
W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, czy imię dziecka ma wpływ na jego karierę zawodową i czy osoby noszące oryginalne imiona rzeczywiście padają ofiarami stereotypów. Tym razem bierzemy pod lupę to, czy imię nadane dziecku po urodzeniu, odpowiada również za jego wygląd.
Imię kształtuje rysy twarzy
Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego przeprowadzili eksperyment, polegający na tym, że grupa osób badanych miała odgadywać imiona osób na podstawie ich zdjęć. Uczestnikami analizy byli studenci, którzy mieli do wyboru pięć różnych możliwości. Wyniki pokazały, że badanym udało się odgadnąć właściwe imiona w 25-40 proc. przypadków. Co ciekawe, studenci udzielali poprawnych odpowiedzi, przypisując dane imię do wyglądu, który ich zdaniem pasował. Zdaniem naukowców może istnieć związek pomiędzy imieniem a rysami twarzy, a za wygląd człowieka odpowiadają nie tylko geny, ale również noszone przez niego imię. Według dr Ruth Mayo, jednej z autorek badania, imię może w subtelny sposób kształtować naszą twarz. Yonat Zwebner, koordynatorka badania, twierdzi, że „człowiek noszący dane imię zaczyna rozwijać cechy stereotypowo kojarzone z tym imieniem, które w pewnym stopniu odzwierciedlają się w jego wyglądzie. To może być sposób uczesania czy mimika twarzy. Z czasem nasza twarz ulega zmianom, dostosowując się do społecznych oczekiwań co do tego, jak powinna wyglądać”.
Pragmatyzm czy moda?
Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, kierują się różnymi kryteriami. Niektórzy podążają ślepo za modą, inni próbują dopasować brzmienie imienia do nazwiska, jeszcze inni sprawdzają znaczenie imion, a nawet sięgają po numerologię. W Internecie można znaleźć ranking imion – wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek znalazły się Julia, Zofia i Amelia. Niedawno dołączyła do nich także Klara – tak bowiem nazywa się córka najsłynniejszego piłkarza w Polsce i jego żony. Z kolei wśród imion dla chłopców wciąż modne są Jan i Franciszek – tak między innymi nazwała swego syna aktorka Małgorzata Kożuchowska. Wiele osób myśli, że jeżeli jego pociecha będzie nosiła takie samo imię jak dziecko któregoś z celebrytów, to z pewnością będzie urodziwa i zauważana przez otoczenie. Ruth Mayo uważa, że „od momentu urodzenia jesteśmy poddawani modelowaniu społecznemu nie tylko ze względu na płeć, narodowość czy status socjoekonomiczny, ale również na imię, które nam nadano”. Stojąc przed dylematem wyboru imienia dla dziecka, warto wziąć pod uwagę względy praktyczne, zamiast naśladować innych. Wówczas nasze dziecko samo będzie mogło wypracować swój wizerunek, a czas pokaże, czy stereotypy związane z imieniem, rzeczywiście wpływają na jego wygląd. A wy jak sądzicie? Czekamy na komentarze!
Zobacz też:
Czy imię dziecka ma wpływ na jego karierę zawodową?
Jak wybrać imię dla dziecka? - test