szkoła, debiut pierwszoklasisty
Fotolia
Aktualności

Czy nauczycielka miała prawo przeczytać pamiętnik ucznia?

Nauczycielka z Wrocławia przeczytała pamiętnik 11-letniego ucznia, przez co chłopiec musiał tłumaczyć się dyrektorce i pedagogowi szkolnemu. A co z prawem do prywatności?

Podczas lekcji języka polskiego nauczycielka jednej z wrocławskich podstawówek odebrała 11-letniemu uczniowi jego prywatny pamiętnik. 
Nie tylko go przeczytała, ale i postanowiła działać: zaniepokojona wulgarnymi słowami pod adresem szkoły,  zaprowadziła chłopca do szkolnego pedagoga, gdzie zmuszono go (jak twierdzi mama  chłopca) do przeprosin –  informuje Gazeta Wyborcza.

"Musiał przepraszać za własne myśli"

– Ze łzami w oczach, pod przymusem,  musiał przepraszać za swoje myśli - powiedziała Gazecie mama ucznia, którą jeszcze tego samego dnia wezwano do szkoły.
O tym, że naruszono prywatność jej dziecka oraz o tym, że z powodu osobistych zapisków obniżono mu ocenę ze sprawowania, zawiadomiła kuratorium oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka

"Dziecku nie stała się żadna krzywda"

Dyrektorka szkoły nie chciała z nami rozmawiać. Obiecała, że do sprawy odniesie się po kontroli kuratorium. 
Wcześniej powiedziała Gazecie, że "przepisy zobowiązują nauczycieli do dbania o wychowanie uczniów i przeciwdziałania okolicznościom, które mogą świadczyć o niepożądanych postawach" oraz  że "dziecku nie stała się żadna krzywda".  Nie odpowiedziała na pytanie, w jaki sposób dziecko złamało statut szkoły pisząc o swoich emocjach w prywatnym pamiętniku. Zapewniła jednak,  że jeśli wizytatorzy stwierdzą, że szkoła naruszyła przyjęte procedury, dziecko zostanie przeproszone.

"Za wcześnie na wnioski"

Co na to kuratorium?
– Badamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Jeszcze za wcześnie na wnioski – powiedziała nam wizytatorka Krystyna Kaczorowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.

"Dziecko też człowiek!"

Rzecznik Praw Dziecka obiecał, że zajmie się sprawą i przypomniał, że dzieci także mają prawo do prywatności.
Oto jego dzisiejszy wpis na Facebooku:

– Zapoznawanie się z treścią pamiętnika bez zgody jego autora jest naruszeniem prawa do prywatności, rozpowszechnianie przeczytanych informacji – szczególnie przez osobę dorosłą – nie tylko narusza godność dziecka, ale przede wszystkim jest naganne z wychowawczego punktu widzenia.
Przypominam, że Art. 16 Konwencji o prawach dziecka gwarantuje każdemu dziecku prawo do ochrony swojej prywatności, honoru i reputacji oraz do zachowania w tajemnicy swojej korespondencji. Prawo do prywatności zapisano również w Konstytucji RP –  powiedział nam Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. 
Wystąpił o wyjaśnienia do dyrektora szkoły i Kuratora Oświaty. Po analizie  raportu z kontroli w szkole  podejmie decyzje co do dalszych działań w tej sprawie.

Polecamy także: 8 zasad okazywania szacunku dziecku

Jakie prawa dziecka są ważne dla naszych redaktorek? Zobacz film!

Fotolia
Aktualności
Czy 6-latki pójdą obowiązkowo do szkoły? Jest projekt zmian
Grupa posłów zgłosiła projekt zmian, żeby to rodzice decydowali o tym, czy dziecko pójdzie do szkoły w wieku 6 lat. Edukacja dziecka powinna odbywać się w dobrych warunkach: mówi poseł Marzena Machałek z sejmowej komisji edukacji.

Zgłosiliście Państwo projekt zmian w ustawie, na podstawie których sześciolatki nie będą musiały obowiązkowo iść do szkoły. Jest szansa, że zmiany wejdą przed wrześniem tego roku? Zmiany, które zgłosiliśmy, dotyczą nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Obecnie o odroczeniu obowiązku szkolnego dla sześciolatka może zdecydować dyrektor szkoły na wniosek rodziców, jednak pod warunkiem, że uzyskają oni pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej . Obecnie bardzo długo trzeba czekać na wizytę w poradni, wielu rodziców nie będzie w stanie uzyskać opinii psychologa, gdyż poradnia nie jest w stanie zdiagnozować wszystkich dzieci. Poza tym rodzice nie chcą takiego stygmatyzowania dziecka , kiedy psycholog napisze, że ono nie w pełni dobrze się rozwija i dlatego nie pójdzie do szkoły. Chcemy, żeby nie było obowiązku uzyskania opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej. Decyzję, czy dziecko powinno rozpocząć naukę w szkole w wieku lat 6 czy 7, powinni podjąć rodzice. Czytaj też: Czy dziecko jest gotowe do szkoły? Czy jednak rodzice mają dostateczną wiedzę, żeby decydować, że ich dziecko nadaje się lub nie nadaje do szkoły? Uważam, że musimy zaufać rodzicom. Obniżenie wieku szkolnego zostało wprowadzone na siłę. Nie jesteśmy przeciw edukacji 6-letnich dzieci, jednak ona może odbywać się w przedszkolu, w dobrych warunkach dla dziecka. Dziś słyszymy, że przedszkola będą zamykane, a dzieci zostały na siłę przeniesione do szkół, które nie są do tego przygotowane. Natomiast przedszkola, w których są dobre warunki do edukacji, będą zamykane, bo ktoś się uparł, że edukacja musi się odbywać w szkolnych ławkach. Zgłasza się do mnie wielu rodziców, pytają, co zrobić. Ja wierzę rodzicom: żaden rodzic, który obserwuje swoje dziecko, nie podejmie niewłaściwej decyzji. Posyłanie dzieci 6-letnich do szkoły powinno być prawem rodzica , a nie...

kobieta w ciąży, szpital, skurcze macicy w ciąży, poród przedwczesny, badania w ciąży
Prawo i finanse
Czy w Polsce wszędzie rodzi się „po ludzku"?
Choć z przestrzeganiem praw kobiety w ciąży nadal bywa różnie, warto o nie walczyć. Przestańmy być grzecznymi dziewczynkami godzącymi się na wszystko, co nas spotyka.

Każda kobieta w ciąży powinna znaleźć w sobie siłę, by powalczyć o rzeczy naprawdę ważne – o swoje prawa ! O prawa pacjenta, bo przecież jest nim także kobieta, która trafia na salę porodową . Przypominajmy lekarzom i położnym, że powinni widzieć w nas, przyszłych mamach, także ludzi, a nie tylko zadanie do wykonania, medyczny przypadek. Powtarzajmy sobie: „Moje prawa zapisane są w Karcie praw pacjenta. Będąc w ciąży, mam zapewnioną szczególną opiekę. Gwarantuje mi to polski kodeks prawny. Brzmi poważnie, prawda? Bo tak jest.   Jak realizowane są prawa kobiety podczas porodu? Prawo do poszanowania swojej godności oraz intymności - jak się nie wstydzić, gdy wokół szpitalnego łóżka kręcą się obcy ludzie (na przykład studenci medycyny), a lekarz każe się rozebrać? I jak mówić o intymnych sprawach, gdy wszyscy nastawiają uszu? W takiej sytuacji myśli się o jednym: „Zapaść się pod ziemię, i to jak najszybciej”. Jak powinno być:  w izbie przyjęć masz zapewnioną intymność. Pojedyncze sale porodowe (uwaga: bezprawne jest pobieranie za nie opłat), a jeśli takich nie ma, to we wspólnych powinny być izolujące ścianki (po to, by narodzinom dziecka towarzyszył tylko twój partner, a nie również partnerzy innych kobiet). W czasie obchodu możesz liczyć na osłonięcie łóżka parawanem, zamknięcie drzwi do pokoju oraz przekazanie informacji w dyskretny sposób. Możesz nie zgodzić się na to, by przy badaniu czy porodzie były osoby, których obecność nie jest konieczna (lekarz powinien spytać cię o to). Lekarz ani położna nie mają prawa zwracać się do ciebie krzykiem ani wulgarnie czy komentować w przykry dla ciebie sposób przebiegu porodu. Zobacz film: Jak wygląda sala porodowa [CMS_PAGE_BREAK] Prawo do porodu z bliską osobą. Pamiętaj: szpital, który pobiera opłat za obecność bliskiej osoby podczas...

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka
AdobeStock
Aktualności
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: jesteś dzieckiem – jesteś człowiekiem
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to święto przypadające 20 listopada. Tego samego dnia obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. O prawach najmłodszych powinniśmy jednak pamiętać każdego dnia.

Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka, została uchwalona przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dokładnie 20 listopada 1989 r. Dlatego tego dnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. W 2014 roku na wniosek ówczesnego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił ten dzień Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka. Wszystkie dzieci mają takie same prawa – bez względu na pochodzenie, rasę, płeć, język, religię, status materialny czy stan zdrowia. To, że dziecko ma swoje prawa, podkreślał już Janusz Korczak. Ten wspaniały pedagog i działacz społeczny mówił: „Nie ma dzieci. Są ludzie”. Spis treści: Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Jak się obchodzi Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka? Lista praw dziecka Prawa dziecka zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka: historia W 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka, czyli dokument określający ogólnoświatowy system ochrony praw najmłodszych. Polska była inicjatorem powstania takiego dokumentu i przedłożyła Komisji Praw Człowieka ONZ pierwszy projekt Konwencji. Konwencja o Prawach Dziecka powstała po to, by objąć dzieci dodatkową ochroną, także instytucjonalną. Konwencja jest najpowszechniej ratyfikowanym dokumentem międzynarodowym. 20 listopada – w rocznicę uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka – ustanowiono Międzynarodowym Dniem Praw Dziecka. Jest to dzień, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa.  Jak powstał Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka? Święto to zostało uchwalone przez Sejm 7 listopada 2014 r., by przypomnieć wszystkim, że „prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj