Mama dotyka płaskorzeźby nienarodzonego jeszcze dziecka
inutero3d.pl
Aktualności

Czy można dotknąć dziecka przed narodzinami? Niejedna mama o tym marzy!

Dzięki nowoczesnej technologii, rodzice mają możliwość zobaczenia i dotknięcia maluszka, zanim się narodzi. To wspaniała wiadomość szczególnie dla niewidomych rodziców.

Prawdopodobnie nie ma mamy, która nie zatrzymałaby na pamiątkę zdjęć USG swoich pociech. To najpopularniejsze pamiątki z okresu ciąży, obok testów ciążowych, opasek ze szpitala i włosków po pierwszej wizycie u fryzjera. Tradycyjne zdjęcia to jednak za mało. Rodzice mogą teraz mieć nie tylko tradycyjną fotografię, ale także rzeźbę dziecka w 3D!

"Dotknij zanim się narodzi"

W marcu tego roku ruszył projekt in utero 3D (czyli "w łonie matki"). To szansa dla każdego rodzica, który chce dotknąć i zobaczyć swojego maluszka przed jego narodzinami. Płaskorzeźby wykonywane są na podstawie zdjęć z USG 3D. Każda z nich jest wiernym odzwierciedleniem malca w skali 1:1. Rodzic może zobaczyć nie tylko główkę, ale także stópkę czy rączkę swojego dziecka.

Projekt skierowany do niewidomych rodziców

In utero 3D to część projektu "Oczekiwanie bez barier". To inicjatywa skierowana do niewidomych rodziców. Dzięki niej, każdy niewidomy rodzic może zamówić płaskorzeźbę dziecka i poczuć, jak wygląda jego maluch – wszystko za symboliczną złotówkę.

Jestem niewidomym tatą małego Jasia, który na świecie pojawi się w drugiej połowie lipca. Z przyjemnością słucham jak bije jego serce, niestety dotąd nie mogłem zobaczyć jak wygląda. Kiedy dowiedzieliśmy się, że jest możliwość wydruku 3D naszego synka, zafascynował nas ten pomysł i zdecydowaliśmy się na udział w programie. Rewelacja, niesamowite uczucie. Mogę dotykać każdy szczegół twarzy mojego małego Jasia. Czuję nos, usta, oczy – wszystkie szczegóły są bardzo wyraźne. W końcu mogę poczuć jak wygląda nasze dziecko w skali 1:1 – mówi jeden z uczestników programu.

Świetny pomysł i piękna inicjatywa!

Czytaj także: Te pamiątki przechowuje każda mama!

26. tydzień ciąży na USG 4D

USG 2D, USG 3D i USG 4D w ciąży
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
USG 2D, 3D czy 4D, a może HD Live? Kiedy zrobić pamiątkowe zdjęcia USG?
Zdjęcie USG albo filmik z badania to piękna pamiątka z czasu ciąży! Czym się różnią USG 2D, USG 3D i 4D? Wątpliwości wyjaśnia dr Marian Malinowski, ginekolog i położnik.

Badanie USG w ciąży jest dla ginekologa źródłem cennych informacji, a dla przyszłych rodziców – może być wspaniałą pamiątką! Coraz częściej mamy zamiast zwykłego USG 2D wybierają bardziej zaawansowane opcje badania: USG 3D albo USG 4D. Mogą też całe badanie nagrać na płytę: taki filmik z brzucha może być początkiem wspaniałej, wieloletniej kolekcji filmików z dzieckiem w roli głównej.  Rodzaje USG w ciąży: 2D, 3D i 4D USG obrazuje nie tylko przekroje anatomiczne, ale też zewnętrzną powierzchnię ciała płodu. W ten sposób możemy zobaczyć wygląd twarzy dziecka, precyzyjnie określić budowę serca albo kończyn. Badania USG w ciąży mogą być dwuwymiarowe, czyli 2D, albo trójwymiarowe – 3D lub 4D. Obrazy, jakie można z nich uzyskać, różnią się wyrazistością i stopniem realizmu. Najbardziej popularne, ale jednocześnie najmniej efektowne jest badanie 2D. Badania trójwymiarowe mogą być bardziej lub mniej rzeczywiste. W wersji HD Live można zobaczyć dziecko tak dokładnie, jakby niemal oglądało się je na żywo. Zasadnicze różnice między obrazami 2D, 3D oraz 4D przedstawia poniższa tabelka:   USG 2D USG 3D USG 4D obraz dwuwymiarowy (płaski), czarno-biały; dziecko widoczne jest w ruchu; umożliwia ocenę budowy narządów wewnętrznych. obraz trójwymiarowy; dziecko widoczne jest w pozycji statycznej; umożliwia przyjrzenie się, jak dziecko wygląda (widać buzię, brzuch, ręce).   obraz trójwymiarowy; dziecko widoczne jest w ruchu; umożliwia podejrzenie wyglądu i zachowania dziecka (krótki film). Kiedy wykonać USG 3D i 4D w ciąży? Najlepszym momentem na wykonanie USG 3D jest USG połówkowe przeprowadzane między 18. a 22. tygodniem ciąży. Z kolei USG 4D, zgodnie...

Lego dla niewidomych
Adobe Stock
Gry i zabawy
Klocki LEGO dla niewidomych: uczą alfabetu Braille’a i bawią
W tym roku wybranym instytucjom Lego bezpłatnie udostępni specjalne zestawy klocków z literami alfabetu Braille'a, ale to nie wszystko.

W zeszłym roku producent klocków Lego testował dwie rzeczy, które skierowano do dzieci i osób niewidomych. W roku obecnym oba programy mają być kontynuowane i rozwijane. Klocki Lego z alfabetem Braille'a Pierwszy projekt, który ujrzał światło dzienne w kwietniu 2019 roku to klocki z literami alfabetu Braille'a. Alfabet ten opiera się na sześciopunktowym układzie , w którym wypukłości ustawione są po 3 w pionowych rzędach. Każda litera ma w nim swój odpowiednik, czyli konkretne ustawienie wypukłości. Litery alfabetu Braille'a zostały umieszczone na tradycyjnych klockach Lego, które oryginalnie miały 8 wypustek. Klocki skierowane do niewidomych nie mają 8 wypukłości, a jedynie tyle, z ilu składa się dana litera i są one rozmieszczone w konkretny sposób. Pomysł ten ma zachęcić niewidome dzieci do poznawania alfabetu Braille'a.   fot: lego.com W dzisiejszych czasach – w dobie audiobooków i czytników tekstu – coraz mniej niewidomych dzieci zna alfabet Braille'a. Tymczasem stwierdzono, że te, które umieją się nim posługiwać, są inteligentniejsze i bardziej samodzielne . Stąd pomysł, aby za pomocą klocków Lego na nowo rozpropagować ten alfabet wśród dzieci niewidomych i niedowidzących Instrukcje głosowe i w alfabecie Braille'a do budowania z klocków Drugi pomysł, który w zeszłym roku zaczął realizować producent klocków Lego to dostęp dla niewidomych do instrukcji budowania w ramach konkretnych zestawów. Audioinstrukcje oraz możliwość odczytania tekstu instrukcji na czytniku Braille'a zaczęły być dostępne na stronie www.legoaudioinstructions.com . Na początek na stronie pojawiły się pierwsze instrukcje dla niewidomych dla wybranych zestawów LEGO® Classic, LEGO® City , LEGO® Movie 2™ i LEGO® Friends . W pierwszej połowie 2020 roku ma ich zacząć przybywać, a jeszcze w styczniu Lego ma...

Mama z dzieckiem, powrót do pracy, poranna rutyna
Fotolia
Czas wolny
Kidla.pl - miejsce na zdjęcia i wspomnienia z dzieciństwa!
Profile nienarodzonych dzieci na FB, zdjęcia na dyskach, które się psują, i wirtualne porwania – coś ci to mówi? Powinno, jeśli będziesz lub jesteś rodzicem i masz smartfona lub komputer.

Narzekanie na to, że rodzice wrzucają zdjęcia dzieci i informacje o nich do sieci, przypomina mi narzekanie na nastolatki, które nic tylko grają na komputerach. Lubią to i będą to robić. Ważne, by mądrze. Podobnie jest ze zdjęciami, filmami, tzn. wszystkim tym, co umieszczamy w sieci. Między innymi o tym rozmawiamy z Radkiem Dobrołęckim, współtwórcą Kidla.pl. Coraz częściej widzę na Facebooku zdjęcia nowo narodzonych dzieci przyjaciół, zrobione kilka minut po porodzie. Czy umieściłbyś taką fotografię w takim miejscu? Pewnie tak. Umieściłbym, bo myślę, że bardzo chciałbym się podzielić swoim wielkim szczęściem i tym, że jestem dumnym ojcem. Ta potrzeba wygrałaby z dbaniem o ostrożność. I tak właśnie robi większość rodziców. A co myślisz o profilach dzieci na FB, które są coraz modniejsze? Jestem przeciw. Wiem, że pojawiają się profile jeszcze nienarodzonych dzieci... Uważam, że jest to jednak za duża ingerencja w prywatność człowieka. Co z tego, że małego? To on powinien o tym decydować. Nie bez przyczyny Facebook pozwala na zakładanie kont po 13. roku życia (ci, którzy tworzą profile swoim dzieciom , łamią regulamin). Na serwisie Babyonline.pl pisaliśmy o wirtualnych porwaniach (chodzi o umieszczaniu na portalach zdjęć obcych dzieci jako swoich). Jak tego uniknąć? Na pewno wrzucając cokolwiek na nasze profile, musimy się liczyć z takim ryzykiem. Raz umieszczone zdjęcie w internecie zostaje tam na zawsze, ciężko je będzie usunąć, ale też nie jest łatwo nad nim panować. Każdy rodzic powinien się zastanowić dwa razy, zanim umieści zdjęcia czy filmy swojego dziecka w internecie. Na szczęście są narzędzia, serwisy, które powstały specjalnie z myślą o rodzicach, o zdjęciach ich dzieci, by były bezpieczne. Po to jest właśnie Kidla.pl . Co to jest Kidla.pl? Kidla jest aplikacją internetową przeznaczoną dla rodziców,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz