mamnezja
Fotolia
Aktualności

Czy ty też cierpisz na mamnezję? Sprawdź!

Czy wiesz, że młode matki są narażone na poważną chorobę: mamnezję?! Jeśli nie pamiętasz, jaki jest dziś dzień tygodnia i nie wiesz, jak właściwie się nazywasz – możesz być pewna: też padłaś jej ofiarą.

Wiem wszystko o chorobach wieku wczesnodziecięcego. Ospa, szkarlatyna czy choroba bostońska nie mają przede mną tajemnic. Nie wiedziałam jednak, że istnieją też choroby okresu wczesnomacierzyńskiego – a co więcej, że na jedną z nich – mamnezję – choruję już od lat!

Co to za choroba:

Mamnezja to specjalny rodzaj amnezji, który pojawia się tylko u młodych mam. Tak samo jak daltonizm mamnezja sprzężona jest z płcią, przy czym w przeciwieństwie od daltonizmu dotyka wyłącznie kobiety.

Sposób zarażania:

Kobieta zaraża się nią zwykle już na sali porodowej podczas kontaktu skóra do skóry z dzieckiem. Ewentualnie pierwsze objawy pojawiają się z kilkudniowym opóźnieniem i mogą być (mylnie!) interpretowane jako zwyczajne zmęczenie. 

3 najczęstsze wczesne objawy mamnezji:

(utrzymują się w pierwszych miesiącach od porodu):

  • Nie jesteś w stanie przypomnieć sobie, od której piersi zaczęłaś ostatnie karmienie.  
  • Nie pamiętasz, jaki dzień tygodnia był wczoraj. 
  • Nie pamiętasz, jaka pogoda była dwa dni temu.

3 najczęstsze późne objawy mamnezji:

(utrzymują się między 1. a 30 rokiem życia dziecka):

  • Po powrocie ze szpitala chowasz szpitalną opaskę na rączkę swojego dziecka w bezpieczne miejsce i przez kolejne lata nie możesz przypomnieć sobie, gdzie konkretnie.
  • Mniej więcej raz dziennie zwracasz się do męża imieniem twojego brata (tłumaczysz sobie, że Mariusz i Marcin brzmią przecież prawie tak samo!)
  • Twierdzisz z absolutnym przekonaniem, że poród wcale nie był taki straszny i że właściwie nic nie bolało.

Leczenie mamnezji:

Do tej pory nie znaleziono jednego skutecznego sposobu leczenia, chociaż część lekarzy utrzymuje, że na mamnezję działa to samo, co na większość infekcji wirusowych, czyli sen i wypoczynek.

Psycholodzy behawioralni doradzają też doraźne metody łagodzenia skutków mamnezji, np. zapisywanie ważnych terminów w kalendarzu.

Powikłania:

Mamnezja jest niegroźna, czasem jednak – jeśli jednym z objawów będzie notoryczne zapominanie o śniadaniu (tak bywa u wielu cierpiących na nią matek!) – może prowadzić do poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, np. anemii.

Uwaga! Najczęstszym powikłaniem trzeciego z późnych objawów mamnezji jest kolejna ciąża i poród.

Są pary już miesiąc po porodzie wracające do seksu, a są i takie, które nie robią tego przez rok - wyjaśnia seksuolog [WIDEO]

atak astmy
Adobe Stock
Zdrowie
Atak astmy: jak go rozpoznać i kiedy wzywać karetkę do dziecka
Atak astmy to nagła reakcja układu oddechowego, utrudniająca normalne oddychanie. Większość ataków astmy u dzieci jest dość łagodna i nie wymaga interwencji lekarza. Kiedy jednak pojawiają się symptomy ciężkiego ataku, takie jak m.in. zasinienie skóry czy zaburzenia świadomości, konieczne jest wezwanie do dziecka karetki.

Atak astmy polega na nagłym skurczu oskrzeli i oskrzelików, co utrudnia cyrkulację powietrza w drogach oddechowych. Dziecko ma problem ze swobodnym nabraniem powietrza i jego swobodnym wypchnięciem z płuc. Zjawisku temu na ogół towarzyszy niepokój i uczucie duszności. W skrajnym przypadku ciężki atak astmy może prowadzić do śmierci. Na szczęście zdarza się to rzadko i tylko wtedy, gdy pomoc nie nadejdzie na czas. Astmy oskrzelowej, która jest przyczyną ataków, nie trzeba się bać, ale u dzieci koniecznie trzeba ją leczyć. Astmę od dzieciństwa ma m.in. znana dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska, która mimo choroby zdobyła Mount Everest. Spis treści: Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Co robić podczas ataku astmy Co to jest astma oskrzelowa? Objawy astmy u dzieci Przyczyny astmy oskrzelowej u dziecka Najczęstsze alergeny wywołujące astmę Jak rozpoznać astmę oskrzelową u dziecka? Astma oskrzelowa u dzieci – diagnoza Leczenie astmy u dzieci Astma oskrzelowa u dzieci – zapobieganie Aktywność fizyczna lekiem na astmę u dziecka Test kontroli astmy u dziecka Jak rozpoznać atak astmy u dziecka Wbrew pozorom atak astmy nie zawsze wygląda tak samo. To, jak się objawia i co w takiej sytuacji zrobić, zależy od jego nasilenia. Ogólnie rzecz biorąc, atak astmy może objawiać się: dusznością trudnościami z mową zmianą stanu świadomości zmianą tempa pracy serca i rytmu oddechowego świstami przy oddychaniu pracą dodatkowych mięśni oddechowych.   O tym, że u dziecka może wystąpić atak astmy świadczą następujące symptomy: nasilony kaszel i odkrztuszanie, np. po wysiłku częste nawroty duszności częsta konieczność stosowania wziewnych leków rozszerzających oskrzela napadowa duszność nocna (objaw często towarzyszący tzw. astmie sercowej,...

ile trwa ospa
Adobe Stock
Zdrowie
Ile trwa ospa wietrzna?
Ile trwa ospa? Chociaż koniec wysypki może sygnalizować koniec choroby – wcale nie oznacza, że pozbyliśmy się wirusa. Cała walka z chorobą może trwać nawet dwa miesiące. Sprawdź, ile dokładnie trwa ospa wietrzna u dzieci wraz z okresem zarażania, krostek i rekonwalescencji.

Jak długo trwa ospa wietrzna ? Pierwsza faza choroby może przebiegać bezobjawowo lub mieć łagodne, typowe dla wielu infekcji objawy. Należy jednak mieć na uwadze, że już wtedy chora osoba może zarażać. Wyjaśniamy, ile dni upływa od momentu zarażenia się ospą do wysypu krostek, a ile do zakończenia stanu chorobowego. Z naszego tekstu dowiesz się też, ile czasu chory powinien spędzić w domu. Spis treści: Ile trwa ospa wietrzna u dzieci? Ile trwa ospa u dorosłego? Jak długo trwa gorączka przy ospie? Jak długo trwa leczenie ospy? Kiedy pojawia się wysyp krostek? Jak długo można się zarazić ospą? Czy można znów zachorować na ospę? Ile trwa ospa wietrzna u dzieci? Okres wylęgania się wirusa może trwać od 10 do 21 a nawet do 28 dni. U noworodków choroba wykluwa się krócej, u dorosłych dłużej.  Całkowity przebieg ospy u dziecka lub osoby dorosłej może trwać od miesiąca aż do dwóch miesięcy .  Aby mieć pewność, że dziecko, które miało kontakt z ospą wietrzną, nie zachoruje, trzeba poczekać, i to czasem dość długo. Pierwsze objawy ospy pojawiają się najwcześniej po 10 dniach od zarażenia, najpóźniej – po upływie trzech tygodni. W tym czasie możesz już nie pamiętać, że ktoś chory na ospę pojawił się w waszym otoczeniu. Co więcej – w pierwszych dniach choroby trudno ustalić, co dziecku dolega. Maluch źle się czuje, ma gorączkę, boli go głowa. A to objawy, które mogą świadczyć o każdej infekcji. Ile trwa ospa u dorosłego? Według statystyk na ospę zachoruje każda niezaszczepiona osoba – jeśli nie w dzieciństwie, to w późniejszym wieku. Objawy ospy wietrznej u dorosłych są takie same jak w przypadku zachorowań u dzieci. Warto pamiętać, że przebieg ospy u osób dorosłych może być dużo bardziej skomplikowany.  O ile ospa u dorosłego trwa najczęściej od 2...

pląsawica Huntingtona
Adobe Stock
Zdrowie
Pląsawica Huntingtona – co to za choroba?
Słyszałaś o pląsawicy Huntingtona albo o tańcu świętego Wita, ale nie wiesz co to takiego? Dowiedz się, na czym polega ta choroba, kiedy się ujawnia, skąd się bierze i jak się ją leczy.

Pląsawica Huntingtona niegdyś zwana była tańcem św. Wita. Jednak od momentu, gdy została w 1872 r. dokładnie opisana przez Georg'a Huntingtona, do użytku weszła nazwa zawierająca nazwisko naukowca. Choruje na nią 5-10 osób na każde 100 tysięcy ludzi, niektóre źródła podają mniej optymistyczne dane: 1 na 10 tysięcy osób.   Objawy Przyczyny Postęp choroby Kiedy występują pierwsze objawy Ile trwa choroba Leczenie Objawy Najbardziej widoczne są niekontrolowane ruchy ciała , które przypominają wicie się i skręcanie się. Jednak osoby dotknięte pląsawicą Huntingtona cierpią też na zmiany w zachowaniu (zmiany nastroju) oraz zaburzenia zdolności poznawczych (związanych z myśleniem). W początkowym stadium choroby pojawiają się dość rzadko występujące i mało nasilone ruchy pląsawicze, przypominające taniec. Czasami pojawia się też trudność zapoczątkowaniem zaplanowanego ruchu. W stadium średnim choroby ruchu pląsawicze występują częściej i są bardziej nasilone. Mogą obejmować ręce, nogi, tułów i twarz. Spowolnienie ruchowe także nasila się, ale często nie jest widoczne w związku z niekontrolowanymi ruchami ciała. Mogą pojawić się też tzw. skurcze dystoniczne mięśni, czyli nienaturalne, powolne, przedłużające się skurcze mięśni , które powodują ruchy skrętne różnych części ciała. W stadium zaawansowanym mogą pojawić się zaburzenia kontroli ruchu gałek ocznych, niewyraźna mowa , trudności z połykaniem i zmiany osobowości ( depresja , apatia, drażliwość, impulsywność, agresja , halucynacje). Wyraźniejsze stają się też zaburzenia myślenia, które utrudniają rozumienie, dokonywanie ocen, zapamiętywanie. Przyczyny U źródła choroby Huntingtona leży defekt genetyczny – nieprawidłowy gen w 23 parze chromosomów. Wystarczy, że taki gen dziecko odziedziczy od jednego z rodziców, a...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj