Prośba mieszkańców warszawskiego osiedla o usunięcie rysunków córki z chodnika
Facebook/Marcin Markowski
Aktualności

Czy wy widzicie to samo, co my? To są jakieś żarty!

Według mieszkańców jednego z warszawskich osiedli, rysowanie kredą to "dewastacja chodnika". Brak nam słów.

Po przeczytaniu oświadczenia mieszkańców jednego z warszawskich osiedli, na usta cisną się słowa: czy to są jakieś głupie żarty?!

Jeden z użytkowników Facebooka opublikował zdjęcie prośby mieszkańców. Mieszkańcy proszą, aby rodzice posprzątali "radosną sobotnią twórczość córki". Choć w oświadczeniu nie jest sprecyzowana forma twórczości, autor opublikowanego postu zakłada, że chodzi o... kredę.

Uwaga! Wpis zawiera wulgaryzmy:
 


Drodzy Mieszkańcy Osiedla Lewandów Park I (czystego, mam nadzieję),

Warto zacząć od podstaw. Polecam Państwu książkę "Mrówcza zabawa" Ewy Maciejewskiej-Mroczek. Jednym z założeń książki jest stwierdzenie, że zabawa jest pracą dzieci: dorośli chodzą do pracy, dzieci się bawią. To bardzo ważny element w życiu dziecka – ma taką samą wartość, jak praca w życiu dorosłego i nie powinniśmy jej lekceważyć.

Zabawa nie jest stratą czasu. Ma znaczenie edukacyjne, wychowawcze, czasem terapeutyczne. Podczas zabawy dzieci nie tylko poznają siebie i swoje możliwości, ale też obserwują otaczający je świat, rozwijają wyobraźnię i kreatywność, uczą się pracować samodzielnie lub w grupie, zwiększają swoją pewność siebie. W przypadku zabaw edukacyjnych maluchy mogą uczyć się logicznego myślenia, poznają literki, cyferki i kolory. Przede wszystkim, zabawa to niezła frajda!

W rozwoju dziecka rysowanie jest równie ważne, jak układanie puzzli, zabawa w chowanego czy budowanie z klocków LEGO. Z jednej strony, rysowanie to ćwiczenie sprawności manualnej i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dzieci, które często rysują, mają mniej problemów z nauką pisania. Z drugiej strony, taka forma zabawy to możliwość wyrażenia emocji, zarówno radości i ekscytacji, jak i strachu i niepokoju. Rysowanie to forma opowiadania: dziecko zwierza się ze swoich uczuć albo daje się ponieść fantazji.

Z napisanego przez Państwa oświadczenia wynika, że Julia jest dzieckiem. Jaki z tego wniosek? Dzieci się bawią. Nie dewastują, nie niszczą, nikomu nie szkodzą. No, przynajmniej w większości przypadków. Julia, zamiast spędzać czas przed telewizorem albo z tabletem w dłoni, spędza czas na świeżym powietrzu i rysuje. Regulamin tego zabrania?

Zakładam, że rodzice Julii nie mają problemów z zakupem bloku rysunkowego dla córki. Państwa zachęcam do zakupu kolorowanek dla dorosłych. Być może wtedy docenią Państwo magiczną moc kredek (i kredy).

PS Jestem ciekawa, czy Państwo sprzątają po swoich pupilach z podobną pasją, z jaką Państwo proszą rodziców Julii o "posprzątanie zdewastowanego chodnika".

Czytaj także: Czy dziwne rysunki dzieci powinny niepokoić?

Histeria u dziecka – przyczyny, jak reagować?

wyjazd służbowy z dzieckiem
Aktualności
Programy lojalnościowe dla dzieci

Chyba każdy słyszał już o tej formie, którą firmy stosują wobec swoich klientów. Oczywiście  jest to ukłon w stronę stałych konsumentów, ale również forma zachęcenia do kupna produktu tych, którzy jeszcze się wahają. Nowością jest skierowanie tego typu programów do najmłodszych. - Wiemy od naszych dorosłych gości, że  często to właśnie ich pociechy proszą, aby pojechać do Hotelu Ossa. Wielu naszych klientów, którzy przyjeżdżają do naszych hoteli z rodzinami to właśnie dzieci. Niektóre z nich pojawiają się w Hotelu kilka razy w roku, przyjeżdżają na długie weekendy, czy tygodniowe wakacje, bawią się w teatr lub przejmuję władzę w hotelu. Tak więc widzimy jak dorastają, znamy je a one nas więc można śmiało powiedzieć, że czują się u nas jak w domu. Właśnie dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć specjalnie dla niech ofertę Trip Kids Zone – mówi Małgorzata Chechlińska, Prezes Grupy Trip. Grupa Trip, do której należą cztery Hotele m.in. Ossa Congress & Spa pod Warszawą oraz Belvedere w Zakopanem stworzyła ofertę specjalnie dla gości w wieku 4-12 lat,  program Trip Kids Zone. Każdy mały gość Hotelu należącego do Grupy Trip dostanie imienną kartę, która upoważnia do otrzymania naklejek z hologramem podczas przynajmniej dwudobowego pobytu w Hotelu. Po zebraniu 6 naklejek, najmłodszy gość  będzie miał prawo do bezpłatnego dwudobowego pobytu w dowolnym Hotelu Grupy Trip.

stolik podróżny, podróż z dzieckiem, tuloko
tuloko.pl
Zakupy
Poznaj lekarstwo na nudę w podróży - nasz test stolika Tuloko
Podróżny stolik TULOKO - gwarancja udanej zabawy w czasie każdej podróży.

Gorący piasek, szum morza – wakacje! Jednak zanim zaczniemy rozkoszować się błogim odpoczynkiem, musimy tam dojechać.  Dwulatek + kilkugodzinna podróż = katastrofa Podróż z dzieckiem to wielkie wyzwanie dla rodziców, dlatego warto się do niej przygotować. - Daleko jeszcze? - pada z ust Julii (już po raz 10 w ciągu ostatnich 30 sek.). - Jeszcze trochę, wytrzymaj. - mówię do trzylatki, jakby ona znała znaczenie słowa cierpliwość, którą zresztą powoli już tracę. - Nudzi mi się! Daleko jeszcze?- 11 powtórzenie Julki. - Julia porysuj, pokoloruj, pobaw się chwilę, to czas szybciej zleci . - odpowiadam, rozpoczynając jednocześnie szybkie poszukiwanie w moim mózgu zabaw możliwych do wykonania w samochodzie. - Tu się nie da! Kredki spadają, kartki się gniotą i rozsypują, do tego zobacz mamo, są jakieś dziwne. - mówiąc to podnosi miękki stosik ociekających kartek. - Julia znowu wylałaś wodę?! - wołam, zapominając o istnieniu słowa "cierpliwość". - To nie ja, to samo się! Daleko jeszcze? - 12 powtórzenie znacznie podnosi moje ciśnienie. Znacie to? Dobrze wiecie, jak podróż z maluchem może być uciążliwa? Dziecko jest spokojne przez pierwsze 10 min. oglądając widoki przez szybę. Potem następuje faza znudzenia, która przerywana jest twoimi wysiłkami zabawiania malucha. W efekcie dojeżdżacie na miejsce wykończeni, opadając z sił, a samochód wygląda, jakby przeszło przez niego tornado (w moim przypadku zwane "Julką"). Zobacz koniecznie: 11 najlepszych produktów ułatwiających podróż samochodem >> Możecie zabrać tonę zabawek, tylko, gdzie je włożyć? Możecie kupić organizer do samochodu, ale nadal nie będziecie mieć miejsca na rysowanie, jedzenie. Możecie zabrać stolik – tak właśnie stolik. Dziwisz się, jak to stolik? No, bo jak inaczej nazwać produkt Tuloko? To swoista tacka/ stolik podróżny...

archiwum domowe
archiwum domowe
Mama
Dziecko prawdę ci powie?
Kłamstwo ma krótkie nogi – zobacz, jak jedno małe, maleńkie dziecięce oszustwo doprowadziło nas pod szpitalną salę.

Najgorsza prawda lepsza od kłamstwa - powtarzałam, dodając " mamie może powiedzieć wszystko " i na co się to zdało?! Rodzić nie jest autorytetem dla dziecka tylko ze względu na to, że je spłodził/urodził – przypominają mi się słowa Doroty Zawadzkiej, kiedy to słuchałam jej wykładu siedząc w studenckiej ławce. Na szacunek i zaufanie dziecka musimy zapracować sami. Wydawało mi się, że   dzieci przyjdą do mnie z każdym problemem, aż do dnia, w którym to ... Zacznijmy więc od początku. Zanim odkryłam dziecięcą tajemnicę Jesienne popołudnie zapowiadało się całkiem przyjemnie. Zdążyłam wrócić z pracy i usiąść z kubkiem ciepłej herbaty przy kominku. Przyjemne ciepło gorącego napoju rozgrzewało moje zmarznięte dłonie. Radosne pośpiewywania moich córek dobiegające z piętra wyżej stanowiły  przyjemną melodią dla moich uszu. Zza ściany dobiegały mnie odgłosy krzątaniny męża szykującego się do pracy na wieczorną zmianę. - Maaaaaamoooooo! - jak grom z jasnego nieba spadły na mnie krzyki moich córek . - Taaaatoooo! Przyjdź szybko! - wołała jedna przez drugą. Z prędkością większą niż te osiągane przez Hołowczyca pokonaliśmy kilkanaście stopni oddzielające nas od córek. Sześcioletnia Julia stała z twarzą szczelnie ukrytą w dłoniach. Dwie z córek krążyły dookoła Julii, informując nas krzykami, że coś dziwnego stało się z twarzą Julii . - Juleczko, co się stało? Pokaż mamie? Nie chcesz? A może tacie? Cisza. Julia milczy. Dziewczynki też. Tylko my dalej bezskutecznie prosimy. Postanawiamy porozmawiać z Julią na osobności. Rafał przenosi "córeczkę bez twarzy" do pokoju, ja podążam za nimi. Dopiero gdy drzwi się zamykają, Julii opuszcza dłonie. - Yyyy- wyrwało się ze mnie niekontrolowane jęknięcie. Twarz mojego dziecka była cała czerwona! Alergia , choroba zakaźna? - przez głowę przebiega...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz