Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Niemowlę i tablet
Fotolia
Aktualności

Rodzice usprawiedliwiają się walorami edukacyjnymi bajek i aplikacji. Czy mają rację?

Niemowlę z tabletem to nie rzadkość. Wielu rodziców nie zastanawia się nad konsekwencjami takiej zabawy.

W dzisiejszych czasach ciężko uchronić dziecko przed ekranami. Wielu rodziców (a także ekspertów) chwiali edukacyjne aplikacje, czy programy telewizyjne, które pomagają dzieciom doskonalić umiejętności komunikacyjne. Każdy także przyzna, że jest to niezwykle wygodne, gdy coś musi się zrobić. Maluch zabsorbowany kolorowymi obrazkami grzecznie siedzi w miejscu. Jednak, czy taka "opiekunka" to dobry pomysł?  Choć niewątpliwie dziecko może się czegoś nauczyć, coraz wiecej dzieci czasu przed ekranem spędza zbyt dużo, a to może nieść poważne konsekwencje. Specjaliści twierdzą, że dzieci do lat dwóch ogóle nie powinny mieć do czynienia z ekranami a maluszki mogą siedzieć niedużej niż 15 minut. W wielu domach wygląda to jednak zupełnie inaczej. 


Po pierwsze chroń mózg dziecka

Pierwsze lata życia to bardzo intensywny rozwój mózgu. Rodzice nie są świadomi, że mogą nieumyślnie doprowadzić do uzależnienia dziecka, a także spowodować trwałe uszkodzenia w mózgu. Małe dzieci powinny być w ciągłym ruchu, eksplorować świat i doskonalić swoje umiejętności. Dziecko przed telefonem czy tabletem siedzi w miejscu i jest narażone na wiele zbyt wiele bodźców. Naukowcy zauważają, że taki sposób spędzania czasu może nawet zahamować rozwój mowy i umiejętności komunikowania się. Małe dziecko powinno ciągle zmieniać obiekt zainteresowań, a w przypadku, np. tabletu bardzo długo koncentruje się na jednej rzeczy.
Specjaliści zauważają, że pierwsze trzy lata życia dziecka to "okres krytyczny", bo zmiany, jakie w tym czasie zachodzą w mózgu, będą fundamentem dla zbudowania późniejszych funkcji mózgu. Przed ekranem dziecko nie otrzymuje odpowiedniej ilości bodźców ze świata rzeczywistego, a rozwój ulega zahamowaniu.

konkursy na Babyonline.pl

Leniwe dzieci

Warto wiedzieć, że tablety czy smarfony osłabiają myślenie poznawcze. Gotowa treść, jaką dostaje dziecko to niejako skrót. Otrzymując jednocześnie obraz i dźwięk, na tym drugim tak bardzo się nie skupia. Natomiast w rozwoju niemowlęcia głos, szczególnie mamy zmusza dziecko do wysiłku, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju. Ale to nie wszytko.
Płat czołowy mózgu jest obszarem odpowiedzialnym za dekodowanie i zrozumienie interakcji społecznych. To w tym zakątku umysłu wczuwamy się w innych, przyjmujemy niewerbalne sygnały podczas rozmowy z przyjaciółmi i kolegami oraz uczymy się czytać setki niewypowiedzianych znaków. Wyraz twarzy, ton głosu, wzbogacają komunikację i sprawiają, że relacja ze światem rzeczywistym jest głębsza. Co się dzieje, jeśli płat czołowy mózgu nie rozwija się prawidłowo? Umiejętności komunikacyjne staja się niejako upośledzone.

Życia się nie da włączyć

Na tablecie wszystko da się kliknąć, zgasić, przesunąć, przewinąć. Akcja i reakcja, jakiej dziecko uczy się z telefonem, daje wiele satysfakcji, a nawet powoduje wyrzut dopaminy, co może być bardzo uzależniające. Natomiast umówmy się, świat rzeczywisty tak nie działa. Maluch, który przyzwyczaja się do natychmiastowej odpowiedzi na bodźce, uczy się preferować dokładnie takie sytuacje, a w sytuacjach, w których nie może uzyskać natychmiastowej satysfakcji, odczuwa frustrację. Podobne zachowania i odczucia, można zauważyć u osób uzależnionych od narkotyków i alkoholu.

Złoty środek

Najtrudniejsze zadanie należy do nas - rodziców. Nie można dyskredytować korzyści płynących z korzystania z tabletów, czy telefonów, ale trzeba to robić mądrze. Warto wiedzieć, że nie powinno się udostępniać smartfona czy tabletu dziecku przed ukończeniem drugich urodzin, jeśli uznasz, że to już czas, pamiętaj:

  • nie codziennie,
  • pierwsze lata tylko razem,
  • jednorazowo nie dłużej niż 15 minut,
  • dziennie nie dłużej niż 30 minut,
  • nie przy jedzeniu,
  • nie przed snem,
  • tylko sprawdzone treści dla dzieci,
  • nie jako nagroda lub kara.

Przed udostępnieniem dziecku urządzenia mobilnego zadbaj o jego odpowiednie zabezpieczanie. To do nas należy pokazanie, gdzie jest granica miedz światem realnym a rzeczywistym. Niezwykle ważne jest także pokazanie na swoim przykładzie, że telefon to nie wszytko.

Źródło: Psychology Today​

Jakie treści udostępniacie dzieciom na tablecie lub smarfonie? Napiszcie w komentarzach.

Zobacz także:

Najpopularniejsze koty z bajek. Czy twoje dziecko zna je wszystkie? A ty?

Czy małe dzieci mogą korzystać z tabletów?
AdobeStock
Wychowanie
Pozawalasz dziecku oglądać bajki? Uważaj, może mieć problemy w przedszkolu
Rodzice często pozwalają na zbyt wiele przyjemności w imię edukacji i rozrywki. Przekraczając limity, popełniają ogromny błąd!

Bajka do śniadania, tablet w poczekalni u lekarza, telefon, gdy coś trzeba zrobić, gra w nagrodę, kreskówka na uspokojenie... niezwykle łatwo przychodzi nam udostępnianie dzieciom nowej technologii. W wielu domach to pierwsza pomoc w opanowaniu sytuacji, która wymyka się spod kontroli. Bez wątpienia wielką ekscytację wzbudza fakt, że maluchy świetnie sobie radzą z obsługą różnych aplikacji i urządzeń. Jednak osoby uważające, że dzięki temu dziecko świetnie się rozwija, są w olbrzymim błędzie. Kanadyjscy badacze zauważyli duże braki w umiejętnościach komunikacyjnych , motorycznych, a także problemy w rozwiązywaniu problemów u niektórych 5-latków. Okazuje się, że dzieci, które spędzają dużo czasu przed telewizorami, komputerami czy innymi urządzeniami cyfrowymi jako maluszki, mają potem poważne problemy w przedszkolu. Cyfrowe maluszki Badanie stanowiło kontynuację debaty nad tym, czy częste korzystanie z gier wideo, telewizorów i innych mediów cyfrowych w rzeczywistości szkodzi zdrowiu dzieci i wpływa na ich umiejętności uczenia się. Jedna czwarta kanadyjskich dzieci jest źle przygotowana do nauki , gdy zaczynają edukację szkolną. Badacze podejrzewają, że przyczyną jest właśnie nadmiar czasu spędzanego przed ekranami. Naukowcy przeprowadzili ankietę wśród 2 441 kanadyjskich matek na temat tego, ile ich dzieci spędzają czasu w dni powszednie i weekendy oglądając telewizję, filmy, grając w gry lub korzystając z komputerów, tabletów i innych urządzeń, takich jak smartfony. W ankiecie znalazły się także pytania dotyczące etapów rozwojowych . Testy mierzyły poziom umiejętności komunikacyjnych , motoryki dużej, motoryki małej, oceniały poziom samodzielności i umiejętności społecznych, a także zdolności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów. Za długo przed ekranem Dzieci biorące udział w badaniu spędzały tygodniowo średnio 17 godzin przed...

dziecko przed komputerem
Adobe Stock
Wychowanie
Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka
Dziecko przed komputerem to częsty widok w wielu domach. I dobrze, bo umiejętność obsługi telefonu, tabletu i komputera jest dzisiaj niezbędna. Niestety zbyt częsty i za długi kontakt dziecka z ekranami komputera i smartfonu niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Sprawdź, ile godzin dziecko może spędzać przed komputerem.

Czas, który spędza dziecko przed komputerem, telewizorem czy telefonem ma znaczenie nie tylko dla jego rozwoju, ale i zdrowia. Ważne jest, aby nie było go zbyt dużo. Nie żyjemy w próżni, trudno jest więc izolować dziecko od współczesnej technologii, dlatego całkowity zakaz korzystania z elektroniki jest krokiem radykalnym i stosowanym, gdy dojdzie do uzależnienia. W jego zapobieganiu kluczowy jest zdrowy rozsądek. Oprócz szeregu wad spędzania czasu przed ekranem, kontakt z wartościowymi programami czy filmami, a nawet grami (tak, grami również!) może być korzystny dla rozwoju dzieci. Najlepiej byłoby więc podejść do tego tematu z głową i dopilnować, żeby dziecko przed komputerem nie siedziało bezmyślnie całymi godzinami. Spis treści: Dziecko przed komputerem – ile czasu Ile godzin przy komputerze to uzależnienie Dlaczego warto ograniczać dziecku czas spędzany przed ekranami Dziecko przed komputerem – ile czasu Zalecenia Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów mogą być cenną wskazówką dla rodziców, jak dozować dzieciom w różnym wieku czas przed ekranem telewizora, komputera czy tabletu.  do 2 roku życia – idealnie, gdyby w ogóle nie oglądały telewizji, nie grały na komputerach, tabletach czy telefonach (badania wykazują jednak, że coraz więcej rodziców dzieci poniżej 2 roku życia daje dzieciom smartfony, żeby je czymś zająć i uspokoić. Technologia stała się odpowiednikiem smoczka). od 2-5 roku życia – do godziny dziennie, wartościowe programy i bajki, bez reklam, gry edukacyjne na tablet i telefon. od 6 roku życia – amerykańscy pediatrzy zalecają zachować rozsądek: jeśli ok. 12 godzin dziennie dziecko spędza czas na zabawie, w szkole, otrzymuje odpowiednią dawkę ruchu – wtedy pozostały czas (poza spaniem) może być czasem przed ekranem. Nie zostaje tego dużo: nadal ok. godziny-dwóch....

Tablet dla dziecka
AdobeStock
Wychowanie
WHO ostrzega: dzieci do 2. roku życia w ogóle nie powinny tego robić!
Zalecenia lekarzy mówią jasno, że tablety i smartfony to nie zabawki dla małych dzieci.

Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed piątym rokiem życia spędzać przed nimi nie więcej niż godzinę dziennie – zaleca Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Choć specjaliści mówią o tym od lat, to pierwsze tego rodzaju wytyczne przedstawicieli agencji ONZ. Specjaliści bija na alarm Żyjemy w czasach, kiedy od elektroniki ciężko uciec. Chcemy wychować nasze dzieci tak, by sprawie poruszały się w świecie multimediów. Cieszymy się, gdy maluchy w mgnieniu oka opanowują obsługę telefonu, czy innych urządzeń elektronicznych. Nierzadko traktujemy ekran jako opiekunkę dla dziecka, wmawiając sobie, jak wiele to niesie korzyści, nie zważając na liczne zagrożenia. Od kilku lat niezależne badania pokazują, że czas ekranowy powinien być maksymalnie ograniczony . Naukowcy sprawdzają jak oglądanie bajek czy granie w gry wpływa na nasze dzieci, a także na funkcjonowanie współczesnej rodziny. Specjaliści są jednogołośni - zagrożeń jest znacznie więcej niż korzyści. Najnowsze zalecenia WHO „Dzieci do drugiego roku życia w ogóle nie powinny patrzeć na ekrany urządzeń elektronicznych, zaś przed ukończeniem czwartego roku życia nie mogą spędzać przed nimi więcej niż godzinę dziennie” - zaleciła WHO. Według organizacji obecnie ponad 23 procent dorosłych i 80 procent nastolatków nie jest wystarczająco aktywnych fizycznie. - To, co naprawdę musimy zrobić, to przywrócić dzieciom zabawę - powiedziała Juana Willumsen, ekspert WHO. - Chodzi o przejście z trybu siedzącego na czas zabawy, jednocześnie chroniąc sen - dodała. Według stanowiska WHO bycie nieaktywnym niesie duże ryzyko dla zdrowia i dodatkowo zwiększa problem nadwagi oraz otyłości. Natomiast nadmierna masa ciała może prowadzić do cukrzycy, nadciśnienia tętniczego i niektórych nowotworów. „Zdrowa aktywność fizyczna,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz