Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ciąża, mama, ruchy dziecka
Panthermedia
Aktualności

Czy kobietom w ciąży powinny przysługiwać przywileje?

Startuje IV edycja kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”.

Rusza czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Odmienny stan - odmienne traktowanie”. Jej celem jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Wraz ze startem kampanii rozpoczyna się internetowy ranking Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Raport „Polka w ciąży”

W 2004 r. z ustawy o pomocy społecznej usunięty został zapis mówiący o przywilejach dla kobiet ciężarnych, który gwarantował im obsługę poza kolejnością w placówkach publicznych. I chociaż, jak wynika z raportu TNS OBOP „Polka w ciąży: Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” aż 83% Polaków uważa, iż kobiety w ciąży powinny być specjalnie traktowane, to w rzeczywistości są one często zdane na wątpliwą wyrozumiałość i życzliwość innych. Według badanych kobietom w ciąży powinno przysługiwać prawo do obsługi poza kolejnością – np. w sklepie – uważa tak aż 97% badanych, w kolejce w przychodni (96%), a także miejsce siedzące w komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak aż 100% ankietowanych. Jednak w środkach transportu publicznego, przychodniach lekarskich czy sklepach przyszłe mamy często pozostają niezauważane.
Kampania „Odmienny stan – odmienne traktowanie” ma przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby przyszłych mam. To już kolejna edycja kampanii, ponieważ  mimo dużej świadomości społecznej w obszarze praw, przywilejów i stereotypów dotyczących kobiet w ciąży jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Patrycja Majchrowicz-Biela, Product Manager Grupa OTC marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.  

Dbajmy o przyszłe mamy i szanujmy ich potrzeby

Kobieta w ciąży potrzebuje naszej szczególnej troski i życzliwości, a ustępując miejsca przyszłej mamie, dbamy nie tylko o jej samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie nienarodzonego dziecka. Chcemy, żeby pamiętało o tym jak najwięcej osób, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony kampanii - www.odmiennystan.pl.

Szukajmy Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie

Podczas tegorocznej edycji, tak jak w poprzednich latach, prowadzony będzie ogólnopolski Ranking Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie, czyli takich miejsc, w których kobiety w ciąży spotykają się nie tylko z udogodnieniami, ale także z życzliwością, wyrozumiałością oraz troską. Ranking obejmuje trzy kategorie placówek: Instytucje publiczne, Transport oraz Placówki komercyjne. Wszyscy, którzy znają godne polecenia miejsca życzliwe przyszłym mamom, mogą zgłosić je odwiedzając stronę odmiennystan.pl. Zgłoszenia Miejsc Przyjaznych Przyszłym Mamom przyjmowane będą do końca sierpnia 2012 r. Na zgłoszone przez Internautów miejsca będzie można głosować do końca września, a rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się w październiku 2012 r. Nagrodami są specjalne piktogramy znak kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”, którymi będzie można oznaczyć wybrane miejsce. Zachęcamy wszystkich, do tego, by uważnie rozglądać się dokoła w poszukiwaniu miejsc życzliwych przyszłym mamom i zgłaszania ich do rankingu prowadzonego w ramach kampanii. Im więcej osób przyłączy się do kampanii i powie o niej przyjaciołom, rodzinie czy też znajomym, tym większy sens mają prowadzone przez nas działania – mówi Patrycja Patrycja Majchrowicz-Biela, Product Manager Grupa OTC marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.

Wsparcie merytorycznie kampanii:
Fundacja Rodzić po Ludzku
Organizacja pozarządowa pożytku publicznego działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Misją Fundacji jest wzmocnienie i wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu swoich potrzeb i domaganiu się respektowania swoich praw.
 

Sennik: ciąża. Co oznacza sen o ciąży?

kobieta, mama, zegar, ciąża, brzuszek
Poród naturalny
Jak nie urodzić za wcześnie i dotrwać do terminu porodu?
Im bliżej końca ciąży, tym bardziej chciałabyś ją mieć już za sobą. Ale każdy dzień pracuje na korzyść twojego dziecka. Poród w terminie daje mu większą szansę na zdrowie.

Coraz więcej dzieci rodzi się przed terminem . Wpływa na to nie tylko zdrowie przyszłej mamy, ale również jej styl życia. Dlaczego przedwczesny poród  nie jest dobry dla dziecka ? Bo przychodzi ono na świat, gdy jest do tego nie gotowe. Zbyt krótki pobyt w macicy może wiązać się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dziecko może urodzić się z niedojrzałością wielu układów. Sprawdź, jak w prosty sposób możesz zadbać o to, by nie urodzić wcześniaka - tą nazwą określa się dzieci, które przychodzą na świat pomiędzy 22. a ukończonym 36. tygodniem ciąży, z wagą poniżej 2,5 kg.  1. Leczysz infekcje intymne Do przedwczesnego porodu mogą doprowadzić infekcje bakteryjne miejsc intymnych . Gdy wydzielina z pochwy zmieni kolor, pojawi się swędzenie lub inny niepokojący objaw, idź do lekarza. Zwykle między 35. a 37. tygodniem ciąży przyszłym mamom wykonuje się posiew z pochwy w kierunku paciorkowców grupy B. 2. Unikasz wysiłku Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz tylko leżeć lub siedzieć. Wskazane są spacery, lekka gimnastyka. Nawet jeśli rozpiera cię energia, nie podnoś ciężkich przedmiotów. Podczas dźwigania napinają się mięśnie brzucha, obniża się macica jak podczas parcia, a to może grozić przedwczesnym porodem. 3. Jesteś spokojna Zmartwienia, zwłaszcza te, które długo rozpamiętujesz, mogą przyspieszyć poród . Stres uwalnia adrenalinę, która odpowiada za skurcze macicy. Codziennie znajdź czas tylko dla siebie – na drzemkę, spacer, słuchanie muzyki, czytanie, relaks. Wypoczęta łatwiej zachowasz spokój. 4. Nie palisz Palenie papierosów sprawia, że  dziecko  styka się z czterema tysiącami substancji. Niektóre działają rakotwórczo, inne mogą przyczynić się do powstania wad wrodzonych i przedwczesnego porodu . Szkodzi też bierne palenie. Postaraj się, by nikt w twoim otoczeniu nie sięgał...

kobieta w ciąży robi ktg
Adobe Stock
Patronaty
Gdzie mamy szukają wiedzy o badaniach okołoporodowych? Raport marki Pregnabit i IMM
Mamy tworzą w internecie dużą i zaangażowaną społeczność: dyskutują na forach, komentują wpisy na blogach parentingowych, korzystają z porad na portalach, wypełniają instagram zdjęciami pociech. Zwiększona aktywność rozpoczyna się już w ciąży, a jednym z bardzo istotnych i popularnych tematów są badania i opieka okołoporodowa.

Gdzie Polki szukają informacji o KTG, USG i innych badaniach? Czy ich wiedza na te tematy jest wystarczająca? Marka Pregnabit, przy współpracy z Instytutem Monitorowania Mediów, postanowiła to sprawdzić. Ważne aspekty opieki nad ciężarnymi Przebieg ciąży, opieka okołoporodowa oraz kontrola stanu płodu są ważnymi elementami opieki zdrowotnej nad kobietą, pozwalającym na reakcję w sytuacjach nieprawidłowości. Jej zakres i jakość mają bezpośredni wpływ na zdrowie mamy i dziecka, nie tylko w czasie oczekiwania na poród, ale również po nim. By sprawdzić, skąd kobiety w ciąży czerpią wiedzę na temat badań okołoporodowych, Instytut Monitorowania Mediów prześledził od początku 2018 r. w internecie i mediach społecznościowych ponad 5 tysięcy wzmianek na ten temat. Materiałów zawierających hasło “badania prenatalne” pojawiło się średnio tysiąc miesięcznie – w postach w mediach społecznościowych, artykułach na portalach i blogach czy w komentarzach na forach. - "Mamy świadomość, że mimo wielkiej liczby publikacji na temat badań okołoporodowych, nie wszystkie mamy zdają sobie sprawę z ich wagi, nie wiedzą też, czego się spodziewać, o co zapytać lekarza, gdzie szukać wiarygodnych informacji. Potwierdza to raport, który stworzyliśmy przy współpracy z IMM" – komentuje specjalista ginekologii i położnictwa dr. n. med. Robert Woytoń, dyrektor ds. medycznych marki Pregnabit. Według danych IMM, badania medyczne w trakcie ciąży to temat podejmowany przede wszystkim na portalach (34%), forach internetowych (28%), a także na Facebooku (26%) . Te dwa ostatnie źródła sprzyjają interakcji i pogłębionym dyskusjom, charakterystycznym dla kobiet w ciąży, które dzielą się doświadczeniami i szukają porad w konkretnych kwestiach. Wysoki udział procentowy publikacji zamieszczanych na portalach wynika natomiast z faktu, że autorzy podejmują temat...

Kobieta w ciąży na lotnisku
© Rafael Ben-Ari - Fotolia.com
Zdrowie w ciąży
7 najważniejszych pytań o podróżowanie w ciąży
Jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo, zwykle nie ma przeciwwskazań do podróżowania. Jest jednak kilka szczegółów, które warto wziąć pod uwagę, nim spakujesz walizki i wyjedziesz w piękne i odległe miejsca.

Nawet największa globtroterka , od kiedy wie, że jest w ciąży, zaczyna mieć wątpliwości. Jechać w podróż czy nie jechać? Sprawdź, czy jest się czego obawiać. 1. Dokąd może jechać kobieta w ciąży? Idealne są zakątki ze świeżym powietrzem, zdrową kuchnią i pięknym krajobrazem. Możesz planować pobyt nad morzem , także ciepłym, i w górach,  choć wędrówki męczącymi szlakami oraz w wysoko położone rejony nie są wskazane. Zobacz też: Podróże w góry w ciąży - film 2. W którym trymestrze ciąży najlepiej jest podróżować? O wyjeździe zawsze powinien decydować ginekolog. Jeśli ciąża przebiega bez zakłóceń , zwykle zgadza się na wyjazd w pierwszym i drugim trymestrze. Po 32. tygodniu ciąży nie powinnaś się forsować – jest większe ryzyko, że urodzisz przedwcześnie . Możesz jechać, ale niedaleko. Zobacz też: Jak nie urodzić przed terminem? 3. Czy podczas ciąży mogę jechać w tropiki? W krajach tropikalnych istnieje większe ryzyko zatruć pokarmowych . Biegunka, która jest konsekwencją zatrucia pokarmowego, dla przyszłej mamy może być bardziej niebezpieczna. Groźne są też choroby, których nie ma w naszym rejonie. Chronią przed nimi szczepionki . Ale w ciąży lepiej ich unikać. Zobacz też: Jak się leczyć w ciąży? Leki dozwolone i zakazane 4. Kiedy lot samolotem nie zaszkodzi ciężarnej? Samolotem najbezpieczniej lecieć w drugim trymestrze, w pierwszym jest większe ryzyko krwawieni a, a w trzecim przedwczesnego rozwiązania. W związku z tym niektóre linie nie zabierają na pokład kobiet w 37. tygodniu ciąży lub bardziej zaawansowanej ciąży. Rezerwując bilet, uprzedź o swojej sytuacji i dowiedz się, jakie są wymagania. W liniach LOT do 36. tygodnia ciąży potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do podróży lotniczej . Od 36. tygodnia wymagane jest wypełnienie przez lekarza...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz