, które jest ostatnio bardzo modne w Stanach Zjednoczonych, w rzeczywistości niewiele daje, a nawet może być ryzykowne. W Wielkiej Brytanii (w 2014r.) łożysko zabierała do domu już co ósma para (według  "Guardianie" Nick Baines)! Czy jedzenie łożyska  jest korzystne dla zdrowia? Badacze przeanalizowali 10 najnowszych badań dotyczących jedzenia łożyska . Nie znaleźli żadnych istotnych danych, które potwierdziły leczniczy wpływ łożyska na zdrowie młodych mam. Tym samym obalili panujące wśród wielu kobiet przekonanie, że jedząc łożysko surowe, gotowane czy to w formie tabletek, zapobiegnie się depresji poporodowej , poprawi się witalność, elastyczność skóry, uzupełni niedobory żelaza, wzmocni więź i szybciej wróci do formy sprzed ciąży. Zobacz też: Łożysko przodujące "Istnieje wiele subiektywnych raportów kobiet, które zachwalają korzyści płynące z jedzenia łożyska . Nie było jednak dotychczas żadnych systematycznych badań , które pokazałby zarówno zalety płynące z tej czynności, jak i stopień jej ryzyka." - powiedział autor badania dr Crystal Clark.- "Badań na myszach nie należy przekładać na korzyść dla człowieka." Jedzenie łożyska może być ryzykowne Niepokojący jest również brak badań wykazujących możliwe zagrożenia związane z jedzeniem łożyska nie tylko dla młodych matek, ale również noworodków (jeśli matka karmi dziecko piersią). Organ ten, mimo wszystko, działa jak filtr do wchłaniania i ochrony rozwijającego się płodu z toksyn. Co więcej, w Stanach...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz