Zalety czytania dziecku książek papierowych
AdobeStock
Aktualności

Czytanie dziecku wcale nie jest takie korzystne? To zależy, jak to robisz!

Ciągle jesteśmy zachęcani do spędzania z dziećmi czasu na wspólnym czytaniu. Przekonuje się nas, że ma to ogromny wpływ na ich rozwój. Okazuje się jednak, że nie zawsze. A zatem, czytać czy nie czytać?

Czytanie dziecku książek jest jedną z najlepszych inwestycji w jego rozwój, chyba nikt temu nie zaprzeczy. Okazuje się jednak, że czytanie czytaniu nierówne. Nie każda „książka” jest tak samo cenna, a to, czy wybieramy tę w wersji papierowej, czy elektronicznej, ma istotne znaczenie! Która jest lepsza? Oczywiście, książka tradycyjna!

Dlaczego dzieci powinny mieć kontakt z książkami drukowanymi?

Popularność e-booków stale rośnie. Nic dziwnego. To wygodna opcja zwłaszcza dla osób, które dużo podróżują. Zamiast brać kilku opasłych tomów, można spakować do walizki mały, poręczny czytnik lub tablet i  w każdym miejscu na świecie cieszyć się lekturą. Rodzice coraz chętniej sięgają też po książki elektroniczne dla dzieci. Dzięki temu nie trzeba stale powiększać pękającej w szwach dziecięcej biblioteczki, a ma się stały dostęp do nowości na rynku wydawniczym. To oczywiście słuszne, że rodzice chętnie czytają dzieciom, jednak, jak pokazują najnowsze badania, lepszym wyborem jest sięganie po książkę papierową. Z kilku powodów.

1. Książki papierowe bardziej zachęcają do interakcji

W czasopiśmie „Pediatrics” opublikowano wyniki badania naukowców z University of Michigan. W badaniu tym poproszono 37 rodziców, żeby przeczytali podobne historie dla swoich 2- i 3-latków w trzech różnych formatach (kolejność była zróżnicowana dla różnych rodzin): książka drukowana, książka elektroniczna na tablecie oraz ulepszona książka elektroniczna z animacją i efektami dźwiękowymi. Interakcje zostały nagrane na wideo. Dalej naukowcy analizowali, jak długo trwało wspólne czytanie, w jaki sposób czytane treści były przekazywane przez rodziców i jakie reakcje u dzieci one budziły. Okazało się, że wspólne czytanie książek drukowanych generowało najwięcej współpracy dialogowej. Ze strony rodziców pojawiały się dodatkowe pytania typu: „Co się tutaj dzieje?” „Pamiętasz, kiedy poszedłeś z tatą na plażę?”. Dzieci zaś chętnie na nie odpowiadały.
Zobacz też: Książki na dobranoc dla dwulatków

2. Książki elektroniczne utrudniają skupienie

Dr Tiffany Munzer, specjalistka ds. pediatrii behawioralnej na Uniwersytecie Michigan CS Mott Children’s Hospital, jedna z autorek badania, przyznała, że naukowcy zdecydowali się na zanalizowanie wpływu różnych wersji książek na małe dzieci, ponieważ przypuszczali, że książki elektroniczne, zwłaszcza te z animacjami i innymi ulepszeniami, mogą znacznie rozpraszać dzieci. Wyniki badania wykazały, że każda książka w innej wersji niż papierowa wpływały negatywnie na umiejętność skupienia się przez dzieci na czytanej treści. „Sam tablet sprawił, że rodzicom i dzieciom trudniej było angażować się w różne interakcje, które w przypadku książek drukowanych przebiegały bardzo dobrze” – dodała dr Munzer.
Zobacz też: Po co dzieciom ilustracje w książkach?

3. Tablet to urządzenie osobiste

Naukowcy zastanawiali się, co powoduje, że czytając dziecku tę samą historię na tablecie i w książce drukowanej, może ona zachęcać do dialogu lub nie. Okazało się, że może to wynikać z samej specyfiki danego „nośnika treści”. Tablety i czytniki e-booków stworzone są jako urządzenia osobiste. Użytkownik chce sam je trzymać, sam z nich korzystać. W badaniu czytanie dzieciom wersji elektronicznych za każdym razem przerywane było poleceniami typu: „nie dotykaj tego przycisku”, „ja będę trzymać tablet, nie ty”. Natomiast książka papierowa jest dużo bardziej przyjazna jako wstęp do dalszej rozmowy z dzieckiem. A zatem zacieśnianie relacji rodzinnych jest duże efektywniejsze, jeśli czytamy dzieciom książki papierowe, a nie elektroniczne.

W rozwoju dziecka ważne jest zaangażowanie i obecność rodzica

Naukowcy poprzez swoje badanie chcieli przede wszystkim podkreślić, jak ważna jest bliskość rodzica dla rozwijającego się dziecka. Ich przesłanie nie miało brzmieć, że rodzice robią coś źle (jest oczywiste, że zdarza się nam popełniać błędy, ale przecież staramy się, jak tylko umiemy), ale że ich obecność w życiu dzieci naprawdę się liczy. A czytanie dziecku książek papierowych jest świetnym sposobem na pokazywanie swojego zaangażowania i budowanie głębokich relacji.
Zgadzacie się?

Źródło: nytimes.com

Zobacz też:

Kredki i książki to coś więcej niż zabawki – mówi Superniania. Obejrzyj film. 

Lewandowscy czytają książkę córce Klarze
screen/facebook.com/healthyplanbyann
Aktualności
Jestem jak Lewandowska! Nareszcie mam to, co ona!
Chcesz żyć jak Lewandowscy? Ja już mam tę najważniejszą rzecz, taką jak oni. Czy to drogi wózek, czy markowe ubrania? Ty też możesz to mieć! Jeśli tylko zechcesz.

Wkurzają cię newsy na temat Lewandowskich? Ten będzie inny. Chociaż nie, właściwie taki sam. Bo ja popieram taki lans. Jeśli się lansować lub promować konkretne produkty – to właśnie takie i w takim stylu. Mam gdzieś newsy na temat Lewandowskich, a ty? Informacje na temat życia rodziny Lewandowskich mnie w ogóle nie ruszają (z całym szacunkiem dla Anny i Roberta). Powiem więcej, gdyby nie praca w portalu parentingowym, niewiele bym wiedziała na temat tego w jakim wózku jeździ na co dzień Klarcia, jakie ubranka nosi i co dokładnie całymi dniami robi jej mama. Albo kiedy i w jakich strojach kibicowały tacie. Takie jednak informacje "klikają się" u nas i rozchodzą niczym świeże bułeczki. Bardzo przepraszam, ale to wy jednak klikacie. Gdyby tak nie było, media, by o nich nawet nie wspomniały. To jest bardzo prosty mechanizm ;). Zgłoś się do testowania: zdobądź 1 z 200 opakowań Enfamil Premium 3! Kolejny post Anny Lewandowskiej - czy wzbudzi kontrowersje? Anna Lewandowska właśnie opublikowała kolejny post w portalach społecznościowych, który być może nie jest aż tak sensacyjny jak te dotychczasowe, ale mi się bardzo spodobał. Tym razem nie chodzi o super modny wózek, ani kolejny luksusowy ciuch dla Klary. Tym razem chodzi o… książkę i czytanie książek dzieciom. A wpis Ani brzmi mniej więcej tak: „Kochamy, więc czytamy! Cała Polska czyta dzieciom! Leżymy w domu z Klarcią i czytamy jej bajeczki. Była już o piesku, ta o żabie, a Robert czytał o samochodziku. Czytamy, bo chcemy przyzwyczaić ją do tego nawyku od najmłodszych lat, tak jak w naszym dzieciństwie przyzwyczajono nas. Mnie na dobranoc mama zawsze czytała "Małego Księcia", a Robertowi tata czytał "Baśnie braci Grimm". Czytamy, bo chcemy żyć w tym co rzeczywiste. Tak jak e-mail nie zastąpi prawdziwej rozmowy, telewizor własnych doświadczeń, tak obrazek z...

Książki obrazkowe ćwiczą spostrzegawczość, koncentrację, wyobraźnię, pamięć i logikę...
Fotolia
Gry i zabawy
Co czytać, gdy nie umie się jeszcze czytać?
Książki obrazkowe pozwalają dziecku poczuć się czytelnikiem, zanim nauczy się czytać. Jakie jeszcze zalety mają książki obrazkowe, spytaliśmy dr Aleksandrę Piotrowską, psychologa z Wyższej Szkoły Pedagogicznej ZNP w Warszawie.

Co to jest książka obrazkowa (z ang. picture book)? Nie mamy dobrego polskiego terminu na określenie bardzo specyficznego rodzaju książki dla dzieci. Bo używając terminu „książeczka obrazkowa”, nie mamy na myśli książeczki dla najmłodszego czytelnika. To znaczy takiej z narysowanym ptaszkiem i podpisem „ćwir, ćwir” czy właśnie „ptaszek”. Nie dlatego, że deprecjonuję ich wagę, przecież są niezwykle potrzebne w rozwoju dziecka, ale dlatego, że mówimy o specyficznych książkach, które wymyślono całkiem niedawno. I są naprawdę wspaniałe! Otóż książka obrazkowa to książka przedstawiająca najczęściej równolegle, to znaczy nie linearnie, wiele różnych potencjalnych fabuł, bohaterów, ich przygód, i to wyłącznie za pomocą obrazka, np.  "Wielki piknik", „Miasteczko Mamoko”, czy seria o ulicy Czereśniowej.   Picture bookami nazywa się też takie książki, w których ilustracja pełni nadrzędną funkcję. Owszem jest tekst, ale dopełnia on rysunki, np. „Kłopot” Iwony Chmielewskiej. Rzeczywiście w książkach obrazkowych nie ma opowiadającego tekstu, bo to zadanie rysunków. Wiele z nich wydano na tak wysokim poziomie edytorskim, że są one jak dzieła sztuki (np. "Dom" z ilustracjami Roberto Innocentiego ), z którymi obcowanie rozwija człowieka niezależnie od wieku. Bo książki obrazkowe są dla małych i dużych czytelników.   Niektórzy rodzice, widząc książkę bez tekstu, stają się nieufni. Jeśli nie ma tekstu, to nie ma treści. Ależ jakiej treści nie ma? Jest, tylko nie jest ona wydrukowana! Ta treść jest potencjalnie zawarta w obrazkach, które składają się z wielu szczegółów. I to, co jest cudowne w książkach obrazkowych, żeby tę treść dostrzec, należy włożyć trochę wysiłku, a nie tylko się pogapić i omiatać wzrokiem strony. Trzeba uruchomić oko,...

Ameet
Materiały od klienta Ameet
Patronaty
Moja pierwsza książka – jak wybrać właściwy tytuł?
Wielu rodziców zastanawia się, kiedy nastąpi dobry moment, by wprowadzić swoje maleństwo w świat książek. Odpowiedź jest prosta – nigdy nie jest za wcześnie. Ktoś może zadać też pytanie, po co czytać niemowlakowi, skoro on nic nie rozumie. Nic bardziej mylnego. Liczne badania naukowe dowodzą, że korzyści są nie do przecenienia.

Czytanie od kołyski – to ma sens Badania naukowców z dziedziny psychologii i pedagogiki pokazują, że czytanie dziecku pozytywnie wpływa na rozwój intelektualny , emocjonalny i społeczny . Dzieci, którym rodzice regularnie czytają książki od pierwszych dni życia zaczynają wcześniej mówić, łatwiej koncentrują się na jednej czynności, mają także lepszą koordynację wzrokowo-ruchową. Na tym jednak nie koniec – udowodniono, że wspólne czytanie ma bardzo pozytywny wpływ na kształtowanie więzi dziecka z rodzicem , daje przestrzeń do wspólnego przeżywania emocji i poznawania świata. Przede wszystkim jednak jest okazją do spędzania razem czasu, daje poczucie bliskości i radości. Dziecko, któremu codziennie czytamy, czuje się ważne i kochane. Buduje to poczucie jego wartości i wiary w siebie. Jak wybrać właściwą książkę Coraz więcej mam czyta swojemu dziecku podczas trwania ciąży. Na tym etapie można się swobodnie kierować swoim gustem, ważne są: melodia, rytm, intonacja głosu. Warto jednak pamiętać, że kiedy dziecko pojawi się już na świecie, dobrze jest tak dobierać tytuły, by były odpowiedzią na aktualne potrzeby pociechy i uwzględniały możliwości poznawcze maluszka. Ciekawą propozycją dla dzieci w wieku 0–3 lata jest program wydawniczy Disneya . To kompleksowa propozycja zawierająca zarówno książki z wierszykami czy pierwszymi słówkami , jak i te  rozwijające zdolności manualne . Propozycja na start Wydawnictwo AMEET dla najmłodszych czytelników przygotowało serię książek twardostronicowych. To tytuły, w których wszystko dostosowane jest do wieku odbiorcy. Kolorowe przyciągające wzrok dziecka ilustracje , bohaterowie, którzy zachęcają do zabawy oraz treści idealne dla grupy wiekowej od 0 do 2 lat. „Kształty” i „Liczby” to propozycje, które w naturalny sposób pozwalają przyswajać nowe...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz