Czy można się kąpać w jeziorach? Czy to bezpieczne?
adobe stock
Aktualności

Koronawirus: czy można się kąpać w jeziorach? Czy to bezpieczne?

Z informacji udzielonych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Pracy kąpiele w jeziorach są bezpieczne. Dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach.

Główny Inspektorat Sanitarny skierował do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pytania dotyczące warunków korzystania z kąpielisk, w których woda nie jest dezynfekowana. Z odpowiedzi dr n. med. Grzegorza Juszczyka, dyrektora NIZPH-PZH, wynika, że mimo iż cząstki wirusa mogą przenikać do wody, to nie są one poprzez nią rozprzestrzeniane i nie powodują zarażeń. 

Kąpiele w jeziorach w dobie koronawirusa:

  1. Cząstki SARS-COV-2 przenikają do wody
  2. Można się zarazić nad jeziorem, ale nie w wodzie
  3. Jak będą wyglądały kąpieliska?
  4. Kto nie powinien korzystać z kąpielisk?
  5. Ile osób może przebywać na kąpielisku?
  6. Zalecenia dla personelu 

Cząstki SARS-COV-2 przenikają do wody

Dyrektor NIZPH-PZH wyjaśnił, dlaczego nie powinno dochodzić do zarażeń koronawirusem w niedezynfekowanych kąpieliskach:
„Mimo iż woda w kąpieliskach nie jest dezynfekowana, a cząstki SARS-COV-2 mogą przenikać do wody wydalane wraz z kroplami wydzieliny dróg oddechowych osób zakażonych lub wraz z ich odchodami, ewentualnie wraz ze ściekami, dostępne obecnie dane nie wskazują na możliwość szerzenia się zakażeń SARS-CoV-2 poprzez wodę w kąpieliskach” – wyjaśnił Juszczyk. Jak dodał: „przypisuje się to głównie bardzo znacznemu rozcieńczeniu cząstek wirusa w wodzie, które jest zdecydowanie większe w porównaniu np. z basenami kąpielowymi”.

Można się zarazić nad jeziorem, ale nie w wodzie

Juszczyk zwrócił uwagę na to, że koronawirusem można zarazić się podczas pobytu nad jeziorem. Największe ryzyko szerzenia się zakażenia SARS-CoV-2 stwarza nieprzestrzeganie zalecanego dystansu społecznego i bliski kontakt obcych sobie osób. Taka sytuacja zdaniem lekarza sprzyja transmisji zakażenia drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność:

„Dotyczy to zarówno osób korzystających z kąpieli, jak i przebywających na plaży czy pomostach” – wskazał dyrektor NIZPH-PZH. Dlatego też, aby nie zarazić się koronawirusem, zaleca się zachowanie dwóch metrów odstępu oraz przestrzeganie wszystkich wymogów sanitarnych, w tym dostępnego płynu do dezynfekcji.

Jak będą wyglądały kąpieliska nad jeziorami?

W ramach zaleceń dla kąpielisk i plaż opublikowanych przez GIS należy m.in. przygotować kąpielisko tak, aby na każdą osobę przypadało co najmniej 6 m kw. powierzchni. Informacja o ograniczeniach i zasadach korzystania z kąpielisk powinna też się znaleźć na tablicy informacyjnej przed kąpieliskiem oraz w internecie. Co ważne, poza kąpieliskiem i miejscem plażowania należy zasłaniać usta. Trzeba również mieć swój sprzęt turystyczny, taki jak maty czy leżaki. 

Kto nie powinien korzystać z kąpielisk?

Przede wszystkim nie mogą to być osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji oraz zamieszkujące z osobą przebywającą na kwarantannie lub w izolacji, a także w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie. Szczególną prośbę o niekorzystanie z kąpielisk kieruje się także do osób z podwyższoną temperaturą i ogólnym złym samopoczuciem. 

Ile osób może przebywać na kąpielisku?

W zaleceniach GIS-u jest mowa o zredukowaniu przeciętnej liczby osób, które pojawiają się w sezonie letnim na kąpieliskach do ok. 1/3 – zwłaszcza w początkowym okresie otwarcia kąpielisk nad jeziorami.

Zalecenia dla personelu 

Nie tylko turyści proszeni są o stosowanie się do zaleceń sanitarnych. Obowiązują one także personel obecny na terenie kąpieliska. Podczas przemieszczania się po terenie i prac porządkowych przestrzegane powinny być zasady zasłaniania ust i nosa, noszenie rękawic podczas sprzątania, dokładnej higieny rąk, dezynfekcji powierzchni oraz przestrzegania zasad dystansu społecznego. W przypadku akcji ratunkowej sprzęt ratowniczy po interwencji powinien być każdorazowo starannie umyty i poddany dezynfekcji środkiem wirusobójczym.

Źródło: gis.gov.pl

Zobacz także:

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

TOP 11 aquaparków w Polsce
AdobeStock
Aktualności
Top 11 aquaparków w Polsce – obostrzenia sanitarne i zasady korzystania podczas wakacji 2020 [FOTO]
Noszenie maseczek w przebieralniach, zachowanie 2-metrowego odstępu w wodzie i na zjeżdżalniach, tylko 150 osób w obiektach, korzystanie z jacuzzi w pojedynkę – tak będzie wyglądała kąpiel w największych aquaparkach w Polsce. Mamy dla was ich TOP 11 z najświeższymi informacjami o obowiązujących w nich obostrzeniach sanitarnych w związku z pandemią koronawirusa.

Baseny i parki rozrywki są otwarte od 6 czerwca . Ministerstwo Rozwoju wydało zalecenia, jak będą wyglądały obostrzenia sanitarne w obiektach. Ale są także takie miejsca, które na razie nie otworzą się, gdyż wymagania sanitarne są dla ich właścicieli absurdalne i wykluczają możliwość zaoferowania klientom pełnej rozrywki. Dzień spędzony na szaleństwie wodnym w aquaparku to jedna z ulubionych letnich atrakcji dla dzieci. Zanim jednak tam się udacie, zobaczcie, na co możecie liczyć w obecnej sytuacji. Wakacje 2020 w aquaparkach: wytyczne Ministerstwa Rozwoju ws. bezpieczeństwa sanitarnego na basenach korzystanie z basenu a koronawirus Top 11 aquaparków: 1. Suntago Park of Poland w Mszczonowie 2. Aquapark Reda w Redzie 3. Termy Maltańskie w Poznaniu 4. Termy Chochołowskie w Chochołowie 5. Park Wodny w Krakowie 6. Aqua Park w Zakopanem 7. Wrocławski Park Wodny we Wrocławiu 8. Nemo Świat Rozrywki w Dąbrowie Górniczej 9. Park Wodny Jan w Darłówku 10. Termy Bukovina w Bukowinie Tatrzańskiej 11. Aquapark Fala w Łodzi Wytyczne Ministerstwa Rozwoju ws. bezpieczeństwa sanitarnego na basenach Ministerstwo Rozwoju opublikowało na swoich stronach internetowych szczegółowe zasady korzystania z basenów i aquaparków. Zakładają one: liczba osób korzystających z obiektu nie może przekraczać 50 proc. maksymalnego obciążenia, jednocześnie nie może być to więcej niż 150 osób, 2-metrowy dystans pomiędzy osobami stojącymi w kolejce, w szatni, przebieralni, toalecie, natryskach, brodzikach, obowiązkowe noszenie osłon ust i nosa przez klientów z wyłączeniem kąpieli i pływania w basenie, korzystanie 4 osób z jednego toru basenowego, korzystanie z małych niecek i jacuzzi pojedynczo lub w kilka osób wspólnie zamieszkujących, jeżeli nie ma możliwości zachowania dystansu społecznego, ograniczoną liczbę szafek, z...

porównanie cen tygodnia wakacji
Adobe Stock
Czas wolny
Porównanie cen tygodnia wakacji w Polsce i za granicą, czyli dokąd jechać w 2020 roku
Porównanie cen tygodnia wakacji w naszym kraju i w innych państwach wypada bardzo ciekawie. W obu opcjach najtańsze są campingi, a najdroższe wyjazdy all inclusive. Jednak nie zawsze pozostanie w Polsce oznacza najniższy koszt wakacji w 2020 roku.

Porównaliśmy ceny tygodnia wakacji w Polsce i za granicą dla rodziny z dwójką dzieci . Wybraliśmy terminy wakacyjne od 27 czerwca do końca sierpnia oraz na przełomie lipca i sierpnia, czyli w szczycie sezonu, a to właśnie wtedy najczęściej podróżują rodzice z dziećmi w wieku szkolnym. Poza szczytem – w czerwcu i wrześniu, a nawet później – cena będzie znacznie niższa. Porównanie cen tygodnia wakacji: średnie ceny w całym sezonie za granicą all inclusive w okresie wakacji apartamenty w najwyższym sezonie domki w okresie wakacji campingi podsumowanie Porównanie średnich cen tygodnia wakacji za granicą Zanim wybierzesz kierunek, sprawdź, co o wyjeździe do wybranego kraju mówi MSZ oraz czy władze wybranego państwa otworzyły już granice dla obywateli Polski oraz sprawdź, jakich krajów powinnaś unikać . Wczytaj się dokładnie i świadomie podejmij decyzję o zakupie wakacji. Według fly4free za tydzień wakacji za granicą do 31 października zapłacimy średnio 6517 zł. Osoba dorosła musi wydać średnio blisko 2500 zł, a rodzina z dziećmi 7554 zł . Średnio najmniej kosztują w tym roku zagraniczne wakacje dla rodziny w Hiszpanii – 7008 zł, Tunezji – 7030 zł oraz w Bułgarii – 7033 zł. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w szczycie sezonu. Średni koszt rezerwacji w tym roku to 6975 zł, dla osoby dorosłej – 2608 zł, a dla rodziny z dziećmi – 8059 zł . Najtaniej w tym okresie można spędzić wakacje w Bułgarii – średni koszt rezerwacji to 7113 zł. Najdroższa w szczycie sezonu jest Hiszpania – 9262 zł za rezerwację. Porównanie cen tygodnia wakacji all inclusive w całym okresie wakacji Porównując ceny, posłużyliśmy się cenami oferowanymi przez popularnego w Polsce operatora TUI w okresie od końca czerwca do końca sierpnia. Cena all inclusive za granicą obejmuje loty w...

zabawki do samochodu
Adobe Stock
Zakupy
Zabawki do samochodu: co kupić na podróż dla niemowlaka, roczniaka i dwulatka?
Zabawki do samochodu to bardzo ważny element bagażu, zwłaszcza przy małych dzieciach. Przedstawiamy aż 16 rodzajów zabawek na podróż, które zabiją nudę w czasie dłużących się godzin w samochodzie czy pociągu.

Zabawki do samochodu to nieodłączna część bagażu na wakacje. Im dłuższa trasa, tym większa szansa, że dziecko będzie się nudzić. A im bardziej znudzony maluch, tym trudniejsza droga dla wszystkich pasażerów. Zabawki na podróż warto dobierać według trzech kryteriów: powinny być niewielkie (składane lub płaskie), bezpieczne (bez żadnych ostrych krawędzi – kredki również nie są polecane) oraz zajmujące (dające wiele możliwości zabawy). Wszystkie te kryteria spełniają zabawki do samochodu, które zebrałyśmy w naszym zestawieniu. Znajdziesz tu gry i gadżety dla niemowląt, roczniaków oraz kilkulatków. Spis treści: Zabawki do samochodu dla niemowlaka Zabawki do samochodu dla rocznego dziecka Zabawki do samochodu dla dwulatka i trzylatka Zabawki do samochodu dla niemowlaka Panel z lusterkiem do samochodu Maluszki uwielbiają patrzeć na twarze innych, ale przyglądanie się w lustrze własnemu odbiciu jest dla nich równie fascynujące. W sklepach znajdują się specjalne panele z lusterkami, które można zamocować w samochodzie . Są bezpieczne i atrakcyjne dla dziecka. Często w panelu oprócz lusterka są też inne elementy, np. kolorowe zawieszki albo odtwarzacz z muzyką.  Karty kontrastowe na pierwszą podróż Karty kontrastowe to jedne z pierwszych zabawek, jakie warto kupić maluszkowi do samochodu. Wzrok niemowlaka nie jest jeszcze wyostrzony, dlatego lepiej pokazywać mu zabawki o wyraźnych kolorach i konturach, zamiast pastelowych. Karty czy książeczki z kontrastami sprawdzą się zarówno w domu, na spacerze, jak i w podróży , dlatego warto mieć chociaż jeden zestaw. To niewiarygodne, jak długo niemowlaki potrafią wpatrywać się w jeden i ten sam obrazek, niemalże skanując go. Miękkie książeczki na długą podróż Książki na podróż sprawdzą się dla dzieci w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj