Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Czy imię dziecka ma wpływ na jego wygląd
Fotolia
Aktualności

Czy imię dziecka ma wpływ na jego wygląd?

Okazuje się, że nie tylko geny odpowiadają za to, jak wyglądamy. Według naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego, na nasz dorosły wygląd wpływa też nasze imię.

W poprzednim artykule pisaliśmy o tym, czy imię dziecka ma wpływ na jego karierę zawodową i czy osoby noszące oryginalne imiona rzeczywiście padają ofiarami stereotypów. Tym razem bierzemy pod lupę to, czy imię nadane dziecku po urodzeniu, odpowiada również za jego wygląd.

Imię kształtuje rysy twarzy

Naukowcy z Uniwersytetu Hebrajskiego przeprowadzili eksperyment, polegający na tym, że grupa osób badanych miała odgadywać imiona osób na podstawie ich zdjęć. Uczestnikami analizy byli studenci, którzy mieli do wyboru pięć różnych możliwości. Wyniki pokazały, że badanym udało się odgadnąć właściwe imiona w 25-40 proc. przypadków. Co ciekawe, studenci udzielali poprawnych odpowiedzi, przypisując dane imię do wyglądu, który ich zdaniem pasował. Zdaniem naukowców może istnieć związek pomiędzy imieniem a rysami twarzy, a za wygląd człowieka odpowiadają nie tylko geny, ale również noszone przez niego imię. Według dr Ruth Mayo, jednej z autorek badania, imię może w subtelny sposób kształtować naszą twarz. Yonat Zwebner, koordynatorka badania, twierdzi, że „człowiek noszący dane imię zaczyna rozwijać cechy stereotypowo kojarzone z tym imieniem, które w pewnym stopniu odzwierciedlają się w jego wyglądzie. To może być sposób uczesania czy mimika twarzy. Z czasem nasza twarz ulega zmianom, dostosowując się do społecznych oczekiwań co do tego, jak powinna wyglądać”.

Pragmatyzm czy moda?

Rodzice, którzy wybierają imię dla dziecka, kierują się różnymi kryteriami. Niektórzy podążają ślepo za modą, inni próbują dopasować brzmienie imienia do nazwiska, jeszcze inni sprawdzają znaczenie imion, a nawet sięgają po numerologię. W Internecie można znaleźć ranking imion – wśród najpopularniejszych imion dla dziewczynek znalazły się Julia, Zofia i Amelia. Niedawno dołączyła do nich także Klara – tak bowiem nazywa się córka najsłynniejszego piłkarza w Polsce i jego żony. Z kolei wśród imion dla chłopców wciąż modne są Jan i Franciszek – tak między innymi nazwała swego syna aktorka Małgorzata Kożuchowska. Wiele osób myśli, że jeżeli jego pociecha będzie nosiła takie samo imię jak dziecko któregoś z celebrytów, to z pewnością będzie urodziwa i zauważana przez otoczenie. Ruth Mayo uważa, że „od momentu urodzenia jesteśmy poddawani modelowaniu społecznemu nie tylko ze względu na płeć, narodowość czy status socjoekonomiczny, ale również na imię, które nam nadano”. Stojąc przed dylematem wyboru imienia dla dziecka, warto wziąć pod uwagę względy praktyczne, zamiast naśladować innych. Wówczas nasze dziecko samo będzie mogło wypracować swój wizerunek, a czas pokaże, czy stereotypy związane z imieniem, rzeczywiście wpływają na jego wygląd. A wy jak sądzicie? Czekamy na komentarze!

Zobacz też:
Czy imię dziecka ma wpływ na jego karierę zawodową?
Jak wybrać imię dla dziecka? - test

Czy dziecko może mieć na imię... Tradycja? [WIDEO]

ranking imion, najpopularniejsze imiona, księga imion
Fotolia
Imiona
Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2014 roku - ranking do druku
Prezentujemy najbardziej popularne imiona wśród noworodków w 2014 roku. Piszemy też o tym, jakie zmiany w ich nadawaniu przyniesie rok 2015 i co o modnych i nietypowych imionach sądzi znana dziecięca psycholog.

Najpopularniejsze imiona: Lena i Jakub Ze statystyk opublikowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych  wynika, że najpopularniejszymi imiona żeńskimi nadawanymi w 2014 roku w stolicy były: Lena, Zofia, Zuzanna , Hanna, Julia, Aleksandra, Maja i Amelia. Wśród chłopców prym wiodą imiona: Jakub, Jan, Kacper , Szymon, Antoni, Franciszek, Filip i Michał. To pokazuje, że trendy się nie zmieniają. Imiona te pokrywają się z listą imion męskich i żeńskich najbardziej popularnych imion, jakie były nadawane w 2013 roku . Jak wynika z raportu opublikowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych w ubiegłym roku wśród dziewczynek królowały dokładnie takie same imiona w kraju, co w pierwszej połowie tego roku. Zmieniały się tylko ich  pozycje w rankingu. I tak w czołówce w kraju w roku minionym były imiona: Lena, Julia, Zuzanna, Maja, Zofia, Amelia, Hanna, Aleksandra, Wiktoria, Natalia . Nieco więcej roszad było w przypadku imion męskich. W Polsce w 2013 roku najczęściej nadawane imiona w kraju to: Jakub, Kacper, Filip, Szymon, Jan, Antonii, Michał, Wojciech, Mateusz, Bartosz . Zobacz też: Imiona dla chłopców 2013   źródło: www.msw.gov.pl Popularne imiona wciąż te same Zamieszczona na resortowej stronie top lista najpopularniejszych imion nadawanych w Polsce pokazuje, że moda na czołowe imiona nie zmieniła się znacznie na przestrzeni 8 lat. Utrzymująca się popularność tych samych imiona sprawia, że w grupie w przedszkolu, czy  klasie w szkole  jest aż kilkoro osób o tym samym imieniu.   Z tego powodu władze argentyńskiego Rosario, gdzie urodził się jeden z najlepszych piłkarzy na świecie Lionel Messi zakazały nadawania dzieciom imienia Messi. Powodem była obawa, że tak nazwie swoich potomków zbyt duża liczba mieszkańców.  Obawa okazała się słuszna. Nie długo trzeba było czekać jak idąc za sławą piłkarza wielu...

zakazane imiona dla dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Te imiona dla dzieci były kiedyś zakazane, a teraz je uwielbiamy. Powód może zdumiewać!
Są imiona, które kiedyś budziły śmiech, wstyd i zgorszenie. Dzisiaj są chętnie nadawane. Zobacz, czy twoje dziecko je nosi!

Pewnie przyzna to wielu rodziców, że wybór imienia dla dziecka to wbrew pozorom niełatwe zadanie. Czasami przez całą ciążę zastanawiamy się nad tym, a kiedy maluszek jest już na świecie, nadal mamy dylemat. Nie bez powodu. Zdaniem psychologów to właśnie imię jest obrazem charakteru i osobowości dziecka. Aby ułatwić wybór, 100 lat stworzono rodzicom listę imion zakazanych. Imię musi pasować do twojego pochodzenia Mieczysław Rościszewski był autorem poczytnych poradników z początków XX wieku (napisał m.in. podręcznik savoir-vivre) i uważał, że wiele imion, zarówno kobiecych, jak i męskich, jest godne tylko osób z niższych warstw społecznych. W książce ,,Pani Domu" stworzył czarną listę imion zakazanych do nadawania dzieciom przez rodziców. Tłumaczył, że imiona starożytne i noszone przez prababcie mogą ośmieszać młodego człowieka. Odradzał inspirowania się kobiecymi postaciami literackimi, których imiona brzmiały ckliwie. Był też przeciwnikiem nadawania imion na cześć historycznych bohaterów, np. Napoleona lub Cezara. Dziś z perspektywy naszych czasów stworzona przez Rościszewskiego lista imion zakazanych może budzić zdumienie. Te imiona były zakazane sto lat temu! Na liście znalazły się imiona dla dziewczynek i chłopców, które budziły ogromne kontrowersje, a dzisiaj są lubiane i nadawane w Polsce. 100 lat temu odradzano nadawania dla dziewczynek imienia:   Agata, Agnieszka, Katarzyna, Klara, Marta, Matylda, Weronika. Dla chłopców nie polecano imienia:   Franciszek, Marcin, Maciej, Mariusz, Piotr, Paweł, Tomasz, Wojciech. Wśród zakazanych imion dla dziewczynek były także: Franciszka, Marianna , Eulalia, Amelia, Genowefa, Apolonia, Honorata, Kunegunda, Leokadia i Tekla. Zaś dla chłopców: Agapit, Onufry, Modest, Marcel i...

Imię dla dziecka
AdobeStock
Imiona
Wielu rodziców wybierając imię dla dziecka, zupełnie o tym nie myśli. To duży błąd!
Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dobrze się zastanów nad swoim wyborem. W końcu dziecko będzie nosiło je przez całe życie.

Imię dla maluszka to bardzo poważna sprawa. Przed ostatecznym wyborem należy wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jest jednak jedna rzecz, której rodzice najczęściej nie biorą pod uwagę. Jak wybrać imię dla dziecka? Mogłoby się wydawać, że nie jest o zbyt trudne: wybierasz imię, które ci się podoba i koniec. Jednak, gdy przychodzi do podjęcia ostatecznej decyzji , należy wziąć pod uwagę choćby pisownię imienia, a także czy imię pasuje do nazwiska. Koniecznie zastanów się, czy imię nie ośmieszy maluszka lub nie będzie zbyt infantylne w życiu dorosłym. Dla jednych jest ważne, by imię nie było zbyt popularne , inni kierują się bieżącą modą . Choć wyboru dokonują rodzice, to czasem dogadać się dwóm osobom nie jest łatwo, szczególnie gdy kibicuje reszta rodziny. Analizując wybór imienia, warto także zastanowić się nad … zdrobnieniem. Moi rodzice zdecydowanie tego nie przemyśleli, bo zdrobnienie Dominisia, czy Dominiczka może i jest urocze, ale strasznie długie... co w przypadku bardzo szybko oddalającego się kilkulatka zupełnie się nie sprawdziło. Tak więc znikałam z pola widzenia gdzieś mniej więcej przy drugiej sylabie. Zostałam więc Miśką. Są rodzice, którzy zdrobnień nie ustalają zgodnie z imieniem, ale wymyślają własne, które bardziej kojarzą się z maluszkiem. Moja córka przez jakiś czas była Lalą, bo gdy coś chciała, nie płakała, a zawodziła rozpaczliwie, przypominało to Laaa- Laaa. Teraz stała się Martensem i Martini. Martki zupełnie nie kupuję, a Tusia jakoś się nie przyjęła. Jako rodzice często mamy potrzebę zdrabniania dziecięcych imion , jednak to może być niełatwe zadanie... nawet jeśli imię jest niezwykle piękne. O to kilka przykładów dziwnych zdrobnień wybranych przez nas w redakcji. Dają do myślenia : Leokadia – Lodzia Augustyna – Gucia Sara – Sarenka Konstancja – Kocia Józefa –...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz